Imieniny Hrabiny 2018

Imieniny Hrabiny 2018
W sobotę 11 sierpnia mieszkańcy Żarek Letniska i Gminy Poraj oraz licznie przybyli letnicy hucznie świętowali Imieniny Hrabiny. Jak zawsze był barwny korowód, parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy, recitale oraz wspaniała zabawa. Pogoda dopisała idealnie, ściągając tłumy na widowni. Organizatorem imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska i Rada Sołecka. 
Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego. Organizatorami wydarzenia byli Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej i Rada Sołecka. Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Poraj. W tym roku w rolę Hrabiny wcieliła się Agnieszka Grzyb, a Hrabiego tradycyjnie wójt Łukasz Stachera. Imieniny Hrabiny poprowadziła mieszkanka Żarek Letniska Elżbieta Jatulewicz. Całe wydarzenie tradycyjnie rozpoczynał kolorowy korowód mieszkańców, przebranych w stroje z epoki lat. 20. i 30., podróżujących zabytkowymi pojazdami, a także konno, bryczkami i powozami, który udał się pod zabytkową Willę Nałęcz, by tam powitać Hrabinę i Hrabiego. Po krótkim wstępie wszyscy razem udali się w malowniczym pochodzie do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Po drodze uczestnicy pochodu zrobili krótki przystanek, by w Parku przy obelisku ku czci Hrabiostwa Raczyńskich złożyć wiązankę kwiatów. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, po czym udali się na scenę. Tam prowadząca powitała przybyłych gości, a Hrabina oficjalnie rozpoczęła uroczystość. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć pokaz parady koni ze stajni: „Ranczo Krzywy Kołek” i „Golden Horse”, oraz paradę zabytkowych pojazdów z epoki, a po nim pokaz iluzjonistyczny. Głos zabrał Hrabia, czyli wójt Łukasz Stachera, który powitał wszystkich i zachęcił do wspólnej zabawy. Wręczona została przez prezes TPŻL Ilonę Mrowiec, statuetka VICTORIA ŻARECKA, czyli specjalna nagroda dla zasłużonych mieszkańców Żarek Letniska. Uhonorowano nią Elżbietę Jatulewicz, która od lat promuje miejscowość, a także pośmiertnie Eugenię Cieślę, b. dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku. Słowa przesłania do mieszkańców Gminy Poraj skierował Starosta Gminy Bela-Dulice Igor Kapusta, który wraz z delegacją partnerskiej gminy uczestniczył w Imieninach. Następnie odbył się konkurs na najlepszy strój z epoki. Jury, któremu przewodniczył Tadeusz Zawadzki oceniało zgłoszone postacie i ich kreacje. W konkursie przyznano tylko nagrody za udział, bez punktowanych miejsc. Gwiazdą wieczoru był Jacek Borkowski, znany aktor i piosenkarz, szerszej publiczności znany jako „Rafalski” z telenoweli „Klan”, który wystąpił z koncertem przebojów z epoki. Artysta ujął publiczność wspaniałą interpretacją utworów, bezpośrednim kontaktem oraz czarującą osobowością. Wszyscy goście chętnie śpiewali z gwiazdą i pomagali mu w wykonaniu niektórych piosenek. Kolejnym wydarzeniem podczas Imienin Hrabiny były całkiem współczesne pokazy lotnicze, które miały miejsce nad basenem na rzece Czarka. Na pierwszy ogień poszły modele samolotów, które w powietrzu imitowały walki wojenne, a następnie niebem zawładnęły dwa śmigłowce, które odegrały wspaniały pokaz lotniczy z użyciem kolorowych ładunków pirotechnicznych, a nawet pokazały swoje niesamowite umiejętności w locie free style. Po powrocie pod scenę widzowie mieli przyjemność obejrzeć występ Teatru Wojciecha Kowalskiego, aktora Teatru From Poland z Częstochowy, twórcy wielu happeningów, konferansjera i animatora życia kulturalnego. Żegnając się z zaproszonymi gośćmi i rozstając z rolą Hrabiego wójt Łukasz Stachera, podziękował organizatorom za przygotowanie wytwornych i klimatycznych Imienin Hrabiny, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Gminy Poraj. Publiczność wysłuchała koncertu „Szalonej Piątki Plus”. Panie porwały publiczność do wspaniałej zabawy i zachęciły do wspólnego śpiewu. Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół „Devis”, który serwował wszystkim przeboje muzyki rozrywkowej, dzięki czemu szampańska zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
logo UG
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Zbyszek Górawski - Promotor Gminy Poraj i Redakcja "Dziennika Zachodniego" (red. Janusz Strzelczyk).

Napisali o nas

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy. Nie zabrakło reprezentantów naszego Klubu Sztuk i Sportów Walki „Shogun” Żarki Letnisko.

Więcej…

WOŚP w tym roku zebrała w Poraj ponad 38 tysięcy złotych!

wosp 2018 Poraj
W piątek, 8 marca, prezes WOŚP Jerzy Owsiak podał do publicznej wiadomości kwotę, jaką zebrano podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest rekordowa i co do grosza wynosi: 175 938 717,56 zł. To blisko 50 mln zł więcej niż podczas zeszłorocznych zbiórek i licytacji. Wynik Sztabu w Poraju to 38.310,49 zł!
Więcej…

Konkurs Piosenki Angielskiej

ZL szkola
W „My Favourite Song” najlepsze uczennice z Żarek Letniska i Poraja. W Miejskim Domu Kultury w Myszkowie odbył się Regionalny Konkurs Piosenki Angielskiej „My Favourite Song” organizowany przez szkołę Podstawową Nr 3 w Myszkowie.
Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisko

Biblioteka Zarki Letnisko 2018Z okazji nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych, w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarkach Letnisku odbyło się spotkanie przypominające o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Biblioteka gościła grupę 6-latków z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Żarkach Letnisko wraz z wychowawcą.
Więcej…

Karol Sioła wicemistrzem Europy

Karol Siola ME 2018 Bolonia
W Bolonii we Włoszech odbyły się Mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców w ju-jitsu. Polskę na zawodach reprezentował zawodnik z klubu „Shogun” Żarki-Letnisko Karol Sioła.
Więcej…

Seniorzy

Wielkanoc w Klubie Seniora

Wielkanoc seniorzy 2019

W sobotę 27.04.2019 r. w klubie „Czarka” spotkali się seniorzy na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Święto Seniorów - 2018 rok

Swieto Seniora Zarki Letnisko 2018

W sobotę 17.11.2018 r.  sali OSP swoje święto czcili seniorzy. Życzenia szanownym jubilatom składali : przewodnicząca PZERiI  Genowefa Lasecka,

Więcej…

Zakończenie wycieczek rowerowych w 2018 roku

Rowerzysci Zarki Letnisko 01

W jeden z ostatnich ciepłych dni października zakończyliśmy w tym roku wycieczki rowerowe.

Więcej…

Pożegnanie lata 2018

Zarki Letnisko koniec lata 2018

W sobotę 6.10 .2018 r. seniorzy pożegnali lato i powitali ciepłą złotą Jesień.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy 2018 Zarki Letnisko

4 lipca 2018 w piękny słoneczny dzień seniorzy zorganizowali zabawę. Nowy członek koła - myśliwy zaprosił seniorów na degustację przygotowanego przez jego syna –gulaszu z dziczyzny.
Więcej…

Sobótki-Noc Kupały

W tym roku 23.06 jak i w poprzednich latach nasi seniorzy uczcili święto Nocy Świętojańskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody (zimno i deszczowo ) rozpalili by płeć piękna mogła śpiewając i tańcząc puścić na wodę przygotowane wianki.

Więcej…

Wielkanocne Spotkanie Seniorów

Wielkanoc Zarki Letnisko 2018

Jak co roku w pierwszą sobotę po Świętach Wielkanocnych w Klubie „Czarka” seniorzy spotkali się na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Karnawał Seniorów 2018

Karnawal seniorow 2018 Zarki Letnisko

W ostatnią sobotę stycznia 2018 r. Seniorzy bawili się w klubie „Czarka „. Czas im szybko upływał przy grach, zabawach, jedzeniu, piciu i  tańcach .

R.K

Więcej…

Sonda

Czy Gmina może sprzedawać tereny w Żarkach Letnisku, pod budownictwo indywidualne?

Wirtualny spacer

spacer