Spotkanie z Panią wójt

Dyskusje dotyczące Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska
ODPOWIEDZ
Zdzisława Polak
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 12 sie 2010, 13:32

Spotkanie z Panią wójt

Post autor: Zdzisława Polak » 06 paź 2019, 21:24

Czy Pani Wójt będąc na spotkaniu z Zarządem TPŻL zasygnalizowała swój zamiar podwyżki opłat za odbiór odpadów ?

warcaby
Stały bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 23 lis 2017, 12:13

Re: Spotkanie z Panią wójt

Post autor: warcaby » 06 paź 2019, 21:54

Kiedyś Pani podnosił. To jest nieuniknione.

Zdzisława Polak
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 12 sie 2010, 13:32

Re: Spotkanie z Panią wójt

Post autor: Zdzisława Polak » 07 paź 2019, 13:53

Jednak Rada Gminy odrzuciła dzisiaj podwyżki za odbiór śmieci.

Igor
Guru
Posty: 291
Rejestracja: 30 mar 2008, 19:44

Re: Spotkanie z Panią wójt

Post autor: Igor » 09 paź 2019, 16:26

A co to było za spotkanie? Tajne przez poufne? I dlaczego z zarządem TPŻL a nie z mieszkańcami na zebraniu wiejskim? Sołtysie jeszcze nie czas na sen zimowy, Tyle pan obiecywasł a nie robi pan NIC!
memento

Zdzisława Polak
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 12 sie 2010, 13:32

Re: Spotkanie z Panią wójt

Post autor: Zdzisława Polak » 30 lis 2019, 10:57

Sołtys jest przeciwny zorganizowaniu Zebrania Wiejskiego w tym roku. Ostatnio dołączyła się do tego Rada Sołecka.

Zdzisława Polak
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 12 sie 2010, 13:32

Re: Spotkanie z Panią wójt

Post autor: Zdzisława Polak » 13 gru 2019, 12:39

PROTOKOŁ
z zebrania Pani Wójt Gminy Poraj z Aktywem społecznym Żarek Letniska, które odbyło się w dniu 13.11.2019 r. w siedzibie TPŻL.

Na spotkanie przybyła Pani Wójt Katarzyna Kaźmierczak w towarzystwie Kier. Andrzeja Kozłowskiego i Kier.  Adama Zaczkowskiego. Ze strony tzw. aktywu żareckiego byli :  Sołtys Mirosław  Kozieł, Prezes TPŻL Ilona Mrowiec, Prezes Koła Emerytów  Józef  Zimoląg,  Członkowie Rady Sołeckiej, dwoje radnych gminnych : Jola Chmura i Krzysztof Klimek oraz Zdzisława Polak radna powiatowa i jednocześnie członek Rady Sołeckiej. 
Osoby, które przyszły a nie były  zaproszone Sołtys nie chciał wpuścić  do budynku. Dopiero po interwencji,  niektóre osoby  weszły a inne odeszły do domu zawiedzione i rozgoryczone.
Zebranie rozpoczął Sołtys, na wstępie powitał Panią Wójt i wszystkich zebranych.   
Następnie Pani Wójt została poproszona przez zebranych o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Dlaczego Gmina Poraj podjęła kolejną uchwałę na emisję obligacji w kwocie ok 1 mln zł na wypłatę kolejnego odszkodowania poszkodowanemu w wypadku?
2. Dlaczego oczyszczalnia ścieków w Żarkach Letnisku po 5 latach przyjmuje tylko ścieki z 30 domostw w Żarkach Letnisku?
3. Kiedy mieszkańcy Żarek letniska doczekają się kanalizacji ? 
4. Co z basenem w Żarkach Letnisku -  jakie wnioski zostały złożone na dofinansowanie remontu, dlaczego nic nie zrobiono w/s zanieczyszczania fekaliami basenu i rzeki Czarki, jakie  są plany na ten nasz basen kąpielowy?.
5. Radna powiatowa Z. Polak poprosiła Panią Wójt o wycofanie uchwały w/s sprzedaży działki nr 19 położonej przy ul Kopernika i przylegającej do terenu naszej szkoły w Żarkach Letnisku i przekazanie tej działki do użytku dla Szkoły.
6. Dlaczego teraz była podwyżka cen śmieci a nie po przetargu? Dlaczego dwaj nasi radni Klimek i Makuch głosowali za tą podwyżką?
7.  Dlaczego nikt nie zbiera w ŻL teraz podatków i opłat za śmieci? dlaczego nie ma   w Urzędzie Gminy  punktu kasowego, w którym Sołtys mógłby wpłacać zebrane pieniądze  z tyt. podatków i innych opłat?
8. Z. Polak pytała  jaka kwota zostanie wpisana do budżetu Gminy na 2020 rok z przeznaczeniem na  inwestycje w Ż.L ?
9. Prezes TPŻL Ilona Mrowiec  pytała o sprawę budowy i finansowania amfiteatru w Ż.L. oraz o finansowanie  "Letniskowca" wydawanego przez TPŻL.
10. Z. Polak pytała też Panią Wójt, czy znajdzie czas na zorganizowanie jeszcze w tym roku Zebrania Wiejskiego i uczestniczenie w nim?
11. Sołtys pytał dlaczego Gmina nie  reaguje  na budowę przy drogach gminnych pełnych parkanów (co jest niezgodne z Planem Przestrzennego Zagospodarowania Gminy), oraz dlaczego na chodnik przy ul. Szkolnej zakupiono najdroższą kostkę brukową i skrytykował sposób wykonania tegoż chodnika.
12. Członek Rady Sołeckiej -Izabela  Dobosz pytała kiedy będzie oświetlenie na ul. Letniskowej oraz poprosiła o zapalanie oświetlenia ulicznego wcześniej wieczorem.
Na zadane pytania odpowiedzi  udzielali nam:  Pani  Wójt i  Pan Kier. Zaczkowski.  Niektóre z tych odpowiedzi były mało konkretne  i wręcz wymijające.
Ad.1 W tym punkcie odpowiadała Pani wójt długo i wspomniała, że w  sprawie wypadku  dużo wie radna powiatowa Pani Polak, bo wtedy w 2007 roku  była radną gminną.  Dlatego też  wypowiedź Pani Wójt uzupełniła Pani Polak i sprostowała niektóre fakty np. dlaczego Gmina nie odwołała się od pierwszego wyroku sądu w tej sprawie i wypłaciła już wtedy 1 mln odszkodowania w ramach zawartej ugody Wójta Ł Stachery z Firmą Prawniczą?.
Ad.2 i Ad 3. Pan Zaczkowski wyjaśnił, że trudno jest pozyskać dofinansowanie na kanalizację dla ŻL, że zamierzają złożyć wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego na II etap kanalizacji na odcinku od ul. Porajskiej do torów. Powiedział, że  Wojewódzki Zarząd Dróg umożliwi nam wykonanie przejścia z rurą kanalizacyjną  pod drogą wojewódzką w trakcie budowy tej drogi , która już jest rozpoczęta. I to jest bardzo dobra wiadomość.
Ad.4. W sprawie basenu pani Wójt powiedziała, że zamierza zrobić tylko ekspertyzę aby udowodnić, że w basenie nie można się kąpać. Z Panią wójt nie zgodziła się Barbara Trzaskowska i powiedziała, że taka ekspertyza jest nam niepotrzebna. Zaś Pani Zdzisława Polak poprosiła Panią Wójt aby wrócić do dokumentacji sporządzonej kiedyś przez społeczną komisje  w/s spuszczania ścieków do rzeki Czarki i do basenu kąpielowego i wydać stosowne decyzje administracyjne i zlikwidować te rury spustowe,  z których spływają fekalia do  rzeki. Ponadto należy przywrócić do użytku  filtry, które funkcjonowały zawsze na rzece przy ujściu do basenu. Jeśli to zostanie wykonane i do rzeki nie będą zrzucane fekalia to w basenie będzie woda czysta i basen należy dopuścić do kąpieli. A na zimę w basenie należy zostawić wody do wysokości ok.  30 cm, aby w okresie zimowym można było korzystać z naturalnego lodowiska i oczywiście bez żadnych kosztów. Będzie jak przed laty -powiedziała dalej radna Z. Polak.
Ad 5. Pani Wójt odpowiedziała, że to Radni podjęli taką uchwałę i działka nr 19 przy szkole w ŻL będzie wystawiona na sprzedaż. Skrytykowała pomysł radnej powiatowej Z Polak aby oddać działkę nr 19 w użytkowanie dla potrzeb Szkoły i uczniów. Wtedy Z. Polak powiedziała, że radni gminni podjęli uchwałę na wniosek Pani Wójt, to teraz może złożyć wniosek o unieważnienie tej uchwały i Radni go przegłosują. Powiedziała również, że P. Wójt nie liczy się z wolą naszych mieszkańców zawartą w uchwale Zebrania Wiejskiego z dnia 15.07.2014 r. dotyczącą zakazu sprzedaży działek w ŻL. Wtedy Wójt powiedziała, że nie wycofa się zamiaru sprzedaży tej działki. Z. Polak dodała jeszcze, że jest to nie fer, bo dopiero co w czerwcu 2019 r Wojewoda przekazał tą działkę nr 19 o powierzchni ponad 4 tys m 2 dla potrzeb społecznych mieszkańców, a Pani Wójt postanowiła już ją sprzedać nawet nie poczekała 5 lat.
Ad 6. Taką uchwałę w/s podwyżki za odpady podjęli radni brzmiała odpowiedź.
Ad 7. Pani Wójt poprosiła, aby sołtys zbierał jeszcze podatki i opłaty za śmieci i zobowiązała się  zorganizować odbieranie pieniędzy od sołtysów bez konieczności jazdy do Częstochowy do banku, w którym Gmina ma konto. Zobaczymy. 
Ad 8. Na temat środków dla ŻL w budżecie nie było odpowiedzi.
Ad 9. W sprawie amfiteatru pani Wójt zobowiązała się zapłacić za projekt  8 tys zł i dofinansować "Letniskowca" jeszcze w tym roku z budżetu Gminy Poraj. Otrzymała za to brawa od uczestników spotkania.
Ad .10. W tym punkcie w/s zorganizowania Zebrania Wiejskiego w ŻL Pani Wójt powiedziała, że żadnego zebrania nie zorganizuje ani u nas, ani w innych sołectwach i nie przyjedzie na żadne Zebranie. Wtedy Radna Z. Polak powiedziała, że zgodnie ze Statutem Sołtys i  Rada  Sołecka mają uprawnienia do zorganizowania zebrania wiejskiego i zorganizujemy  zebranie jeszcze w tym roku, bo mieszkańcy pytają kiedy będzie zebranie. A Pani Wójt zostanie powiadomiona o terminie zebrania. Jeśli nie zechce sama przybyć na zebranie to jest zobowiązana oddelegować pracownika Urzędu Gminy do obsłużenia Zebrania wiejskiego.
Ad 11 i 12. Pan Zaczkowski odpowiedział, że sprawdzi i wyjaśni nam.
Na tym spotkanie zakończono . Protokołowała; Jolanta Holi.

ODPOWIEDZ