sokpol niesmiec

Statystyki USC i ewidencji ludności w 2023 roku.

USC PORAJ

Początek nowego roku to najlepszy czas na podsumowania. Poznaliśmy najważniejsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju i ewidencji ludności za 2023 rok, z których dowiadujemy się m.in. o liczbie narodzin, zgonów, zawartych małżeństw.

W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 57 urodzeń. Urodziło się 18 dziewczynek i 39 chłopców. „Na urzędowej liście przebojów, czyli najchętniej nadawanych imion królowały - dla dziewczynek: Helena, Lena, Iga, Melisa, Apolonia, Nela i Jagoda, a dla chłopców Nikodem, Aleksander, Wiktor, Jakub, Antoni, Mikołaj i Jan” – wylicza Ilona Hadzińska, kierownik USC w Poraju.

W związek małżeński wstąpiło 38 par. Z tej liczby 13 było ślubami cywilnymi. Spośród nich 2 śluby udzielone zostały w plenerze, w restauracji. Zawieranie związków małżeńskich to zawsze doniosła chwila, którą każdy ze stających na ślubnym kobiercu pamięta do końca życia. Wiele w tej danej chwili zależy od mistrza ceremonii, którym jest udzielający ślubu. Biorący śluby w porajskim USC doceniają oprawę i podniosłość tego ważnego momentu życiowego.

USC odnotował także 13 sporządzonych aktów urodzeń (Holandia, Ukraina, Niemcy, Irlandia, Dania, Wielka Brytania). Urząd z rejestru małżeństw wykreślił 19 par, gdyż tyle z nich rozwiodło się w ubiegłym roku i ta liczba kilkunastu rozwodów w ciągu roku utrzymuje się od kilku lat.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku w Gminie zameldowanych na pobyt stały było 10330 osób, w tym: 5424 kobiety i 4906 mężczyzn. Na pobyt czasowy 141 osób, w tym: 73 kobiety i 68 mężczyzn.

Cudzoziemcy (obywatelstwo - pobyt stały; pobyt czasowy): Ukraińskie (5;28), Białoruskie (1;1), Austriackie (1;0) Francuskie (7;1), Słowackie (1;0), Niemieckie (3;0), Bułgarskie (2;0), Rosyjskie (1;0), Szwajcarskie (1;0), Islandzkie (1;0), Włoskie (2;1), Belgijskie (1;0), Amerykańskie (0;1), Bangladeskie (0;1), Ogółem: 26;33.

„133 osoby opuściły nas na zawsze, gdyż tyle zgonów odnotował urząd” – mówi Agnieszka Męcik z ewidencji ludności w porajskim Urzędzie Gminy.

logo UG

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Poraju wydano 1448 odpisów aktów stanu cywilnego, 27 zaświadczeń, 11 decyzji dotyczących zmiany imienia i nazwiska. Zarejestrowano 300 wniosków o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego, a także 44 wnioski o nadanie medali spraw związanych z wręczeniem Medali za długoletnie pożycie małżeńskie dla par małżeńskich z gminy. W ubiegłym roku aż trzykrotnie obchodzono również urodziny stulatek.

„Numer PESEL nadano 49 obywatelom Ukrainy, których w sumie obsłużono 148, w tym poprzez przywrócenie statusu UKR, dodanie nowego dokumentu tożsamości cudzoziemca oraz wydawanie zaświadczeń” – uzupełnia dane Beata Polak, z ewidencji ludności.

W tym roku do zadań ewidencji ludności przybyła także czynność zastrzeżenia numeru PESEL. Na tę czynność zdecydowało się 110 osób.

Napisali o nas

Pijana 46 latka spowodowała kolizję w Żarkach-Letnisku

police Policja

Myszkowscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która miała spowodować kolizję drogową.

Więcej…

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka.

Więcej…

Seniorzy

Spotkanie Wigilijne Seniorów. Żarki - Letnisko 2023 rok.

Wigilia Seniorow 2023

Jak co roku tradycyjnie seniorzy w grudniu spotkali się na kolacji wigilijnej. Wśród zaproszonych gości byli:

Więcej…

Bal Seniora 2023 rok.

Jesien zycia 2023

„Jesień życia nie musi być szara” to motto tegorocznego Balu Seniora zorganizowanego przez Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby zebrania wiejskie odbywały się przynajmniej 2 razy w roku, zgodnie ze Statutem Sołectwa Żarki Letnisko

Wirtualny spacer

spacer