sokpol niesmiec

Rusza dalszy etap kanalizacji. Umowa już podpisana

Gminna wladza

To kolejny historyczny etap w dziejach gminy. Zakończyły się procedury przetargowe, podpisana została umowa z wykonawcą. Niebawem ruszą prace przy kolejnym etapie budowy kanalizacji w Żarkach-Letnisku.

Do gminnej kanalizacji podłączone zostaną kolejne ulice w tej miejscowości, na których następnie zostanie położona nawierzchnia asfaltowa.

 „Środki finansowe, które otrzymaliśmy na realizację inwestycji to ponad 4,1 mln zł pochodzące z Polskiego Ładu. To duża kwota, dzięki której Gmina Poraj może dalej rozwijać swoją infrastrukturę wodno - kanalizacyjną. Udało nam się rozstrzygnąć przetarg i dziś podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Wkrótce ruszą prace” – mówi Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj. Samorząd ze swoich środków dołoży 300 tys. do tej inwestycji.

logo UG

W miniony wtorek (25 kwietnia), w siedzibie Urzędu Gminy, podpisana została umowa z wykonawcą, reprezentowanym przez prezesa Firmy Hydromex Plus Łukasza Zaskórskiego. W akcie podpisania umowy uczestniczyli ze strony Gminy Poraj: wójt Katarzyna Kaźmierczak, skarbnik Gminy Poraj Anna Kukla i kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Adam Zaczkowski. Wykonawca robót jest znany z bliźniaczej inwestycji, którą Gmina Poraj aktualnie realizuje w Jastrzębiu.

Należy przypomnieć, że Gmina Poraj od kilku lat kontynuuje prace przy budowie kanalizacji oczekiwanej przez mieszkańców Żarek-Letniska, w miarę możliwości pozyskiwania środków. W tej miejscowości w ciągu ostatnich kilku lat, w zakresie gospodarki wodno-ściekowej wybudowano oczyszczalnię ścieków (wspólnie dla Żarek-Letniska i Masłońskiego, a zlokalizowaną w tej miejscowości), pierwszy etap kanalizacji obejmujący ulice: Łączną, Grzybową, PCK, Sąsiedzką, Nadrzeczną, następnie drugi etap kanalizacji obejmujący: Nadrzeczną, PCK, Długą i Brzozową. Teraz kolej na etap trzeci i ulice: Kąpielową, Grunwaldzką, Szkolną i Spokojną. Ulice te zostały wybrane do skanalizowania ze względów technicznych oraz narzuconych ram finansowych tej inwestycji.

Po zakończeniu prac związanych z kanalizacją, położona zostanie nawierzchnia na tych drogach.

Przedmiotem prac jest budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, wraz z przyłączami, przepompownią ścieków, z wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą oraz odtworzenie nawierzchni po robotach instalacyjnych.

Kwota w jakiej zamknąć ma się inwestycja to ponad 4,3 mln zł. Prace na 2,6 kilometrowym odcinku mają zakończyć się do lipca 2024 roku.

Inwestycja jest dość skomplikowanym zadaniem, ze względu na fakt, że przebiegać będzie także pod torami kolejowymi, co wymagało osobnego projektowania i stosownych pozwoleń, przedłużając niestety zakończenie procedury dokumentacyjnej. Jednak dzięki bardzo dobrej współpracy z PKP PLK udało się te trudności pokonać.

Mieszkańcy tej części Żarek-Letniska za kilkanaście miesięcy będą mogli cieszyć się z kanalizacji sanitarnej. Starania o to, by inwestycja została jak najszybciej zrealizowana podjęli się: radni Jolanta ChmuraKrzysztof Klimek i Marcin Makuch oraz radny powiatowy Mariusz Karkocha i sołtys Michał Drzewiecki, napotykając na osobiste zaangażowanie w realizację inwestycji ze strony Wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak i przychylność pozostałych radnych. W przygotowanie inwestycji zaangażowana była gminna spółka PORECO z prezesem Rafałem Kępskim.

Gmina nieustannie czyni starania o pozyskiwanie środków zewnętrznych, by móc realizować tę najbardziej pożądaną przez lokalną społeczność inwestycję w postaci kanalizacji i przebudowanych odcinków dróg w Żarkach-Letnisku. Gmina robi to etapami i sukcesywnie w miarę pozyskiwanych funduszy

Napisali o nas

Pijana 46 latka spowodowała kolizję w Żarkach-Letnisku

police Policja

Myszkowscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która miała spowodować kolizję drogową.

Więcej…

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka.

Więcej…

Seniorzy

Spotkanie Wigilijne Seniorów. Żarki - Letnisko 2023 rok.

Wigilia Seniorow 2023

Jak co roku tradycyjnie seniorzy w grudniu spotkali się na kolacji wigilijnej. Wśród zaproszonych gości byli:

Więcej…

Bal Seniora 2023 rok.

Jesien zycia 2023

„Jesień życia nie musi być szara” to motto tegorocznego Balu Seniora zorganizowanego przez Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby zebrania wiejskie odbywały się przynajmniej 2 razy w roku, zgodnie ze Statutem Sołectwa Żarki Letnisko

Wirtualny spacer

spacer