sokpol niesmiec

Statystyki USC ludności w 2022 roku w Gminie Poraj

Ilona Hadzinska

Prezentujemy nieco danych statystycznych z minionego roku. Ile zawarto związków małżeńskich, ile osób opuściło nas na zawsze, a ile urodziło się dzieci. Jakie imiona najczęściej były nadawane nowym mieszkańcom gminy? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z lektury ubiegłorocznych danych Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju i z Ewidencji Ludności.

W 2022 roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 57 urodzeń. „Liczba urodzeń utrzymuje się od lat mniej więcej na tym samym poziomie, jednak z lekką tendencją spadkową. Zaskakująca w ubiegłorocznych danych jest ilość urodzeń chłopców. Zazwyczaj płeć rozkładała się praktycznie po równo. W ubiegłym roku było inaczej, urodziło się bowiem 18 dziewczynek i 39 chłopców” – informuje Ilona Hadzińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju.

Na urzędowej liście przebojów, czyli najchętniej nadawanych imion, królowały - dla dziewczynek: HelenaLenaIgaMelisaApoloniaNela i Jagoda, a dla chłopców: NikodemAleksanderWiktorJakubAntoniMikołaj i Jan.

W związek małżeński wstąpiło 38 par. Z tej liczby 13 było ślubami cywilnymi. Spośród nich 2 śluby udzielone zostały w plenerze, a konkretnie w restauracji. Zawieranie związków małżeńskich to zawsze doniosła chwila, którą każdy ze stających na ślubnym kobiercu pamięta do końca życia. Wiele w tej danej chwili zależy od mistrza ceremonii, którym jest udzielający ślubu. Warto podkreślić, że na ręce kierownik USC Ilony Hadzińskiej napłynęło w ubiegłym roku szereg podziękowań za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w czasie ślubów. W swoich podziękowaniach piszący podkreślają często nowoczesny wystrój porajskiej sali ślubów.

logo UG

USC odnotował także 13 transkrypcji ślubów, wśród nich były te zawarte w Niemczech, Holandii, Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Urząd z rejestru małżeństw wykreślił 19 par, gdyż tyle z nich rozwiodło się w ubiegłym roku ta liczba wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 60 %.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku w Gminie Poraj zameldowanych na pobyt stały było 10396 osób, w tym: 5475 kobiet i 4921 mężczyzn. Na pobyt czasowy 197 osób, w tym: 98 kobiet i 99 mężczyzn.
Cudzoziemcy (obywatelstwo - pobyt stały; pobyt czasowy): ukraińskie (4;43), białoruskie (1;3), francuskie (5;3), słowackie (1;0), niemieckie (3;1), mołdawskie (0;1), bułgarskie (2;0), szwajcarskie (1;0), islandzkie (1;0), włoskie (1;1), tajlandzkie (0;1), algierskie (0;1), bangladeskie (0;1), rosyjskie (0;1). Ogółem: 19;56.

usc2

„131 osób opuściło nas na zawsze, gdyż tyle zgonów odnotował nasz urząd. Dla porównania, w 2020 roku odnotowano 178 zgonów, a w 2021 roku 181 zgonów” - informuje Agnieszka Męcik, inspektor ds. ewidencji ludności. Liczba zgonów jest więc niższa w porównaniu z dwoma minionymi latami, gdy mieliśmy do czynienia z pandemią.

„Biuro ewidencji nadało PESEL i status UKR 563 osobom” – podaje Beata Polak, zajmująca się w porajskim urzędzie sprawami uchodźców.

Pozostałe dane statystyczne pokazują, że ubiegły rok był USC i ewidencji ludności pracowity. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Poraju wydano 1375 odpisów aktów stanu cywilnego, 24 zaświadczenia, 4 decyzje dotyczących zmiany imienia i nazwiska. Zarejestrowano 333 migracji aktów. Warto podkreślić, że na bieżąco trwa proces migracji danych elektronicznych. Naniesiono 859 przypisków do aktów stanu cywilnego. Sporządzono 3 protokoły o uznaniu ojcostwa. Medale za długoletnie pozycie małżeńskie otrzymały 23 pary. Gmina świętowała także 102 urodziny najstarszej mieszkanki Gminy Poraj Pani Kazimiery Kołacz.

Fot. arch.UGPoraj; pixabay

Napisali o nas

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Seniorzy

Bal Seniorów WIGOR 2022 rok w Żarkach Letnisku

Bal Seniorów XI 2022

W sobotę 19.11.2022r w sali remizy OSP w Żarkach-Letnisku odbył się I-szy Bal Seniora organizowany przez nowo powstałe  Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj. Prezes Stowarzyszenia Józef Zimoląg powitał dostojnych Jubilatów nie tylko z Żarek-Letniska ale również z Choronia, zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników balu.

Więcej…

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz. Jak na majówkę przystało wszystkie potrawy pochodziły z grilla.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem w Żarkach Letnisku prawa wycinania drzew na prywatnych działkach tylko pod zabudowę i w sytuacjach zagrożenia?

Wirtualny spacer

spacer