Statystyki USC ludności w 2022 roku w Gminie Poraj
Prezentujemy nieco danych statystycznych z minionego roku. Ile zawarto związków małżeńskich, ile osób opuściło nas na zawsze, a ile urodziło się dzieci. Jakie imiona najczęściej były nadawane nowym mieszkańcom gminy? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z lektury ubiegłorocznych danych Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju i z Ewidencji Ludności.
W 2022 roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 57 urodzeń. „Liczba urodzeń utrzymuje się od lat mniej więcej na tym samym poziomie, jednak z lekką tendencją spadkową. Zaskakująca w ubiegłorocznych danych jest ilość urodzeń chłopców. Zazwyczaj płeć rozkładała się praktycznie po równo. W ubiegłym roku było inaczej, urodziło się bowiem 18 dziewczynek i 39 chłopców” – informuje Ilona Hadzińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju.
Na urzędowej liście przebojów, czyli najchętniej nadawanych imion, królowały - dla dziewczynek: Helena, Lena, Iga, Melisa, Apolonia, Nela i Jagoda, a dla chłopców: Nikodem, Aleksander, Wiktor, Jakub, Antoni, Mikołaj i Jan.
W związek małżeński wstąpiło 38 par. Z tej liczby 13 było ślubami cywilnymi. Spośród nich 2 śluby udzielone zostały w plenerze, a konkretnie w restauracji. Zawieranie związków małżeńskich to zawsze doniosła chwila, którą każdy ze stających na ślubnym kobiercu pamięta do końca życia. Wiele w tej danej chwili zależy od mistrza ceremonii, którym jest udzielający ślubu. Warto podkreślić, że na ręce kierownik USC Ilony Hadzińskiej napłynęło w ubiegłym roku szereg podziękowań za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w czasie ślubów. W swoich podziękowaniach piszący podkreślają często nowoczesny wystrój porajskiej sali ślubów.
USC odnotował także 13 transkrypcji ślubów, wśród nich były te zawarte w Niemczech, Holandii, Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Urząd z rejestru małżeństw wykreślił 19 par, gdyż tyle z nich rozwiodło się w ubiegłym roku ta liczba wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 60 %.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku w Gminie Poraj zameldowanych na pobyt stały było 10396 osób, w tym: 5475 kobiet i 4921 mężczyzn. Na pobyt czasowy 197 osób, w tym: 98 kobiet i 99 mężczyzn.
Cudzoziemcy (obywatelstwo - pobyt stały; pobyt czasowy): ukraińskie (4;43), białoruskie (1;3), francuskie (5;3), słowackie (1;0), niemieckie (3;1), mołdawskie (0;1), bułgarskie (2;0), szwajcarskie (1;0), islandzkie (1;0), włoskie (1;1), tajlandzkie (0;1), algierskie (0;1), bangladeskie (0;1), rosyjskie (0;1). Ogółem: 19;56.
„131 osób opuściło nas na zawsze, gdyż tyle zgonów odnotował nasz urząd. Dla porównania, w 2020 roku odnotowano 178 zgonów, a w 2021 roku 181 zgonów” - informuje Agnieszka Męcik, inspektor ds. ewidencji ludności. Liczba zgonów jest więc niższa w porównaniu z dwoma minionymi latami, gdy mieliśmy do czynienia z pandemią.
„Biuro ewidencji nadało PESEL i status UKR 563 osobom” – podaje Beata Polak, zajmująca się w porajskim urzędzie sprawami uchodźców.
Pozostałe dane statystyczne pokazują, że ubiegły rok był USC i ewidencji ludności pracowity. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Poraju wydano 1375 odpisów aktów stanu cywilnego, 24 zaświadczenia, 4 decyzje dotyczących zmiany imienia i nazwiska. Zarejestrowano 333 migracji aktów. Warto podkreślić, że na bieżąco trwa proces migracji danych elektronicznych. Naniesiono 859 przypisków do aktów stanu cywilnego. Sporządzono 3 protokoły o uznaniu ojcostwa. Medale za długoletnie pozycie małżeńskie otrzymały 23 pary. Gmina świętowała także 102 urodziny najstarszej mieszkanki Gminy Poraj Pani Kazimiery Kołacz.