sokpol niesmiec

Statystyki USC ludności w 2022 roku w Gminie Poraj

Ilona Hadzinska

Prezentujemy nieco danych statystycznych z minionego roku. Ile zawarto związków małżeńskich, ile osób opuściło nas na zawsze, a ile urodziło się dzieci. Jakie imiona najczęściej były nadawane nowym mieszkańcom gminy?

Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z lektury ubiegłorocznych danych Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju i z Ewidencji Ludności. W 2022 roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 57 urodzeń. „Liczba urodzeń utrzymuje się od lat mniej więcej na tym samym poziomie, jednak z lekką tendencją spadkową. Zaskakująca w ubiegłorocznych danych jest ilość urodzeń chłopców. Zazwyczaj płeć rozkładała się praktycznie po równo. W ubiegłym roku było inaczej, urodziło się bowiem 18 dziewczynek i 39 chłopców” – informuje Ilona Hadzińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju.

Na urzędowej liście przebojów, czyli najchętniej nadawanych imion, królowały - dla dziewczynek: HelenaLenaIgaMelisaApoloniaNela i Jagoda, a dla chłopców: NikodemAleksanderWiktorJakubAntoniMikołaj i Jan.

W związek małżeński wstąpiło 38 par. Z tej liczby 13 było ślubami cywilnymi. Spośród nich 2 śluby udzielone zostały w plenerze, a konkretnie w restauracji. Zawieranie związków małżeńskich to zawsze doniosła chwila, którą każdy ze stających na ślubnym kobiercu pamięta do końca życia. Wiele w tej danej chwili zależy od mistrza ceremonii, którym jest udzielający ślubu. Warto podkreślić, że na ręce kierownik USC Ilony Hadzińskiej napłynęło w ubiegłym roku szereg podziękowań za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w czasie ślubów. W swoich podziękowaniach piszący podkreślają często nowoczesny wystrój porajskiej sali ślubów.

logo UG

USC odnotował także 13 transkrypcji ślubów, wśród nich były te zawarte w Niemczech, Holandii, Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Urząd z rejestru małżeństw wykreślił 19 par, gdyż tyle z nich rozwiodło się w ubiegłym roku ta liczba wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 60 %.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku w Gminie Poraj zameldowanych na pobyt stały było 10396 osób, w tym: 5475 kobiet i 4921 mężczyzn. Na pobyt czasowy 197 osób, w tym: 98 kobiet i 99 mężczyzn.
Cudzoziemcy (obywatelstwo - pobyt stały; pobyt czasowy): ukraińskie (4;43), białoruskie (1;3), francuskie (5;3), słowackie (1;0), niemieckie (3;1), mołdawskie (0;1), bułgarskie (2;0), szwajcarskie (1;0), islandzkie (1;0), włoskie (1;1), tajlandzkie (0;1), algierskie (0;1), bangladeskie (0;1), rosyjskie (0;1). Ogółem: 19;56.

usc2

„131 osób opuściło nas na zawsze, gdyż tyle zgonów odnotował nasz urząd. Dla porównania, w 2020 roku odnotowano 178 zgonów, a w 2021 roku 181 zgonów” - informuje Agnieszka Męcik, inspektor ds. ewidencji ludności. Liczba zgonów jest więc niższa w porównaniu z dwoma minionymi latami, gdy mieliśmy do czynienia z pandemią.

„Biuro ewidencji nadało PESEL i status UKR 563 osobom” – podaje Beata Polak, zajmująca się w porajskim urzędzie sprawami uchodźców.

Pozostałe dane statystyczne pokazują, że ubiegły rok był USC i ewidencji ludności pracowity. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Poraju wydano 1375 odpisów aktów stanu cywilnego, 24 zaświadczenia, 4 decyzje dotyczących zmiany imienia i nazwiska. Zarejestrowano 333 migracji aktów. Warto podkreślić, że na bieżąco trwa proces migracji danych elektronicznych. Naniesiono 859 przypisków do aktów stanu cywilnego. Sporządzono 3 protokoły o uznaniu ojcostwa. Medale za długoletnie pozycie małżeńskie otrzymały 23 pary. Gmina świętowała także 102 urodziny najstarszej mieszkanki Gminy Poraj Pani Kazimiery Kołacz.

Fot. arch.UGPoraj; pixabay

Napisali o nas

Pijana 46 latka spowodowała kolizję w Żarkach-Letnisku

police Policja

Myszkowscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która miała spowodować kolizję drogową.

Więcej…

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka.

Więcej…

Seniorzy

Wycieczka na wody termalne

Termy 2023

W środę 27 września grupa seniorów zrzeszona w Stowarzyszeniu Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj wyjechała na wycieczkę na wody termalne do Szaflar z noclegiem w Poroninie.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2023 r.

Dzien Babci i Dziadka 2023

W sobotę 21.01,2023 r. w klubie „Czarka” Seniorzy zrzeszeni w Oddziale Stowarzyszenia Seniorów „WIGOR” bawili się przy muzyce na żywo z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby zebrania wiejskie odbywały się przynajmniej 2 razy w roku, zgodnie ze Statutem Sołectwa Żarki Letnisko

Wirtualny spacer

spacer