sokpol niesmiec

Gmina Poraj wysoko w rankingu samorządów

Mapa Gminy Poraj

W tegorocznym Rankingu Samorządów dziennika Rzeczpospolita Gmina Poraj znalazła się po raz kolejny na dobrej lokacie, tym razem zajmując 316 miejsce spośród 1523 gmin wiejskich w Polsce. "To dobry wynik naszej gminy w rankingu. Przede wszystkim jest to wyróżnienie dla mieszkańców Gminy Poraj" - podsumowuje wójt Katarzyna Kaźmierczak.

Dodajmy, że to jedna z najwyższych lokat wśród gmin wiejskich w regionie.

W ubiegłorocznym Rankingu Gmina Poraj zajęła 391 miejsce, przed dwoma laty 432, a obecnie 316 miejsce To bardzo duży skok w tym rankingu.

Dla porównania sąsiednie gminy w powiatach myszkowskim i częstochowskim uplasowały się na miejscach: Niegowa 788, Poczesna 521, Kamienica Polska 710, Starcza 652, Rędziny 674, Mykanów 531, Kłomnice 663, Mstów 435, Lelów 700 i Przyrów 585.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

logo UG

„Rok 2021, który jest głównym punktem odniesienia dla wyników Rankingu Samorządów 2022, miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej - samorządowe finanse były pod coraz większą presją rządowych reform w podatku PIT. Samorządowcy podkreślają jednak, że mimo wszystko kroczą coraz pewniej po ścieżce zrównoważonego rozwoju i że jest to jedyny sposób, by przygotować się na gorsze czasy” – podsumowują organizatorzy.

Kryteria rankingu ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych. Te kryteria to łącznie ponad 50 wskaźników w czterech głównych obszarach - finanse i rozwój (gdzie można było uzyskać maksymalnie 30 pkt). dbałość o mieszkańców (do 38 pkt.), czyste środowisko (do 29 pkt). i obszar wspierający - jakość zarządzania (10 pkt).

A wyzwań nie brakuje. Kluczowy, najtrudniejszy w historii może być już przyszły rok, gdy samorządy będą musiały zmierzyć się ze skutkami kryzysu energetycznego, drożyzny oraz hamującej gospodarki przy jednocześnie uszczuplonych budżetach w efekcie rządowych programów (przede wszystkim Polskiego Ładu).

Napisali o nas

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Seniorzy

Bal Seniorów WIGOR 2022 rok w Żarkach Letnisku

Bal Seniorów XI 2022

W sobotę 19.11.2022r w sali remizy OSP w Żarkach-Letnisku odbył się I-szy Bal Seniora organizowany przez nowo powstałe  Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj. Prezes Stowarzyszenia Józef Zimoląg powitał dostojnych Jubilatów nie tylko z Żarek-Letniska ale również z Choronia, zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników balu.

Więcej…

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem w Żarkach Letnisku prawa wycinania drzew na prywatnych działkach tylko pod zabudowę i w sytuacjach zagrożenia?

Wirtualny spacer

spacer