sokpol niesmiec

W tym roku posprzątam swój kawałek Polski. Żarki L 2022r.

Sprzatanie w Zarkach Letnisku 2022

W dniu 19.09.2022 r, z inicjatywy członków Rady Młodzieży, w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Towarzystwem Przyjaciół Żarek – Letniska, a Śląską Wojewódzką Komendą OHP w Katowicach, w ramach 29 akcji: Sprzątanie Świata – Polska!, odbyło się kolejne sprzątanie Żarek-Letniska i okolicznego lasu.

Akcja organizowana jest przez Fundację Nasza Ziemia, czyli polską edycję Clean Up the World i przebiegła pod hasłem „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski! - WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”.

W przedsięwzięciu wzięło udział 40 uczestników 12-29 OSiW Częstochowa, uczniów klas: I WZ, I F/M i III WZ Szkoły Branżowej I Stopnia w ZS im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie wraz z wychowawcami z ramienia OHP: Aleksandrą Bilską, Moniką Gęsikowską, Martą Maligłówką, Eweliną Hys-Maślanką i Anitą Kruszyńską oraz nauczycielem: Panią prof. Agatą Rogacką, a także przedstawicielami TPŻ. Z ramienia TPŻL w organizacji impresy uczestniczyli Barbara Trząskowska-Szcześniak i Zbigniew Grzyb.

Sprzatanie w Zarkach Letnisku 002    Sprzatanie w Zarkach Letnisku 003   Sprzatanie w Zarkach Letnisku 004

Tym razem, pomimo niesprzyjającej aury, młodzież również stanęła na wysokości zadania. 

 W sumie, podczas 3 godzin sprzątania, zebraliśmy 21 worków. Jak zwykle, najwięcej śmieci pozyskano w lesie i z koryta rzeki Czarki.

Akcja zakończyła się wspólną konsumpcją kiełbasek pieczonych na grillu, zorganizowaną na terenie siedziby Towarzystwa Przyjaciół Żarek – Letniska.

Młodzież jest świadoma pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz ciągłych zagrożeń, jakie towarzyszą postępowi cywilizacji. Są również przekonani, iż obecne działania na rzecz ochrony przyrody nie są współmierne do ogromnego problemu, jakim jest jej degradacja. Dlatego, ogromną satysfakcję dał im udziału w akcji, do której zmotywowała ich wewnętrzna potrzeba ochrony tego, co ich otacza. Zdali sobie sprawę również z tego, że sami też są częścią środowiska naturalnego i na nich spoczywa odpowiedzialność za przyrodę.

Właściwą postawę wobec środowiska wyraził Jean Dorst w swoim apelu nie tylko do rozumu, lecz i do uczuć, nie tylko do "głowy", lecz i do duszy, do serca, a więc do sumienia człowieka:

 "Niech nikomu się nie zdaje, że dla zachowania ludzkości wystarczy walczyć z zanieczyszczeniami, lepiej gospodarować zasobami Ziemi i powstrzymywać mnożenie się szkodliwych obszarów działalności ludzkiej! Kiedy choroba tkwi w sercu pacjenta, lekarz nie uleczy go nakładając na rany maści, które w tej sytuacji pełniłyby tylko funkcje placebo. Przyczyny naszych nieszczęść tkwią w naszych duszach(...) Po etapie techniki musimy teraz przebyć etap myśli, dopiero wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej cywilizacji”.

 

Autor tekstu: Anita Kruszyńska

Autorzy zdjęć:  Ewelina Hys-Maślanka, Marta Maligłówka,, Aleksandra Bilska, Monika Gęsikowska i Anita Kruszyńska oraz Zbigniew Grzyb

Napisali o nas

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Seniorzy

Bal Seniorów WIGOR 2022 rok w Żarkach Letnisku

Bal Seniorów XI 2022

W sobotę 19.11.2022r w sali remizy OSP w Żarkach-Letnisku odbył się I-szy Bal Seniora organizowany przez nowo powstałe  Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj. Prezes Stowarzyszenia Józef Zimoląg powitał dostojnych Jubilatów nie tylko z Żarek-Letniska ale również z Choronia, zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników balu.

Więcej…

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz. Jak na majówkę przystało wszystkie potrawy pochodziły z grilla.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem w Żarkach Letnisku prawa wycinania drzew na prywatnych działkach tylko pod zabudowę i w sytuacjach zagrożenia?

Wirtualny spacer

spacer