sokpol niesmiec

Imieniny Hrabiny 2022 rok

Imieniny 2022

Tradycyjnie, w końcówce lata całe Żarki Letnisko hucznie świętowały Imieniny Hrabiny. Był przejazd pary hrabiowskiej pojazdem zaprzęgniętym w konie i parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy oraz wspaniała zabawa. Pomimo niesprzyjającej pogody impreza ściągnęła liczną widownię, zarówno mieszkańców miejscowości, jak i całej Gminy Poraj, a także gości i turystów.

W tym roku w rolę Hrabiny wcieliła się Anna Starowicz – Piecuch, a Hrabią został sołtys Michał Drzewiecki.

Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego.

logo UG

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej wraz z Urzędem Gminy Poraj, Starostwem Powiatowym w Myszkowie i Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Patronat nad imprezą objęła Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.

Imieniny Hrabiny poprowadziły wspólnie mieszkanka Żarek Letniska i śpiewająca artystka Elżbieta Jatulewicz, założycielka Zespołu „Szalona Piątka Plus” i dyrektor GOK w Poraju Magdalena Ryziuk - Wilk.

Zatrzymano się na chwilę przy obelisku upamiętniającym parę hrabiowską, który znajduje się w centrum miejscowości, po czym wszyscy razem udali się do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, oficjalnie rozpoczynając plenerowe przyjęcie.

Gości powitała prezes TPŻL Barbara Woźniak, wśród których pojawili się m.in. Posłanka do Parlamentu Europejskiego - Jadwiga Wiśniewska, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, radni powiatowi: Mariusz KarkochaJolanta KoralZdzisława Polak i Sebastian Ruciński.

Zgromadzeni, niestety chwilami w strugach deszczu, mieli okazję obejrzeć paradę koni z lokalnych stadnin: Golden Horse i Galapagos. Imieninom towarzyszyły stałe punkty tej imprezy, przede wszystkim pokaz strojów z epoki, które oceniano w konkursie.

Wręczono statuetkę Victoria Żarecka, którą w tym roku odebrał Andrzej Będkowski, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska.

Muzycznie Imieniny uświetnił występ grupy baletowej „Ballerina”, kierowanej przez baletmistrza Łukasza Zasika, występ Zespołu „Szalona Piątka Plus”, koncert przedwojennych przebojów w wykonaniu Oskara Jasińskiego, solisty Operetki Śląskiej z towarzyszeniem zespołu. Na zakończenie imprezy odbył się tradycyjny Bal Hrabiny.

Napisali o nas

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Zatrzymani z narkotykami

Narkotyki w Zarkach Letnisku

Kierowca BMW lat 44 i pasażer lat 24 wpadli z narkotykami.

Więcej…

Pijana 62 latka na ulicy Zielonej

Policja logo

Przypadkowy świadek zainterweniował wobec kierującej hyundaiem, która kompletnie pijana kupiła sobie alkohol,następnie siadła za kierownicę osobówki i jechała wężykiem ulicami Żarek Letnisko.

Więcej…

Seniorzy

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz. Jak na majówkę przystało wszystkie potrawy pochodziły z grilla.

Więcej…

Wielkanocne spotkanie seniorów w Klubie „Czarka”

Wielkanoc 2022 Zarki Letnisko

W sobotnie popołudnie (23 kwietnia) w Klubie „Czarka” odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Żarek Letniska i Masłońskiego. Była to pierwsza okazja do bezpośredniego spotkania, po ponad dwuletnim okresie przerwy spowodowanej pandemią. Było wzruszenie, ale też dużo radości i humoru!

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer