sokpol niesmiec

Imieniny Hrabiny 2022 rok

Imieniny 2022

Tradycyjnie, w końcówce lata całe Żarki Letnisko hucznie świętowały Imieniny Hrabiny. Był przejazd pary hrabiowskiej pojazdem zaprzęgniętym w konie i parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy oraz wspaniała zabawa.

Pomimo niesprzyjającej pogody impreza ściągnęła liczną widownię, zarówno mieszkańców miejscowości, jak i całej Gminy Poraj, a także gości i turystów. W tym roku w rolę Hrabiny wcieliła się Anna Starowicz – Piecuch, a Hrabią został sołtys Michał Drzewiecki.

Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego.

logo UG

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej wraz z Urzędem Gminy Poraj, Starostwem Powiatowym w Myszkowie i Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Patronat nad imprezą objęła Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.

Imieniny Hrabiny poprowadziły wspólnie mieszkanka Żarek Letniska i śpiewająca artystka Elżbieta Jatulewicz, założycielka Zespołu „Szalona Piątka Plus” i dyrektor GOK w Poraju Magdalena Ryziuk - Wilk.

Zatrzymano się na chwilę przy obelisku upamiętniającym parę hrabiowską, który znajduje się w centrum miejscowości, po czym wszyscy razem udali się do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, oficjalnie rozpoczynając plenerowe przyjęcie.

Gości powitała prezes TPŻL Barbara Woźniak, wśród których pojawili się m.in. Posłanka do Parlamentu Europejskiego - Jadwiga Wiśniewska, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, radni powiatowi: Mariusz KarkochaJolanta KoralZdzisława Polak i Sebastian Ruciński.

Zgromadzeni, niestety chwilami w strugach deszczu, mieli okazję obejrzeć paradę koni z lokalnych stadnin: Golden Horse i Galapagos. Imieninom towarzyszyły stałe punkty tej imprezy, przede wszystkim pokaz strojów z epoki, które oceniano w konkursie.

Wręczono statuetkę Victoria Żarecka, którą w tym roku odebrał Andrzej Będkowski, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska.

Muzycznie Imieniny uświetnił występ grupy baletowej „Ballerina”, kierowanej przez baletmistrza Łukasza Zasika, występ Zespołu „Szalona Piątka Plus”, koncert przedwojennych przebojów w wykonaniu Oskara Jasińskiego, solisty Operetki Śląskiej z towarzyszeniem zespołu. Na zakończenie imprezy odbył się tradycyjny Bal Hrabiny.

Napisali o nas

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Seniorzy

Bal Seniorów WIGOR 2022 rok w Żarkach Letnisku

Bal Seniorów XI 2022

W sobotę 19.11.2022r w sali remizy OSP w Żarkach-Letnisku odbył się I-szy Bal Seniora organizowany przez nowo powstałe  Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj. Prezes Stowarzyszenia Józef Zimoląg powitał dostojnych Jubilatów nie tylko z Żarek-Letniska ale również z Choronia, zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników balu.

Więcej…

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz. Jak na majówkę przystało wszystkie potrawy pochodziły z grilla.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem w Żarkach Letnisku prawa wycinania drzew na prywatnych działkach tylko pod zabudowę i w sytuacjach zagrożenia?

Wirtualny spacer

spacer