sokpol niesmiec

Imieniny Hrabiny 2022 rok

Imieniny 2022

Tradycyjnie, w końcówce lata całe Żarki Letnisko hucznie świętowały Imieniny Hrabiny. Był przejazd pary hrabiowskiej pojazdem zaprzęgniętym w konie i parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy oraz wspaniała zabawa.

Pomimo niesprzyjającej pogody impreza ściągnęła liczną widownię, zarówno mieszkańców miejscowości, jak i całej Gminy Poraj, a także gości i turystów. W tym roku w rolę Hrabiny wcieliła się Anna Starowicz – Piecuch, a Hrabią został sołtys Michał Drzewiecki.

Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego.

logo UG

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej wraz z Urzędem Gminy Poraj, Starostwem Powiatowym w Myszkowie i Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Patronat nad imprezą objęła Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.

Imieniny Hrabiny poprowadziły wspólnie mieszkanka Żarek Letniska i śpiewająca artystka Elżbieta Jatulewicz, założycielka Zespołu „Szalona Piątka Plus” i dyrektor GOK w Poraju Magdalena Ryziuk - Wilk.

Zatrzymano się na chwilę przy obelisku upamiętniającym parę hrabiowską, który znajduje się w centrum miejscowości, po czym wszyscy razem udali się do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, oficjalnie rozpoczynając plenerowe przyjęcie.

Gości powitała prezes TPŻL Barbara Woźniak, wśród których pojawili się m.in. Posłanka do Parlamentu Europejskiego - Jadwiga Wiśniewska, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, radni powiatowi: Mariusz KarkochaJolanta KoralZdzisława Polak i Sebastian Ruciński.

Zgromadzeni, niestety chwilami w strugach deszczu, mieli okazję obejrzeć paradę koni z lokalnych stadnin: Golden Horse i Galapagos. Imieninom towarzyszyły stałe punkty tej imprezy, przede wszystkim pokaz strojów z epoki, które oceniano w konkursie.

Wręczono statuetkę Victoria Żarecka, którą w tym roku odebrał Andrzej Będkowski, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska.

Muzycznie Imieniny uświetnił występ grupy baletowej „Ballerina”, kierowanej przez baletmistrza Łukasza Zasika, występ Zespołu „Szalona Piątka Plus”, koncert przedwojennych przebojów w wykonaniu Oskara Jasińskiego, solisty Operetki Śląskiej z towarzyszeniem zespołu. Na zakończenie imprezy odbył się tradycyjny Bal Hrabiny.

Napisali o nas

Pijana 46 latka spowodowała kolizję w Żarkach-Letnisku

police Policja

Myszkowscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która miała spowodować kolizję drogową.

Więcej…

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka.

Więcej…

Seniorzy

Wycieczka na wody termalne

Termy 2023

W środę 27 września grupa seniorów zrzeszona w Stowarzyszeniu Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj wyjechała na wycieczkę na wody termalne do Szaflar z noclegiem w Poroninie.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2023 r.

Dzien Babci i Dziadka 2023

W sobotę 21.01,2023 r. w klubie „Czarka” Seniorzy zrzeszeni w Oddziale Stowarzyszenia Seniorów „WIGOR” bawili się przy muzyce na żywo z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby zebrania wiejskie odbywały się przynajmniej 2 razy w roku, zgodnie ze Statutem Sołectwa Żarki Letnisko

Wirtualny spacer

spacer