sokpol niesmiec

Drony sprawdzały dym z kominów w Żarkach Letnisku

Drony nad kominami 1

W dniach 29-30 marca 2022 roku na terenie Gminy Poraj zostały przeprowadzone patrole dronowe. Patrole przeprowadziła firma DRONPOL. Akcja została sfinansowana ze środków Clean Air Fund w ramach programu „Nasze Powietrze” a głównym inicjatorem był Polski Alarm Smogowy.

Działania zostały przeprowadzone w porozumieniu z Urzędem Gminy Poraj oraz w asyście urzędnika upoważnionego do przeprowadzania kontroli źródeł ciepła.

Kontrole objęły miejscowości: Poraj, Żarki Letnisko oraz Choroń.

Pomiary wykonywane były za pomocą specjalistycznego urządzenia do badania jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Podstawą jego działania jest analiza związków chemicznych:
-LZO – lotne związki organiczne
- Pył zawieszony PM 2.5, PM 10
- CH2O – formaldehyd

Powyższe związki pozwalają na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania i współspalania odpadów oraz paliw w uchwałach antysmogowych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej , biomasy roślinnej.

Pomiar odbywa się przy użyciu Bezzałogowego Statku Powietrznego stanowiącego platformę transportową dla mobilnego rządzenia pomiarowego a osoby dokonujące pomiaru posiadają stosowne uprawnienia, pozwalające na wykonanie lotów jednostkami – dronami.

logo UG

W oparciu o raport przekazany do tut. Urzędu przez Porajski Alarm Smogowy w dniu 22.04.2022r. przeprowadzono łącznie 15 badań pomiarowych z czego do ponownej szczegółowej kontroli ze względu na podejrzenie użytkowania niedozwolonego źródła ciepła lub spalania paliw zakazanych paliw zostało zgłoszonych 6 posesji.

W dniu 10.05.2022r. posesje te zostały skontrolowane przez upoważnionego urzędnika wraz z funkcjonariuszami Policji. W dwóch przypadkach kontrolowanych budynków stwierdzono kotły, które powinny zostać wymienione do końca roku 2021. W obu tych przypadkach właściciele są w trakcie wymiany źródeł ciepła. W pozostałych czterech przypadkach nie stwierdzono źródeł ciepła mogących naruszyć zapisy „uchwały antysmogowej” województwa śląskiego. W czasie kontroli nie stwierdzono również spalanie odpadów komunalnych ani paliw zabronionych w instalacjach grzewczych wskazanych budynków. (m.czernecka).

Napisali o nas

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Zatrzymani z narkotykami

Narkotyki w Zarkach Letnisku

Kierowca BMW lat 44 i pasażer lat 24 wpadli z narkotykami.

Więcej…

Pijana 62 latka na ulicy Zielonej

Policja logo

Przypadkowy świadek zainterweniował wobec kierującej hyundaiem, która kompletnie pijana kupiła sobie alkohol,następnie siadła za kierownicę osobówki i jechała wężykiem ulicami Żarek Letnisko.

Więcej…

Kolejny poszukiwany zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zarki Letnisko 1

Myszkowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Listem Gończym.

Więcej…

Seniorzy

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz. Jak na majówkę przystało wszystkie potrawy pochodziły z grilla.

Więcej…

Wielkanocne spotkanie seniorów w Klubie „Czarka”

Wielkanoc 2022 Zarki Letnisko

W sobotnie popołudnie (23 kwietnia) w Klubie „Czarka” odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Żarek Letniska i Masłońskiego. Była to pierwsza okazja do bezpośredniego spotkania, po ponad dwuletnim okresie przerwy spowodowanej pandemią. Było wzruszenie, ale też dużo radości i humoru!

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer