sokpol niesmiec

REKO - nowa firma od śmieci

Kosze smieci

Już wiadomo, że od stycznia 2022 roku przez 15 miesięcy za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenów zamieszkałych będzie odpowiedzialna firma REKO z Myszkowa. Choć sytuacja na rynku śmieciowym nadal jest trudna, Urzędowi Gminy udało się przeprowadzić skutecznie przetarg i wyłonić nowego operatora na terenie gminy. Na razie nie planuje się zmiany wysokości opłat śmieciowych.

Gmina Poraj na realizację zamówienia w postaci odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Poraj zamierza przeznaczyć kwotę w wysokości: 5 745 000 zł (brutto). Do przetargu przystąpiły cztery firmy: PZOM Strach Sp.z O.O. Sp.K. (5.161.744,60 zł), Zakład Oczyszczania Miasta (5.085.105,00 zł), P.H.U.”REKO” Jakub Ciupiński (4.874.569,20 zł) i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „SANIKO” Sp. z O.O (4.936.030,00 zł).

Każda z nich oszacowała, za jaką kwotę byłaby gotowała zająć się przez 15 miesięcy zbieraniem, transportem i zgodnym z przepisami zagospodarowaniem śmieci wrzucanych do przydomowych pojemników. Są to kwoty szacunkowe, bo od połowy 2020 roku, gdy zamieniły się przepisy, Urząd Gminy musi rozliczać się z operatorem rynku śmieciowego powykonawczo. Płaci za faktycznie odebraną ilość odpadów, a ta niestety systematycznie rośnie.

W zakresie zamówienia jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości: - jednorodzinnej, - wielorodzinnej, - nieruchomości niezamieszkałych, będących w posiadaniu Gminy Poraj i jej jednostek organizacyjnych oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Poraj.

Umowa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 i będzie obowiązywać do 31 marca 2023 roku.

logo UG

Warto jednak przypomnieć, że wysokość opłat praktycznie nie zależy od samorządów, ale zupełnie innych czynników: zmieniających się przepisów środowiskowych, nowych obowiązków nakładanych na firmy śmieciowe, rosnącego strumienia odpadów, wysokości pensji minimalnej, cen paliw czy coraz wyższych opłat za składowanie odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia. To wszystko operatorzy wliczają do cen oferowanych potem gminom na przetargach.

Nie zmieniają się dotychczasowe zasady odbioru odpadów. Nie będzie również potrzeby wymiany koszy. Kosze są własnością gminy. Jedynie zaistnieje konieczność wymiany pojemników przy blokach. Co najważniejsze, przynajmniej na razie o podnoszeniu cen za odbiór odpadów nie ma mowy.

Napisali o nas

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Zatrzymani z narkotykami

Narkotyki w Zarkach Letnisku

Kierowca BMW lat 44 i pasażer lat 24 wpadli z narkotykami.

Więcej…

Pijana 62 latka na ulicy Zielonej

Policja logo

Przypadkowy świadek zainterweniował wobec kierującej hyundaiem, która kompletnie pijana kupiła sobie alkohol,następnie siadła za kierownicę osobówki i jechała wężykiem ulicami Żarek Letnisko.

Więcej…

Kolejny poszukiwany zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zarki Letnisko 1

Myszkowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Listem Gończym.

Więcej…

Zatrzymany 67-latek

Aresztant

Poszukiwany 67-latek wpadł w ręce Policji w Żarkach Letnisku.

Więcej…

Interwencja Policji w Żarkach Letnisku

police Policja

Policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego 32-latka. Mężczyzna wpadł podczas interwencji w jednym z mieszkań w Żarkach Letnisku.

Więcej…

Zderzenie rowerzystów

Zderzenie rowerzystow Zarki Letnisko 1

Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny, w czasie pandemii wydawać by się mogło...bezpieczny dla użytkowników. Niestety nie zawsze tak jest.

Więcej…

Konkurs „Z książką Ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej w Żarkach Letnisku rozstrzygnięty został konkurs „Z książką Ci do twarzy” organizowany przez szkołę. Jego głównym celem i założeniem było popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie talentów fotograficznych oraz pobudzanie twórczej wyobraźni.

Więcej…

Dzień kota w Przedszkolu

Dzien kota

Dzień kota w Przedszkolu w Żarkach Letnisku. Puszyste, miękkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Jednym słowem – koty!

Więcej…

Seniorzy

Święto dostojnych Seniorów

Seniorzy Zarki Letnisko 2021

W czwartek 4.11.2021 r. w niewielkim gronie spotkali się Seniorzy którzy w ubiegłym roku i obecnym świętowali 80 lat swojego życia.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy po pandemii

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią seniorzy spotkali się przy muzyce aby zażyć trochę ruchu. Do tańca przygrywał pan Romek bawiąc wszystkich melodiami i śpiewem.

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer