sokpol niesmiec

Kolejny etap kanalizacji

CAT 315D L

W Żarkach Letnisku dobiegają końca prace przy budowie kolejnego etapu kanalizacji miejscowości. Na ten cel Gmina Poraj pozyskała z Unii Europejskiej prawie ponad 1,8 mln zł. W sumie inwestycja ma kosztować ponad 2,5 mln zł.

Dzięki temu, kolejne gospodarstwa domowe w Żarkach Letnisku będą mogły zostać podłączone do kanalizacji. Poprawa gospodarki wodno – ściekowej to niezbędny warunek poprawy jakości środowiska, gdyż to właśnie ścieki stanowią jedno ze źródeł zanieczyszczeń wód powierzchniowych. Nieustanna rozbudowa gminy, wzrost liczby gospodarstw domowych, wymogły konieczność dalszej rozbudowy systemu kanalizacji w Żarkach Letnisku. Urząd Gminy zrealizował już pierwszy etap kanalizacji. „Dzięki dofinansowaniu otrzymaliśmy możliwość kontynuacji budowy kanalizacji w Żarkach Letnisku. To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców” – podkreśla wójt Katarzyna Kaźmierczak. – „Jej kontynuacja przełoży się w następstwie na jakość życia mieszkańców. Chcę podkreślić, że gmina szuka środków na kolejne etapy inwestycji, tak by można było skanalizować kolejne ulice.”

Projekt polega na budowie kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przydomową przepompownią ścieków oraz przyłączami w miejscowości Żarki Letnisko. Dodatkowo w ramach inwestycji zostaną wykonane prace na oczyszczalni ścieków w zakresie automatycznego układu odprowadzania wody osadowej, jak również modernizacja sieci wodociągowej, w tym wymiana zasuw i hydrantów wraz z instalacją inteligentnego systemu zarządzania siecią.

W zakresie wykonania jest: kanalizacja sanitarna grawitacyjna 2064,00 m, kanalizacja sanitarna tłoczna wraz z przepompownią ścieków 73,00 m, przyłącza kanalizacyjne 755 m, rozbudowa komory stabilizacji osadów, modernizacja sieci wodociągowej, armatura kontrolno-pomiarowa (inteligentny system zarządzania siecią), roboty drogowe – drogi z kruszywa i nawierzchnia asfaltowa ul.Nadrzecznej, przy której budowany jest także chodnik wraz z odwodnieniem, na co Gmina Poraj przeznaczyła ok. 180 tys. zł. ze środków własnych.

 

Dotacja na kanalizację 

Nadzreczna 14

Cat 315D

 

 

 

 

 

Prezes Rady Ministrów poinformował, ż jeszze w tym roku gminy otrzymają 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Gmina Poraj ma otrzymać na ten cel 2 152 567 zł. Gdy środki wpłyną na konto Gminy, w całości zostaną przeznaczone na rozbudowę kanalizacji w Żarkach-Letnisku.

Samorządy otrzymają środki automatycznie, bez konieczności składania wniosków. Dodatkowe pieniądze trafią do gmin jeszcze w tym roku. Będzie je można wydać w latach 2021-2024.

„Statystyki mówią, że tylko 40 proc. mieszkańców terenów wiejskich ma wodociągi i kanalizację. Cały czas są miejsca, gdzie możemy poprawić standard cywilizacyjny” – powiedział na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

logo UG

„Wyrażam swoje zadowolenie z faktu zapewnienia przyznania środków na rozbudowę kanalizacji. Pojawia się szansa, że będziemy mogli kontynuować ze środków zewnętrznych rozbudowę kanalizacji w Żarkach-Letnisku” – mówi Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.

Przypomnijmy, odnośnie Polskiego Ładu, że Gmina Poraj złożyła do pierwszej transzy środków wniosek na kwotę ponad 8,5 mln zł na budowę kanalizacji sanitarnej w Żarkach-Letnisku. Wówczas zdecydowano o dofinansowaniu innej inwestycji w naszej gminie.

Jak wynika z późniejszego specjalnego komunikatu Ministerstwa Finansów, podział środków nastąpił automatycznie na postawie algorytmów (opartych na obiektywnych danych wskazanych w ustawie, w tym dotyczących zamożności) oraz danych GUS na 31 października br.

Napisali o nas

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Zatrzymani z narkotykami

Narkotyki w Zarkach Letnisku

Kierowca BMW lat 44 i pasażer lat 24 wpadli z narkotykami.

Więcej…

Pijana 62 latka na ulicy Zielonej

Policja logo

Przypadkowy świadek zainterweniował wobec kierującej hyundaiem, która kompletnie pijana kupiła sobie alkohol,następnie siadła za kierownicę osobówki i jechała wężykiem ulicami Żarek Letnisko.

Więcej…

Kolejny poszukiwany zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zarki Letnisko 1

Myszkowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Listem Gończym.

Więcej…

Zatrzymany 67-latek

Aresztant

Poszukiwany 67-latek wpadł w ręce Policji w Żarkach Letnisku.

Więcej…

Interwencja Policji w Żarkach Letnisku

police Policja

Policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego 32-latka. Mężczyzna wpadł podczas interwencji w jednym z mieszkań w Żarkach Letnisku.

Więcej…

Seniorzy

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukraina ZL 001

W odpowiedzi na apel władz Gminy o pomoc dla uchodźców z Ukrainy zamieszkałych w naszej gminie, Zarząd Koła ogłosił zbiórkę pieniężną na zakup artykułów żywnościowych, środków higienicznych.

Więcej…

Święto dostojnych Seniorów

Seniorzy Zarki Letnisko 2021

W czwartek 4.11.2021 r. w niewielkim gronie spotkali się Seniorzy którzy w ubiegłym roku i obecnym świętowali 80 lat swojego życia.

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer