sokpol niesmiec

Lasy czyste to oczywiste

Sprzatanie Zarek Letniska 2021

W dniu 15.09.2021 r, z inicjatywy członków Rady Młodzieży i Klubu Aktywnych 12-29 Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Częstochowie, uczniów I-ej i II-ej klasy WZ  Szkoły Branżowej I Stopnia w ZS im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie, w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Towarzystwem Przyjaciół Żarek – Letniska, a Śląską Wojewódzką Komendą OHP w Katowicach, odbyła się kolejna akcja sprzątania Żarek – Letniska oraz okalającego ją lasu.

LASY CZYSTE, TO ... CHYBA OCZYWISTE ?

Akcja Sprzątanie Świata – Polska, pod hasłem: ”Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”, realizowana  jest w ramach programu: „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Została też zgłoszona do Fundacji „NASZA ZIEMIA”.

            Po ostatnich obfitych zbiorach śmieci, szczególnie w lesie, uczestnicy postanowili wykorzystać sprzyjającą pogodę i ponownie wyruszyć na „zbiory”. Spodziewali się, że po okresie wakacyjnym oraz weekendowym, które sprzyjają zanieczyszczaniu terenów rekreacji, nie wrócą z pustymi workami... 

            W przedsięwzięciu wzięło udział 21 uczestników wraz z wychowawcami z ramienia OHP oraz szkoły, a także przedstawicielami Towarzystwa  Przyjaciół Żarek – Letniska. W sumie, młodzież podzielona na czteroosobowe grupy wraz z opiekunem, podczas 5 godzin sprzątania terenów zielonych, udrożniła koryto rzeki Czarki i zebrała 17 worków 120 litrowych, głównie: puszki i szklane butelki po alkoholu, plastikowe butelki po napojach, opakowania po artykułach spożywczych, szmaty, świetlówki, dywan, płytki łazienkowe, elementy metalowe, itp.

            Akcja zakończyła się wspólną konsumpcją kiełbasek upieczonych na grillu, zorganizowaną na terenie siedziby Towarzystwa. Zintegrowała uczestników dwóch roczników oraz była przyczynkiem do zawiązania bliższych znajomości.  Wszyscy uczestnicy stwierdzili że, dzięki  osobistemu  wkładowi w ochronę środowiska, podnieśli swoją świadomość ekologiczną. Naocznie przekonali się, że lasy to przede wszystkim płuca naszej Ziemi, dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin, o które szczególnie musimy dbać, aby  zatrzymać efekt cieplarniany. Na pewno będą propagować ekologiczny styl życia w swoim najbliższym otoczeniu.

Galeria TUTAJ           

 

Autor tekstu: Anita Kruszyńska

Autor zdjęć:  Agata Rogacka, Ewelina Hys-Maślanka, Monika Gęsikowska, Anita Kruszyńska oraz przedstawiciele TPŻL

Napisali o nas

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Zatrzymani z narkotykami

Narkotyki w Zarkach Letnisku

Kierowca BMW lat 44 i pasażer lat 24 wpadli z narkotykami.

Więcej…

Pijana 62 latka na ulicy Zielonej

Policja logo

Przypadkowy świadek zainterweniował wobec kierującej hyundaiem, która kompletnie pijana kupiła sobie alkohol,następnie siadła za kierownicę osobówki i jechała wężykiem ulicami Żarek Letnisko.

Więcej…

Kolejny poszukiwany zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zarki Letnisko 1

Myszkowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Listem Gończym.

Więcej…

Zatrzymany 67-latek

Aresztant

Poszukiwany 67-latek wpadł w ręce Policji w Żarkach Letnisku.

Więcej…

Interwencja Policji w Żarkach Letnisku

police Policja

Policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego 32-latka. Mężczyzna wpadł podczas interwencji w jednym z mieszkań w Żarkach Letnisku.

Więcej…

Zderzenie rowerzystów

Zderzenie rowerzystow Zarki Letnisko 1

Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny, w czasie pandemii wydawać by się mogło...bezpieczny dla użytkowników. Niestety nie zawsze tak jest.

Więcej…

Konkurs „Z książką Ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej w Żarkach Letnisku rozstrzygnięty został konkurs „Z książką Ci do twarzy” organizowany przez szkołę. Jego głównym celem i założeniem było popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie talentów fotograficznych oraz pobudzanie twórczej wyobraźni.

Więcej…

Dzień kota w Przedszkolu

Dzien kota

Dzień kota w Przedszkolu w Żarkach Letnisku. Puszyste, miękkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Jednym słowem – koty!

Więcej…

Seniorzy

Święto dostojnych Seniorów

Seniorzy Zarki Letnisko 2021

W czwartek 4.11.2021 r. w niewielkim gronie spotkali się Seniorzy którzy w ubiegłym roku i obecnym świętowali 80 lat swojego życia.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy po pandemii

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią seniorzy spotkali się przy muzyce aby zażyć trochę ruchu. Do tańca przygrywał pan Romek bawiąc wszystkich melodiami i śpiewem.

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer