sokpol niesmiec

Lasy czyste to oczywiste

Sprzatanie Zarek Letniska 2021

W dniu 15.09.2021 r, z inicjatywy członków Rady Młodzieży i Klubu Aktywnych 12-29 Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Częstochowie, uczniów I-ej i II-ej klasy WZ  Szkoły Branżowej I Stopnia w ZS im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie, w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Towarzystwem Przyjaciół Żarek – Letniska, a Śląską Wojewódzką Komendą OHP w Katowicach, odbyła się kolejna akcja sprzątania Żarek – Letniska oraz okalającego ją lasu.

LASY CZYSTE, TO ... CHYBA OCZYWISTE ?

Akcja Sprzątanie Świata – Polska, pod hasłem: ”Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”, realizowana  jest w ramach programu: „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Została też zgłoszona do Fundacji „NASZA ZIEMIA”.

            Po ostatnich obfitych zbiorach śmieci, szczególnie w lesie, uczestnicy postanowili wykorzystać sprzyjającą pogodę i ponownie wyruszyć na „zbiory”. Spodziewali się, że po okresie wakacyjnym oraz weekendowym, które sprzyjają zanieczyszczaniu terenów rekreacji, nie wrócą z pustymi workami... 

            W przedsięwzięciu wzięło udział 21 uczestników wraz z wychowawcami z ramienia OHP oraz szkoły, a także przedstawicielami Towarzystwa  Przyjaciół Żarek – Letniska. W sumie, młodzież podzielona na czteroosobowe grupy wraz z opiekunem, podczas 5 godzin sprzątania terenów zielonych, udrożniła koryto rzeki Czarki i zebrała 17 worków 120 litrowych, głównie: puszki i szklane butelki po alkoholu, plastikowe butelki po napojach, opakowania po artykułach spożywczych, szmaty, świetlówki, dywan, płytki łazienkowe, elementy metalowe, itp.

            Akcja zakończyła się wspólną konsumpcją kiełbasek upieczonych na grillu, zorganizowaną na terenie siedziby Towarzystwa. Zintegrowała uczestników dwóch roczników oraz była przyczynkiem do zawiązania bliższych znajomości.  Wszyscy uczestnicy stwierdzili że, dzięki  osobistemu  wkładowi w ochronę środowiska, podnieśli swoją świadomość ekologiczną. Naocznie przekonali się, że lasy to przede wszystkim płuca naszej Ziemi, dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin, o które szczególnie musimy dbać, aby  zatrzymać efekt cieplarniany. Na pewno będą propagować ekologiczny styl życia w swoim najbliższym otoczeniu.

Galeria TUTAJ           

 

Autor tekstu: Anita Kruszyńska

Autor zdjęć:  Agata Rogacka, Ewelina Hys-Maślanka, Monika Gęsikowska, Anita Kruszyńska oraz przedstawiciele TPŻL

Napisali o nas

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Mandat 2500 złotych na ulicy Nadrzecznej

Mandat 2021
Kosztowna jazda na rowerze. 
Więcej…

Zatrzymali 43-letnią złodziejkę

kosztowna przyjaciolka 1

Policjanci z Koziegłów zatrzymali 43-letnią złodziejkę, która okradła swojego znajomego. Nieuczciwa "przyjaciółka" wykorzystując nieuwagę 65-latka zabrał mu wszystkie oszczędności.

Więcej…

Zatrzymani z narkotykami

Narkotyki w Zarkach Letnisku

Kierowca BMW lat 44 i pasażer lat 24 wpadli z narkotykami.

Więcej…

Pijana 62 latka na ulicy Zielonej

Policja logo

Przypadkowy świadek zainterweniował wobec kierującej hyundaiem, która kompletnie pijana kupiła sobie alkohol,następnie siadła za kierownicę osobówki i jechała wężykiem ulicami Żarek Letnisko.

Więcej…

Kolejny poszukiwany zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zarki Letnisko 1

Myszkowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Listem Gończym.

Więcej…

Seniorzy

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz. Jak na majówkę przystało wszystkie potrawy pochodziły z grilla.

Więcej…

Wielkanocne spotkanie seniorów w Klubie „Czarka”

Wielkanoc 2022 Zarki Letnisko

W sobotnie popołudnie (23 kwietnia) w Klubie „Czarka” odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Żarek Letniska i Masłońskiego. Była to pierwsza okazja do bezpośredniego spotkania, po ponad dwuletnim okresie przerwy spowodowanej pandemią. Było wzruszenie, ale też dużo radości i humoru!

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer