sokpol niesmiec

Historie Lokalne MASŁOŃSKIE

Masłońskie okladka

Historie Lokalne na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, Tom VI - Masłońskie (gmina Poraj) w dokumentach archiwalnych i wspomnieniach

Autorzy: Anna Zagroba, Tomasz Baryła

Wydawca: Katarzyna Kozak Baryła K4MEDIA

Wyd. Kraków 2021

W VI tomie Historii Lokalnych odkrywamy fragmenty przeszłości wsi, która dziś nazywa się Masłońskie, a kiedyś Masłoński Piec, Smardzów oraz po prostu Masłoń - od nazwiska kuźnika. We wsi przez ponad sto lat istniał wielki piec do wytopu rudy żelaza. Po nim częścią tej miejscowości był zakład produkcji tektury "Natalin", wywodzący swoją nazwę od Natalii, która była żoną założyciela - Leona Hasfelda.

W okresie międzywojennym oraz tuż po II wś zakład prowadził Zdzisław Hasfeld - syn Leona. Fabryka od dawna nie istnieje, ale upamiętnia ją nazwa przystanku kolejowego Masłońskie Natalin. Poza nazwą przystanku wyjaśniliśmy początki jego funkcjonowania oraz opisaliśmy domki dróżników znajdujące się przy linii kolejowej od granicy Poraja przez Masłońskie aż do drogi do Ostrowa. 

Opisujemy niewielkie wzmianki o dawnych młynach znajdujących się w granicach wsi oraz nad rzeką Ordon w kierunku jej źródeł w Zaborzu, a także o młynie, karczmie i kapliczce w Podkuźnicy, która jest częścią Masłońskiego.

Z okresu międzywojennego prezentujemy informacje dotyczące m. in. wyborów sołtysów i członków straży ogniowej ochotniczej. Cytujemy też pamiętniki Stanisława Rybaka będące w posiadaniu Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska.

W książce nie unikamy tematów dotąd zupełnie niezbadanych, jak organizacja partyzancka we wsi, która znalazła się podczas II wś w granicach Rzeszy Niemieckiej oraz działalność powojennej polskiej służby bezpieczeństwa.

W szerokim zakresie przytaczamy kroniki szkoły podstawowej oraz treści omawiane na zebraniach wiejskich w latach 80-tych XX wieku. Kilka stron poświęcamy pracom pisemnym ks. Stefana Mizery i prof. Grażyny Habrajskiej traktującym o wsi Masłońskie i jej okolicy.

Przedstawiamy współczesne organizacje działające we wsi. Opisujemy teraźniejszy wygląd miejsc nad rzeką Ordon. Odkrywamy widoczne w terenie pozostałości wąskotorowej linii kolejowej  prowadzącej niegdyś od strony Poraja, przez Masłońskie (Kacze Błoto) w kierunku nieistniejących dziś kopalni Żarki III i Żarki IV pod Przybynowem. Zbliżamy się też do wyjaśnienia historycznej zagadki o tym, czy dzisiejszy płot kościoła w Przybynowie rzeczywiście mógł zostać wytopiony w piecu hutniczym, w miejscowości Piec Masłoński.

Zasięg terytorialny książki to: Masłońskie, wielki piec, folwark, fabryka tektury "Natalin", Droga Żelazna Warszawsko Wiedeńska, Podkuźnica, rzeka Warta, zbiornik porajski, Kuźnica Stara, rzeka Ordon, Kacze Błoto, Baranowizna, Rajczykowizna, Masłoniowizna, Pohulanka, Skrobaczowizna, Szczerbowizna, Otrębowizna, Rosikoniowe. W treści pojawiają się wzmianki o Poraju, Choroniu, Przybynowie, Żarkach, Żarkach Letnisku, a nawet o wsiach położonych w obecnej gminie Niegowa: Mirów, Trzebniów i nieistniejacy od dawna Mrozów.

Masłońskie 004 Masłońskie 002 Masłońskie 003

Książka formatu A5, stron 378, w tym 15 szkiców i 62 zdjęcia na wkładce w kolorze lub w sepii. Na odrębnej karcie formatu A4 trzy kolorowe mapy dotyczące Masłońskiego, fabryki "Natalin" i młynów nad rzeką Ordon.

Ksiązka do kupienia: Masłońskie gm. Poraj w dokumentach i wspomnieniach - 24,90 zł - Allegro.pl - Raty 0%, Darmowa dostawa ze Smart! - Kraków - Stan: nowy - ID oferty: 10492682660

 

Napisali o nas

Znowu nieletni z narkotykami

Policja Myszkow kajdanki

Policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego w miniony weekend zatrzymali łącznie pięć osób, podejrzanych o posiadanie narkotyków.

Więcej…

Zatrzymany w Żarkach Letnisku

Zatrzymany 1

Myszkowscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

Więcej…

BohaterON w Szkole w Żarkach-Letnisku

BohaterON Zarki Letnisko

Szkoła Podstawowa w Żarkach-Letnisku po raz pierwszy przystąpiła do projektu "BohaterON" w twojej szkole.

Więcej…

Dwaj nasi mieszkańcy wpadli za posiadanie narkotyków

Zatrzymani za narkotyki

Nawet 3 lata za kratami mogą spędzić dwaj mieszkańcy Żarek Letnisko, którzy posiadali narkotyki. 37-latkowie zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty.

Więcej…

Poszukiwany 35 latek wpadł w ręce policjantów

aresztant policja

W czasie rutynowej kontroli i legitymowania policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego.

Więcej…

Nad basenem z narkotykami

Narkotyki nad basenem

Policjanci z Koziegłów zatrzymali mężczyznę, który w nietypowy sposób postanowić umilić sobie wieczór.

Więcej…

Kolejny kierujący rowerem ukarany mandatem 2500 złotych

Policja logo

O tym jak surowe konsekwencje grożą za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości przekonali się wczoraj dwaj mężczyźni.

Więcej…

Tragedia na basenie

basen 2022 utoniecie16 maja po południu ze zbiornika wodnego wyłowiono 52-latka. Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny. Kryminalni z Koziegłów pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Więcej…

30 Finał WOŚP. Kolejny rekord

wosp 30

Niedziela (30 stycznia) stała pod znakiem jubileuszowego XXX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej…

Seniorzy

Bal Seniorów WIGOR 2022 rok w Żarkach Letnisku

Bal Seniorów XI 2022

W sobotę 19.11.2022r w sali remizy OSP w Żarkach-Letnisku odbył się I-szy Bal Seniora organizowany przez nowo powstałe  Stowarzyszenie Seniorów „WIGOR” Gminy Poraj. Prezes Stowarzyszenia Józef Zimoląg powitał dostojnych Jubilatów nie tylko z Żarek-Letniska ale również z Choronia, zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników balu.

Więcej…

Majówka 2022 u Seniorów

Majowka u seniorow 2022

W sobotę 21.05.2022 w klubie „Czarka” majówkę zorganizowali seniorzy. Ze względu na silny wiatr i stosunkowo w tym dniu zimno bawili się w pomieszczeniu a nie na zewnątrz.

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem w Żarkach Letnisku prawa wycinania drzew na prywatnych działkach tylko pod zabudowę i w sytuacjach zagrożenia?

Wirtualny spacer

spacer