sokpol niesmiec

Gmina Poraj - spadek liczby narodzin i wzrost zgonów i mniej ślubów w 2020 roku

Ilona Hadzinska 1

Urząd Stanu Cywilnego w Poraju podsumował 2020 rok. Podobnie jak w całym kraju, nastąpił spadek liczby narodzin i wzrost zgonów, było też mniej ślubów. To żniwo epidemii koronawirusa.

Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z lektury ubiegłorocznych danych stanu cywilnego w Poraju. W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 70 urodzeń. W jednym przypadku doszło do urodzenia w domu. Urodziły się 32 dziewczynki i 38 chłopców. Dla dziewczynek rodzice najchętniej wybierali imiona Maria, Barbara, Alicja i Antonina, a dla chłopców Antoni, Szymon, Wiktor, Filip, Franciszek, Aleksander, Maksymilian i Mikołaj.

Wróćmy jednak do pozostałych danych z Poraja. W związek małżeński wstąpiły 43 pary. Z tej liczby 10 było ślubami cywilnymi. Spośród nich 3 śluby udzielone zostały w plenerze. Przyszli małżonkowie mogą zażyczyć sobie udzielenia ślubu w ogrodzie czy nad jeziorem. Jednak muszą zapewnić dojazd kierownikowi urzędu stanu cywilnego oraz warunki godne i bezpieczne dla wszystkich uczestników ceremonii. Te zarejestrowane przez porajski USC odbywały się nad brzegiem Zalewu Porajskiego oraz w restauracji. Za tą przyjemność nowożeńcy muszą zapłacić 1000 zł dodatkowo. USC odnotował także 3 transkrypcje ślubów, wśród nich były te zawarte w Niemczech, Belgii i Tajlandii.

logo UG

Urząd z rejestru małżeństw wykreślił 16 par, gdyż tytle z nich rozwiodło się w ubiegłym roku.

Aż 178 osób opuściło nas na zawsze, bo tyle zgonów odnotował nasz rodzimy urząd. W ubiegłym roku za cały okres było to 127 zgonów.

„Był to rok wyjątkowy, bo od marca naznaczony epidemią koronawirusa, która ciągle ma wpływ na wszystkie aspekty życia. Wyraźnie odbiła się także na danych urzędowych. Jest odnotowany znaczny wzrost liczby zgonów, dużo mniej zawieranych było ślubów, szczególnie kościelnych. Mam nadzieję, że mieszkańcy po zakończeniu pandemii koronawirusa nadrobią statystyki i za rok zobaczymy znaczne wzrosty w narodzinach i ślubach, a spadki w zgonach” – podsumowuje Ilona Hadzińska, kierownik USC.

Napisali o nas

Interwencja Policji w Żarkach Letnisku

police Policja

Policjanci z Koziegłów zatrzymali poszukiwanego 32-latka. Mężczyzna wpadł podczas interwencji w jednym z mieszkań w Żarkach Letnisku.

Więcej…

Zderzenie rowerzystów

Zderzenie rowerzystow Zarki Letnisko 1

Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny, w czasie pandemii wydawać by się mogło...bezpieczny dla użytkowników. Niestety nie zawsze tak jest.

Więcej…

Konkurs „Z książką Ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej w Żarkach Letnisku rozstrzygnięty został konkurs „Z książką Ci do twarzy” organizowany przez szkołę. Jego głównym celem i założeniem było popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie talentów fotograficznych oraz pobudzanie twórczej wyobraźni.

Więcej…

Dzień kota w Przedszkolu

Dzien kota

Dzień kota w Przedszkolu w Żarkach Letnisku. Puszyste, miękkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Jednym słowem – koty!

Więcej…

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Seniorzy

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy po pandemii

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią seniorzy spotkali się przy muzyce aby zażyć trochę ruchu. Do tańca przygrywał pan Romek bawiąc wszystkich melodiami i śpiewem.

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer