sokpol niesmiec

Michał Drzewiecki sołtysem Żarek Letniska

Solectwo Zarki Letnisko

Wybór nowego sołtysa i rady sołeckiej oraz przyjęcie Funduszu Sołeckiego na 2021 rok były najistotniejszymi punktami zebrania wiejskiego w Żarkach Letnisku, które odbyło się w piątek 11 września. Nowym sołtysem został nauczyciel historii Michał Drzewiecki.

logo UG

Galeria TUTAJ

Zebranie wiejskie, które odbyło się miniony piątek (11 września) w Żarkach Letnisku, planowane było już od wczesnej wiosny, po rezygnacji złożonej przez dotychczasowego sołtysa Mirosława Kozieła. Plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa. O nowym terminie zebrania zdecydowano teraz, między kolejnymi falami epidemii. Odbyło się w Szkole Podstawowej w Żarkach Letnisku, gromadząc pełną salę gimnastyczną mieszkańców, którzy przyszli, by dać wyraz konieczności zmian, także tych personalnych, gdyż od wielu miesięcy słychać było oczekiwania wyborów. Dlatego zebranie wzbudziło też spore emocje, co w jego trakcie dawało się kilkakrotnie odczuć. Wśród licznej rzeszy mieszkańców, znaleźli się również goście zebrania. Była wśród nich wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, na której wniosek zostało zwołane zebranie, sekretarz Gminy Anna Trąbska, kierownik gospodarki komunalnej Adam Zaczkowski, radni Rady Gminy Poraj: Marcin Makuch, Jolanta Chmura, Ewa Masłoń, Grzegorz Bojanek, Łukasz Adamczyk, radny powiatowy Mariusz Karkocha, który poprowadził zebranie oraz pracownicy Urzędu Gminy. Sprawozdanie ze swojej półtorarocznej kadencji złożył ustępujący sołtys Mirosław Kozieł, który za swoją działalność otrzymał podziękowania od władz gminy. O funkcję sołtysa Żarek Letniska ubiegali się: Michał Drzewiecki i Zbigniew Grzyb. W głosowaniu tajnym Drzewiecki uzyskał 116 głosów, a Grzyb 19 głosów. Zdecydowano również o składzie Rady Sołeckiej. Zasiądą w niej: Jolanta Lisowska (72 głosy), Grzegorz Policiński (71), Radosław Żak (69), Jacek Dyrda (61) i Julia Jagła (55). Mieszkańcy zdecydowali również o podziale Funduszu Sołeckiego na 2021 rok. Poprzedni sołtys Mirosław Kozieł zgłosił m.in. następujące wykorzystanie funduszu sołeckiego: odświeżenie ławek w amfiteatrze, uzupełnienie gazonów z kwiatami i zadaszenie amfiteatru. Kontrpropozycję zgłosiła Rada Rodziców przy SP w Żarkach Letnisku. Obejmuje budowę ścieżki zdrowia (crossfitu), czyli ogólnodostępnego miejsca dla mieszkańca w każdym wieku, w tym najmłodszym i w senioralnym. Dzięki zamontowanym urządzeniom treningi na świeżym powietrzu będą niezwykle skuteczne dla zdrowia, pomimo, że wyczerpujące, ale jednocześnie dające niesamowite efekty pod kątem budowy masy mięśniowej, zwiększenia siły fizycznej i poprawy wydolności organizmu. Będzie to dostępna paleta rewelacyjnych ćwiczeń rodem z wojskowych koszar armii USA. Ćwiczenia tego typu mogą wykonywać kobiety i mężczyźni. Rada Rodziców zaproponowała także uzupełnienie placu zabaw przy Szkole o nowe urządzenia. Ma to szczególne uzasadnienie, gdyż ze względu na pandemię, dzieci dużo czasu teraz spędzają na dworze. Koncepcja Rady Rodziców ze względu na swój charakter, potrzebę oraz powszechność i dostępność zyskała poparcie i to ona będzie wpisana do potrzeb mieszkańców sołectwa w ramach Funduszu Sołeckiego na 2021.

Napisali o nas

Konkurs „Z książką Ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej w Żarkach Letnisku rozstrzygnięty został konkurs „Z książką Ci do twarzy” organizowany przez szkołę. Jego głównym celem i założeniem było popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie talentów fotograficznych oraz pobudzanie twórczej wyobraźni.

Więcej…

Dzień kota w Przedszkolu

Dzien kota

Dzień kota w Przedszkolu w Żarkach Letnisku. Puszyste, miękkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Jednym słowem – koty!

Więcej…

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto.

Więcej…

Sonda

Czy uważasz że na stacji kolejowej po modernizacji powinien być zegar wskazujący godzinę?

Wirtualny spacer

spacer