Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Zdzisława Polak »

Uprzejmie informuję mieszkańców Gminy Poraj a szczególnie mieszkańców tych sołectw, w których brak jest kanalizacji, że z polecenia Wójta Gminy Poraj rozpoczęły się kontrolę w zakresie przestrzegania Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie ( w szczególności art. 10 ustawy.
Dwie Panie z Urzędu Gminy i Policjant wchodzą na posesje i dokonują kontroli w/w zakresie. Informuję Państwa, że wymagają od każdego mieszkańca okazania umowy z firmą wywożącą ścieki płynne z szamb. Okazanie samej faktury za wywóz ścieków nie wystarcza musi być jeszcze umowa z firmą , która opróżnia szamba i wywozi ścieki. Za brak takiej umowy grozi mandat karny.
Dlatego przestrzegam Państwa przed karami, ponieważ zdaję sobie sprawę, że chyba nikt z mieszkańców nie posiada takiej umowy.
Czy nie powinno się najpierw mieszkańców poinformować o takim obowiązku a dopiero później kontrolować i karać za niedopełnienie obowiązku?
Czekam na informacje od naszych mieszkańców u których już taka kontrola była i jak się zakończyła? Chyba, że tylko ja zostałam poddana takiej kontroli?
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców, którzy czekają na możliwość podłączenia się do kanalizacji.
PS. Informuję, że nie mieszkam ani przy rzece ani przy basenie.
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Barbara 1 »

Zdzisławo, mam nadzieję, że sprawdziłaś na jakiej prawnej podstawie odbywa się ta, skąd inąd słuszna kontrola, podobna powinna dotyczyć deklaracji śmieciowych, bo nie wszyscy je złożyli i śmieci nadal podrzucane są przy ulicznych koszach i w lesie. Ale masz rację nikt nie ma umów na wywóz nieczystości, nie ma nawet rachunków np. ja. Zdecydowanie radni muszą wnioskować o przeprowadzenie akcji informacyjnej, i przynajmniej sołtys powinien wywiesić jakieś ogłoszenie. Jeżeli jest jakieś prawo, które to reguluje to musi być "vacatio legis" na jego stosowanie.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by warcaby »

Boicie się ;) to jest akcja która była przeprowadzana w tamtym roku, wszyscy o tym wiedzą tylko nie mieszkańcy Zarek Letnisko???
Proszę, akcja była i szum był, nic w tym nadzwyczajnego, bardzo dobrze że tak się dzieje, nie rozumiem tylko Radnej Polak, zawsze była jej oczkiem w głowie Czarka, to teraz powinna być usatysfakcjonowana taką decyzją a nie pisanie na forum i ostrzeganie, wyjdzie kto wylewa tam nieczystości :)
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Byly »

Ciesze się, że takie kontrole są. Szkoda tylko, że nieodpowiedzialni ludzi publicznie głoszą, że np teraz wolno palic byle czym :twisted:
Nikt o tym jeszcze nie wspomniał, że woda nie zdrozała? Nie zdrozała, to ludzie nie oszczędzaja. To chyba jedyny przypadek gdzie nie zauważyłem podwyżki? Nie śledzę wszystkiego, moze lokomotywy też nie zdrozały, dlatego średnia inflacja wynosi "tylko" 17,2% Ja mam wrażenie,że ta inflacja jest wyższa?
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Marcin »

Przecież te "kontrole" mają miejsce już od dawna. W moim przypadku wystarczyło powiedzieć, że właściciela nie ma i nie wiem kiedy będzie, a w przypadku dalszych pytań proszę o przesłanie korespondencji na piśmie. Nikt już więcej oczywiście się nie odezwał.

Na pytanie w związku z czym prowadzona jest ta nagła kontrola pani odpowiedziała, że jest problem związany z zanieszyczaniem cieków wodnych i szukają winnego. Nie wiem czy chodzi o Czarkę czy o coś innego.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by widz »

Barbaro -tak to jest, jak napisałaś. Ani wójt ani sołtys nie poinformowali o tym ludzi. Np. na tablicy ogłoszeń? Wiszą tam stare informacje np. o sesji która już była i o zebraniu wiejskim , które już było. Dlaczego Rada Sołecka i Sołyts Wsi nie dbają o aktualność infomacji i ogłoszeń na tablicy ogłoszeń? Dlaczegoani wójt, ani sołtys nie poinformowali nas o tym obowiązku na zebraniu wiejskim?
Dlaczego to mieszkańcy mają być karani za zaniedbania władzy?
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Barbara 1 »

Bo taka jest ta władza ,CAŁA!!!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Zdzisława Polak »

Ja jestem bardzo ciekawa dlaczego nikt nie stosuje kar za to, że niektóre gminy nie wywiazały się w terminie z ustawowego obowiazku jakim jest obowiązek skanalizowania gmin. Wyznaczony termin do wykonania kanalizacji już dawno minął a my nadal nie mamy mozliwości podłączenia się do kanalizacji. Kiedy w końcu Żarki Letnisko i Masłońskie, Kuźnica, Gęzyn zostaną skanalizowane? Dlaczego nasza Gmina nie wywiązała się z tego obowiązku? Jak wiemy sąsiednie miejscowości z Gminy Koziegłowy podłaczają się do naszej Oczyszczalni w Żarkach L. a mieszkańcy Żarek L. i Masłońskiego nie mają takich mozliwości? Dokąd ta paranoja będzie jeszcze trwała? Dodam, że gmina Poraj systematycznie otrzymuje dofinansowanie ze żródeł zewnętrznych na budowę kanalizacji (w tym dla Żarki L.). W roku 2022 Gmina Poraj otrzymała środki rządowe w kwocie 4,6 mln zł na kanalizację w Żarkach L. - rok się niebawem skończy a działań w tym zakresie nie widać.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Marcin »

Szanowna pani, proszę zejść na ziemię i nie zadawać dziecinnych pytań. Obecnie gminy walczą o *przetrwanie* i nie ma mowy o realizacji żadnych inwestycji. Inflacja jest faktem, recesja jest faktem, pomoc "za wszelką cenę" Ukrainie jest faktem i wszyscy (pośrednio czy bezpośrednio) będziemy za to płacić. Niech się pani lepiej martwi czy komisariaty i komedy straży będą działać całodobowo, bo to wcale takie pewnie nie jest.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Zdzisława Polak »

A dlaczego ja się mam martwić zamykaniem komisariatów policji i komend straży? Nic takiego się nie stanie- no chyba że dojdzie do władzy PO - to może być różnie. Z autopsji wiem za czyich rządów POzamykano komisariaty policji w tym również w Poraju.
I proszę nie zmieniać tematu.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by warcaby »

OOOOO zaczęło się, Pani Radna się zdenerwowała i już zaczyna partie wymawiać gdzie zawsze twierdziła że "ona" bezpartyjna, a tu już jak PO będzie to będzie likwidować, to Pani "rząd" powinien teraz ustanowić kary za to że gminy nie są skanalizowane, Pani powinna wystąpić w starostwie z taką inicjatywą, klepie pani bzdury jak nikt inny po to tylko żeby bronić siebie i pisowców :oops:
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by warcaby »

Letniku proszę ucisz się, szkoda Twoich wypocin, co z tego że teraz dziękuje się za wszystko pisowi, bo dał, bo taki dobry, hhahaha ale ile zabrał, ile teraz trzeba płacić za prąd, wodę, gaz, opał, jedzenie, paliwo, raty !!!!!! to już nikt nie mówi, dał 13 i 14, dał 500 plus, na pożal się Boże jedną tonę węgla!!! przyjdą wybory, zobaczymy co będzie, odpowiedz tylko szczerze po co pis zmienił datę wyborów, tylko nie pisz że kolidują z innymi, tutaj nie ma się co bać :lol: bo przecież wszystko jest ok :?:
letnik

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by letnik »

Szczerze? Nie chce mi się dyskutować z osobą mającą problemy z rozumieniem świata. Dziękuje za rady i bardzo proszę o dalsze ośmieszanie opozycji.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by warcaby »

Letnik nie ma co odpowiedzi? Coś niesamowitego, naprawdę, chyba ktoś się nie chce ośmieszać, po prostu Letnik nie ma nic do powiedzenia :shock: , żadnych argumentów? :shock: Żadnych odpowiedzi? :shock: Nic??? :shock: :shock: :shock:
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Marcin »

Patrząc po profilu to letnika już chyba z nami nie ma.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by widz »

I taka to jest demokracja po Waszemu? Usunąć, zakneblować, zastraszyć, wyśmiać. A wszystko po to żeby nie pisać nic. I znów pokazała nam władza kto tu rządzi.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by warcaby »

Przecież Letnik miał możliwość napisać, nie chciał? A może brakło argumentów, może sam usunął konto Pani Radna?
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Marcin »

warcaby wrote:
18 Oct 2022, 20:51
może sam usunął konto Pani Radna?
Sugerujesz, że poszedł po rozum do głowy? Nie sądzę.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Byly »

Może wyjechał na wczasy lub zachorował? Mnie wcale tego gościa tutaj nie brakuje. Delikatnie to ujmę :? to dziwak.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Byly »

Dotychczas tylko pobieżnie czytałem to forum, by się nie denerwować, teraz kilka wątków wyżej widzę post Zdzisławy o kanalizacji a konkretnie o dofinansowaniach. Faktycznie na tej stronie czytałem o tych milionach z UE, że otrzymaliśmy. https://www.zarkiletnisko.pl/index.php? ... Itemid=122
Jeszcze jest duża kwota, ta z której sobie dworowaliśmy, ten czek na tekturze:) Może radni gminni poinformują nas co się dzieje z tymi pieniędzmi?
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Marcin »

To przy okazji zapytam: czy gmina podała do publicznej wiadomości może o ile wzrosły koszty energii oraz utrzymania obiektów gminnych w ostatnich miesiącach? Te dane mogą być znaczące do odpowiedzi na pytanie co z realizacją planowanych inwestycji.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by zg »

Mnie ciekawi jaka podstawa prawna nakazuje mieć umowę na wywóz szamba? Nie jest to przecież usługa abonamentowa, cykliczna. Szambo się różnie wypełnia, zależy od pory roku i wielu innych czynników. Dlaczego mam się związywać z jednym usługodawcą. Co będzie jeśli w danym momencie, kiedy będę potrzebował wywózki szamba " mój " usługodawca będzie miał zepsuty samochód albo urlop itp. Nie mogę skorzystać z usług kogoś innego? A może tańszego?
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Byly »

Mnie ktoś poinformował, że przy kontroli opróżniania szamba wystarczył rachunek opróżnienia szamba z ostatniego kwartału. I to rozumiem.
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Igor »

A może, jak zwykle Zdzisława wszystko poplątała tak jak z ty koncertem? Ktoś jej coś naopowiadał a ona robi aferę.
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Zdzisława Polak »

Dobrze by było, żeby każdy odpowiadał za siebie a nie odpowiadał za kogoś - ja nie potrzebuję adwokatów (Igora).
Proszę zapoznać się z ustawą dot. utrzymania porządku i czystości w gminach a szczególnie z art. 10. co już napisałam wyżej. Jest taki zapis w ustawie o obowiązku zawarcia umowy z firmą wywożącą ścieki. Do szczęścia zabrakło nam tylko informacji w tej sprawie od władz gminnych i sołeckich, bo przecież mieszkańcy nie śledzą na bieżąco ustaw. Dlaczego nikt nie informował o takim obowiązku.
Druga rzecz jest taka jak podnosi ZG w jakim celu mieszkaniec musi wiązać się umową z jednym konkretnym podmiotem skoro może wybierać sobie wg własnego uznania.
A może UG udostępnił by nam wzór takiej umowy, abyśmy mogli zobaczyć na co się musimy umówić.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by warcaby »

A czy potwierdzi Pani Radna Polak czy mieszkaniec gminy Poraj, taki zwykły, nie firma, może sam sobie zawrzeć umowę z firmą która mu odpowiada idealnie, czy ustawa, jeśli Pani wie i poda link, umożliwia to czy nakazuje
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by warcaby »

I czy jest to bardziej opłacalne
majeczka
VIP
Posts: 379
Joined: 21 Feb 2014, 15:46

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by majeczka »

Wzór umowy ma Pan "Szambonurek" ...
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Zdzisława Polak »

Oto link do naszego prawa miejscowego w tej sprawie czyli do uchwal Rady Gminy Poraj http://www.ugporaj.pl/p,128,uchwaly-rady-gminy
Uchwała Rady Gminy Poraj nr 104/XIV/19 z 19.XII. 2019 r . Proszę czytać,
Rozdział 5 punkt 6 informuje jak często należy opróżniać szamba. Natomiast o obowiązku zawierania umów nie znalazłam informacji.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Byly »

Ja oprózniam szambo gdy się napełni i nie będę podpisywał żadnych umów :roll:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Zdzisława Polak »

Warcaby napisała : "Przecież Letnik miał możliwość napisać, nie chciał? A może brakło argumentów, może sam usunął konto Pani Radna?"

Warcaby jak można tak twierdzić? Przecież doskonale wiesz (być może to z Twojego polecenia) Letnik została przez Administratora zablokowany. Bóg raczy wiedzieć dlaczego? Gdzie jest zachowane konstytucyjne prawo do wolności słowa?
Jok
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 08 Aug 2019, 23:04

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Jok »

Gdzie jest zachowane konstytucyjne prawo do wolności słowa?
Proszę Pani, poniżej zamieszczam cytat co letnik sądzi o konstytucji, także jak to mówi młodzież "samozaoranie level hard"
Tę Konstytucję zbojkotowało polskie społeczeństwo. Udział w referendum konstytucyjnym wzięło niecałe 43% Polaków, więc było nieważne. Konstytucję zalegalizowano na siłę, metodą na Putina. Nie kierowano się prawem, tylko uznano, że społeczeństwo nie dorosło do demokracji. Decyzję za społeczeństwo podjęła Władza Sądownicza, która nie ma mandatu społecznego.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Informacja- ostrzeżenie dla mieszkańców

Post by Zdzisława Polak »

Jok - Letnik moim zdaniem napisał prawdę, konstytucja obowiązuje, a wolność słowa to prawo każdego Polaka. I kto tu orze jak może?
Post Reply