Recesja

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Recesja

Post by Marcin »

Dzien dobry, chcialbym rozpoczac dyskusje czy jako gmina jestesmy gotowi na nadchodzacy bardzo trudny okres zwiazany z obecna juz wszedzie recesja. Prawdopodobnie najtrudniejszy od konca Drugiej Wojny Swiatowej. Mam tu na mysli zarowno organy samorzadowe jak i zwyklych obywateli.

Dane splywajace z gospodarki nie pozostawiaja zludzen - czeka nas zapasc finansow publicznych, a co za tym idzie systemu edukacji, sluzby zdrowia oraz podstawowych uslug publicznych. Kazdego dnia pojawia sie coraz wiecej danych z innych polskich gmin, ktorych stawki za energie, gaz oraz wegiel wzrastaja od 300 do nawet 1800%. Zadna gmina tego nie wytrzyma i trzeba bedzie szukac oszczednosci. Nalezy spodziewac sie w pierwszej kolejnosci braku oswietlenia na drogach po zmroku, edukacji zdalnej dla dzieci i mlodziezy, bezplatnych urlopow w budzetowce.

Dodatkowko niebawem rozpoczynamy sezon grzewczy i juz teraz uczulam panstwa na ciche przyzwolenie od wladz centralnych na palenie "byle czym". Wszelkie ustawy srodowiskowe i antysmogowe sa lub beda zawieszone, w zwiazku z tym jakosc powietrza gwaltownie sie pogorszy i nalezy sie spodziewac problemow zdrowotnych u osob w podeszlym wieku lub z chorobami ukladu oddechowego lub krazeniowego. Uczulam tez panstwa na zdrowie naszych dzieci, dla nich ten smog jest rowniez szkodliwy, choc nie wykazuja one objawow tak szybko jak osoby dorosle. Niestety zla jakosc powietrza wplynie na zwiekszone obciazenie zespolow ratownictwa medycznego, wiec nalezy sie przygotowac na to, ze karetka nie zawsze przyjedzie, a juz napewno nie na czas.

Zwracam sie tutaj z ogromna prosba do panstwa o monitorowanie swojej okolicy i ewentualne zgloszenia w przypadku podejrzanej emisji z kominow.


Poziom jakosci powietrza mozna w czasie rzeczywistym monitorowac pod tym linkiem: https://airly.org/map/pl/#50.601231,19.300799,i40690

Niestety jest bardzo duzo czynnikow zewnetrznych, ktore moga jeszcze bardziej wplynac na pogorszenie sie sytuacji: kolejna panika covidowa, sroga zima, dalsze rozdawnictwo rzadu i brak realnej walki z inflacja.

Na koniec dodam jeszcze, ze recesja i wysoka inflacja (czyli stagflacja) zawsze wiaze sie z masowymi zwolnieniami i wzrostem bezrobocia. A wieksze bezrobocie oznacza wieksza przestpecznosc i to niestety rowniez nas czeka. Prosze o tym pamietac, bo niestety wracamy do czasow gdzie wlamania do domow i altan w Zarkach byly na porzadku dziennym.


PS. O nadchodzącej inflacji ostrzegałem w poniższym poście w grudniu 2020 i czas pokazał, że moje przewidywania były jak najbardziej trafne.
http://zarkiletnisko.pl/forum/viewtopic ... 531#p16531
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Recesja

Post by Zdzisława Polak »

Proszę nie siać nieuzasadnionej paniki i nie straszyć ludzi. Rząd pracuje nad kolejnymi dotacjami dla samorządów. Proszę o odrobinę cierpliwości.
Jeśli chodzi o bezrobocie, to obecny wskaźnik bezrobocia jest jak nigdy na bardzo niskim poziomie i nic nie wskazuje na jego wzrost.
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Recesja

Post by JAN »

https://finanse.gazetaprawna.pl/artykul ... -2022.html
i wszystko jasne........ale radna ma inne zdanie hahahahahaha
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Recesja

Post by zielony »

Nasza radna wie tyle ile dowie się z rzadowej TVP i od księdza :lol: :lol: :lol:
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Recesja

Post by JAN »

zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Recesja

Post by zielony »

Jeszcze dodam, że te dwie instytucje doskonale wiedzą, że czym społeczeństwo mniej wyedukowane, mówiąc kolokwialnie "głupsze" to łatwiej nim sterować. Nikogo tutaj nie chcę obrazić, stwierdzam tylko fakty. Poniżej to co wyrwało się jednej i drugiej grubpie:
- ciemny lud to kupi
- masz nie myśleć tylko wierzyć
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Recesja

Post by JAN »

Niedługo to nie będzie gdzie książki kupić, no chyba że na poczcie
https://www.rp.pl/handel/art36977451-ks ... ny-energii
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Recesja

Post by JAN »

letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Łooo Boże. Wszędzie kryzys i recesja, trza uciekać na Białoruś. Tam soli i kaszy nie brakuje.
A tak na poważnie. Drodzy aktywiści! Przecież Wy wiecie jak wyjść z tego kryzysu. Macie zwięzły i konkretny program. Bębnią o nim w TVN, więc przedstawcie go i tu na tym Forum. Nie wstydźcie się, bo Scholz wam tego nie wybaczy.
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Recesja

Post by JAN »

Letniku droga wolna na Białoruś pomóc Ci w transporcie.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Zdzisława Polak wrote:
01 Sep 2022, 19:01
Proszę nie siać nieuzasadnionej paniki i nie straszyć ludzi. Rząd pracuje nad kolejnymi dotacjami dla samorządów. Proszę o odrobinę cierpliwości.
Jeśli chodzi o bezrobocie, to obecny wskaźnik bezrobocia jest jak nigdy na bardzo niskim poziomie i nic nie wskazuje na jego wzrost.
Pani tak na poważnie? To proszę mi odpowiedzieć skąd pieniądze na te dotacje? Rząd żadnych własnych pieniędzy nie posiada, jeżeli samorządy będą dotowane to z kieszeni podatnika. Drukować w NBP już nie mogą (inflacja). Bardzo chętnie wysłucham od pani w jaki sposób "dotacje dla samorządów" wpłyną dobrze na gospodarkę.

Wskaźnik bezrobocia JESZCZE jest na niskim poziomie, ale masowe zwolnienia są tuż za rogiem, przykłady pierwsze z brzegu:

Cerrad ogranicza produkcję. Pracę może stracić nawet 350 pracowników, głównie z zakładów w Końskich i Kopaninach
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/cerr ... 3-16807845

Olbrzymie problemy wielu piekarni. Będzie fala upadłości?
https://biznes.interia.pl/gospodarka/ne ... Id,6259879
Powodem są dramatycznie rosnące koszty energii czy gazu. Jak opowiada nam właściciel zakładu, od stycznia 2023 r. miesięczny rachunek od PGNiG ma wynieść 12 mln zł – w optymistycznej wersji. W pesymistycznej wyniesie on 16 mln zł.
https://businessinsider.com.pl/gospodar ... ie/jjd8tpb

Zagrożona działalność aż 19 szpitali w trzech województwach. Wszystko przez brak węgla
https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-z ... 337,1.html

To nie jest żadne sianie paniki, tylko fakty i realna rzeczywistość w gospodarce. Wskaźnik PMI dla Polski wyniósł dużo poniżej oczekiwań i możemy już mówić o faktycznej recesji w kraju. Indeks WIG20 naszej giełdy stracił więcej przez ostatni rok niż indeks bankrutującej Sri Lanki.

Perspektywy polskiej gospodarki najgorsze na świecie. Węgry na drugim biegunie
https://businessinsider.com.pl/gospodar ... ry/bywnyrs
Last edited by Marcin on 02 Sep 2022, 15:51, edited 2 times in total.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

letnik wrote:
02 Sep 2022, 12:23
Łooo Boże. Wszędzie kryzys i recesja, trza uciekać na Białoruś. Tam soli i kaszy nie brakuje.
A tak na poważnie. Drodzy aktywiści! Przecież Wy wiecie jak wyjść z tego kryzysu. Macie zwięzły i konkretny program. Bębnią o nim w TVN, więc przedstawcie go i tu na tym Forum. Nie wstydźcie się, bo Scholz wam tego nie wybaczy.
Proszę nie przypisywać mi żadnej przynależności politycznej, ponieważ nie mam żadnej.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Zdzisława Polak wrote:
01 Sep 2022, 19:01
Proszę nie siać nieuzasadnionej paniki i nie straszyć ludzi. Rząd pracuje nad kolejnymi dotacjami dla samorządów. Proszę o odrobinę cierpliwości.
Jeśli chodzi o bezrobocie, to obecny wskaźnik bezrobocia jest jak nigdy na bardzo niskim poziomie i nic nie wskazuje na jego wzrost.
Ceny prądu uderzają w Opalenicę. Sześciokrotna podwyżka rachunku
Ceny prądu drenują portfele obywateli i budżety miast. Sześciokrotną podwyżkę rachunku dostały już władze Opalenicy. W związku podjęto decyzję o ograniczeniu oświetlenia nocą. Działać ma tylko co druga latarnia.
https://innpoland.pl/183643,ogranicza-o ... ceny-pradu
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Recesja

Post by Zdzisława Polak »

Marcin oprócz zastraszania ludzi potrafisz jeszcze coś zrobić? Może podasz propozycje co wg Ciebie należy w Polsce robić żeby było lepiej? Jak by Rząd nie dał samorządom na różne cele i przedsiębiorcom na utrzymanie stanowisk pracy to byłoby źle jak dał i daje nadal to nazywasz to rozdawnictwem. Przemyśl to sobie i napisz nam co Rząd powinien robić wg Ciebie. Krytykować i oczerniać Rząd i Polskę to każdy głupi potrafi. Ty chcesz wszystkich pouczać to podaj plan działania, który poprowadzi nas do dobrobytu. Czekamy na Twój program.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Zdzisława Polak wrote:
02 Sep 2022, 17:03
Marcin oprócz zastraszania ludzi potrafisz jeszcze coś zrobić?
Od kiedy podawanie faktów to zastraszanie?
Zdzisława Polak wrote:
02 Sep 2022, 17:03
Jak by Rząd nie dał samorządom na różne cele i przedsiębiorcom na utrzymanie stanowisk pracy to byłoby źle jak dał i daje nadal to nazywasz to rozdawnictwem.
No to pięknie pani się teraz popisała swoją wiedzą i ignoranctwem. Inflacja przez którą wszyscy cierpimy jest w 90% spowodowana właśnie przez zatrzymanie gospodarki podczas pandemii i druku pustego pieniądza na pokrycie wszelakich tarcz postojowych. Kłamstwem rządu jest mówienie o inflacji spowodowanej wojną (tzw. Putinflacji). Jak widać na poniższym wykresie inflacja nabrała rozpędu w lutym 2021 roku. Wojna rozpoczęła się pod koniec lutego 2022. Oficjalne odczyty GIS-u też będzie pani podważać?

Image

Na koniec tylko dodam, że nie wiem co mnie bardziej przeraża: to że sprawowała (podobno) pani jakiekolwiek funkcje publiczne czy może fakt, że posiada pani w ogóle prawo do głosu w naszym kraju.

PS. Od kiedy rząd piszemy z dużej litery?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Recesja

Post by Zdzisława Polak »

Teraz Marcin się odkrył i teraz widzimy co się Marcinowi nie podoba, ano to, że ja mam prawo do głosu w naszym kraju. Dobrze, że nasze prawo do głosu nie zależy od takich ludzi jak Marcin.
Zaś Rząd napisałam z dużej litery bo mam na myśli Rząd Polski, a nie np. rząd ławek. To właśnie do Ciebie Marcinie nie powinnam się zwracać pisząc z dużej litery, bo Ty jesteś tu na forum tylko anonimem) ale z szacunku do człowieka napisałam z dużej litery.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Zdzisława Polak wrote:
02 Sep 2022, 17:58
Teraz Marcin się odkrył i teraz widzimy co się Marcinowi nie podoba, ano to, że ja mam prawo do głosu w naszym kraju. Dobrze, że nasze prawo do głosu nie zależy od takich ludzi jak Marcin.
Zaś Rząd napisałam z dużej litery bo mam na myśli Rząd Polski, a nie np. rząd ławek. To właśnie do Ciebie Marcinie nie powinnam się zwracać pisząc z dużej litery, bo Ty jesteś tu na forum tylko anonimem) ale z szacunku do człowieka napisałam z dużej litery.
Jeżeli uważa pani, że ratunkiem na zapaść w gospodarce (spowodowaną w głównej mierze przez inflację) jest dalsze drukowanie pustego pieniądza by ratować samorządy to tak - jestem zdania, iż nie powinna mieć pani prawa głosu.

Proszę mi odpowiedzieć na proste pytanie: skąd rząd bierze pieniądze?

I drugie pytanie: jaki jest obecnie deficyt budżetowy rządu oraz jakie są jego prognozy na rok 2023?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Recesja

Post by Zdzisława Polak »

Po pierwsze to ja zadałam Tobie Marcinie pytania na które nie odpowiedziałeś a po drugie z anonimowym despotą nie mam przyjemności prowadzić żadnej dyskusji. I na tym zakończyłam.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Zdzisława Polak wrote:
02 Sep 2022, 20:41
Po pierwsze to ja zadałam Tobie Marcinie pytania na które nie odpowiedziałeś a po drugie z anonimowym despotą nie mam przyjemności prowadzić żadnej dyskusji. I na tym zakończyłam.
Marcin Łukasiewicz, miło mi. Proszę o odpowiedź na zadane pytania.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Recesja

Post by warcaby »

Pani zawsze zadaje pytania ale odpowiedzi na pytania do Pani nie ma nigdy. Prosze niech sie Pani nie kompromituje.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Szanowna pani, proszę o odpowiedź na zadane wcześniej pytania. Odnoszę wrażenie, że brak pani elementarnej wiedzy (na poziomie 6-7 klasy podstawowej) o mechanizmach budżetowych i ogólnie gospodarce.

Tymczasem informacja z Wielkiej Brytanii:
60% brytyjskich przedsiębiorstw zagrożonych bankructwem z uwagi na wysokie ceny energii

https://www.bloomberg.com/news/articles ... bills-soar
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Dlaczego Państwo nie potrafią dyskutować, koncentrując się na problemach, a nie na ludziach? Prowokuje to również mnie do oceny innych ludzi. To bardzo zły zwyczaj, który jest kultywowany w naszej gminie od czasów stalinowskich. Ponieważ dyskusja przerodziła się w pyskówkę i personalne ataki, spróbuje uspokoić sytuację.
Czy w Polsce jest recesja? W Polsce nie ma jeszcze recesji i kobieca histeria Pana Marcina jest przedwczesna. Mówienie o najtrudniejszym okresie od II wojny światowej świadczy o nieznajomości historii. Zwracanie się do „sygnalistów” o pomoc w okresie problemów z zakupem opału świadczy o próbie reaktywacji ORMO. Czy lepiej jest, jak ktoś umrze z niedogrzania mieszkania na zapalenie płuc, niż miałby się nabawić przejściowego nieżytu dróg oddechowych? Mając wybór gorszego zła, ludzie mają wybierać gorsze? Czy tu mamy do czynienia z logiką, czy z fanatyzmem?
Ktoś, kto deklaruje, że nie identyfikuje się z żadnymi poglądami politycznymi, nie mówi prawdy. Brak poglądów politycznych świadczy o niedojrzałej osobowości. Poglądy polityczne pojawiają się już w okresie dojrzewania.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale 2022 roku Produkt Krajowy Brutto zmniejszył się w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku o 2,3%, ale jest ciągle na solidnym plusie (drugi kwartał + 5.5%) Z kolei wskaźnik S&P Global PMI, który odzwierciedla kondycję polskiego przemysłu, spadł w lipcu do 42,1 pkt. Wartość poniżej 50 pkt jest negatywna i świadczy o złych nastrojach przedsiębiorców. Potwierdza to, że rzeczywiście jest spore ryzyko wystąpienia recesji.
Jeżeli spadek PKB zostanie odnotowany także w III kwartale tego roku, to techniczna recesja stanie się w Polsce faktem. Na szczęście, co do tego, ile będzie trwała recesja w tym przypadku, ekonomiści podchodzą optymistycznie. Odbicie jest możliwe już na początku przyszłego roku. Nie pomaga fakt, że spowolnienie gospodarcze odnotowano już w USA i w Chinach, z którymi Polska jest związana łańcuchami dostaw. Dodatkowo w Niemczech recesja już występuje i jest spowodowana niedoborem gazu. Jeżeli recesja wystąpi w całej UE, to Polska się przed nią nie obroni.
Popularnym obecnie określeniem jest recesja techniczna, z którą prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia w Polsce. Występuje ona wtedy, gdy PKB spada przez dwa kwartały z rzędu. Z kolei recesja gospodarcza to szersze pojęcie, którym mocniej można sterować z powodów politycznych. Dlatego to pojęcie nie jest jednoznacznie zdefiniowane.
Jeśli recesja w tradycyjnym modelu występuje, to wiąże się z tym, że mniej kupujemy, czyli spada popyt. Jednak ekonomista Mikołaj Raczyński zaznacza, że tym razem możemy mieć do czynienia z recesją podażową. Oznacza to tylko tyle, że wciąż będziemy kupować, a próby stymulowania konsumpcji (np. poprzez rządowe dodatki np. na szkolną wyprawkę czy opał) skończą się tylko wyższymi cenami. Produkcja i popyt utrzyma się na przyzwoitym poziomie i PKB również.
Szybko rosnące ceny i spadek wartości pieniądza to pośredni objaw recesji.
I tu mamy dwie szkoły ekonomii. Jedna to ograniczenie wszelkich podwyżek płac i dodatków. Skutkuje to zahamowaniem inflacji przez ograniczenie aktywności gospodarczej, w tym konsumpcji. Jeżeli zaczynamy mniej kupować, bo nie mamy pieniędzy, to spada popyt na różne dobra, a wraz z nim ich ceny. Ograniczony popyt wymusza zwolnienia pracowników, bo nie można sprzedawać produktów poniżej kosztów wytwarzania. Hamując inflację, powiększa się bezrobocie i pogłębia recesję (ogólny spadek popytu i produkcji). Ten sposób utrzymywanie równowagi rynkowej trenowano przez lata w Polsce, co skutkowało dużym bezrobociem, biedą i niskim PKB.
Druga szkoła to walka z recesją poprzez utrzymywanie popytu mimo inflacji. Popyt można utrzymać tylko poprzez rekompensaty i dodatki. Oczywiście bacząc, aby nie przesadzić i nie wywołać zbyt dużej inflacji. Trzeba doprowadzić do równowagi rynkowej, przez stopniowe hamowanie wzrostu inflacji, utrzymanie produkcji i niedopuszczenie do wzrostu bezrobocia (co obniża dochody budżetowe). Stabilny popyt utrzyma miejsca pracy i wygeneruje dodatkowe dochody do budżetu (WAT), a jedynie poziom cen ogranicza popyt. Wzrastająca ciągle produkcja i spadki cen nośników energii (na co obecnie się nie zanosi) obniżą inflację do bezpiecznego poziomu. Również rozważne (aby nie zdusić rozwoju gospodarczego) podwyżki stóp procentowych ograniczają wypływ gotówki na rynek, ograniczając popyt. Ten sposób walki z recesją jest stosowany dzisiaj w Polsce. Należy pamiętać, że pieniądze z budżetów unijnych nie pomagają w walce z inflacją.
Gdy Putin rozszerzy działania wojenne i gospodarcze w Europie, to nie ma sposobu, aby się przed recesją obronić. Niemcy świadomie doprowadziły Europę do kryzysu gospodarczego, uzależniając się od dostaw tanich nośników energii z Rosji. Nagle tanie nośniki stały się bardzo drogie i nie ma na to sposobu. Niemcy były ostrzegane przed takim scenariuszem, jednak miały nadzieje, że Putin ich kocha.
Historycznie recesję gospodarczą wywoływały czynniki niezależne od człowieka, takie jak: klęski żywiołowe, nieurodzaje czy epidemie. Przez to spadała skala produkcji i tym samym aktywność gospodarcza. Obecnie jednak na znaczeniu zyskuje polityka międzynarodowa i również czynniki wewnętrzne.
W przypadku możliwej recesji 2022 przyczyn jest kilka:
- konflikt zbrojny, czyli wojna w Ukrainie, która spowodowała kryzys na rynku energii i spożywczym,
- sytuacja międzynarodowa (inne kraje w Europie i na świecie również zmagają się z ujemnym wzrostem gospodarczym),
- pandemia COVID-19, czyli zamknięcia gospodarki w ostatnich latach, a także wciąż utrzymujące się problemy z łańcuchem dostaw w Chinach,
- nadmierna ingerencja państwa w gospodarkę, która osłabia aktywność przedsiębiorstw (wysokie podatki, rosnące koszty prowadzenia działalności),
- rozdawnictwo pieniędzy, które skutkuje występowaniem pieniądza bez pokrycia w pracy i cały czas rosnącą inflacją. W Polsce nie nastąpiło przesadne rozdawnictwo, ponieważ pod względem inflacji nie jesteśmy najgorsi w Europie. Dzięki temu, że ludzie mają pieniądze na zakupy (mimo inflacji wywołanej czynnikami zewnętrznymi), jesteśmy w lepszej sytuacji gospodarczej niż inne kraje Europejskie.
Mimo tego, że recesja przynosi negatywne skutki, to trzeba pamiętać, że taki okres jest naturalny i gospodarce potrzebny. Dlaczego? Recesja przywraca równowagę po intensywnym okresie boomu. Sprawia, że nierentowne inwestycje i biznesy upadają, a swoje zasoby uwalniają po to, aby ktoś inny mógł wykorzystać je lepiej. Banki ograniczają kredytowanie, więc zarówno firmy, jak i klienci indywidualni muszą ograniczyć wydatki i nauczyć się lepiej gospodarować finansami. Lepsze wykorzystanie zasobów to podwalina do kolejnego ożywienia, o ile tylko recesja nie trwa zbyt długo.
A oto złote myśli Pana Marcina:
Kłamstwem rządu jest mówienie o inflacji spowodowanej wojną (tzw. Putinflacji). Jak widać na poniższym wykresie inflacja nabrała rozpędu w lutym 2021 roku. Wojna rozpoczęła się pod koniec lutego 2022. Oficjalne odczyty GIS-u też będzie pani podważać?
Panie Marcinie, nie ogarnia Pan tematu. Putin już w połowie 2020 r. zaczął przygotowania do rozwalenia Ukrainy. Plan rozwalenia Ukrainy istnieje od lat. Wielokrotnie o tym pisał Dugin (główny ideolog imperialnej Rosji). Widać to na wykresach cen nośników energii. Tak spekulował na rynkach energii, wykorzystując pandemię, że rozpoczął się już w 2020 r. stopniowy wzrost cen. W listopadzie 2021 r. ceny gazu osiągnęły pierwszy szczyt. Cena ropy rosła od listopada 2020 r., ceny węgla osiągnęły pierwszy szczyt w październiku 2021 r. Gdy Putin rozpoczął wojnę, rynki nośników energii były rozchwiane i ceny poszybowały w górę, bijąc rekordy.
Orientacyjne wzrosty nośników energii na świecie.
Wzrost cen gazu od września 2020 r. około 300%.
Ropa od września 2020 r. około 100%.
Węgiel od września 2020 r. około 700%.
Ponieważ polskie elektrownie bazują na węglu, ceny prądu również poszybować musiały w górę. Jeżeli węgiel nie stanieje, to cena prądu musi dalej rosnąć.
Obecnie mamy takie wzrosty cen prądu:
Image
Jak już w lipcu 2018 r. (grubo przed wojną) rosły ceny nośników energii:
Image
Mamy do wyboru ogromne dopłaty do prądu i deficyt budżetowy na poziomie 50% albo inflację wywołaną m.in. światowymi cenami węgla. Na szczęście UE nie zamknęła nam jeszcze wszystkich kopalń. Putin zrobił jeden ruch i cały misternie budowany europejski system ochrony powietrza i ograniczenia emisji CO2 rozsypał się w pył. Przy takich wzrostach cen nośników energii wywołanych spekulacjami i wojną Putina musiała się pojawić putinoflacja.
Czy musiały wzrosnąć ceny wszystkich artykułów spożywczych i przemysłowych, czy nie? Czy to jest czynnik zewnętrzny, czy nie? Czy putinoflacja jest obiektywną prawdą, czy kłamstwem? Każdy logicznie myślący człowiek uzna, że to jest kłamstwo, ale Pana Marcina. Stał się Pan propagatorem propagandy Putina?
Ulubione pytanie konfederatów powtórzone przez Pana Marcina:
Proszę mi odpowiedzieć na proste pytanie: skąd rząd bierze pieniądze?
Wszyscy wiedzą, z jakich pieniędzy są zbudowane budżety państwa na świecie. Tylko człowiek wyjątkowo złośliwy może tę powszechną wiedzę kwestionować.
I drugie pytanie Pana Marcina: Jaki jest obecnie deficyt budżetowy rządu oraz jakie są jego prognozy na rok 2023?
Deficyt budżetowy rządu jest zerowy, ponieważ nie ma w obiegu takiego parametru. To pytanie dyskwalifikuje dyskutanta. Ponieważ jestem bardzo wyrozumiały na braki edukacyjne uczestników Forum, domyślam się, że chodzi Panu o deficyt budżetowy Polski. Na rok 2022 przyjęto deficyt budżetowy na poziomie nie większym niż 29,9 mld zł. (4,3%). Jaki będzie na koniec roku, nikt nie wie. Nie da się tego oszacować, ponieważ dochody wzrosną powyżej planowanych (inflacja podnosi dochody z WAT). Na 2023 r. planuje się dochody na 604,4 mld zł (wzrost o 105 mld). Wydatki na 669 mld zł. Deficyt około 65 mld zł. Przy takim wzroście dochodów deficyt w wysokości 65 mld zł nie powinien być tragedią. Dane te są łatwo dostępne, więc dlaczego Pan zadaje takie pytania? Z lenistwa?
Dług publiczny na 3 kwartał 2021 r. (dane za 2022 r. będą w III kwartale).
Polska – 1 418 804 mil. zł. (1,419 bilionów zł)
Niemcy – 2 433 246 mil. Euro, (11 bilionów zł).
Źródło: https://forsal.pl/gospodarka/finanse-pu ... -2021.html.
Ostatni alarmujący wpis Pana Marcina, że 60% brytyjskich przedsiębiorstw zagrożonych bankructwem z uwagi na wysokie ceny energii, pokazuje skuteczność planu Putina. Potwierdza, że problem dotyczy całej Europy, a nie tylko Polski. To dlaczego Pan Marcin atakuje tylko rząd polski? Czy sugeruje, że rząd polski powinien na kolanach prosić Putina o łaskę i tanie nośniki energii? Czy tęskni za rosyjską niewolą i za gwałtami rosyjskich żołnierzy na polskich kobietach (i nie tylko)?
Trzeba sobie uzmysłowić powagę sytuacji. Putin prowadzi wojnę na Ukrainie, aby mieć pretekst do prowadzenia wojny ekonomicznej z Europą. Rosjanie już dawno się zorientowali, że nie są w stanie sami zbudować sobie dobrobytu, potrzebują pomocy innych narodów. Praca Europejczyków na rzecz Rosji za nośniki energii to bardzo atrakcyjny dla Rosjan pomysł. Wielka Rosja od Władywostoku po Lizbonę rozpala wyobraźnie Rosjan.
Putin chcę zmusić ekonomicznie „zgniłą” Europę, do współpracy. Ciągle deklaruje otwartość na współprace. Warunek, zniesienie sankcji. Pierwszy etap do zmuszenia Europy do wycofania sankcji to doprowadzenie do zimowych rozruchów ludzi głodnych i zmarzniętych. Drugi etap to pomoc dla najbardziej prorosyjskich narodów. Narody te otrzymując tanie lub darmowe nośniki energii, staną się od razu oazą dostatku i ciepła. Inne oporne narody pogrążone w recesji będą z zazdrością spoglądać na nowy związek „niepodległych” państw. Powstaną tam ruchy polityczne, które będą dążyć do zbliżenia z Rosją. Kurcząca się liczba opornych Rosji państw będzie procesem naturalnym i zakończonym wcześniej, czy później powstaniem Wielkiej Rosji. Na szczęście są jeszcze Stany Zjednoczone i póki istnieją, Putin będzie miał wielki problem z realizacją tego planu.
Natomiast my Europejczycy musimy przetrwać ten kryzys wolni od rosyjskiej zależności i nieudolności. Jeżeli nie przetrwamy i się sprzedamy, to marny nasz los.
Last edited by letnik on 04 Sep 2022, 22:35, edited 3 times in total.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Dziękuję za wypowiedź, jednak wymieszał Pan wszystko tak, że oczopląsu można dostać. Proszę zadbać o estetykę swoich wypowiedzi i chętnie się odniosę.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Panie Marcinie, w polityce i gospodarce się wszystko miesza i zazębia. Proszę wytłumaczyć, co Pan rozumie przez estetykę wypowiedzi? Czy mam to napisać ponownie wierszem?
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Recesja

Post by kobek »

Putin już w połowie 2020 r. zaczął przygotowania do rozwalenia Ukrainy. Plan rozwalenia Ukrainy istnieje od lat. Wielokrotnie o tym pisał Dugin (główny ideolog imperialnej Rosji). Widać to na wykresach cen nośników energii. Tak spekulował na rynkach energii, wykorzystując pandemię, że rozpoczął się już w 2020 r. stopniowy wzrost cen. W listopadzie 2021 r. ceny gazu osiągnęły pierwszy szczyt. Cena ropy rosła od listopada 2020 r., ceny węgla osiągnęły pierwszy szczyt w październiku 2021 r. Gdy Putin rozpoczął wojnę, rynki nośników energii były rozchwiane i ceny poszybowały w górę, bijąc rekordy.
Letnik już wiedział 2020 r. że będzie wojna a Putin się do niej przygotowywał. Rząd z tą informacją nic nie zrobił.
Ładnie nam tu każdy temat rozłoży na czynniki pierwsze tak aby każdy matoł mógł zrozumieć o co chodzi najjaśniejszej władzy. Jego talent i wiedza na tym naszym małym grajdołku się marnuje. Aż dziw berze że tak wybitny człowiek jeszcze nie doradza ( a może się mylę :wink: )tym naszym Jastrzębiom. Taki Orzeł nie powinien się marnować tutaj tylko doradzać Panom i Paniom u szczytu władzy. Pewnie nasz kraj był by teraz w innym miejscu w lepszej rzeczywistości a ludzie nie martwili by się jak i za co kupić węgiel na to aby przetrwać zimę, czy mieć w domu 15 stopni temperatury, marznąć ale mieć na rachunek za gaz albo prąd. Ale co tam mamy zgodę naszej gwiazdy niejakiego Jarosława na palenie byle czym. Palta ludzie wszystkim czym macie. Aaaaaaaaa zapomniałem palenie oponami zabronione!!!!!!!!
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Dokładnie. W dodatku jak wiedział to pewnie dobrze na tym zarobił, zajmując odpowiednie pozycje na giełdzie. Pewnie dlatego ma tyle czasu na pisanie tych szurowskich fanaberii w temacie "Wiedza społeczna".

A ja czekam na odpowiedź p. Zdzisławy i się chyba nie doczekam...
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Bardzo się cieszę, że nasz Kobek się uaktywnił, jest w dobrej formie i zawsze w trudnych chwilach można na niego liczyć. Wprawdzie nie odnosi się do recesji tylko do mnie, ale to nie dziwi, bo to jest charakterystyczne dla Kobka. Nawet się podjął reklamy mojej skromnej osoby, za co serdecznie dziękuje. Gdy pojawią się dla mnie jakieś konkretne propozycje, niezwłocznie o nich na tym Forum poinformuje.
Każdy logicznie myślący człowiek mógł przewidzieć, że konflikt na Ukrainie czeka na dokończenie. W 2014 r. Rosja zajęła siłą Krym i część wschodniej Ukrainy. Nie podpisano traktatu pokojowego, więc Ukraina była w stanie wojny z Rosją. Ciągle toczyły się walki z separatystami. Główny ideolog Putina od lat twierdził, że Rosja bez Ukrainy nie może być wielka. Wcześniej na tym Forum udostępniłem kilka wywiadów z Duginem. Zajęcie całej Ukrainy to była tylko kwestia czasu, czasu potrzebnego do dozbrojenia armii rosyjskiej za m.in. niemieckie pieniądze. Wiedzieli o tym Amerykanie, bo szkolili Ukraińców i też dozbrajali armię ukraińską. Wiedział o tym rząd polski, bo ostrzegał Niemcy przed uzależnieniem energetycznym od Rosji. Wszyscy wszystko wiedzieli, ale Niemcy grały głupa. Podpuszczone przez Putina, chciały stać się europejskim dilerem ruskiego gazu. Chęć zysku przysłoniła zdrowy rozsądek i lekceważyła zagrożenie. Niemcy solidarność europejską i wartości europejskie schowały głęboko pod siedzenie. Budowa gazociągów po dnie Bałtyku to był symbol naiwności Niemców. Putin nawet obiecywał udostępnienie Niemcom złóż pierwiastków ziem rzadkich na Ukrainie.
Wojnę gospodarczą z Zachodem Putin prowadził od 2014 r. w odwecie za sankcję gospodarcze spowodowane zajęciem Krymu. Od tego momentu trenował jak sobie z sankcjami dawać radę i jak spekulować cenami nośników energii. Z jednej strony finansował ruchy antysmogowe i antyatomowe, a drugiej strony okresowo ograniczał dostawy nośników energii, podbijając ich ceny na giełdach. Podbijając ceny nośników energii, mnożył zyski z ich sprzedaży i przeznaczał je na zbrojenia. Świat na to patrzył i nie reagował. Z jednej strony mieliśmy wzrosty cen nośników energii, z drugiej strony mieliśmy rozbudowę rosyjskich sił zbrojnych, z trzeciej strony mieliśmy najazd uchodźców na Europę, a z czwartej strony mieliśmy otwarty konflikt na Ukrainie. Dodatkowym elementem była coraz większa obecność militarna Amerykanów na Ukrainie. Wybuch wojny na Ukrainie był nieunikniony. Pierwszym wyraźnym znakiem przygotowań do wojny był najazd nielegalnych emigrantów na Polskę i kraje bałtyckie. Miało to spowodować chaos w Europie i niechęć Polaków do ukraińskich wojennych uciekinierów. Ten chaos był na rękę Niemcom, bo stronnictwo niemieckie w Polsce domagało się otwarcia granicy. Niemcy wiedziały, co w trawie piszczy i liczyły na szybkie zajęcie Ukrainy i uniknięcie kryzysu energetycznego. Naiwnie wierzyli, że Amerykanie poświęcą Ukrainę, aby nie dopuścić do takiego kryzysu u siebie. I tu się przeliczyły. Ameryka trzeci raz ukarała Niemcy za imperialną politykę (pierwszy i drugi raz pokonując Niemcy militarnie).
Dla Niemiec Ukraina w rękach Rosji to nadzieja na poskromienie Polski. Polska dla Niemiec to kraj peryferyjny, rolniczy, z tanią siłą roboczą i z przemysłem uzupełniającym przemysł niemiecki (montownie i szkodliwe technologie).
Gdyby rząd zakupił rok temu 12 mil ton węgla w Rosji (tyle zużywają rocznie gospodarstwa domowe) po cenach jeszcze umiarkowanych, to opcja niemiecka w Polsce by go zagryzła. Argument: rząd Niemców ostrzega przed kupowanie gazu w Rosji, a sam kupuje węgiel z Rosji i wspiera jej potęgę.
To Niemcy zgotowały nam ten kryzys, przy wsparciu opcji niemieckiej w Polsce, ponieważ dały narzędzia Putinowi do jego wywołania. Najpierw pozwoliły na budowę gazociągów na dnie Bałtyku, potem się od gazu uzależniły, likwidując u siebie inne źródła energii i narzucając taką likwidację wszystkim krajom UE. Putin zyski ze sprzedaży gazu przeznaczał na zbrojenia, aby w czasie zajmowania Ukrainy nikt mu nie podskoczył militarnie. I nie podskoczył.
Ten kryzys jest konieczny, aby obnażyć intencje opcji niemieckiej w Polsce i obnażyć intencje Niemiec, aby pokazać, że Niemcy się nie zmieniły i ciągle myślą o podboju krajów Europy Wschodniej, tym razem gospodarczym. Niemcy i Rosja od wieków próbują wspólnie robić interesy kosztem Europy Wschodniej. Rosja wzmocniła gospodarczo Hitlera (wysyłając mu surowce), teraz w zamian Niemcy uzbroiły Rosję, aby pozbyć się wpływów amerykańskich w Europie. Jednak plany się posypały i Amerykanie umocnili się w Europie.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Recesja

Post by warcaby »

Wow a ten swoje, czy nie możemy Go tu zablokować
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

warcaby wrote:
05 Sep 2022, 16:25
Wow a ten swoje, czy nie możemy Go tu zablokować
Przyłączam się do sugesti, nie sposób prowadzić normalnej dyskusji z kimś kto chce indoktrynować innych poprzez pisanie całych wywodów o wszystkim i o niczym.
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Recesja

Post by kobek »

warcaby wrote:
05 Sep 2022, 16:25
Wow a ten swoje, czy nie możemy Go tu zablokować
Niech zostanie, jeszcze żyjemy w wolnym poniekąd kraju niech sieje sobie tą swoją Pisiorowską propagandę.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Recesja

Post by Byly »

Mamy tutaj działania Pisu w pigułce. Letnik wszedł na forum do tematu dyskusji Recesja i rozpieprzył ten temat. Pewnie się chłop narobił, żeby to wszystko napisać, tylko po co? Ja tego nie czytam co on napisał :lol: Letnik po co robisz nam na złość? Jak juz koniecznie musiałeś coś napisać mogłeś napisać: moje zdanie jest takie: i zrobić link do swojego forum. Kto byłby zainteresowany to przeczytałby to, kto nie, to nie, a tak to zrobił się bałagan i po temacie :twisted: Spieprzyłeś to.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Były pisze:
Letnik wszedł na forum do tematu dyskusji Recesja i rozpieprzył ten temat.
To nie była dyskusja wyrażająca troskę o przyszłość Polski i gminy, tylko jednostronna propaganda próbująca wywołać panikę. Udostępnianie tylko linków do alarmujących artykułów umieszczanych w prasie opozycyjnej nie jest dyskusją. Nawet w okresie największej koniunktury gospodarczej bankrutują zakłady produkcyjne i można sztucznie wykreować problem. A kto liczy na panikę i wywołanie chaosu w Europie? Chyba wszyscy wiemy. Pomaganie Putinowi jest niemoralne (delikatnie mówiąc). Czy obrażanie ludzi przez Zielonego to jest dyskusja o recesji? Czy nachalne zadawanie pytań dotyczących spraw oczywistych, jest dyskusją?
Mój wpis miał na celu nierozpieprzenia dyskusji, ale jej uporządkowanie. Czy podawanie informacji rozpieprza dyskusję? Wydawać by się mogło, że ją wzbogaca, ale nie dla zwolenników dyktatury. Wcale nie liczyłem na to, że Były przeczyta mój wpis. W ogóle o Byłym nawet nie pomyślałem.
Kobek mój wpis określił jako pisowską propagandę. Takie określenie ma sugerować, że to są same kłamstwa (stary stalinowski chwyt). Jeżeli tak, to proszę mój wpis rozebrać na czynniki i wyłuszczyć, gdzie napisałem nieprawdę. Zrodzi się wtedy prawdziwa dyskusja. Ponieważ nikt, jak na razie nie odważył się zakwestionować, to co napisałem, mogę stwierdzić, że „pisowska propaganda” opiera się na prawdzie do niepodważenia. Próba wywołania u mnie poczucia winy (za rozpieprzenie tematu) nie może być skuteczna z powodu braku argumentów.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

No to ma pan problem, bo pana patroni też już zaczynają uprawiać "jednostronną propagandę wywołującą panikę".

Nadchodząca zima będzie ciężka. Prezes PKN Orlen o scenariuszach dla Polski i Europy [TYLKO U NAS]
https://businessinsider.com.pl/gospodar ... -u/jmk07vs

Już jakiś czas temu zauważyłem pewien trend: w przypadku gdy komuś brakuje argumentów w dyskusji to zaczyna przypisywać drugiej stronie prorosyjskość czy wręcz bycie "śmierdzącą onucą". Ja Rosji nienawidzę, co nie zmienia faktu, że nie boję się mówić o tym jak absurdalnie wygląda obecnie pomoc naszego rządu Ukrainie. Ile pieniędzy jest wyrzucanych w błoto przez ten fakt i jak zwykły polski obywatel na tym cierpi. Na pomoc Ukrainie wydaliśmy 25 miliardów złotych (do tej pory) i licznik cały czas bije, za takie pieniędze można by było stworzyć najlepszą (darmową) opiekę zdrowia w Europie i jeszcze by zostało. Nasz rząd jednak woli obrzucać pieniędzmi z naszych podatków Ukraińców, którzy głośno mienią się teraz naszymi przyjaciółmi, a przez 30 lat nie zrobili nic aby naprawić nasze wspólne stosunki.

Ślepa pomoc Ukrainie jak i totalna ignorancja sygnałów z gospodarki źle dla nas się skończy. Procesy które mają obecnie miejsce cofają nas w rozwoju o 10-15 lat.

Teraz śmiało proszę mnie nazywać propagandystą Putina ;)

PS. Czy aby ostatnio nie było interwencji policji i karetki pogotowia na placu zabaw w Żarkach-Letnisko? Czy aby to nie nasi "bracia" Ukraińcy byli tego powodem?
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Wracając do przedmiotu dyskusji, to też pewnie niepotrzebne sianie paniki.


Frankiewicz: Samorządom grozi zapaść, brakuje im na bieżące wydatki
Samorządom najbardziej brakuje pieniędzy na wydatki bieżące. Dlatego, że przyrosło im zadań i problemów. A to covid, a to wsparcie uchodźców. Niektóre miasta zwiększyły populację nawet o 10 procent. Usługi publiczne są zapewniane dla większej rzeszy mieszkańców, a dochodów większych praktycznie nie ma. I jednocześnie obniżono dochody i to właśnie te bieżące - mówił w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM Zygmunt Frankiewicz, senator Koalicji Obywatelskiej i prezes Związku Miast Polskich.

To się dokonywało przy wszystkich operacjach na podatku dochodowym od osób fizycznych. I ostatnia zmiana związana z Polskim Ładem wywróciła już te finanse do góry nogami i straciło to motywacyjny charakter. Już nie jest powiązane ze wzrostem płac, tylko z jakimś historycznym PKB. Zmienił się system na katastrofalnie zły, który w nadchodzącej stagflacji może doprowadzić do całkowitej zapaści samorządów - tłumaczył prezes Związku Miast Polskich.
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozm ... Id,6268238
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Panie Marcinie, ja nie mam patronów, bo takich nie potrzebuje. Proszę nie osądzać kogoś według siebie. Ja się kieruje własną logiką, a nie innych ludzi. Podstawą są wskaźniki ekonomiczne i wiedza.
Na podstawie pańskich wpisów, można stwierdzić, że jest Pan bardzo wrażliwym człowiekiem o delikatnej psychicznej konstrukcji. Próbuje Pan kreować się na cierpiętnika? Nikt Pana tu nie nazwie „ruską onucą”, bez względu na to, czy Pan kocha Rosję, czy nienawidzi.
Czy ja twierdziłem, że sytuacja gospodarcza i polityczna jest stabilna? Przecież podałem niespotykany wzrost cen nośników energii, co przekłada się niekorzystnie na światową i polską gospodarkę. Generuje wzrost cen i pozbawia ludzi opału na zimę. Napisałem, że kryzys ten jest celowo wywołany przez Putina. Wojna na Ukrainie jest tylko pretekstem, dlatego jest podtrzymywana. Rosja jakby chciała, to Ukrainę by zrównała z ziemią, ale nie o to chodzi. Celem jest dotrwanie do zimy i wywołanie chaosu w krajach europejskich.
Pisze Pan, że na pomoc Ukrainie wydaliśmy 25 mld zł. Wydaje mi się, że dużo więcej, ale sam się Pan nakręca, pisząc: za takie pieniądze można by było stworzyć najlepszą (darmową) opiekę zdrowia w Europie i jeszcze by zostało. Na opiekę zdrowotną w 2021 r. wydano 104,9 mld zł, więc Europa by wymarła. Podejrzewam, że Amerykanie nam pomagają finansowo z tajnych budżetów wojskowych.
Pomoc Ukrainie wynika z naszego położenia i bezpieczeństwa. Nie mamy innego wyjścia, ponieważ jesteśmy na celowniku Rosji. W Rosji otwarcie się mówi o ataku na Polskę. Nie możemy liczyć na Niemcy ze względów historycznych i wojskowych (armia niemiecka jest w rozsypce). Tylko nam zostały Stany Zjednoczone. USA wspiera Ukrainę, więc my jako sojusznik musimy też wspierać Ukrainę. Dlaczego Rosji tak zależy na Ukrainie? Bo Ukraina budowała potęgę armii rosyjskiej. Tam powstawały największe samoloty transportowe dla wojaka (Antonowy), tam powstawały najlepsze silniki do helikopterów i czołgów, tam budowano rakiety i pojazdy wojskowe. Ukraina to liczący się producent żywności. Dlaczego Polsce ma nie zależeć na przyciągnięcie Ukrainy do „Trójmorza”? Powstałaby grupa państw, która stałaby się przeciwwagą dla niepewnych Niemiec. A w razie ataku na Polskę mamy Ukrainę i możliwość ataku NATO na Rosję od południa.
Polacy wiedzą, że Ukraińcy pochodzą z tego samego pnia, co Rosjanie. Rosjanie wymieszali się genetycznie z Mongołami (najazdy Dżyngis-chana, XII w.) i powstał naród, który życie ludzkie traktuje jak powietrze. Rosjanin będzie pił z Tobą wódkę, ściskał serdecznie, a jak dostanie rozkaz od przełożonego, to Ci strzeli w tył głowy.
Jaką mamy alternatywę? Na kolanach prosić Putina o tanie nośniki energii, a Putin da nam dwa warunki (na razie). Wycofanie wojsk NATO, zamknięcie granicy polsko-ukraińskiej. Te dwa warunki wystarczą do sprzedania się Rosji. Co zyskamy? Tanią energię na początek, utratę suwerenności i ruski dobrobyt. O ile nas to cofnie w rozwoju Pan Marcin nam obliczy. Niemcy czując pismo nosem, próbują wywołać strach i panikę w Polakach. Marzy im się zmiana rządu w Polsce na proniemiecki. Wtedy o „Trójmorzu” nie będzie mowy, będzie można wyrzucić Amerykanów z Europy, skłonić Ukrainę do kapitulacji i kontynuować partnerstwo strategiczne z Rosją. Polska się znajdzie na właściwym miejscu, jako bufor wymarzonej wymiany handlowej między Niemcami a Rosją i rezerwuarem taniej siły roboczej.
W tej naszej trudnej sytuacji nakręcanie panik bardziej pomaga Niemcom niż Rosji. Rosja w tej chwili ma tanią energię, ma hipersoniczne rakiety i dyktuje warunki. Wojna na Ukrainie jest już wojną Rosja NATO i jest zapalnikiem dla globalnego konfliktu. W razie takiego konfliktu Polska przestanie istnieć. Stanie się terenem starć Rosja NATO i wtedy brak węgla przestanie mieć znaczenie. Musimy logicznie wyważyć nasze oczekiwania i dobrze rozpoznać zagrożenia. Cieszyć się z każdego dnia, nie ulegać panice, bo na panikę jest zawsze czas.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Samorządom grozi zapaść, brakuje im na bieżące wydatki. No to co Panie Marcinie, rząd ma drukować pieniądze czy nie? Czy może samorządowcy obniżą sobie pensję?
Zapaść grozi tym samorządom, które nabrały bezmyślnie kredytów. Ja tu dwa lata temu pisałem o możliwości recesji i wzroście stóp procentowych, to oskarżano mnie, że nie wierzę w pisowski rząd. Recesja to jest coś takiego, co się pojawia okresowo i tylko nieodpowiedzialni samorządowcy mogą to zjawisko lekceważyć.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

letnik wrote:
06 Sep 2022, 22:45
Samorządom grozi zapaść, brakuje im na bieżące wydatki. No to co Panie Marcinie, rząd ma drukować pieniądze czy nie? Czy może samorządowcy obniżą sobie pensję?
Drukować już nie mogą przy tej inflacji. Każde kolejne 5% więcej to już ogromny uszczerbek dla MŚP i gospodarki ogólnie. Pani Polak (zanim schowała jak struś głowę w piach) napisała, że nie ma co siać paniki, bo rząd zaraz wprowadzi tarcze pomocowe dla samorządów i sytuacja będzie uratowana. Na pytanie skąd rząd weźmie na to pieniądze już pani Polak odpowiedzieć nie chciała.

Wszystkie kosztowne programy socjalne (500+ etc.), pomoc Ukrainie, dodatki węglowe, 13/14 dla emerytów, nowe zamówienia dla wojska prędzej czy później będą musiały być spłacone. To niewyobrażale kwoty i już teraz wiadomo, że nas na 3/4 z tego nie stać. Drukarek też nie sposób odpalać przy inflacji 20%. Pozostaje tylko podwyższenie podatków i wprowadzenie kolejnych danin, akcyz. I tego należy się spodziewać jak tylko skończy się kampania wyborcza.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Panie Marcinie, właśnie Pan przedstawił program opozycji w razie wygrania przez nią wyborów parlamentarnych. Ja uważam, że PiS tego nie zrobi. Popyt i podaż dalej będą regulowane wolnymi cenami, a nie ograniczaniem dochodów ludności. To jest inny sposób walki z recesją, który jak do tej pory zdaje egzamin. Po to są wolne ceny, aby utrzymywać równowagę rynkową. Inflacja została przyhamowana, co niektórych doprowadza do szału. Gdy opozycja wygra wybory parlamentarne, to pozostanie jej tylko podwyższenie podatków i wprowadzenie kolejnych danin, akcyz. I tego należy się spodziewać, jak tylko skończy się kampania wyborcza. I tu Pan Marcin ma rację. Opozycja inaczej nie potrafi. Jak jeszcze po wygranych wyborach „załatwi” miliardy pustych pieniędzy z UE i zacznie je wydawać na lewo i prawo swym samorządom, to ostre cięcia płac staną się koniecznością. Bezrobocie sięgnąć może 15%, pojawi się deflacja (po ostrym stłumieniu popytu), ale kosztem polskich rodzin i przedsiębiorców (brak możliwości sprzedaży swoich wyrobów). Utrzymujący się dłużej proces spadku cen (deflacji) prowadzi do ograniczenia produkcji, masowych zwolnień, wzrostu bezrobocia, a w konsekwencji do dalszego spadku popytu i bankructw. Jest to zjawisko recesji gospodarczej, spowodowane faktem, iż przedsiębiorstwa obniżają koszty produkcji, by była ona dla nich opłacalna. Obniżenie kosztów produkcji niesie ze sobą również negatywne konsekwencje, a mianowicie mniejsze zyski dla przedsiębiorstwa. W wyniku tego ilość pieniędzy przeznaczanych na wydatki inwestycyjne również maleje. To z kolei powoduje zmniejszenie wielkości produkcji. Recesja ma się dobrze.
Na co możemy jeszcze liczyć, gdy opozycja przejmie władzę? Bieda wróci na ulice, wyjazdy do Niemiec znów staną się opłacalne, młodzież będzie w weekendy znów zarabiać na Niemieckich dworcach (a konkurencja się zaostrzyła, ponieważ młodzi Arabowie są dostępni już za 20 euro). Opozycja innego programu nie zna, dlatego boi się go głosić. Wszystko dowiemy się, jak opozycja wygra wybory. Winę za ostre przykręcanie śruby zrzuci się na PiS, a ludzie skrycie (aby się nie narazić) będą tęsknić za pisowskimi czasami. Powtarzam, jest inna szkoła walki z recesją przez utrzymywanie popytu, miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Równowagę rynkową zapewniają wolne ceny. Jak na razie ta metoda się sprawdza i ludzie to widzą i czują.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Majaczy pan tak, że czytać się tego nie da. Sprowadzanie wszystkiego do walki PiSu z PO to choroba psychiczna i główny powód problemów, które nas czekają.
Inflacja została przyhamowana, co niektórych doprowadza do szału.
To jest kłamstwo i dobrze pan o tym wie. Z mojej strony to koniec dyskusji i proszę nie odpisywać więcej. Kłamstwem się brzydzę i z pewnością nie będę brał udziału w takich rozmowach.


Inflacja znów zaskoczyła ekonomistów. Mamy nowy rekord

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflac ... 98067.html

Image


Chciałem szanownym mieszkańcom zwrócić uwagę na bardzo niepokojące zjawiska, które będą miały wymierny wpływ na nasze życie w gminie. Jednak zamiast rzeczowej dyskusji zleciał się pisowski szur oraz pani radna, która w obliczu zadanych dwóch prostych pytań schowała głowę w piasek. Fakt, że takie osoby pełnią (lub pełniły) jakiekolwiek funkcje publiczne jest przerażający.

Wrócę tu za pół roku i zobaczymy kto był bliższy prawdy.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Panie Marcinie Pana impulsywność szkodzi przede wszystkim Panu. Czy Pan rozumie, co znaczy przyhamowanie wzrostu? Z wykresu, który Pan przedstawił, wynika jednoznacznie, że inflacja przyhamowała. W okresie marzec – maj inflacja wzrosła o prawie 3%. W okresie czerwiec – sierpień inflacja wzrosła o 0,6%. Wzrost inflacji w sierpniu o 0,5% wynika ze wzmożonych zakupów związanych z pójściem dzieci do szkoły. Czy to nie jest przyhamowanie inflacji? I gdzie tu jest kłamstwo? Co innego Pan prezentuje na wykresach, a co innego Pan głosi.
Proszę się nie obrażać na rzeczywistość i nie szukać usprawiedliwienia dla dezercji. Tylko w walce (oczywiście na słowa) kształtują się mocne charaktery. Bardzo dobrze się Pan zapowiadał i szkoda by było zmarnować swój zapał. Czasy są trudne, mocne charaktery potrzebne, więc do boju drogi Marcinie, bo wybory za pasem.
Jok
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 08 Aug 2019, 23:04

Re: Recesja

Post by Jok »

Panie Marcinie,
Brawo za poruszenie tematu. Główne pytanie, jak gmina jest przygotowana na kryzys energetyczny, pozostaje bez odpowiedzi.
Nie ma informacji czy planowane są wyłączenia oświetlenia ulic, zmniejszenie temperatury w budynkach publicznych, nowych dotacjach do OZE,które powinny być priorytetem itd.
Żyjemy słowiańskim "jakoś to będzie". Najwyżej ludziom się da dotacje na węgiel ,którego nie ma.

Temat zboczył trochę z torów jak zwykle gdy pieski zaczynają ujadać i ma Pan rację,że dyskusja nie ma sensu. Na tym forum niczego się Pan nie dowie.

P.s. Inflacja jest podawana rok do roku. Rok temu dzieci nie szły do szkoły? Gdyby inflacja hamowała to RPP nie podniosła by stóp 07.09. ponieważ mamy ogromną zapaść w przemyśle i inwestycjach.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Mamy nowego dyskutanta, który zna się na pieskach. Niestety nie podniósł Pan poziomu dyskusji na tym Forum. O obniżeniu kosztów zatrudnienia w gminie Pan nie wspomniał? OZE priorytetem? Wolne żarty. Trzeba sobie przypomnieć prawo Ohma i dopiero zabierać na temat OZE głos.
Gdy jest ogromna zapaść w przemyśle i inwestycjach, to się stóp procentowych się nie podnosi. Podnoszenie stóp procentowych dokonuje się w celu obniżenia inflacji. Podnoszeniem stóp procentowych hamuje się rozwój przemysłu i inwestycji. Wiedzą ekonomiczną Pan się też nie pochwalił.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Co będzie z Polską? Wojna mocarstw o dominację! - Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz: https://youtu.be/kKteY2dk2NI.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Recesja

Post by zg »

Szanowny Panie Letnisku,
w swoich wielu postach wykazuje Pan troskę o ludzi i o nasz kraj. Może potrafi Pan wpłynąć na UG Poraj aby naprawiła niebezpieczna wyrwę w terenie, która powstała w wyniku ulewnego deszczu poprzez wypłukanie ziemi przez wodę. Jest to miejsce z prawej strony amfiteatru , obok toj- toja , patrząc przodem do rzeczki. Być może ten kawałek terenu należy już do koleji ale nie czas myślę na spory kompetencyjne gdy chodzi o bezpieczeństwo ludzi. Dziura jak była tak jest.....
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Recesja

Post by warcaby »

:lol: :lol: :lol: :lol:
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Niestety Warcaby, które mają niewątpliwy wpływ na władze gminne, wyśmiały pana troskę. Warcaby właśnie pokazały stosunek władz gminnych do takich problemów. Na gminę nie ma co liczyć, bo bez dotacji tego nie zrobi. Można we własnym zakresie zorganizować zasypania wyrwy. Ktoś, kto wywozi zbędną ziemię, może pomóc. Wystarczy taki apel upowszechnić w Internecie.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Recesja

Post by warcaby »

Letnik na radnego, da rade zrobić wszystko :shock: :shock: :shock:
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Mamy zdjęcia z Konwencji Wyborczej PO w Myszkowie: http://www.leszczyna.info/konwencja-wyb ... myszkowie/
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Widzę, że nikt się nie zorientował, że te zdjęcia pochodzą z 2011 r. Wczoraj próbowałem coś się dowiedzieć o piątkowym myszkowskim spotkaniu działaczy PO z mieszkańcami powiatu. Nie było w internecie nic na ten temat. Chyba nie ma się czym chwalić, bo również dzisiaj nie ma żadnej informacji. Pojawia się jedyna strona relacjonująca takie spotkanie z 2011 r. Chcąc sobie przypomnieć tamte czasy, obejrzałem zdjęcia. Oglądając je, odczułem tęsknotę za tamtą Platformą. Była bardziej odpowiedzialna za kraj, wypowiadała się bardziej logicznie i nie przejawiała dewiacji niemieckiej. Przynajmniej publicznie. Uznałem, że również czytelnikom Forum będzie miło powspominać tamte czasy „dobrobytu i szczęśliwości” i udostępniłem te zdjęcia.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Putinorecesja. Prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora uważa, że na Kremlu powstał już kolejny plan na to, jak uderzyć w zachodnich odbiorców. Nie potrzeba do tego wojska, wystarczy dalsze przykręcanie i tak symbolicznych już dostaw gazu.
Spodziewam się, że to uderzenie pojawi się razem z pierwszym zimniejszym dniem, razem z jakimś lokalnym kataklizmem, burzą, tzw. siłą wyższą, z którą w niewojennych warunkach poradzilibyśmy sobie spokojnie, solidarnie i współodpowiedzialnie, stwierdził Sikora.
I dodał: W mojej ocenie nic nie jest już takie „jak wczoraj”. Świat właśnie się dramatycznie zmienił. (...) Prognozowanie, przewidywanie na dłużej niż jutro obarczone jest olbrzymim ryzykiem, a może lepiej pokazuje brak pokory takiego „fantasty". Rynki energetyczne w Europie w obecnych ramach regulacyjnych/prawnych praktycznie przestały działać. Zwariowały. Ale pomysłu co z tym zrobić, raczej nie ma.
Przypominam, że w zeszłym tygodniu Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że Komisja zaproponuje wprowadzenie obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, kiedy pobór energii kosztuje najwięcej. Swoją wypowiedź zaczęła od tego, że energię trzeba oszczędzać mądrze, a więc ograniczyć jej zużycie przede wszystkim wtedy, kiedy jest na nią największe zapotrzebowanie, a tym samym jest najdroższa. Przedstawimy propozycję ograniczenia zużycia energii w szczycie zapotrzebowania i będziemy współpracować z państwami członkowskimi, by to osiągnąć – powiedziała. Komisja chciałaby, aby każde państwo członkowskie zmniejszyło zużycie energii elektrycznej każdego miesiąca o 10% w porównaniu z tym samym okresem w ciągu ostatnich pięciu lat. Obecnie w UE mamy dobrowolne ograniczenie zużycia gazu o 15% (od lipca do wiosny przyszłego roku). Ursula von der Leyen, szefowa KE zapowiada: To są trudne czasy i nieprędko się skończą. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 10% ma dotyczyć wszystkich państw UE. Mowa jest również o mechanizmie solidarnościowym, który przejąłby nadwyżki zysków osiąganych przez firmy produkujące paliwa kopalne (ropa, gaz i węgiel) podczas wydobycia, rafinacji i dystrybucji. Do tego dochodzi jeszcze program pomocy państwowej w celu zapewnienia dodatkowej płynności finansowej przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, które dostarczają energię elektryczną do konsumentów po jej wyprodukowaniu. Dopełnieniem tych propozycji jest wprowadzenie limitu cenowego na gaz z Rosji.
Wytrzymamy, czy się poddamy? Na Syberii się ociepla, ale zimą może być -40°C.
Jok
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 08 Aug 2019, 23:04

Re: Recesja

Post by Jok »

Pani Zdzisława miała rację, wystarczyła odrobina cierpliwości i jest.
https://polskieradio24.pl/42/259/artyku ... mi-energii
Igor
VIP
Posts: 378
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Recesja

Post by Igor »

Oczywiście dodrukują pieniędzy i inflacja wzrośnie do 20 %m mądre rządy wdrażają programy oszczędnościowe, ale nie my. My jesteśmy bogaci, i dokąd mennica państwowa ma moce przerobowe, pieniędzy nie zabraknie. A dodatek węglowy, zanim go wypłacą, wystarczy na pół tony węgla.
memento
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Które rządy?
Jok
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 08 Aug 2019, 23:04

Re: Recesja

Post by Jok »

Wzrost inflacji w sierpniu o 0,5% wynika ze wzmożonych zakupów związanych z pójściem dzieci do szkoły. Czy to nie jest przyhamowanie inflacji? I gdzie tu jest kłamstwo?

Zdecydowanie inflacja przyhamowała we wrześniu. Żebyśmy tylko sobie zębów nie wybili.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Jok wrote:
30 Sep 2022, 15:55
Wzrost inflacji w sierpniu o 0,5% wynika ze wzmożonych zakupów związanych z pójściem dzieci do szkoły. Czy to nie jest przyhamowanie inflacji? I gdzie tu jest kłamstwo?

Zdecydowanie inflacja przyhamowała we wrześniu. Żebyśmy tylko sobie zębów nie wybili.
Nie ma co dyskutować z kłamcą i wariatem.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Jok. Wzrost inflacji 0,5% po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 to dopiero preludium. Jak Putin użyje taktycznej broni jądrowej i zakręci ropociągi to mamy jazdę bez trzymanki. Proszę o dokładniejsze czytanie tego, co piszę i o więcej wyobraźni.
Marcin. Miałeś się chłopie nie odzywać przez pół roku i Ty zarzucasz mi kłamstwo? Twoje wyzwiska świadczą o Twoim niezrównoważeniu, więc na rzeczową dyskusję nie zasługujesz. Masz szansę się poprawić. Przedstaw swój autorski program walki z inflacją w Polsce w obecnej sytuacji: mamy rozregulowaną całą gospodarkę światową, najpierw była pandemia, teraz jest wojna tuż za granicą, która może się w każdej chwili przerodzić w konflikt światowy, teraz mamy putinowską próbę złamania Europy cenami nośników energii i wzrostem inflacji. Jest to próba sprowokowania wyjścia ludzi na ulicę w całej Europie. Gdy jeszcze Putin zakręci ropociągi i uszkodzi rurociąg Baltic Pipe, to naprawdę będziesz zbierał chrust. Na szczęście niskie bezrobocie i pieniądze na rynku jeszcze trzymają u nas popyt, ale w tej sytuacji prognozowanie inflacji jest wielkim ryzykiem (napisałem to już 13 września). Jednak jak ktoś szuka pretekstu do obrażania i chcę sobie podnieść ego, to proszę bardzo. Język polski jest bogaty w wyzwiska i jest z czego wybierać, ale furman nie jest w stanie mnie obrazić.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Czy mobilizacja w Rosji to nie są przygotowania na cos grubszego?
Reakcja Rosjan na mobilizację (24 września 2022 r.): https://youtu.be/u861eH4EEHY.
Dlaczego Rosjanie nie protestują? (25 września 2022 r): https://youtu.be/s-gIdiiWWI8.
Prawdziwą piechotę mają tylko Rosjanie. Głęboki masaż odbytu podnosi patriotyzm każdego Rosjanina.
Putin uderzy w Rosję (27 września 2022 r.): https://youtu.be/_NambQNjeao.
Putin zaanektował nowe terytoria (1 października 2022 r.): https://youtu.be/4O6fcbpV0Xw.
Żony i matki żołnierzy! Kupujcie swym chłopcom najtańsze podpaski i tampony! Rosja wam to wynagrodzi!
O czym to świadczy? Putin dzięki pomocy Niemców zbudował hipersoniczne rakiety i żołnierze się w tej wojnie nie liczą. Chodzi tylko o zastraszenie ludności Europy mobilizacją. Zastraszony, głodny i wychłodzony Europejczyk ma w ramach instynktu samozachowawczego obalić swoje rządy i wprowadzić totalny chaos w Europie. Kto się wtedy będzie przejmował Ukrainą? No kto?
A Marcin? Marcin jak kornik drąży i drąży jakby nigdy nic, a w koło płonie las.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Wracaj do pisania o spermie, chory idioto.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Recesja

Post by widz »

A Marcin kocha tylko siebie, Wg Marcina inni to są chorzy i idioci. To raczej ty się poddaj badaniu zacietrzewiony Marcinie. i przestań pajacować i obrażać ludzi.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Jak nasz Marcin wyobrażał sobie dyskusję o recesji? Aby to zobrazować, muszę się posłużyć cytatami z jego wpisów:
Jednak zamiast rzeczowej dyskusji zleciał się pisowski szur oraz pani radna, która w obliczu zadanych dwóch prostych pytań schowała głowę w piasek. Fakt, że takie osoby pełnią (lub pełniły) jakiekolwiek funkcje publiczne jest przerażający.
Marcin domaga się rzeczowej dyskusji i jednocześnie „rzeczowo dyskutuje” używając wyzwisk. Próbuje za wszelką cenę ośmieszyć i wyprowadzić z równowagi dyskutantów. Nazywa mnie pisowskim szurem, popisując się brakiem wiedzy. Nie należę do PiS-u i nigdy do PiS-u nie należałem. Szur to osoba o radykalnych poglądach politycznych, akcentująca istnienie zagrożeń przez innych lekceważonych. A kto pisał o istniejących zagrożeniach i kto zarzucał innym ich lekceważenie? Szur to Marcin.
Dalsze przykłady „rzeczowej dyskusji” Marcina, to chamskie atakowanie kobiety:
No to pięknie pani się teraz popisała swoją wiedzą i ignoranctwem.
Na koniec tylko dodam, że nie wiem co mnie bardziej przeraża: to że sprawowała (podobno) pani jakiekolwiek funkcje publiczne czy może fakt, że posiada pani w ogóle prawo do głosu w naszym kraju.
… jestem zdania, iż nie powinna mieć pani prawa głosu.
Marcin chcę rzeczowej dyskusji, ale kwestionuje prawo do głosu dyskutanta. Pierwszorzędne korzenie dają o sobie znać?
Pani Polak (zanim schowała jak struś głowę w piach) napisała, że nie ma co siać paniki, …
Odnoszę wrażenie, że brak pani elementarnej wiedzy (na poziomie 6-7 klasy podstawowej) o mechanizmach budżetowych i ogólnie gospodarce. Marcin jako wybitny specjalista ekonomii (Balcerowicza) dalej ocenia nie fakty, ale ludzi.
A teraz zajął się drugim dyskutantem, czyli mną. Kieruje do mnie taką sugestię:
Proszę zadbać o estetykę swoich wypowiedzi i chętnie się odniosę. Bardzo uprzejmie poprosił o estetykę wypowiedzi, a w następnych wpisach dał jej przykłady:
Pewnie dlatego ma tyle czasu na pisanie tych szurowskich fanaberii …
Majaczy pan tak, że czytać się tego nie da. To jest argument w rzeczowej dyskusji?
To jest kłamstwo i dobrze pan o tym wie. Z mojej strony to koniec dyskusji i proszę nie odpisywać więcej. Kłamstwem się brzydzę i z pewnością nie będę brał udziału w takich rozmowach. Gostek nie rozumie słów przyhamowanie inflacji. Kłamstwem się brzydzi, ale kłamstwem operuje. Szczyt hipokryzji.
Przykład rzeczowej dyskusji Marcina: Nie ma co dyskutować z kłamcą i wariatem.
… nie sposób prowadzić normalnej dyskusji z kimś kto chce indoktrynować innych poprzez pisanie całych wywodów o wszystkim i o niczym. Jak można pisać o wszystkim i niczym i jednocześnie indoktrynować? Gdy nie ma się argumentów, to pisze się farmazony.
Teraz śmiało proszę mnie nazywać propagandystą Putina. Po co domagać się czegoś, na co się nie zasługuje? Więcej skromności Marcinie!
Wracaj do pisania o spermie, chory idioto. Ten wpis to wizytówka osobowości Marcina. Dlaczego facet w tak obszernym i wielowątkowy materiale, jak „Wiedza społeczna”, skupił się na spermie? Ciekawy przypadek nadający się do pogłębionej analizy, bo on może być źródłem jego problemów. Najwyraźniej bardzo się zdenerwował moją zachętą do przedstawienia autorskiego programu walki z inflacją w Polsce. Próba wywołania rzeczowej dyskusji skończyła się diagnozą moich dolegliwości. Chory idiota to jak masło maślane, ale jednocześnie dowód na brak samokontroli, niedojrzałości emocjonalnej i bezradności. Nie jest to wina Marcina, bo tak został ukształtowany w procesie wychowania i widocznie nie mógł nic z tym zrobić.
W innym wątku Forum Marcin napisał:
… z mojego PIT-36L do tej pory rocznie trafiało do do gminy i powiatu kilkaset tysięcy złotych …
Deklaracja PIT-36L przeznaczona jest dla podatników, którzy dokonali wyboru podatku liniowego. Forma liniowa to stosowanie stawki podatku 19% niezależnie od wartości zarobku uzyskanego z działalności gospodarczej (lub działów specjalnych produkcji rolnej). Z powyższego wpisu Marcina wynika, że mimo swej niedojrzałości ma ogromne zarobki. Przy zarobku 1 000 000 zł. rocznie podatek 19% wynosi 190 000 zł. Kilkaset tysięcy złotych podatku, jakie podobno zapłacił Marcin, musiałoby dotyczyć zarobku w wysokości kilku milionów zł. rocznie. Tylko pogratulować zaradności. Zrozumiałe jest podenerwowanie Marcina inflacją, bo spada mu wartość zgromadzonego kapitału. Więc trzeba wybaczyć mu te ekscesy, bo traci na inflacji i próbuje zaniepokoić tym faktem mieszkańców gminy. Tylko po co? Chcę wywołać demonstrację w Żarkach Letnisku w imię ratowania kapitału Marcina? Czy może chcę wystartować w wyborach?
Co się Marcinowi nie podoba? Jasno i wyraźnie to przedstawia w następnym wpisie:
Wszystkie kosztowne programy socjalne (500+ etc.), pomoc Ukrainie, dodatki węglowe, 13/14 dla emerytów, nowe zamówienia dla wojska prędzej czy później będą musiały być spłacone. To niewyobrażalne kwoty i już teraz wiadomo, że nas na 3/4 z tego nie stać. Drukarek też nie sposób odpalać przy inflacji 20%. Pozostaje tylko podwyższenie podatków i wprowadzenie kolejnych danin, akcyz. I tego należy się spodziewać jak tylko skończy się kampania wyborcza.
Nie wiem, czy Marcin zdaje sobie z tego sprawę, że zawieszenie tych wszystkich dodatków socjalnych doprowadziłoby do szybkiego wzrostu bezrobocia i wybuchu ogólnego niezadowolenia. Ograniczenie zakupów przez społeczeństwo z powodu braku pieniędzy tłumi inflację, ale ogranicza popyt. Uniemożliwia sprzedaż towarów. Brak zbytu powoduje konieczność obniżenia cen. Obniżenie cen to obniżenie zysków przedsiębiorców. Gdy działalność staje się nieopłacalna, to trzeba ciąć koszty. Najprostszy sposób to zwalnianie pracowników. Utrata pracy to jest największe nieszczęście, bo nawet przy dużej inflacji, mając pracę, robimy zakupy. A skąd wziąć na zasiłki dla bezrobotnych? Drukować pieniądze? A może zlikwidować zasiłki? Wtedy kradzieże i rozboje staną się jedynym źródłem utrzymania. Rosnące bezrobocie i spadający popyt zmusi przedsiębiorców do dalszych zwolnień. W ten sposób tworzymy niebezpieczny mechanizm samonapędzającej się recesji. Regulatorem rynku musi być podaż i popyt, a nie bezrobocie. Bezrobocie niszczy rynek. Nie wiem, czy Marcin coś wytwarza, czy świadczy usługi, ale gdy ludziom braknie pieniędzy, to nie będzie sprzedawał wyrobów, ani nie będzie świadczył usług. Dla przedsiębiorców i dla Marcina nie ma w obliczu światowego kryzysu energetycznego dobrego rozwiązania. Zarówno inflacja, jak i tłumienie popytu są dla niego zabójcze. Jednak opowiedzenie się za tłumieniem inflacji poprzez silne tłumienie popytu jest samobójcze nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla społeczeństwa. Może być źródłem rozruchów społecznych, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację przedsiębiorców (wzrost inflacji). Jednak dla Marcina najważniejszy jest jego zgromadzony kapitał, a nie stan finansów społeczeństwa. Być może pieniądze otrzymuje z zagranicy i na krajowym zbycie mu nie zależy. Zgromadził majątek, inflacja mu go zżera i się denerwuje. Zapomina tylko, że jego rozwiązania pozbawią wszystkich przedsiębiorców zysków. Tak czy inaczej, po to właśnie został wywołany ten kryzys, aby stracili wszyscy dla uciechy Putina. W ramach podziękowania Putinowi Marcin piszę tak:
Ślepa pomoc Ukrainie jak i totalna ignorancja sygnałów z gospodarki źle dla nas się skończy. Procesy które mają obecnie miejsce cofają nas w rozwoju o 10-15 lat.
Panie Marcinie, głowa do góry najważniejsze jest życie.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Recesja

Post by Zdzisława Polak »

Bardzo dziękuję Letnikowi za fachowe tłumaczenie Marcinowi. Może w końcu zrozumie działanie praw ekonomii.
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Recesja

Post by JAN »

Czyli jedziemy bez trzymanki :(
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Recesja

Post by kobek »

Ja myślę że Pan Kaczyński cały kryzys ładnie nam tłumaczy na przykładzie problemu węgla w Polsce.
Warto posłuchać. Nikt tego lepiej nie wytłumaczy. Tacy ludzie nami rządzą.
https://www.youtube.com/watch?v=pQ78pO1x7GM
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Panie Januszku, a jakie mamy wyjście? Wybrać Tuska na premiera? Tusk rzeczywiście znajdzie trzymankę, będzie to bezrobocie i wieloletnia recesja podtrzymywana kulkami gumowymi. Już mamusia i tatuś nie wspomogą bezrobotnego, bo nie będzie z czego. Waloryzacja emerytur nie starczy nawet na sześciopak. Będziemy się karmić niską inflacją?
Kobek. Kaczyńskiemu czasami zdarza się popełnić gafę, ale nie w tym przypadku. Można tę wypowiedź potraktować jako test na inteligencję i wyobraźnie słuchającego. Węgiel niesortowany to węgiel, który zawiera dokładnie to wszystko, co tylko górnicy wydobyli. Czyli składa się z kostki, groszku i miału. Do palenia w domowych piecach, szczególnie w tych nowoczesnych, nadaje się tylko węgiel sortowany (groszek). Żeby mieć jedną tonę tego sortowanego, to trzeba mieć około trzech razy więcej tego niesortowanego. Węgiel sortowany przewożony statkami, wagonami, czy samochodami na duże odległości się kruszy i dlatego ten sortowany z powrotem zmienia się w niesortowany. Z kostki robi się częściowo groszek i miał, z groszku robi się częściowo miał. Nie ma sensu kupować droższy węgiel sortowany, ponieważ zamienia się w niesortowany. Trzeba go znowu wrzucić na sita, aby uzyskać ze stratą (miał) ponownie węgiel sortowany. Węgiel (nie kamień) jest kruchym materiałem. Sortowana kostka dobrej jakości (krucha i dwukrotnie przeładowywana) wieziona wagonem kolejowym ze np. Śląska do Szczecina zamienia się w około 10 - 20% na groszek i głównie miał. Wiele ton nacisku na warstwy dolne węgla i drgania wagonu powodują ocieranie się kostek o siebie. Prawa fizyki nie przeskoczymy, chyba że dokona tego Tusk wzorem Wałęsy.
Kobek niestety dał się uwieść dezinformacyjnej propagandzie i nie zdał prostego egzaminu, ale wszyscy jesteśmy podatni na propagandę poprawiającą nastrój, a opozycja popełnia jeszcze większe gafy. Dlatego nie osądzajmy Kobka zbyt surowo. Ja już tego wpisu nie pamiętam.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Patrzcie i uczcie się od posła Brauna jak robić dobrze Putinowi: https://youtu.be/1r6uGsp-JYw.
Ciekawe, czy nasz Marcin tam był?
Jok
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 08 Aug 2019, 23:04

Re: Recesja

Post by Jok »

Bardzo dziękuję w imieniu swoim, i myślę jak i kobka , letnikowi za fochowe wytłumaczenie różnicy pomiędzy węglem sortowanym a niesortowanym.

Abyśmy następnym razem nie oblali testu na inteligencję to ja bardzo proszę o wytłumaczenie układu żelazo-węgiel.
Jeszcze prosiłbym na koniec o jakąś ciekawą anegdotkę, może być np.z wycieczki zakładowej do Kaliningradu.

Na koniec w ramach podziękowania zaśpiewamy "Żeby Polska była Polską" a brawom i owacjom nie będzie końca.

https://twitter.com/gfkot/status/157393 ... eYFXScnJ_A
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Recesja

Post by warcaby »

:lol: :lol: :lol:
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Jok, ja również dziękuje za podziękowania i strasznie się ciesze, że się mi udało wytłumaczyć różnicę. O układach już tak wiele powiedziano, ale o układzie gminnym chętnie bym poczytał. Jok mógłby popisać się inteligencją i coś na ten temat napisać. Ma przecież wiedzę, więc testu nie obleje. A co do Kaliningradu to proszę bardzo. Właśnie został przyłączony do Polski i Czech:
https://pbs.twimg.com/media/FdwfSxbWAAE ... ame=medium.
Putin jest tym faktem wyraźnie zaskoczony:
https://static.antyweb.pl/wp-content/up ... owec_2.jpg.
Przepraszam bardzo, że popsułem wam „bekę” z Kaczyńskiego, ale Jok się postarał i znalazł nowy naprawdę dobry kawałek. Zerwałem sobie boki ze śmiechu i muszę teraz iść po ten żółty krem z apteki. Może na ból mi pomoże. Cieszy mnie, że Jok podniósł dyskusję o recesji na wyższy poziom i że Warcaby się z tego cieszą i pewnie wszystkie inne pionki też, zarówno te białe, jak i te czarne. I w ogóle bardzo się cieszę z poziomu naszej opozycji i proszę trzymajcie ten poziom, jak najdłużej. Niech wam humor dopisuje do końca świata.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

letnik wrote:
04 Oct 2022, 12:34
Patrzcie i uczcie się od posła Brauna jak robić dobrze Putinowi: https://youtu.be/1r6uGsp-JYw.
Ciekawe, czy nasz Marcin tam był?
Napisz mi swój numer telefonu w prywatnej wiadomości to podjadę i ci odpowiem.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Taka odpowiedź mi wystarczy. Potwierdza ona moje przypuszczenie.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Podajesz czy mam się dowiedzieć na własną rękę? Jeżeli mi przypisujesz sympatie pro-rosyjskie to wytłumaczę ci osobiście w jakim błędzie jesteś.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

:lol:
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Nie trzeba było długo czekać na weryfikację mojej pierwszej wypowiedzi w tym temacie.

Image
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Recesja

Post by Marcin »

Lista restauracji z Trójmiasta i woj. pomorskiego, która zamyka się niebawem lub już jest zamknięta:

Cafe Zaścianek 20 LAT działalności
Malinowy Ogród 15 LAT
Tokyo Sushi Bar 15 LAT
Krew i Woda 7 LAT
Azurro 7 LAT
Niepokorni 4 lata
Bistrogórze 3 lata (zawieszona działalność)
Tutam 3 lata
Perfetto Naturalnie 3 lata
Syto 2 lata
Jake’s bbq
Primo Piatto i Beza Krówka Zaspa
Off Burger
Zamek Bytów restauracja
Piekarnia Bochen działalność od lat 80-tych
Wyspa Północ
Muszla
Słodka Przystań zawieszona działalność

„obecnie do końca roku opłata za energię wynosi 0,50 zł na kWh, po wygaśnięciu umowy będzie to 2,89 zł” (..) „rachunek za 2 miesiące do tej pory wynosił 6500, a będzie… 32 000 zł”
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Jednak Putin to genialny strateg. Przekupił Niemców, obiecał im gaz i pokazał figę. Niemiecka dekarbonizacja (odejście od węgla) i zastąpienia węgla gazem doprowadziła do likwidacji większości kopalń. Niewiele brakowało, a zamknięto by nam kopalnie węgla brunatnego w Turowie. W związku z działalnością kopalni węgla brunatnego Turów, Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na polski rząd wielomilionowe kary. Czy to nie było pro putinowskie działanie? UE zmusiła Polskę do systematycznego zamykania kopalń. Pod pretekstem ochrony planety przygotowywano Putinowi grunt do szantażu Europy. Z głupoty czy dla przypodobania się Putinowi? Mieliśmy przejść na tani gaz z Rosji, sprzedawanego przez Niemcy. Wszystko miało służyć ratowaniu Ziemi, a okazało się ratowaniem Putina. Dano mu potężne instrumenty nacisku na UE. Nacisk ekonomiczny wzmacniany militarnym i Europa leży i kwiczy. Być może uda się Europie przetrwać tę zimę, ale Putin ma jeszcze jednego asa. Ma ludzi w Europie, którzy ten kryzys chcą wykorzystać do zmiany rządów europejskich na bardziej pro rosyjskie. Będzie to niezła jatka i próba sił.
Polskie elektrownie pracują na węglu, więc cena 1 kWh zależy od cen węgla. Jeszcze niedawno proniemiecka opozycja w Polsce domagała się szybkiego zamykania kopalń, mimo że nie wybudowano elektrowni gazowych, ani atomowych (zakazanych przez Niemcy). Nawet angażowano młodzież, która domagała się zamykania kopalń. W ten sposób chciano wymusić inwestycję w niestabilne OZE (odnawialne źródła energii). Nie był to atak na polski rząd, ale na Polaków, bo wysokie ceny prądu wywołują inflację i uderzają ich po kieszeni. Żaden rząd nie ma wpływu na światowe ceny węgla. Kopalnie nie mogą sprzedawać węgla po innych cenach niż giełdowe, ponieważ stracą akcjonariuszy i rozregulują rynek węgla. Niemcy Polską się nie przejmowały, ponieważ chciały i chcą ukarać Polaków za utrudnienia realizacji partnerstwa strategicznego Niemcy - Rosja i niewłaściwe wybory władz państwowych. Poskromienie Polaków kryzysem energetyczny to najlepszy sposób na zatrzymanie rozwoju Polski. Jest to w interesie Rosji i Niemiec. Niemcy mają nadzieję, że kosmiczne ceny węgla i prądu zmuszą wreszcie Polaków do powołania rządu proniemieckiego. Zdrada Putina spowodowała, że ewentualny rząd proniemiecki ma niewiele do zaoferowania Polakom. Jednak coś ma - odblokowanie funduszy, ale użycie ich na dopłaty do węgla czy prądu nie wchodzi jednak w rachubę. Przepisy UE na to nie pozwalają.
Jak i kiedy wzrastały ceny węgla, pokazuje wykres notowań na giełdach RB i ARA (Amsterdam i Rotterdam):
https://www.wnp.pl/gornictwo/notowania/ ... /?zakres=4.
1 października 2020 r.,
giełda RB - 64,45 USD/t,
giełda ARA – 59,2 USD/t.
1 października 2021 r., kilka miesięcy przed wojną na Ukrainie,
giełda RB 212,1 USD/t, wzrost o 330%,
giełda ARA - 233,05 USD/t, wzrost o 390%.
1 marca 2022 r. (po ataku Putina na Ukrainę),
giełda RB - 300,75 USD/t, wzrost o 140% (od 01.10.20 r. wzrost o 460%),
giełda ARA - 300,85 USD/t, wzrost o 130% (od 01.10.20 r. wzrost o 500%).
6 października 2022 r.,
giełda RB - 253,65 USD/t, spadek od 1 marca 2022 r. o 15%, od 1 października 2020 r. wzrost o około 390%,
giełda ARA - 265,5 USD/t, spadek od 1 marca 2022 r. o 12%, od 1 października 2020 r. wzrost o około 450%.
Tylko ślepy mógł nie zauważyć, że wraz z likwidacją kopalń węgla rośnie jego cena, ale UE brnęła w tym kierunku, ponieważ to ratowało klimat Ziemi. Putin finansował i finansuje ekologów, którzy nakręcają rządy do likwidacji kopalń i zaciera ręce. Nie może się nadziwić z naiwności Niemiec i innych krajów UE.
Roczne zapotrzebowanie w Polsce na węgiel opałowy (m.in. gospodarstwa domowe i rolnictwo) to około 12 mil ton. Dodatkowo pojawiły się problemy w Polsce z wydobyciem węgla, o których można przeczytać w artykule p.t.
Mamy kryzys, a polskie kopalnie nie dają rady. Oto przyczyny
https://businessinsider.com.pl/biznes/p ... da/nbnpkrn.
Jak można w tej sytuacji pomóc mieszkańcom w zakupie tańszego węgla?
Poważne propozycje mile widziane.
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Recesja

Post by zielony »

Po co tak kombinować z tym węglem skoro przez kilkadziesiąt lat wszystko działało tak jak trzeba? Jeżeli rząd chce "usprawnić" dostawy węgla to proponuję:
Zlecić tę dystrybucję parafiom. Ksiądz wie wszystko o swoich parafianach, zna ich osobiście lub poprzez opowieści sąsiadów, ze spowiedzi i etc... Ksiądz ma tylko w swoim nadzorze administrację nad cmentarzem, więc w tym trudnym okresie na pewno przyjmie jedno dodatkowe zajęcie więcej, za co pewnie rządzący odpala parafiom jakiś % za pomoc? Bo im się to po prostu będzie należało.
Proponuję:
- ksiądz robi listę komu należy się 3 tony węgla
- żyjącym w konkubinacie i posiadającym dzieci, proponuję 2,5 tony
- żyjącym w konkubinacie bez dzieci, 2 tony
- gejom i lesbijkom zamieszkającym razem po 1 tonie. Oni potrafią się sami rozgrzać.
- świadkom jehowy oczywiści nic.
- samotnym może 1,5 tony?
Taką listę zanosi Panu Kidawie i Pan Kidawa rozwozi. Nawet adresów nie musi Ksiądz pisać bo pan Kidawa też zna wszystkich mieszkańców. Oczywiście można tę listę jeszcze zmodyfikować ale problem węgla mamy już rozwiązany.
Proste nie?
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Recesja

Post by zielony »

Kopalnia Turów.
Problem o kopalnię Turów trwał już wiele lat i Unia Europejska nie miała z tym nic wspólnego. Od Polski Czechy chciały odszkodowania i inwestycji ze strony Polskiej za zniszczenia spowodowane obniżeniem wód po stronie czeskiej. Koszt inwestycji miał wynosić około 20 milionów złotych ale Polska jako bardzo dumny kraj, nie przejmował się Czechami. Czesi po kilku latach skierowali skargę do UE i sprawiedliwości stało się zadość.
To Ty letnik nie znasz tej całej prawdy, czy tylko udajesz i mamisz ludzi? Wydaje mi się że robisz to celowo :evil:
Tutaj masz link gdzie opisano to fachowo: https://www.money.pl/gospodarka/rachune ... 5984a.html
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Nie dziwi mnie obrona obcych interesów, a nie polskich, ale Zieloni tak mają. To jest taki nowy internacjonalistyczny ruch pod przykrywką ekologii. Źródło konfliktu jest znane i podnoszone argumenty nie są do końca prawdziwe. Wykonanie decyzji TSUE o zamknięciu Turowa wpłynęłoby niekorzystnie na nasz bilans energetyczny. Jakby nie kombinować to ta decyzja wychodziła naprzeciw planom Putina. TSUE nie odpuściło, nałożyło na nas kary, a Putin nas karze wysokimi cenami węgla. Woli rzucać na giełdy złoto niż węgiel. Zaskakująca zbieżność interesów. Czy to jest objaw głupoty, czy celowego „duszenia” Polski z dwóch stron? Czy to jest działanie w interesie Europy, czy Putina? Tym bardziej że Polska jest głównym krajem, skąd dostarcza się broń dla Ukrainy. Przecież dla każdego myślącego człowieka takie działania TSUE to wrogi akt wobec narodu polskiego i ukraińskiego.
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Recesja

Post by zielony »

Letnik Ty nie rozumiesz? Żadnych kar, żadnego straszenia zamknięcia Turowa by nie było, gdyby rząd PIS wykonał te umocnienia, czy wodociągi po stronie czeskiej. Po co się droczyli z Czechami wiele lat? Gdyby wykonali to co chciały Czechy to zapłacilibyśmy 20 mln a tak zapłaciliśmy 45 mln i dodatkowe kary. Oczywiście kłamca Morawiecki ogłosił sukces, gdy podpisał porozumienie z Czechami, że nie będzie zamykania Turowa. Letnik po co ty szerzysz nieprawdę powtarzając słowa po Morawieckim? Przez głupi upór rządu straciliśmy jako Polska kilkadziesiąt milionów. Jak myślisz to kto tutaj broni interesów Polski? Ja bym sądził ich za marnotrawienie tylu milionów złotych czy euro polskich podatników.
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Recesja

Post by Barbara 1 »

Mam propozycję, żeby ufundować nagrodę za dezinformację i DBRE NOWINY i przyznać ją letnikowi za ciężką i mam nadzieję bezowocną pracę. Nagroda mogłaby się nazywać MAŁY URBAN (mały bo w skali gminy, a Urban- starsi pamiętają a młodsi niech sprawdzą w internecie.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Recesja

Post by widz »

Dezinformacje to wprowadza zielony. Przecież UE kazała Polsce zamknąć kopalnie Turów a Morawiecki się sprzeciwił i nie zamknął kopalni Turów i dzięki temu ludzie maja pracę na kopalni i w elektrowni a my energię. Teraz byśmy kwiczeli. A Zielony i inni z opozycji dopiero to mieliby używanie.
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Recesja

Post by zielony »

Widzu, przecież piszę wyraźnie. Unia kazała zamknąć kopalnie po wielu latach gdy rząd polski nie dogadał się z Czechami. Czy piszę niewyraźnie? To tak jak Ty toczyłabyś spór np. o płot z sąsiadem i po nierozwiązaniu sporu sąsiad wystąpiłby do sądu o werdykt. Tak postąpiła Unia, po niespełnieniu żądań Czechów, przez polski rząd.
Widzisz do czego prowadzi oglądanie tylko jednej słusznej telewizji. Czerp wiadomości z kilku źródeł, nie z jednego. Prawda leży zazwyczaj po środku. Ja nie mam zamiaru przekonywać Cię do zmiany Twojego poparcia do którejś z partii. Chciałem tylko dokładnie napisać jak jesteśmy okłamywani przez polityków.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Zielony, jak chcesz żyć w swojej bańce propagandowej, to sobie żyj. Zupełnie to mi nie przeszkadza. Powtarzanie historii kopalni Turów nikogo już nie interesuje. Jedynie przypomnę, że decyzja polskiego rządu z 2020 r. o przedłużeniu koncesji na kolejne 6 lat, wywołała wściekłość Niemiec. Czeski rząd (za namową Niemiec) uznał, że działalność kopalni Turów po 2020 r. jest nielegalna. Uzasadnienie: proces przedłużania wydobycia zawiera szereg naruszeń i jest niezgodny z unijnym prawem. Nic o szkodliwości dla środowiska nie było na rzazie mowy. Potem skupiono się na środowisku, bo przecież wiadomo, że każda taka kopalnia jest dla środowiska uciążliwa i można to propagandowo wykorzystywać. Utrzymanie wydobycia w Turowie ratuje nam energetykę i zaoszczędza grube miliony na imporcie węgla dla elektrowni. Sądzić możesz, kogo chcesz i za co chcesz. Twoje sądy jedynie łagodzą twoje zacietrzewienie, ale poza tym nie mają żadnego znaczenia.
Niemcy wykorzystują każdą okazję, aby karać Polaków za nieprawidłowy wybór władz. Próbuje się wywołać wśród Polaków wrażenie, że jak zagłosują na opcję niemiecką, to Polska zakwitnie jak kwiat paproci. Nie zakwitnie, bo Niemcy nie chcą rozwoju Polski. Polska ma być dostarczycielem taniej siły roboczej i tanich polskich głodnych dzieci dla niemieckich pedofilów. Dlaczego niemieccy pedofile mają jeździć do Rumunii czy dalekich Filipin? Polska jest pod ręką, tylko trzeba ją zagłodzić. Niemiecki plan dominacji nad Europą Środkową (pod nazwą Mitteleuropa) powstał już podczas I wojny światowej i jest z trudem realizowany w Polsce do dziś. Nadzieją Niemiec na realizację niemieckiej dominacji w Polsce jest rząd na czele z Tuskiem. Program Niemiec dla Polski jest prosty i czytelny. Polska ma być krajem podporządkowanym Niemcom i nieprzeszkadzającym w partnerstwie strategicznym Niemcy-Rosja. Ma być krajem rolniczym z przemysłem uzupełniającym niemiecki przemysł. W Polsce mają być tylko montownie, szkodliwy przemysł i tania seks turystyka. Po wygranych wyborach opcja niemiecka natychmiast zatrzyma wszystkie kluczowe polskie inwestycje pod pozorem walki z inflacją. Niemcy odetchną z ulgą. Opozycja nie może przedstawić tego programu, ponieważ przegrałaby wybory. Dlatego forsuje program zastępczy, program ośmieszania, zastraszania i krytykowania wszystkiego. Trzymają patyki w dłoniach i próbują wkładać w szprychy, gdzie się da, twierdząc, że to dla dobra Polaków. Czy ktoś jeszcze da się nabrać na tę błazenadę?
Last edited by letnik on 11 Oct 2022, 15:37, edited 1 time in total.
letnik

Re: Recesja

Post by letnik »

Barbara 1 koniecznie chciała mnie obrazić i mi dokuczyć, mimo że ja jej nie obraziłem. Taki zamiar świadczy o braku wyobraźni i próbie upuszczenia sobie nagromadzonej żółci. Udowadnia, że moje wpisy robią zamieszanie w szeregach opozycji, pokazując bezradność i miałkość intelektualną jej aktywistów. Zamiast argumentów mamy obrażanie i ośmieszanie. W ich wpisach wyczuwa się nienawiść do Polski i narodu polskiego, a oni nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Dlatego tacy ludzie nie są w stanie mnie obrazić, a ich przekonanie, że to robią, poprawia mi humor. Więc tak trzymać i nie odpuszczać, aż Tuskowi kobyła zdechnie.
Last edited by letnik on 11 Oct 2022, 15:40, edited 1 time in total.
Jok
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 08 Aug 2019, 23:04

Re: Recesja

Post by Jok »

Oj ludzie ludzie. TSUE postanowieniem z maja 2021 nakazała Polsce WSTRZYMANIE wydobycia a nie zamknięcie kopalni do czasu rozstrzygnięcia sporu.
To,że Polska nie dotrzymała formalnosci w przypadku przedłużenia koncesji to jest tylko nasz problem.
Druga sprawa to chęć dogadania się, bo w tym przypadku wyszła nasza dusza słowiańska. Gdyby dogadanie nastąpiło wcześniej to nie płacilibyśmy tylu kar, a dogadanie się było w naszym interesie.
Do momentu ogłoszenia wyroku Polska i Czechy dogadały się wiec TSUE tego nie musiał robić.
Jeżeli Turów nas ratuje w energetyce (5% zapotrzebowania) i pozwala zaoszczędzić grube miliony to ja już nie mam pytań. Tym bardziej ,że są analizy zastąpienia Turowa OZE i to wtedy są oszczędności na grube miliardy.
Ale jeżeli premier mówi o UE jako o transnarodowej bestii ,a Prezydent ,że Rosja to nie wróg tylko duży siasiad to Putin nie musi się o nic martwić.
Post Reply