Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Na dzień 30.09.2021r zwołana jest Sesja Rady Gminy Poraj a w niej w punkcie 3 i 4 projekty uchwał dotyczące emisji obligacji na kwotę 8.623.000 zł czyli kolejnego zadłużania Gminy. Oto link do proponowanego porządku obrad: https://poraj.bip.net.pl/?a=6975.
Czy Gminy już nie jest stać na spłatę raty pożyczki w kwocie 623.000 zł? Dlaczego planuje się na 2022 r deficyt w kwocie 8 ml. zł, który ma być sfinansowany kredytem 8.000.000 zł ?
Oprócz powyższej uchwały w/s emisji obligacji jest jeszcze kolejny projekt uchwały dotyczący emisji obligacji na kwotę 13.498.000 zł. Czy nie jest to rolowanie długu? Dokąd zmierzają nasze władze Gminy?
Apeluję do Szanownych Radnych Gminy Poraj nie pozwólcie na dalszego zadłużanie Gminy.
Last edited by Zdzisława Polak on 27 Sep 2021, 22:17, edited 1 time in total.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

W porządku obrad Sesji Rady Gminy Poraj na dzień 30.09. 2021 są również projekty uchwał na sprzedaż gminnych działek w Jastrzębiu, Gęzynie , Żarkach Letnisku. Ciekawi mnie czy Radni zapytają chociaż o cenę sprzedaży 1m2 tych działek i czy to będzie sprzedaż w drodze przetargów?
Jak wynika z projektu ostatniej uchwały Gmina Poraj chciała sprzedać nawet działkę niebędącą własnością Gminy. I trzeba tą uchwałę uchylić.
Kto jest odpowiedzialny za taki błąd ? Czy wyciągnięto konsekwencje do osoby winnej za dopuszczenia do takiej pomyłki?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Pan Bojanek - Radny Gminy Poraj na swojej stronie Dobry Poraj chwali się pozytywną uchwałą RIO Katowice https://poraj.bip.net.pl/?a=6979 Ale uchwała ta dotyczy wykonania budżetu za I półrocze 2021. Zaś do podjęcia uchwał o emisji obligacji na kwoty 13.498.000 zł i na kwotę 8.623.000 zł konieczna jest Opinia RIO Katowice dotycząca możliwości dalszego zadłużania się Gminy Poraj oraz możliwości Gminy do spłaty tego planowanego zadłużenia a takiej opinii RIO Gmina Poraj nie posiada być może nawet o nią nie wystąpiła.
Dodam jeszcze. że na stronie Pana Bojanka zostałam bezpodstawnie ośmieszona, wyszydzona i poniżona. A teraz ponownie zostałam zablokowana abym nie mogła się odnieść do zarzutów. Jest to bardzo nieładne postępowanie Administratora strony a tym bardziej Radnego naszej Gminy. Pan Radny potrafi wrzucić swój nieobiektywny post i zablokować możliwość komentowania. Czy to jest w porządku? Jak można tak postępować Panie Radny Bojanek? Zamykanie mieszkańcom ust nie przyniesie Panu chwały.
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Uchwały dotyczące emisji obligacji na kwotę 8 623 000,00 zł i 13 498 000,00 zł przeszły bez problemu. Nikt nie odważył się głosować przeciw.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Tak właśnie oglądaliśmy on-line przebieg dzisiejszej Sesji w Poraju.
Też jestem zszokowana głosowaniem Radnych. Przegłosowali uchwały o emisji obligacji na kwotę ponad 22 mln zł, nawet bez obiektywnej Opinii RIO w sprawie sprawdzenia możliwości kolejnego zadłużenia jak również możliwości jego spłaty przez Gminę Poraj. Nikt nawet nie wystąpił do RIO Katowice o taką opinię- dlaczego?
Na zadane pytania Radnych skierowane do Pani Skarbnik odpowiadał przedstawiciel Firmy, która będzie zajmowała się tą emisją obligacji, ( czyli Firmy, która zarobi na tej transakcji z naszą Gminą. Dlatego powinny się pojawić u Radnych wątpliwości- czy te odpowiedzi są obiektywne? Skoro osoba ta jest bezpośrednio zainteresowana zyskiem dla swojej Firmy a nie interesem Gminy i losem naszych mieszkańców?.
W uzasadnieniu jednego z projektów uchwał w/s emisji obligacji przez Gminę Poraj jest napisane, że emisją obligacji zajmował się będzie Dom Maklerski BDM SA Wrocław.
Też się nad tym zastanawiam " dlaczego nikt nie odważył się głosować przeciw" - jak napisał Letnik.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Dlaczego Pani nie dołączyła, dlaczego Pani nie zadawała pytań? Na komisjach było wszystko dobitnie przeanalizowane. Nawet radni, którzy głosują zawsze przeciw byli za a Ci najbardziej przeciw sie wstrzymali. Ciekawe!
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Szanowni Państwo, świat już dawno wynalazł pewne źródło finansowania samorządów. Jest to podatek katastralny, który w całości pozostaje do dyspozycji samorządów. Z nikim tym podatkiem gmina nie ma prawa się dzielić i jest podstawowym źródłem finansowania inwestycji gminnych. Jest to podatek od majątku mieszkańców gminy. Był stosowany w Polsce przedwojennej, a został zmieniony przez komunę na podatek od ilości majątku (zamiast od wartości). Dalej płacimy podatek od m2, hektara, czy sztuki. Jest to najbardziej niesprawiedliwy podatek, ponieważ osoba posiadająca rozwalający się budynek mieszkalny o powierzchni np. 250 m2 i wartości 100 000 zł płaci taki sam podatek jak osoba posiadająca wille o identycznej powierzchni mieszkalnej i wartości 2 milionów zł. To tak jakbyśmy płacili identyczny podatek od płacy bez względu na jej wysokość (np. wszyscy 500 zł). Dobrze zarabiający nosiliby rząd na rękach. Po zmianie ustroju komuniści sprzeciwili się ponownemu wprowadzeniu podatku katastralnemu (od wartości rynkowej), ponieważ przejęli majątek państwowy i chcieli uniknąć płacenia wyższych podatków. W ten sposób pozbawili samorządy pewnych dochodów. Tak skutecznie nastraszyli podatkiem katastralnym Polaków, że wszystkie siły polityczne w Polsce bały się podejmować tego tematu. Podatek katastralny to bardzo rozsądny i niegroźny wynalazek. Wszystko zależy od jego wysokości. Np. ustalając wysokość podatku katastralnego na 0,1%, to osoba posiadająca wspomniany dom o wartości 100 000 zł zapłaciłaby 100 zł rocznie (czyli mniej niż obecnie), a osoba mająca dom o wartości 2 miliony zł zapłaciłaby 2 000 zł rocznie (dużo więcej niż obecnie). Opieranie dochodów gminy na podatkach centralnych jest błędem systemowym, ponieważ wszelkie obniżki podatków (co pomaga we wzroście gospodarczym) uderzają w dochody gmin. Takie spętanie jest niekorzystne zarówno dla gospodarki, jak i dla inwestycji samorządowych. Jednak samorządy, zamiast domagać się rozwiązań systemowych, wołają „wincyj pinidzy” od państwa, nie zwracając uwagi na jego finanse. To samorządy powinny domagać się wprowadzenia podatku katastralnego, aby pozyskać pewne źródło finansowania inwestycji gminnych. Wreszcie gminy byłyby zainteresowane rozwojem przemysłu (bo fabryki też płaciłyby podatek katastralny i to duży) i budownictwem mieszkaniowym (bo od każdego nowego budynku o dużej wartości gmina miałaby stały dochód). Wtedy centralne obniżki podatków nie miałyby wpływu na dochody gmin. Jednak gminą rządzą ludzie bogaci i nie chcą płacić wyższych podatków i mamy konflikt interesów. Wolą zadłużać gminę na potęgę, ale nie pozwolą u czknąć ze swojego na gminne inwestycje. Przecież z inwestycji gminnych ma większą korzyść właściciel „Mercedesa” za 1 milion zł. (bo dobre drogi przedłużają żywotność samochodu) niż osoba korzystająca z roweru, czy motoroweru (bo rower to nie „Mercedes”). To są sprawy oczywiste tylko nie dla radnego Bojanka, który strasznie zachwalał emisję obligacji przez gminę. Domagał się pieniędzy z budżetu państwa, a to też są pieniądze z podatków, na które składają się również ludzie biedni. Czy głównie biedni mają się składać na przysłowiowe mosty dla pana starosty? Trudno powiedzieć czy radny Bojanek wie, czy nie wie, jak w cywilizowanych państwach są finansowane samorządy. Jak wie to cynicznie gra z mieszkańcami gminy, a jak nie wie, to można tylko współczuć kolejnemu niedouczonemu nauczycielowi. W każdym razie (świadomie lub nie) bohatersko i zawzięcie radny Bojanek w sposób zakamuflowany broni ludzi zamożnych przed podatkiem katastralnym, jak prawdziwy liberał albo komunista (to taki paradoks, którego ludzie niedouczeni nie pojmują). Być może radny Bojanek liczy na pomoc gminnego biznesu, być może liczy na jakieś dobrze płatne stanowisko w przyszłym rozdaniu? Któż to wie? No cóż, mieszkańcy gminy sami zgotowali sobie ten los, a opamiętania ciągle nie widać.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Kto nie miał możliwości obejrzeć Sesji Rady Gminy Poraj w Poraju w sprawie wyrażenia zgody na kolejną emisję obligacji w kwocie ponad 22 mln zł przez Gminę Poraj może teraz oto link https://ugporaj.sesja.pl/portal/videos/ ... 7cbb1ba3df
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by kinga98 »

Bardzo jestem ciekawa co radna Polakowa sądzi o podatku katastralnym, nie jest on taki sprawiedliwy jak pisze Letnik. Wyceniają ci nieruchomość w/g
ustalonych kryteriów w tym m.in. powierzchni a stan techniczny i standard uznaniowe więc nie są kryterium. a więc za dużą ruderę z pustaków zapłacisz więcej niż za małą luksusową willę na niedużej działce.
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Kinga 98. Link udostępniony przez JANA do artykułu wyjaśnia wszystko. Po prostu wyceniana jest okresowo (np. co rok) wartość rynkowa nieruchomości. Oczywiście, że może się zdarzyć opisana sytuacja. Wycena rudery z pustaków, ale z dużą działką o dużej wartości rynkowej, może być większa niż wycena małej luksusowej wilii na niedużej działce. Wszystko zależy od ceny rynkowej nieruchomości na danym terenie, ale czy to nie jest sprawiedliwe?
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Byly »

Nie jest sprawiedliwy ten podatek, bo pomaga nierobom a karze ludzi pracujących, harujących którzy urabiają sobie ręce by ich domy były jak najlepsze, najpiękniejsze. Ludzie którzy nie dbają o swoje domostwo, żyją w nich tak jak wybudowali dziadkowie nie zapłacą podatku. Nie wiem jak mieszka letnik ale zaryzykuję, ze jego mieszkanie jest zdecydowanie wycenione poniżej średniej w Poraju, czyli zapłaci podatku tyle co Polakowa za ogrodzenie swojej posiadłości. I co to będzie sprawiedliwe? Tak mamy teraz, że nieroby biorą 500+, 300+, zapomogi z Gminy, talony na jedzenie i wiele innych o których oni tylko wiedzą. Oczywiście taki delikwent do legalnej pracy nie pójdzie bo zabiorą mu większość dodatków. Znam osobiście takich ludzi i proszę mi nie zarzucać, że to wyssane z palca. Oczywiście przepraszam osoby które z jakiś innych powodów znalazły się w takiej sytuacji niż cwaniactwo, lenistwo, alkoholizm, patologia...
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Były, takie podejście kwestionuje wszystkie podatki. Podatków pobieranych centralnie też nieroby nie płacą, a gmina się ich domaga. Wszystkie podatki są niesprawiedliwe, więc zlikwidujmy podatki, a gmina niech się utrzymuje z dobrowolnych datków. Niech Wójcina zbiera kasę w niedziele pod kościołami i na targach. Zobaczymy, ilu chętnych (nie)robów zgłosi się do kandydowania na wójta, a ilu na radnych?
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by kinga98 »

Ja akurat jestem zwolenniczką podatku katastralnego z jednego prostego powodu, wymusi on bardziej racjonalną gospodarkę nieruchomościami. Obecnie pustostany stoją latami, aż popadają w ruinę a właściciele ustalają niebotyczne ceny bo utrzymanie takiej nieruchomości kosztuje ich najwyżej 30 zł miesięcznie. a jak działka jest w większości leśna to jeszcze mniej.
Ale bardzo interesuje mnie zdanie radnej powiatowej na temat podatku katastralnego.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Kinga 98 Ty to raczej odpowiedz nam wszystkim dlaczego głosowałaś za dalszym zadłużaniem Gminy Poraj i nie odbiegaj od tematu. Poza tym co obchodzi Cię moje zdanie na temat podatku katastralnego? Poczytaj sobie na ten temat tego podatku i wyrób sobie swoje własne zdanie.
Pozdrawiam.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Odpowiedź Pani Polak taka sama jak zawsze🤣🤣🤣
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Byly »

Jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził. W 100% sprawdza się to przysłowie w naszej malutkiej grupie. A gdy ta grupa liczy 560 osób to nigdy się razem nie dogadają. Ja nie wierze tamtym ludziom, oni wszyscy są uwikłani w jakieś interesy, śmiem twierdzić, że na większość są tzw. "haki" czyli są szantażowani:( Ja chciałbym by w sprawach ważnych dla ludzi były organizowane referenda i dwa proste pytania TAK i NIE. Taki podatek katastralny mógłby być jako jedno z pytań w referendum, pod warunkiem, że wcześniej byłaby uczciwa kampania na temat takiego podatku, dokładne wyliczenia, stawka takiego podatku, żeby każdy mógł wiedzieć, że jak zaznaczę TAK, to zapłacę 1% podatku od mojej nieruchomości, ale w zamian nie będę płacił np. za odbiór śmieci?
Temat śmieci: gdyby były odbierane "za darmo" to pewnie nie byłoby ich w lasach. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie wywoziłby ich do lasu, skoro zabiorą spod domu.
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by kinga98 »

Referenda to dosyć kosztowna forma demokracji, a poza tym żadna władza nie lubi się dzielić władzą, wygrana w wyborach oraz bezkarność sprawowania władzy przez 4 lata czyni każdą władzę uosobieniem mądrości i słuszności.
Ale ja wracam do podatku katastralnego i po raz trzeci proszę Zdzisławę Polak "ekonomistkę" o jej zdanie na ten temat, swoje stanowisko przedstawiłam w poprzedniej wypowiedzi. Pani Zdzisławo ekscytuje panią zadłużenie gminy, a co pani jako radna powiatowa powie o zadłużeniu szpitala w Myszkowie, i co dzieje się z jego kierownictwem? Gminy nie da się "zamknąć" a myszkowski szpital to obraza boska, a pani jest we władzach powiatu, prawda?
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Były, Twoje propozycje nie uwzględniają interesu społecznego, ponieważ pomijają najważniejszą kwestię - stabilnego finansowania inwestycji gminnych. Właśnie w tym celu wprowadza się ten podatek. Na inwestycjach gminnych szczególnie powinno zależeć ludziom przedsiębiorczym i zamożnym, ponieważ inwestycje gminne (budowa dróg, uzbrajanie nowych terenów pod inwestycję, usprawnianie gospodarki komunalnej itp.) właśnie im obniżają koszty działalności i ułatwiają zarabianie pieniędzy. Ludzie zamożni będą płacić najwięcej, więc będą mobilizować samorząd do prawidłowej gospodarki komunalnej. Będą bardziej zainteresowani sprawami gminy, na czym skorzystają wszyscy.
Zaproponowanie 1% podatku katastralnego przez Ciebie na pewno nie przejdzie w referendum, a jeżeli już to przy jednoczesnej solidnej obniżce podatków centralnych. Wtedy na dotacje państwowe gmina mogłaby liczyć tylko w wyjątkowych przypadkach. Budżet centralny zaoszczędziłby miliardy, a to mogłoby umożliwić całkowite zniesienie podatku PIT. Podatek katastralny w wysokości 0,1 góra 0,2% jest możliwym do zaakceptowania w referendum. To nie jest tak mało. Przy podatku 0,1%, każdy miliard majątku znajdującego się na terenie gminy przynosi milion złotych dla gminy dochodu rocznie. Lasy państwowe, PKP i inne firmy zewnętrzne, posiadające infrastrukturę na terenie gminy też płaciłyby podatek katastralny. Aby zorientować się, czy podatek w wysokości 0,1% jest wystarczający, należałoby oszacować wartość rynkową majątku znajdującego się na terenie całej gminy. Podatek katastralny nie tylko poprawi gospodarkę nieruchomościami, ale spowoduje większą aktywność gminy w kierunku ściągania inwestorów zewnętrznych i pomnażania majątku znajdującego się na terenie gminy, a to wiąże się z szybszym rozwojem i bogaceniem się mieszkańców. Gmina w ten sposób pozyska nowe wieloletnie i stabilne źródło dochodu na kolejne inwestycje. Największą wadą podatku katastralnego jest to, że go trzeba płacić i nieuczciwość rzeczoznawców.
Kinga 98. PiS nie wprowadzi podatku katastralnego, dopóki samorządy nie dojrzeją do tego podatku. Ma na głowie wiele innych problemów i wywoływanie kolejnej wojny do niczego nie doprowadzi. Ja z własnej inicjatywy wrzuciłem ten temat, ponieważ uważam, że ten podatek mógłby ustabilizować finanse naszej gminy. Jeżeli chodzi o szpitale, to uważam, że należy całkowicie zmienić sposób finansowania służby zdrowia. SLD na czele z Millerem zlikwidowało kasy chorych. Kasy chorych to był sprawdzony w Polsce przedwojennej i w innych krajach sposób finansowania opieki zdrowotnej. Wprowadzono 16 państwowych kas chorych (w każdym województwie jedna) na okres przejściowy. Ustawa przewidywała stopniowe wprowadzanie prywatnych kas chorych. W wyniku konkurencji przewidywano stopniowy upadek państwowych kas chorych (ze względu na kosztowną biurokrację). Prywatne kasy chorych miały tylko zawierać kontrakty z najlepszymi lekarzami, którzy nie generują kosztów z powodu złego leczenia pacjentów. Prywatne kasy chorych zawsze dążą do tego, aby ich członkowie byli zdrowymi ludźmi, bo tylko wtedy nie tracą pieniędzy na leczenie. Szybkie i skuteczne leczenie pacjenta jest w interesie prywatnych kas chorych. Prywatne kasy chorych zawsze stoją po stronie pacjenta, a nie lekarza, ponieważ o tym decyduje rachunek ekonomiczny. Pacjent miał otrzymywać pomoc prawną od kas chorych w procesach dotyczących błędów lekarskich. Prywatne kasy chorych miały wprowadzić oszczędności przy większej odpowiedzialności za leczenie. To wszystko zostało zburzone przez lewicę. Prawdopodobnie jedynym lekarstwem będzie powrót do tych sprawdzonych w innych krajach rozwiązań. Należy jednak stwierdzić, że nawet najbogatsze kraje mają też problemy z finansowaniem służby zdrowia, ponieważ procedury medyczne i niektóre leki są bardzo kosztowne.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Oj, Jola, Jola szkoda mi słów na takie zaczepki.
Ja mówię, że Radni nie powinni byli głosować za zwiększaniem zadłużenia Gminy, bo to doprowadzić może do upadłości gminy itd. a Ty mi piszesz o złej kondycji finansowej SPZOZ w Myszkowie. Ja do Sasa a Ty do lasa.
Cóż Ci mam odpowiedzieć? Faktycznie sytuacja SPZOZ w tym Szpitala Powiatowego jest zła. Na taki stan finansów wpłynęło wiele czynników, ale decydującym był covid, który wymusił zamknięcie kilku oddziałów szpitala i przekształcenie ich w oddziały leczące chorych na covid.
Obecna Dyrekcja SPZOZ-u opracowała Program Naprawczy i wprowadziła i nadal wprowadza wiele zmian organizacyjnych w celu zmniejszenia strat zarówno w szpitalu jak i Przychodniach, a także w Ośrodku Rehabilitacji na Osińskiej Górze. Zarówno Dyrektor SPZOZ- Pan dr A. Miśkiewicz jak i Pan Starosta - Piotr Kołodziejczyk z Zarządem, jak i niektórzy Radni powiatowi pracujemy nieustannie nad lepszymi rozwiązaniami, aby SPZOZ wyprowadzić z tych piętrzących się problemów. Robimy wszystko co tylko jest możliwe, aby wyjść na prostą i mam wielką nadzieję na poprawę obecnej trudnej sytuacji. Jak masz jakieś pomysły i dorady co należałoby zmienić żeby nie generować strat to napisz, będę Ci wdzięczna.
Samą krytyką to nic nie ulepszysz.
Pozdrawiam i zapraszam do współpracy bo tu chodzi o zdrowie i życie pacjentów.

Dodam jeszcze, że SPZOZ wziął kredyt tylko na 4 mln zł a Gmina ma już długu na ponad 30 mln zł i poza tym stratę Szpitala zawsze może pokryć , Powiat a za gminę nikt długu nie spłaci. ( tylko mieszkańcy), I taka to jest różnica.
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by JAN »

A proszę jak finansowany jest powiat? Bo dla mnie nie ma różnicy czy gmina czy powiat dług to dług za który zapłacimy my wszyscy.
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by kinga98 »

Pani Polakowa, ja mogę być Jola jeżeli to pani odpowiada, ale na pytanie o podatek katastralny pani nie odpowiedziała i wiem dlaczego. A napisałam o długach szpitala w Myszkowie bo to pani działka, pani jest we władzach powiatu i pośrednio to pani też odpowiada za nie. I proszę nie rozśmieszać mnie mówieniem o covidzie, bo to złe zarządzanie i złe decyzje władz powiatu są przyczyną długów, tym powinna się pani zająć i o tym pisać.
Czy pan P "kręci lody " tym razem w szpitalu? Przyczyną długów, jeżeli nie zdarzą się wypadki losowe, zawsze jest złe zarządzanie i wydatki przewyższające dochody. To powinna wiedzieć nawet absolwentka wieczorowej ekonomii socjalistycznej.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Pani Polak odpowiada tylko na pytania na ktore albo moze odpowiedzieć albo potrafi odpowiedzieć, proszę Was dajmy spokój juz Pani Radnej POWIATOWEJ bo do niczego to nie doorowadzi. Pani Polak jak zawsze będzie miała odpowiedź, dobrą dla siebie!!!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Kingo 98
Po pierwsze to ukończyłam Akademie Ekonomiczną w Katowicach w trybie dziennym nie tak jak napisałaś "wieczorowo". A przedmiotów, których nas uczono było bardzo wiele nie tylko jak napisałaś " ekonomii socjalistycznej", była też ekonomia kapitalizmu, filozofia, geografia, statystyka, ekonometria, matematyka, geografia, ekonometryczna analiza rynku, prawo i dwa języki obce. I proszę Cię nie pisz więcej takich bzdur o mnie - napisz lepiej jaką Ty uczelnie ukończyłaś i w jakim systemie.
Żebyś nie pisała kolejnych bzdur o szpitalu to po raz kolejny Cię informuję, że Powiat nie zarządza szpitalem. Szpitalem zarządza dyrektor Pan Adam Miśkiewicz wyłoniony w drodze konkursu i nie żaden "Pan P ".
Ponadto powinnaś mieć cywilną odwagę napisać w swoim imieniu a nie kryć się za anonimem Kinga 98.
Proszę Cię wyjdź z oparów obłudy i pisz we własnym imieniu tak będzie przyzwoicie.
Popytałam tu i tam i już wiem za co tak mścisz się na panu P. a ja przy okazji obrywam rykoszetem, tylko nie wiem za co?.
Last edited by Zdzisława Polak on 28 Jan 2022, 21:22, edited 1 time in total.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Staropolskie przysłowie powiada "uderz w stół a nożyce się odezwą" i tak się stało. Właśnie prze chwilą otrzymałam telefon z pogróżkami i zostałam obrzucona obelżywymi słowami.
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by kinga98 »

Ależ z pani zakłamana istota pani Polak, jak niewygodny post to sama pani ukrywa się za nickiem, nie powiem jakim. nie interesują mnie pani utarczki z jakąś Jolą, ale ja tak się nie nazywam i nie tylko mam syna i w ogóle nie mam dzieci. A na pytanie o podatek katastralny odpowiedzi się od pani nie doczekam, bo ucieka pani w pani ulubione, słowne przepychanki.
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Barbara 1 »

Utarczki słowne Kingi98 i Zdzisławy Polak zepchnęły na manowce problem zadłużenia gminy. Zupełnie jak w sławetnej scence "Sęk" A przecież sprawa jest bardzo ważna. Gmina emituje kolejne obligacje na bardzo wysoką kwotę o korzystniejszym oprocentowaniu, niż poprzednie. Ma zamiar wykupić poprzednie 3 % , a pozostałe środki przeznaczyć na wkład własny do ewentualne pozyskanych pieniędzy z z Funduszu Rozwoju i Nowego Ładu, które może pozyskać. Czy to rozsądne? W/g mnie najrozsądniej byłoby wyemitować nowe obligacje tylko do wysokości poprzednich i spłacić zadłużenie, zyskując różnicę oprocentowania. Ale oznacza to kompletny, Zdzisławo, marazm inwestycyjny w gminie w następnych latach i to wielu latach. A przecież tylko my czekamy na kanalizację, kąpielisko, że o naszych sławetnych ulicach nie wspomnę. Chyba, że ty masz inne rozwiązanie?
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Niestety, ale musimy pogodzić się z tym, że w naszej Radzie Gminy praktycznie już nie istnieje opozycja. Należy w związku z tym pogratulować trzymającym władzę skuteczności. W 1990 r. „antykomunistyczny” Komitet Obywatelski w Poraju uzyskał większość w Radzie Gminy, ale jeszcze przed pierwszym posiedzeniem Rady tę większość stracił. Po kolejnych wyborach próby zorganizowania opozycji w Radzie Gminy szybko kończyły się niepowodzeniem. Kolejne ekipy rządzące gminą wywodziły się z tego samego korzenia (pierwszorzędnego), a pojedynczy radni krytykujący poczynania władz gminnych byli wyśmiewani i marginalizowani. W 2018 roku powstał „opozycyjny” komitet wyborczy „Gmina dla Wszystkich”. Udało się wprowadzić do Rady Gminy 4 radnych i wydawało się, że powstała wreszcie zorganizowana opozycja sprzeciwiająca się polityce finansowej gminy. Jednak obecni włodarze gminy to pilni uczniowie poprzednich ekip i po mistrzowsku zneutralizowali radnych z komitetu „Gmina dla Wszystkich”. Dlaczego tak się znowu stało, czyja to wina? Odpowiedzialnych za ten stan rzeczy bardzo łatwo wskazać, bo ten błąd jest powtarzany od 1990 r. Winni byli i są ludzie, którzy układali listy wyborcze komitetów opozycyjnych. Podobnie się stało przy układaniu list wyborczych komitetu „Gmina dla Wszystkich”. Wciągając na listy ludzi słabych, strachliwych, niepewnych, uległych, chciwych i nieetycznych musiała nastąpić powtórka z rozrywki. Ludzie są ukształtowani w trakcie wychowania i to nie ich wina, jacy są. Wstydzić się powinni ci, co takim ludziom zaufali. Nieetyczność radnych polega na tym, że wyborcy świadomi, do czego doprowadzi powiększające się zadłużenie gminy, głosowali na kandydatów komitetu „Gmina dla Wszystkich”. Wiedzieli, że problemy finansowe, to ograniczenie lub brak koniecznych inwestycji w gminie. Poparcie lub wstrzymanie się od głosu opozycyjnych radnych w sprawie emisji obligacji na sumę przeszło 22 milionów zł jest oszukaniem swych wyborców, utratą mandatu do ich reprezentowania i przejście na pozycję odwrotne od deklarowanych. Należy pamiętać, że Konstytucja zwalnia posłów z obowiązku kierowania się instrukcjami wyborców, lecz nie zwalnia z tego obowiązku radnych. Możemy sobie teraz życzyć zdrowia i wytrwałości.
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Barbara 1 »

Nie sądziłam, że kiedykolwiek zgodzę się z letnikiem, bo nasze poglądy dzieli ocean, ale tym razem zgadzam się całkowicie i dodam jeszcze kolejne "przymioty", która cechują naszych radnych ( z niewielkimi wyjątkami), to brak wiedzy , przygotowania do funkcji i umysłowe lenistwo. Dlatego diety radnych powinny być zupełnie symboliczne, by kandydowali ludzie z pasją, którym chce się pracować i szkolić.
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

W naszej gminie ludzi, którym chce się pracować i szkolić na rzecz społeczności gminnej, jest już garstka. Mam wątpliwości, czy udałoby się z nich skompletować naszą radę w całości. Ma to związek ze sposobem sprawowania władzy przez nasze gminne „elity”.
Lenistwo, kradzież i poszerzanie swojej wolności kosztem innych, to podstawowe cechy zwierząt oraz człowieka nieukształtowanego etycznie. Człowiek taki może się zmusić do uczciwej pracy na rzecz innych w obliczu zagrożenia jego wolności, a o wolności decyduje stan zamożności. Radnego, który ma wysokie dochody, nie zmusi się do nauki i pracy, bo po co. Wystarczy, że się napracuje na swoim. Ludziom zamożnym mocno brakuje poczucia ważności i władzy. Obietnice reprezentacji swoich wyborców to blef. Nie zależy im na opinii wyborców, ale na opinii gminnej „elity”, bo tam jest prestiż i tam są prohity. Sprzeciwiając się „elicie”, traci się poczucie ważności i się wyklucza z grupy trzymającej władzę. Tracąc ważność i władzę, traci się sens bycia radnym i przychodzi otrzeźwienie. Do czego mi to potrzebne, jak nie czuje wsparcia od swoich wyborców i organizacji? Za „niewielką” dietę mam się poświęcać i stresować? Również „elita” gardzi niepokornymi radnymi i społecznikami. Stosuje sprawdzony (jeszcze w PRL) sposób eliminacji niepokornych ludzi z życia gminnej społeczności. Wystarczy, że niepokorny radny będzie atakowany, upokarzany, marginalizowany i izolowany przez „elitę”, a efekty muszą się pojawić. To tylko kwestia czasu. Presja psychiczna trzymających władzę na niepokornych radnych zdaje celująco egzamin od lat. Niepokorny radny po pewnym czasie musi się poczuć nieskuteczny, niepotrzebny i osamotniony. Jedynym logicznym rozwiązaniem poprawiającym samoocenę radnego, jest rzucenie się w objęcia „elity” i doświadczenie ulgi. Radny w objęciach „elity” czuje się bezpiecznie, ponieważ cokolwiek by się nie działo, to jest bardzo prawdopodobne, że „elita” ponownie wygra wybory. Radny porzucając opozycje i dołączając do „elity” może liczyć na dostanie się na „elitarną” listę wyborczą.
Taka metoda neutralizacji niepokornych radnych stosowana przez gminne „elity” ma poważne skutki społeczne. Zniechęca prawdziwych społeczników do kandydowania do rady gminy i do zajmowania się polityką. Możesz zostać przyjęty do naszego „elitarnego” grona, ale musisz aktywnie i lojalnie popierać nasze jedynie słuszne rozwiązania.
Nic się nie zmieni w naszej gminie, dopóki wyborcy nie zrozumieją tego prostego mechanizmu, pozwalającego manipulatorom społecznym wiecznie utrzymywać władzę.
Pani Barbaro, dziękuję za obiektywizm, ale z tym oceanem to chyba Pani przesadziła? Proszę trochę popracować i poczytać o naturze człowieka, a dystans między nami może się zmniejszyć.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Poniżej jest link do uchwały Nr 231/XXX/21 Rady Gminy Poraj z dnia 30.09.2021 w/s WPF.
Na stronie 6 załącznika nr 1 mamy tabele dotyczącą zadłużenia Gminy.
Z tabelki tej wynika że stan zadłużenia w 2021 r (należność główna bez odsetek ) wynosi ok 31 mln zł. Na stronie 5 załącznika Nr 1 mamy wykaz odsetek, które musimy zapłacić od tego długu (można je zsumować).
Należy też zauważyć, że spłata zadłużenia została przesunięta aż do 2036 r.
Zaś w Załączniku nr 2 można sprawdzić, że na modernizację amfiteatru w Ż L zaplanowano w budżecie 0 zł.
Bardzo jestem ciekawa czy ktoś z naszych Szanownych Radnych przeanalizował te tabelki wraz z liczbami zawartymi w załącznikach tej uchwały przed jej podjęciem? Jeśli tak to może podyskutujmy merytorycznie na temat zadłużenia i możliwości jego spłaty.
oto link do WPF https://poraj.bip.net.pl/?a=7004

A tu jest kopia dokumentu z bip-u Urzędu Gminy ale do dnia 30.09.2021r

" Wykaz zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz wykupu obligacji - Gmina Poraj
(stan na 30 września 2021 roku )


Informacja na temat wykazu zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek, wykupu obligacji oraz wydatków zwiększających dług - Gmina Poraj
(stan na 30 września 2021 roku )


- pożyczka zaciągnięta w 2014 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 3.482.668,00 zł na: „ Budowę oczyszczalni ścieków w Żarkach Letnisko”. Spłata pożyczki nastąpi od marca 2017 roku - do grudnia 2027 roku.
Na 30 września 2021 roku pozostało do spłaty 2.460,605,00 zł

- wykup obligacji 5.800.000,00 zł
zgodnie z Uchwałą Nr 323(XLIII)2013 Rady Gminy Poraj z dnia 7 listopada 2013 roku w sprawie: emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu na łączną kwotę 5.800.000,00 zł .z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A. Warszawie.
Obligacje zostaną wykupione w latach 2021-2025.

- wykup obligacji 12.559.000,00 zł
zgodnie z Uchwałą Nr  335(XLV)18 Rady Gminy Poraj z dnia 2 lutego 2018 roku w sprawie: emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu na łączną kwotę 12.559.000,00 zł z Domem Maklerskim BDM S.A. z siedzibą Bielsko –Biała ul. Ks. S. Stojałowskiego.
Obligacje zostaną wykupione w latach 2026-2033.

- wykup obligacji 939.000,00 zł
zgodnie z Uchwałą Nr  80(XI)19 Rady Gminy Poraj z dnia z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie: emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu na łączną kwotę 939.000,00 zł z Domem Maklerskim BDM S.A. z siedzibą Bielsko –Biała ul. Ks. S. Stojałowskiego.
Obligacje zostaną wykupione w latach 2026-2033.


Stan zadłużenia z tytułu pożyczek i obligacji na dzień 30 września 2021 roku wynosi 21.758.605,00 zł.

Informujemy, że na kwotę długu wpływa również:
- dokapitalizowania Spółki PORECO w wysokości 2.850.000,00 złotych."

Do tego zadłużenia należy doliczyć zobowiązania podjęte uchwałami z dnia 30.09.2021 . Czyli 21,8 mln zł + 2,9 mln zł + 8,6 mln zł zobowiązanie(obligacje) uchwała nr 230/XXX/21 z dnia 30.09.2021 to razem daje 33,3 mln zł.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

a tutaj jest link do kilku opinii RIO
https://poraj.bip.net.pl/?a=7009. Proszę zauważyć, że są to opinie stare : jedna jest z kwietnia 2020 r, dwie są z grudnia 2020 r, jedna jest ze stycznia 2021 r - dotyczy danych o zadłużeniu z 2020 roku , jedna z kwietnia 2021r dotyczy wykonania budżetu za 2020 r.
Brakuje mi tu opinii o możliwości emisji obligacji w 2021r na kwotę ponad 22 mln zł. Czy Pani Wójt wystąpiła o taką opinię do RIO?
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Proszę się nie martwić długiem naszej gminy, bo mamy nową Rotę autorstwa posłanki Jachiry. Słowa nowej „Roty” napawają optymizmem cały naród:
Nie rzucim Unii, skąd nasz ród, praw kobiet ani mowy,
Polskie my córy, polski lud, Rzepichy szczep piastowy,
Nie damy, by nas zgnębił wróg!
Tak nam dopomóż Tusk, tak nam dopomóż Lempart!

Do krwi ostatniej kropli z żył,
Bronić będziemy sądów,
Aż się rozpadną w proch i w pył,
Niesprawiedliwe wasze rządy.
Twierdzą nam będzie każdy próg,
Tak nam dopomóż Hołownia, tak nam dopomóż Biedroń!

Nie będzie Kaczyński pluł nam w twarz,
Ni Czarnek dzieci nam tumanił,
Unijny stanie hufiec nasz,
Duch będzie nam hetmanił.
Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg,
Tak nam dopomóż Kosiniak, tak nam dopomóż Trzaskowski i Tusk!

Gdy Rada Gminy Poraj uchwali, że teren całej gminy jest przyjazny dla LGBTQ, to UE w rewanżu spłaci całe gminne długi.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

oto link do ogłoszenia Urzędu Gminy Poraj dotyczącego remontu toalet w Marinie Poraj w Jastrzębiu.https://poraj.bip.net.pl/?a=7014
I tu mnie zastanawia dlaczego Urząd Gminy Poraj ogłasza przetarg na remont toalet za Stowarzyszenie Marina Poraj?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

A tutaj link do pytań i odpowiedzi w/s uchwał dot. emisji obligacji przez Gminę Poraj w roku 2021 https://poraj.bip.net.pl/?a=7013
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Czy ta operacja z rolowaniem kredytu okaże się korzystna dla naszej gminy, zależy od marż i prowizji?
Marża jest to część oprocentowania kredytu i stanowi realny zarobek banku z tytułu podpisania umowy pożyczkowej. Drugi elementem oprocentowania jest WIBOR. WIBOR plus marża równa się oprocentowanie kredytu.
WIBOR pozostaje zazwyczaj na minimalnie wyższym poziomie niż stopa referencyjna, ale jeśli ona rośnie, zwiększa się też WIBOR. Wiadomo, że stopa referencyjna będzie musiała rosnąć z powodu rosnącej inflacji (zjawisko globalne z powodu pandemii). Będzie wraz z nią rósł WIBOR.
Dla przykładu podam dane z 2012 r. (raport AMRON-SARFiN za 2012 r.): stopa referencyjna NBP wynosiła wtedy 4,75%, a WIBOR 3M wynosił 5,1%, a średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych - WIBOR plus marża banku - pozostawało na poziomie 6,5%.
W końcówce czwartego kwartału 2020 r. marże kredytów wynosiły 2,28% (dane AMRON-SARFiN). Jeśli dodać do tego WIBOR 3M, który przy nieomal zerowych stopach procentowych pozostawał w tym czasie na poziomie 0,21%, to uzyskamy oprocentowanie kredytu w wysokości 2,49%. Ponieważ NBP podniósł stopę procentową do 0,5%, to w przytoczonym przykładzie (z 2020 r.), oprocentowanie kredytu sięgnie teraz 3% (WIBOR = 0,71%)
Kluczowa jest marża. Podanie przez władzę gminy wysokości marży pobieranej od starej emisji obligacji i podanie wysokości marży pobieranej od nowej emisji obligacji pozwoli mieszkańcom ocenić wysokość korzyści z tej operacji wynikające. Banki od kredytów pobierają również prowizję.
Prowizja to podstawowa opłata, którą pobierają banki. Jest to jednorazowa kwota pobierana przy wypłacaniu kredytu. Prowizja od kredytu stanowi konkretny procent pożyczanej kwoty, im jest ona wyższa, tym wyższy procent (zazwyczaj). Wysokość prowizji pobranej za nową emisję obligacji ma też wpływ na opłacalność tej operacji.
W pytaniach dotyczących nowej emisji obligacji mamy już orientacyjną odpowiedź: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=7013, Gmina informuje tam, że marża od posiadanych obligacji wynosi od 3,08% do 3,92% + WIBOR6M.
Gdy przeglądamy niewypełniony formularz oferty cenowej na emisję obligacji z 2013 r. (na 5 888 000 zł): https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=1211, dowiadujemy się, że potencjalni emitenci obligacji określają tam swoje warunki. Podają tam koszty swej usługi, czyli wysokość marży i prowizji.
Podsumowując, gmina powinna opublikować formularze cenowe tych emisji obligacji, których zamierza spłacić oraz opublikować ofertę cenową zwycięzcy konkursu na nową emisję obligacji. Znając wysokości poszczególnych marż i prowizji mieszkańcy sami sobie, obliczą na liczydle opłacalność tej operacji. Podanie tych danych do publicznej wiadomości może uspokoić obawy mieszkańców o przyszłość naszej gminy.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Byly »

Krytykantów mamy bardzo wielu, jak coś jest pozytywnego i należy pochwalić to cisza :shock: To przesyłam link by niektórzy mogli wiedzieć, że Gminę tez należy czasami pochwalić a nie wyciągać tylko krytykę. Przecież nie jesteśmy TVP :evil:
http://www.ugporaj.pl/art,4141,gmina-po ... samorzadow
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by kinga98 »

Były, ta informacja pochodzi od ORGANIZATORA, więc na pewno będzie tylko pozytywna właśnie tak jak w TVP. Nie wiem jakie dane zbiera Rzeczpospolita do swego rankingu, ale my np. "jakość zarządzania" oceniamy na co dzień. "Najwyżej" w jedynej prowadzonej obecnie inwestycji w Żarkach Letnisku czyli budowie kanalizacji.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Byly »

To kolejna pochwała i patronuje temu najukochańszy nasz prezes rady ministrów :lol: Mnie b dobrze żyje się w Żarkach Letnisku, zgadzam się z ekspertami tej ankiety. Ostatnio jestem niezadowolony z podwyżek cen, ale to nie jest zależne od Gminy. Niestety pensji nikt mi nie podniósł :twisted: Chciałbym zarabiać średnią krajową która wynosi pewnie ponad 5 tysięcy. Może administrator zrobi ankietę ile zarabiamy my mieszkańcy na rękę?
http://www.ugporaj.pl/art,4144,zdaniem- ... n-do-zycia
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by widz »

Rada Gminy Poraj na ostatniej październikowej sesji jednogłośnie podniosła wszystkie stawki podatków dla mieszkańców gminy Poraj. Proszę więc nie pisać, że gmina Poraj nie wpływa na podwyżki.
podatki od nieruchomości https://poraj.bip.net.pl/?a=7044
podatki od środków transportu https://poraj.bip.net.pl/?a=7046
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

oto Link do uchwały Nr 237/XXXII/21 Rady Gminy Poraj z dnia 28.10.2021 w/s Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021-2033 https://poraj.bip.net.pl/?a=7053
Chociaż w treści tej uchwały jest zapis, że WPF dotyczy lat 2021-2033 to jednak w załącznikach są tabelaryczne wykazy dotyczące lat od 2021 do 2036
W załączniku nr 1 do tej uchwały zawarte są m.in. dane dotyczące aktualnego zadłużenia Gminy Poraj i wykaz rat do spłaty należności głównej oraz kwoty odsetek, które należy spłacać co roku.
I tak w załączniku Nr 1 do Uchwały:
- Tabela nr 2 kolumna 2.1.3 jest wykaz wydatków na obsługę długu( same odsetki) w latach 2021-2036, które łącznie wynoszą 10.930.900 zł.
- Tabela nr 4 kolumna 5.1 jest wykaz kwot rat kapitałowych (należność główna) do spłaty w latach 2021-2036 co po zsumowaniu daje łączną kwotę do
spłaty 44.174.868 zł.
- Tabela Nr 5 kolumna 6 pokazuje, że kwota długu w 2022r wynosić będzie 30.959.851 zł.
Z załącznika Nr 2 Wykaz przedsięwzięć można wyczytać, że:
- w poz. 1.3.21.1 na dokapitalizowanie Spółki Poreco wydano z budżetu Gminy Poraj 4.800.000 zł (jest to spłata pożyczki za Poreco, która była zaciągnięta kiedyś przez Poreco na zakup od Gminy Poraj Oczyszczalni Ścieków w Poraju i budynku obecnej siedziby Poreco w Poraju)
-w poz. 1.3.2.8 zniknęła kwota 50.000 zł zapisana na modernizację amfiteatru w Żarkach Letnisku (dlaczego jest tam teraz kwota 0?). Proszę aby Radni żareccy zapytali o to dlaczego zabrano nam kwotę 50.000 zł wpisaną tam na budujący się nasz amfiteatr.
Proszę analizować zapisy wykazane w załącznikach tej uchwały i wnosić swoje uwagi.
Last edited by Zdzisława Polak on 06 Nov 2021, 10:54, edited 1 time in total.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Byly »

widz wrote:
05 Nov 2021, 10:56
Rada Gminy Poraj na ostatniej październikowej sesji jednogłośnie podniosła wszystkie stawki podatków dla mieszkańców gminy Poraj. Proszę więc nie pisać, że gmina Poraj nie wpływa na podwyżki.
podatki od nieruchomości https://poraj.bip.net.pl/?a=7044
podatki od środków transportu https://poraj.bip.net.pl/?a=7046
Widzu, żebyś wiedziała: podatek od nieruchomości i środków transportowych ustala Państwo, czyli pewnie rząd RP? Gmina musi taki podatek pobrać od każdego obywatela. Ma podaną maksymalną stawkę podatku i nie może go przekroczyć. Jeżeli chcesz krytykować Gminę to poszukaj ile rząd naliczył ten podatek i porównaj ile Gmina naliczyła na nas, czy maksymalny, czy może mniej? Ja tego nie sprawdzałem. Jeżeli Gmina naliczyła mniej niż rząd to pochwal Gminę, jeżeli naliczyła tyle ile nakazał rząd, to nie wiem czy skrytykujesz, czy przemilczysz?
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by widz »

Były proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Rząd ustala tylko widełki tych podatków a samorząd uchwala stawki podatku w swojej gminie i może ustalić stawki minimalne, maksymalne lub inne mieszczące się w tych widełkach. I nasi Radni mogli równie dobrze nie podwyższać tych stawek.
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Igor »

A pani Polak ( widz)zapomniała o inflacji, rząd napędza inflację, a radni mają zamrozić podatki, a my zamiast się cieszyć inwestycjami z unijnego Funduszu Odbudowy, będziemy patrzyli na szaleństwa tego rządu.Już nawet Albania dostała 180 miliardów, a my ustawę Kaczyńskiego o obronie narodowej. Przed głupotą rządzących nic nas nie ochroni.
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Igor -zamiast przyszywać łatki innym najpierw ty podaj swoje imię i nazwisko. Najlepiej wychodzi Ci anonimowe opluwanie innych w tym polskiego Rządu. Moim zdaniem szaleństwa to robi opozycja, bo szkaluje Polskę w Brukseli i na całym świecie. Opozycyjni Eurodeputowani głosują przeciwko Polsce razem z wrogami Polski. I to przez tych zdrajców Unia wstrzymuje wypłatę środków finansowych dla Polski. Ty nie pisz takich głupstw bo wygląda na to, że Ty też należysz do tych zdrajców Polski. Myślę , że pod swoim nazwiskiem nie napisałbyś takich kłamliwych stwierdzeń.
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by JAN »

Sfałszowane wybory samorządowe

Po wyborach samorządowych w 2014 roku, PiS w Brukseli twierdziło, że wybory zostały sfałszowane.Z inicjatywy europosłów PiS, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europarlamencie złożyła wniosek o debatę w sprawie przebiegu wyborów samorządowych." Wybory z 16 listopada są pierwszymi po 1989 roku budzącymi tak wiele wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia"- uzasadniał Ryszard Legutko. Debaty ostatecznie nie przeprowadzono.


Błaszczak, a czynsz Legii

Siedem lat temu, ówczesny poseł PiS, a obecnie szef MSW Mariusz Błaszczak (47 l.) złożył w Komisji Europejskiej skargę, domagając się wyjaśnień w sprawie - według niego- podejrzanej pomocy publicznej dla Legii. Chodziło o zbyt niski czynsz na stadionie, na którym miał zarabiać koncern ITI, a tracić stołeczny ratusz.

Teoria zamachu w Smoleńsku

W 2012 roku, z inicjatywy PiS w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie ws. katastrofy smoleńskiej. Eksperci z zespołu Antoniego Macierewicza, przekonywali wtedy że w śledztwie popełniono dużo nieprawidłowości. Mówili wtedy też m.in. o teorii zamachu. Takich wysłuchań przed Europarlamentem było zresztą więcej.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Byly »

Ja myślę, że nic nie przebije 27:1 :lol: :lol: :lol: Cała Unia głosowała by Przewodniczącym Unii został Donald Tusk tylko jedyna Polska była przeciw :lol: :lol: :lol: Oczywiście w TVP rządowej otrąbiono jaki to był sukces w negocjacjach Beaty Szydło. :lol: :lol: :lol:
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Igor »

Pani Polak, kto MYŚLI ten rozumie i wie. Dotychczas myślałem, że jest pani no...dosyć ograniczona, ale o oszołomstwo to pani nie posądzałem.
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Najpierw się przedstaw oszołomiony tchórzu, a potem oceniaj innych. Twoje motto to nazwać się Igor i opluwać kogoś anonimowo. Tak się nie postępuje.
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Barbara 1 »

Rzeczywiście post Igora jest dosyć dosadny, myślę jednak, że prezentowanie poglądów żywcem przejętych od rządowej propagandy mogło kogoś zdenerwować.
Także zarzucanie komuś anonimowości w internecie jest bezzasadne, bo przecież takie jest prawo internetu
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Barbaro Nr 1
Internet nikogo nie zwalnia od odpowiedzialności za ubliżanie komuś i obrzucanie epitetami i nie powinno się tego pochwalać.
Napisałaś, że "propaganda rządowa" Ci się nie podoba? - ja uważam inaczej- Rząd ogłosił program i go realizuje.
I to co poniżej to też jest propaganda?
Tu już masz informacje z Urzędu Gminy Poraj opublikowaną na Forum Żarek Letnisko
Więc Ci skopiowałam i wkleiłam- może w to uwierzysz? :
" Prezes Rady Ministrów poinformował, że jeszcze w tym roku gminy otrzymają 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Gmina Poraj ma otrzymać na ten cel 2 152 567 zł. Gdy środki wpłyną na konto Gminy, w całości zostaną przeznaczone na rozbudowę kanalizacji w Żarkach-Letnisku.

Samorządy otrzymają środki automatycznie, bez konieczności składania wniosków. Dodatkowe pieniądze trafią do gmin jeszcze w tym roku. Będzie je można wydać w latach 2021-2024.

„Statystyki mówią, że tylko 40 proc. mieszkańców terenów wiejskich ma wodociągi i kanalizację. Cały czas są miejsca, gdzie możemy poprawić standard cywilizacyjny” – powiedział na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

logo UG

„Wyrażam swoje zadowolenie z faktu zapewnienia przyznania środków na rozbudowę kanalizacji. Pojawia się szansa, że będziemy mogli kontynuować ze środków zewnętrznych rozbudowę kanalizacji w Żarkach-Letnisku” – mówi Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.

Przypomnijmy, odnośnie Polskiego Ładu, że Gmina Poraj złożyła do pierwszej transzy środków wniosek na kwotę ponad 8,5 mln zł na budowę kanalizacji sanitarnej w Żarkach-Letnisku. Wówczas zdecydowano o dofinansowaniu innej inwestycji w naszej gminie.

Jak wynika z późniejszego specjalnego komunikatu Ministerstwa Finansów, podział środków nastąpił automatycznie na postawie algorytmów (opartych na obiektywnych danych wskazanych w ustawie, w tym dotyczących zamożności) oraz danych GUS na 31 października br.
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Dyskusja z gminnymi lewicowymi aktywistami nie ma sensu. Przywiązani są do nieformalnej tęczowej partii politycznej (TVN), kierowanej zza granicy. Uczą się na pamięć propagandowych manipulacji, traktując je jako rzeczywistość. TVN jest jak życiodajna kroplówka ratująca Europejczyków, przed załamaniem nerwowym. Kochają wszystko, co wymyślą „nasi” (wysokie podatki też), bo wszystko, co zrobią „nasi”, to jest słuszne. Ten fanatyzm polityczny to pozostałość z okresu stalinowskiego. Wtedy aktywiści też woleli nie myśleć, ale wiernie służyć i czekać na nagrodę. Nie dla sołectwa, ale dla siebie. Żareccy geniusze intelektu nie są w stanie zauważyć, że ci „nasi”, zebrane w Ż.L. pieniądze w formie podatku inwestują w tych sołectwach, gdzie mają słabe poparcie. Po co remontować drogi i uruchamiać kosztowną kanalizację w Natalinie i Ż.L., jak i tak, choćby potop, to poparcie dla „naszych” tam nie osłabnie. Gdy wiejscy aktywiści nie potrafią zauważyć, że ich sołectwo jest wykorzystywane przez „naszych”, to jak można żądać od nich zdolności rozróżnienia wystąpienia na forum UE w interesie Polski z wystąpieniami likwidującymi polską suwerenność. Nie można się dziwić, że ograniczenie stawek podatkowych kojarzy się im z narzuceniem maksymalnych podatków. Przecież przekracza to ich możliwości dedukcyjne. Bądźmy wyrozumiali i pozwólmy im na wyrażanie swej bezmyślności. Niech się dalej kompromitują. Przecież wartości europejskie im na to pozwalają. Ludzie bezmyślni mogą przecież być dumni z osiągnięć Tuska, nie widząc jego „zasług” w umożliwieniu Putinowi rzucenia UE na kolana. Jeszcze trochę, a UE będzie przed nim leżeć plackiem. Putin zmusi do podporządkowania sobie UE, ponieważ otrzymał kurek z gazem od Europy dla Europy. Albo Europę zaleje drożyzna i pojawią się rozruchy społeczne, albo Putin zostanie królem Europy. Czy Tusk za swoje zasługi znajdzie się na dworze Putina? Z poparciem Niemiec prawdopodobnie tak. Na szczęście Polska leży na węglu, ale czy Tusk pozwoli go wydobywać? To za Tuska wprowadzono opłaty za emisję CO2 tak skonstruowane, że systematycznie rosną i dobijają naszą gospodarkę. Takie zasady wprowadzane w UE Tusk popierał publicznie całym sercem. Niemcom i Tuskowi się wydawało, że rosyjski gaz ich uratuje i w ten sposób załatwią polską konkurencję. To za Tuska rozpoczęła się rewolucja energetyczna i przechodzenie na odnawialne źródła energii, które bez rosyjskiego gazu się nie obejdą. Gdy człowiek nie stworzy tanich magazynów energii elektrycznej uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych, to ta cała rewolucja energetyczna padnie na twarz. Tusk to również wartości europejskie, na które nasi wiejscy aktywiści już doczekać się nie mogą. Będą się skrobać na potęgę, będą się kochać inaczej, wreszcie ich syn i wnuczek „wyjdzie z szafy” i przedstawi swojego chłopaka z kolczykiem w nosie i w różowych spodniach. Wyremontowany amfiteatr świetnie się przysłuży do hucznych gejowskich ślubów i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Wreszcie radość zagości na ulicach i w naszych domach.
Czy Donald Tusk popiera niemiecką doktrynę Mitteleuropa? Czy chcę zrobić z Polski niemiecką nowoczesną kolonię? Miltteleuropa jest to doktryna sięgająca XIX wieku, w myśl której Niemcy powinny dominować w szeroko rozumianej Europie Środkowej. Uzasadniano ją wieloma argumentami - geograficznymi, narodowościowymi, a nawet romantycznymi. Polska w tej doktrynie ma być państwem peryferyjnym, z przemysłem uzupełniającym (szkodliwym dla środowiska i niepożądanym w Niemczech) i z tanią siłą roboczą. Czy nie taką Polskę budowano po zmianie ustroju? Jaki interes mają nasi aktywiści, aby Mitteleuropa stała się nieodwracalnym faktem? Liczą na nagrody?
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Barbara 1 »

"Rząd ogłosił program" czy ci to czegoś Zdzisławo nie przypomina, bo mnie tak. Partia też ogłaszała programy 3-letnie, 5-letnie i do czego nas to doprowadziło. tobie się to podoba, a mnie nie podoba się to, że to, że to nie NASI radni, dysponując powstałymi w GMINIE dochodami, decydują o tym w co gmina inwestuje, a urzędnicy w Warszawie. To już przerabialiśmy przez ponad 5o lat. Najpierw centralizuje się wypracowywane w GMINACH dochody, a potem łaskawie się je rozdziela. Przytoczę za Ferdynandem Kiepskim "nie o taką Polskę walczyliśmy". Miał być SAMORZĄD, a dotacje państwowe miały wyrównywać możliwości najbiedniejszych samorządów. MIAŁO BYC NORMALNIE.
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Albo jest system centralny, albo podatek katastralny. Inny sposób finansowania samorządów nie istnieje. Dochody gminne się nie centralizuje, w całości pozostają w gminie. Centralnie przydziela się podatki pobierane centralne. I po co się wychylać jak się nie ma podstawowej wiedzy o samorządach?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Dzięki Letnikowi, za merytoryczną odpowiedź Pani Barbarze.
Dla uzupełnienia dodać należy, że w każdej gminie to właśnie radni decydują o kierunkach wydatków (czy wydać na inwestycje, remonty, czy na konsumpcje, czyli na utrzymanie całej administracji gminnej i jej jednostek podległych, na promocję itd.). Każda gmina dysponuje dochodami własnymi ( np. wpływami z podatków od nieruchomości, środków transportu itp.) jak również wpływami z części PIT-ów, CIT-ów), oraz przychodami na wykonanie różnych zadań zleconych (np. na wypłatę 500 plus, subwencja oświatowa, na obronę cywilną, utrzymanie grobów nieznanych żołnierzy itd.)
Do każdej gminy wpływają też środki finansowe zewnętrzne - dotacje z różnych źródeł (unijne, rządowe itp),
Barbaro nikt z władz centralnych, czy wojewódzkich nie wpływa na decyzje radnych.
Bardzo bulwersującym jest zrównanie obecnego systemu zarządzania do czasów PRL-owskich. Jest to nie do przyjęcia.
Chciałam jeszcze zapytać o jaką Polskę Ty walczysz? Jaka Polska by Cię zadowoliła? Czy taka jaka była za PRL-u, czy za Tuska, czy jeszcze jakaś inna?
Co Ci się w obecnej Polsce nie podoba?
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Barbara 1 »

Dyskusja ze Zdzisławą Polak czy letnikiem to jak kopanie się z koniem. Bez sensu, prawda. Niech więc za odpowiedź wystarczy wam cytat z wieszcza "
Takie widzi świata koło jakie tępymi zakreśla oczy"
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Pani Barbaro, przyswajanie podstawowej wiedzy to nie kopanie się z koniem. Pani odpowiedź jest zbyt okrutna. Proszę o więcej szacunku do siebie.
W uzupełnieniu do artykułu udostępnionego przez JANA należy dodać, że ten system obowiązujący w Polsce ma wiele wad. Podstawową wadą jest uzależnienie dochodów samorządów od wysokości podatków pobieranych centralnie. Każda obniżka tych podatków uszczupla dochody samorządów. Takich wad nie ma podatek katastralny. Wprowadzenie go pozwoliłoby obniżyć znacząco podatki pobierane centralnie (np. likwidację PIT). Ponieważ podatek katastralny pobiera się od wartości nieruchomości (nie od sztuki, czy jednostki miary), samorządy byłyby zainteresowane wzrostem zamożności mieszkańców i nowymi inwestycjami dużej wartości. Budowa dużego zakładu produkcyjnego o wielomilionowej wartości lub kilku mniejszych zagwarantowałaby gminie duży stały dochód. Mieszkańcy, pracując w takich przedsiębiorstwach i dobrze w nich zarabiając, pomnażaliby swój majątek, płacąc dla gminy wyższe podatki. W ten sposób tworzy się samonapędzający mechanizm rozwoju gminy i bogacenia się jej mieszkańców. Gminom jednak najwyraźniej ten obowiązujący system odpowiada i zamiast powiększać dochody własne, wolą żebrać o pieniądze od centrali.
A teraz jeszcze coś dla naszych federastów (zwolenników przekształcenia UE w państwo federacyjne) na czele z Tuskiem.
Tomasz Wróblewski. Jak Unia Europejska realizuje niemiecki sen o potędze: https://youtu.be/04mK2yu42pE (32 minuty).
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Bardzo piękny cytat wybrałaś Barbaro 1- ale dla siebie. Należy najpierw poznać finansowe zasady funkcjonowania samorządów i dopiero zabierać głos w dyskusji. I Letnik i Jan, jak również ja, w dobrej wierze udzieliliśmy Ci lekcji skąd pochodzą dochody gmin i kto podejmuje decyzje o wydatkach gminy. Dlatego przyjmij to do wiadomości i przestań obrażać.
Życzę Ci miłego dnia i pozdrawiam.
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by zielony »

Był spokój na tym forum gdy zniknął letnik. Nawet z Polakową można było porozmawiać. Teraz znowu chcą zarządzać finansami Polski :lol: :lol: :lol: znawcy ekonomii, lepiej zajmijcie się swoimi budżetami domowymi. :shock:
Wrzucę tutaj tekst z internetu, który pasuje do tutejszego forum, gdy zamilkł letnik, było miło, w Polsce kiedyś też panował spokój :shock:
*********************************
Piję kawę i wspominam te straszne czasy, kiedy Tusk był prezydentem Europy, a Polska była jednym z najważniejszych krajów w Unii Europejskiej.
Wspominam te dramatyczne czasy, kiedy na granicy białoruskiej nie było polskich wojsk i nie groziła nam wojna z Rosją. Mieliśmy sojuszników wszędzie, nawet za oceanem.
Wspominam te okropne momenty, kiedy dyplomacja polska dogadywała się ze wszystkimi. Nawet z rosyjską i białoruską. Na tyle skutecznie, że nie bałem się, że wezmą mnie w kamasze.
Wspominam te mroczne dla Polski wydarzenia, kiedy Niemcy, Hiszpania, Włochy, Grecja były zalewane falami imigrantów, my nie. U nas był spokój.
Przypominam sobie, kiedy ceny energii i produktów w sklepach były na tyle przystępne, a inflacja tak niska, że człowieka było stać na to i owo.
Przypomniały mi się te fatalne dla Polski chwile, kiedy rodziny nie były skłócone ze sobą, a ludzie nie dziobali się widelcami po oczach.
Wspominam te druzgocące w skutkach momenty, kiedy TVP była przyzwoitą, chętnie oglądaną i nie znienawidzoną telewizją.
Pamiętam to bagno, kiedy budowano autostrady, stadiony, boiska, budynki użyteczności publicznej.
Kiedy kobiety nie umierały na porodówkach z powodu nieludzkiego prawa.
Kiedy w Trybunale Konstytucyjnym zasiadali wybitni konstytucjonaliści, prawnicy, nie magister Przyłębska.
Pamiętam te okropne czasy, kiedy byliśmy biżuterią dla Europy, nie pryszczem, który wyskoczył jej na odbycie.
Wspominam te przerażające chwile, kiedy miałem spokój w sercu.
I wtedy pojawił się Jarosław Kaczyński, powiedział, że Polska jest w ruinie i wprowadził nowy, polski ład.
I trzeba przyznać, że tak jak jest dziś, tak jeszcze nigdy nie było.
Barbara 1
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 30 Dec 2020, 16:22

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Barbara 1 »

Brawo zielony ale ja odpowiem moim dwojgu adwersarzom, chociaż niestety jest to jednak kopanie się z koniem. Wy piszecie o tym jak jest, a ja o tym jak być powinno. A w samorządzie to ja pracowałam od 1990 r. TAKIE WIDZI ŚWIATA KOŁO...
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

I znów zrobiło się politycznie.
Brawo Zielony za ostatnie zdanie "tak jak jest dziś, tak nigdy jeszcze w Polsce nie było" -tak masz rację,
ponieważ :
- obecnie w Polsce nie ma głodnych dzieci,
-obniżono wiek emerytalny,
- emeryci i renciści otrzymali godne podwyżki oraz 13-tki i 14-ki,
- emeryci nie będą płacić podatku dochodowego,
- ogromnie podwyższono kwotę wolną od podatku,
- podwyższono płacę minimalną,
- osoby młode do 26 lat nie płacą podatku dochodowego w ogóle,
- obniżono stawkę podatku dochodowego z 18% na 17%,
- likwiduje się systematycznie lukę vatowską, ,
- wykupuje się sprzedane kiedyś dobra narodowe i strategiczne instytucje jak np. banki,
- uniezależniamy się od Rosji dzięki wykonaniu przekopu Mierzei Wiślanej i zakupu gazu skroplonego z poza Rosji,
- Polska powstała z kolan i pięknie się rozwija gospodarczo oraz chce normalnego traktowania w UE,
- długo by można wymieniać zalety obecnej sytuacji w Polsce....
Dziwi mnie jednak dlaczego są tacy " polscy" Eurodeputowani, którzy głosują za Rezolucją przeciwko Polsce? oraz za wstrzymaniem Polsce wypłat środków na realizację Programu Polskiego Ładu?
A teraz czekam na Ciebie Zielony o podanie chociaż 5 przykładów co dobrego dla Polek i Polaków zrobił poprzedni Rząd PO- PSL.
Bardzo proszę o udział w dyskusji bo musimy w końcu doprowadzić do zgody narodowej i zakopania rowu podziału w rodzinach. Jesteśmy ludźmi mądrymi więc porozmawiajmy spokojnie, bez emocji i ustalmy pewne fakty i kierunki dalszego wspólnego zgodnego działania.
Pozdrawiam
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Dziękujemy bo za wszystko to placi klasa średnia, super, nie dostaje 500 plus, nie dostaje 13 ani 14, pracuje a nie dostaje NIC zero czyli NIC, wytłumaczy Pani to? Jakoś sensownie. Płacę podatki dodam
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Mam powyzej 26 lat, nie mam rodziny, jak dla mnie Panstwo tylko mi zabiera, zabiera, zabiera, Pani niech dalej tak pieprzy, dostaja Ci co mają dostać i głosować za ***** *** naprawde wole poprzednia wladze, mniej dali ale i duzo mniej zabrali, paliwo, prad, gaz, inflacja, wszystko inne
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Tylko niech Pani nie pieprzy ze dostalismy 20 % procent podwyżki a inflacja to tylko 7% :shock: :D :)
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Aaaaa i czekam na konkretną i konstruktywną, prawdziwą odpowiedź a nie jak pinokio o wszystkim i o niczym
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Pani Polak czekam
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Warcaby tylko bardzo proszę bez wulgaryzmów i gwiazdek, bo one nie doprowadzą nas do zgody i pojednania. Bardzo proszę o merytoryczne wypowiedzi i posty.
Jeśli chodzi o tych co pracują jak Warcaby to jak zwykle zawsze płacili i nadal płacą podatek dochodowy, który kiedyś był liczony wg stawki 19% , później 18% a teraz jest 17% czyli jak łatwo zauważyć stawka tego podatku maleje, co przekłada się na mniejsze potrącenia od wynagrodzeń z tego tytułu i więcej pieniędzy zostaje pracownikowi w kieszeni. Pracujący jak Warcaby zyskują obecnie także na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku, co oznacza, że od pewnej kwoty zarobionej nie nalicza się w ogóle podatku, więc w konsekwencji naliczona kwota podatku jest dużo niższa niż poprzednio.
Proszę o wypowiedzi merytoryczne bez złośliwości i politykowania.
Czekam na te chociaż 5 konkretnych działań dla dobra Polek i Polaków wprowadzonych przez poprzedni Rząd.

A oto prawne szczegóły w tej sprawie.
" Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.
Kwota wolna od podatku 2022
Polski Ład zakłada podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku dla podatników obliczających podatek według skali podatkowej.

Takie rozwiązanie zawiera rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 8 września 2021 r., nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Zgodnie z propozycją, już od 2022 roku ma nastąpić podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 000 zł, poprzez podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5 100 zł (30 000 zł x 17% minus 5 100 zł = 0 zł).

Po zmianie kwota zmniejszająca podatek nie będzie już miała degresywnego charakteru (nie będzie malała wraz ze wzrostem dochodów) oraz jej wysokość dla potrzeb obliczania zaliczek na podatek oraz rocznego obliczenia podatku będzie taka sama.

Kwota wolna od podatku - tabela zmian
Przypomnijmy, że w przeszłości kwota wolna od podatku była waloryzowana. Jednak ustalanie ustawowego mechanizmu waloryzacji kwoty wolnej od podatku zostało zaniechane na mocy ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956). Art. 1 pkt 21 lit. b tej ustawy uchylił stały, ustawowy mechanizm waloryzacji kwoty, o którą zmniejsza się podatek.

W rezultacie, ustawodawca od tego czasu tylko kilka razy zwiększył wysokość kwoty wolnej od podatku. Ostatni raz ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175).

W latach od 2009-2016 kwota wolna od podatku nie ulegała zmianie i wynosiła w tym czasie 3091 zł. W roku 2017 został podniesiona do kwoty 6600 zł, natomiast od roku 2018 obowiązuje kwota wolna w wysokości 8000 zł.

Poniższa tabela pokazuje jak na przestrzeni lat zmieniała się kwota wolna od podatku w podatku dochodowym od osób fizycznych; z uwzględnieniem zapowiadanej zmiany.

Tabela. Kwota wolna od podatku 2009-2022

Rok Kwota wolna od podatku PIT
2009-2016 3091 zł
2017 6600 zł
2018-2021 8000 zł
2022 30000 zł
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Pani Radna prosiłem o konkretną odpowiedź a nie jak pinokio, niestety taką dostalem, WKLEIŁA Pani z neta to co Pani wyszukała
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Mniej tekstu "wklejonego" a konkretnie prosiłbym
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Rozmawialem z osobami które pracują w ZUS i mówią otwarcie, jedna wielka sciema dla normalnie zarabiających, MY robimy na TĄ reszte, tK bylo, jest i będzie
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Warcaby - jesteś bardzo kapryśny, sam nie wiesz czego chcesz. Prosiłeś o szczegóły i konkrety to Ci udostępniłam( przecież nie będę Ci przepisywać danych). A Ty zamiast to przeczytać, przeanalizować i zrozumieć, to znów powołujesz się na kolejnego anonima (jak ty), który pracuje w ZUS-ie. Jeśli jest to autorytet w/s podatków to podaj jego nazwisko. Chętnie wysłucham jego argumentów.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Pani Polak jak zwykle, dalej proszę o odpowiedź ale czy sie doczekam
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by JAN »

1 października 2021 r. Sejm uchwalił tzw. Polski Ład, przewidujący liczne zmiany w prawie podatkowym oraz w obciążeniach składką zdrowotną. Obecnie projektem ustawy zajmuje się Senat. Projektowane zmiany uderzają przede wszystkim w przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub będących wspólnikami spółek cywilnych lub jawnych. W związku z tym przedsiębiorcy zastanawiają się, jakie działania mogą podjąć, aby zneutralizować wpływ nowych regulacji, które zwiększą nałożone na nich obciążenia publicznoprawne od 1 stycznia 2022 r.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

I jak wyżej, klasa średnia znowu na to pracować musi, ona nie dostanie nic, w nowym ładzie jest tak że dostają tylko najbiedniejsi, zabierają bogatym, a średnia pracuje!!!
JAN
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 Apr 2020, 14:42

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by JAN »

Bogaci to są już dawno na to przygotowani (spółki, raje podatkowe, firmy u naszych sąsiadów) pozostają do ograbienia działalności jednoosobowe. :evil:
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Ponieważ kilka wpisów dotyczyło letnika, postanowiłem je skomentować. Pisałem już, że z lewicowymi aktywistami dyskusja nie ma sensu. Wymienianie pozytywnych rzeczy o gospodarce, czy polityce doprowadza ich do wściekłości. Tylko ataki na Polskę i polski rząd przynoszą im ukojenie. Oni nie spoczną, puki ich idole nie przejmą władzy w kraju. Nie popierasz lewicy, jesteś oszołomem, kłamcą, złodziejem i faszystą. Ten sposób uprawiania propagandy przeszedł już pod wiejskie chaty. Udają, że nie wiedzą, że tam, gdzie rządzi lewica, tam są największe obciążenia podatkowe. Obecnie w UE są przymiarki do wprowadzenia płacy gwarantowanej dla wszystkich (robów i nierobów). Kto za to zapłaci, korporacje, czy klasa średnia? Polacy już poznali lewicowy dobrobyt i wiedzą kogo było stać na „to i owo”. Pamiętają, jak ustawiali się w kolejce po pracę za głodowe wynagrodzenie. Minimalna płaca w 2010 r. wynosiła 1.317 zł brutto. W 2011 – 1386 zł, w 2012 – 1500 zł, w 2013 – 1600 zł, w 2014 – 1680 zł (w pierwszym roku pracy – 1344 zł), 2015 – 1750 zł (w pierwszym roku pracy – 1400 zł), w 2016 – 1850 zł (w pierwszym roku pracy – 1480 zł), w 2017 – 2000 zł (bez względu na staż), 2018 – 2100 zł (minimalna stawka godzinowa 13,70 zł), w 2019 – 2250 zł (minimalna stawka godzinowa 14,70 zł), w 2020 – 2600 zł (minimalna stawka godzinowa 17 zł), w 2021 – 2800 zł (minimalna stawka godzinowa 18,30 zł), w 2022 – 3010 zł. Łatwo zauważyć, że płaca minimalna w ciągu 6 lat wzrosła o 60% (2015 – 1750 zł, 2021 - 2800 zł). Oczywiście wzrost płacy minimalnej musi się przełożyć na wzrost inflacji. Np. piekarz zmuszony podnieść minimalne zarobki pracownikom musi (ratując się przed plajtą) podnieść ceny swych wyrobów. Wzrost płacy pracowników nie przekłada się na wzrost liczby wyprodukowanych artykułów, więc artykuły muszą zdrożeć. W kontekście inflacji należy też zwrócić uwagę na unijne dotacje. Te pieniądze są pustymi pieniędzmi i są istotną przyczyną wzrostu inflacji. Za te pieniądze nie wyprodukowano żadnych artykułów równoważnych, które znalazły się na polskim rynku. Wynagradzani tymi pieniędzmi pracownicy nabywają artykułu na polskim rynku, nie dając w zamian nic. Wybudowana infrastruktura (kanalizacja, wodociągi, ścieżki rowerowe, jezdnie itp.) nie przynosi dochodu, a wymaga dodatkowych środków finansowych na jej utrzymanie. Gdyby te środki były kierowane na rozbudowę zakładów produkujących towary lub świadczących usługi, to nie wywoływałyby inflacji i wzmacniałyby polską gospodarkę. Jednak UE nie godzi się na takie inwestycje, ponieważ stare kraje UE nie są zainteresowane w budowaniu sobie konkurencji. Jak ktoś wie, jak działa wolny rynek, to również wie, że ceny nie mogą rosnąć w nieskończoność. Nie mogą być dużo wyższe niż u naszych sąsiadów. Wolny przepływ towarów i usług między członkami UE wyrównuje wszelkie skoki cen. U nas ceny relatywnie są jeszcze niższe (podobnie jak płace), więc istnieje jeszcze pole do wzrostu cen. Coraz więcej wyborców zaczyna rozumieć te mechanizmy, coraz więcej wyborców uodparnia się na bezmyślną propagandę opozycji. Negacja wszystkiego zdradza zamiary. Polacy czekają od 6 lat na ofertę opozycji, lecz konkretów brak. Praca u Niemca za drobne Polaków już nie interesuje, nie skusi ich też tęczowe szaleństwo. Nasi wiejscy aktywiści czują podskórnie, że zbliża się kolejna klęska wyborcza i stąd takie podenerwowanie w ich szeregach.
Okazuje się, że największe zło to letnik. Jak zamilkł, to było Zielonemu miło i panował na świecie spokój. Jak napisałem kilka słów, to świat się zawalił. Czy Zielony nie przecenia moich możliwości? Zielony oskarża nas (mnie i p. Polakową) o chęć ponownego zarządzania finansami Polski. Nic takiego nie miało miejsca. Zielony, jako największy miłośnik wolności, równości i tolerancji, mając władzę, natychmiast zabrałby nam prawo głosu. Lewica tak właśnie ma. Głosi szczytne hasła, ale one mają zastosowanie tylko do swoich (głównie wyzwolonych kobiet, lesbijek i gejów). Zielony z tęsknoty za minionymi czasami posłużył się tekstem z Internetu, napisanym przez człowieka wychowanego na propagandzie TVN. Dlaczego Zielony nie udostępnił link do tego tekstu? Czyżby się wstydził to zrobić? Internauta, który przyrównał Polskę do pryszcza na odbycie, wie, co pisze. Większej obelgi nie mógł wymyślić. Wie z autopsji, jaka to przykra dolegliwość dla gejów. Wydaje mi się, że Zielony też wie, o co biega.

Pani Barbaro 1 pracuje pani od 1990 r. w samorządzie i nie wie pani, że lokalne podatki w całości pozostają do dyspozycji władz gminy? Na pani pensję pracowała klasa średnia, a pani nie wyprodukowała ani jednej pożytecznej rzeczy. Niestety nie ma się czym chwalić.

Pani Polak, proszę nie denerwować „warcaby”. Przecież ta osoba strasznie się w Polsce męczy. Patrząc na wpisy tej osoby w dniu 14 listopada (i 15) można się zaniepokoić o jej stan zdrowia. Jest bezwzględnie wykorzystywana przez pracodawcę (pisze, że: „pracuje, a nie dostaje, NIC zero, czyli NIC”). Dlaczego gminna opieka społeczna nie pomoże „warcabom”? Może zrobić publiczną zrzutkę i wspomóc naszego ziomka. Ratujmy osoby ciężko pracujące za darmo.

Panie Januszku, jak pan słusznie zauważył, problem jest ze składką zdrowotną. Do tej pory przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną (9%) od kwoty przeciętnego wynagrodzenia (w 2021- 5656,51 zł, po odliczeniach 4242,38 zł). Po odliczeniu od podatku (7,75%) do zapłacenia było 381,81 zł. Taki skomplikowany system liczenia składki wymagał zmian. Przedsiębiorca mógł zarabiać 30 000 miesięcznie, a jego składka zdrowotna nie przekraczała 400 zł. Podobne zarobki osiągają m.in. informatycy. Ostatecznych rozwiązań jeszcze nie ma i nie ma co rozdzierać szat. Trzeba ciągle pamiętać, że służba zdrowia domaga się dużych pieniędzy.

Temat dotyczył zadłużenia gminy, a stał się dyskusją o sprawach krajowych. Nikt nie zauważył, że wzrost stóp procentowych (do 1,25%) odbije się na kosztach obsługi nie tylko ostatniej emisji obligacji. W 2012 r. wynosiły 4,8%. Głosy domagające radykalnego wzrostu stóp procentowych płyną z ust opozycyjnych polityków. Nie wróży to nic dobrego dla finansów naszej gminy. W Czechach stopy procentowe wynoszą już 2,75% (jak u nas w 2014 r.).
Wyłączam się z tej dyskusji, ponieważ zeszła na tematy niezwiązane z gminą. Stała się prezentacją osobistych frustracji i powtarzaniem telewizyjnej propagandy. Proszę nie przekraczać dobrych obyczajów, to dotrzymam danego słowa.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by Zdzisława Polak »

Ja też serdecznie dziękuję Letnikowi za przybliżenie wielu spraw w tym podatkowych i składki zdrowotnej. Obawiam się jednak, że nasze wyjaśnienia i tak nie zmienią przekonań ideologicznych Warcab, Zielonego i Barbary 1. A może jednak postarają się to przemyśleć, przeanalizować i przyznać, że nie maja racji.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by warcaby »

Nie zmienią, letnik tak jak i pani napisał z grubsza o wszystkim i o niczym, potem spuentował tak jak i pani że moje poglądy się nie zmienią aby zakończyć dyskusję, proszę dalej o odpowiedzi bo nadal ich nie uzyskałem, a i jeszcze jak ma się ta pensja minimalna do dzisiejszych cen i opłat, szybciej rosną ceny i opłaty niż ta marna pensja minimalna ale to tak dla zamydlenia oczu, za chwilę będzie następne 500 plus, bon energetyczny, pewnie 15 jakaś dla emerytów i rencistów bo przecież wybory idą.
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

Ponieważ osoba używająca Nicka „warcaby” domaga się również ode mnie odpowiedzi, co ma zrobić, gdy nie dostaje NIC, a płaci podatki, odpowiadam – zgłosić się do lekarza.
letnik

Re: Kolejne zadłużanie Gminy Poraj

Post by letnik »

ZAWIADOMIENIE: XXXIII SESJA RADY GMINY PORAJ, odbędzie się 25 listopada 2021 r., godz. 7 30 (sesja w trybie zdalnym): https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=7069
W ramach walki z inflacją i robieniu na złość rządowi, władzę gminy podnoszą solidnie swe wynagrodzenie. Dobrze, że jest z czego, a to zasługa sprawności i odpowiedzialności zarządu Gminy. Brawo! Tak trzymać.
Projekt uchwały podwyższającej wysokość diet: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=7070
1) dla Radnego w wysokości - 1.803,73 zł (84% maksymalnej kwoty);
2) pełniącego funkcję Przewodniczącego Rady w wysokości - 2.147,30 zł (100% maksymalnej dopuszczalnej kwoty);
3) pełniącego funkcję Wiceprzewodniczącego Rady w wysokości - 1.911,10 zł (89% maksymalnej dopuszczalnej kwoty);
4) pełniącego funkcję Przewodniczącego Komisji stałej w wysokości - 1.911,10 zł (89% maksymalnej dopuszczalnej kwoty)
Ustalenia dotyczące wysokości diet dla Radnych Gminy Poraj, mają zastosowanie do diet należnych radnym od dnia 1 sierpnia 2021 r.
Propozycja podwyżki diet z 2018 r.: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5662
1) dla Radnego w wysokości - 653,00 zł
2) pełniącego funkcję Przewodniczącego Rady w wysokości - 1061,00 zł
3) pełniącego funkcję Wiceprzewodniczącego Rady w wysokości - 816,00 zł
4) pełniącego funkcję Przewodniczącego Komisji stałej w wysokości - 735,00 zł.
Projekt uchwały o wynagrodzeniu Wójta Gminy Poraj: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=7070
1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10.250,00 zł;
2) dodatek funkcyjny w kwocie 3.150,00 zł;
3) dodatek specjalny w kwocie 4.020,00 zł.
Razem: 17 420 zł.
Pozostałe składniki wynagrodzenia przysługują według obowiązujących przepisów.
Uchwała o wynagrodzeniu wójta z 2018 : https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5640
1) wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4.100,00 zł
2) dodatku funkcyjnego w wysokości 1.900,00 zł
3) dodatku specjalnego w kwocie wynoszącej 40% (wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) w wysokości 2.400,00 zł
Dodatek za wieloletnią pracę wypłaca się zgodnie z § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w kwocie 820,00 zł.
Łączne wynagrodzenie Wójta Gminy Poraj wynosiło 9.220,00 zł.
Obowiązująca uchwała o wynagrodzeniu wójta z 2020 r: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=6310
1) wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4.700,00 zł
2) dodatku funkcyjnego w wysokości 1.900,00 zł
3) dodatku specjalnego w kwocie wynoszącej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w wysokości 2.640.00 zł.
Dodatek za wieloletnią pracę wypłaca się zgodnie z §7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w kwocie 940,00 zł.
Łączne wynagrodzenie Wójta Gminy Poraj wynosi obecnie 10.180,00 zł.
Last edited by letnik on 21 Nov 2021, 14:28, edited 2 times in total.
Post Reply