TVP w Żarkach Letnisku

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

TVP w Żarkach Letnisku

Post by Zdzisława Polak »

Dzisiaj na zaproszenie mieszkańców ul Wesołej w Żarkach Letnisku odwiedziła nas TVP Katowice. O godz 18:30 najprawdopodobniej będzie z tego wydarzenia krótki reportaż. Zapraszam do oglądania dziś wieczorem.
Last edited by Zdzisława Polak on 14 Mar 2023, 11:13, edited 1 time in total.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Zdzisława Polak »

Reportaż o Żarkach L. nie zmieścił się w dzisiejszej ramówce i dlatego będzie juto (niedziela) o 18:30 . Przepraszam.
Last edited by Zdzisława Polak on 14 Mar 2023, 11:13, edited 1 time in total.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Zdzisława Polak »

Reportaż o drogach w Żarkach Letnisku był transmitowany w niedzielę. Były to pewne informacje przekazane w telegraficznym skrócie. Żeby Państwo mogli poznać jaki jest plan i jakie wykonanie wydatków na drogi i inne cele ( w tym samo utrzymanie Urzędu Gminy) załączam link do wykonania budżetu za 2021. https://poraj.bip.net.pl/?a=7294
A tutaj mamy link do WPF https://poraj.bip.net.pl/?a=7723 W tabelkach WPF są zawarte bardzo cenne informacje i tak np w tabelce na str. 7 wiersz 8 kolumna 6 mamy wykazany dług Gminy w 2022 r, który wynosi 30.959.851 zł , Zaś w tabelce na str. 5 wiersz 8 kolumna 7 (2.1.3) mamy zapis ile w roku 2022 wydano na samą obsługę zadłużenia (tzn. same odsetki od kredytów) -jest to kwota 1,080 mln zł a wiersz poniżej podane mamy ile zapłacimy odsetek w roku 2023 - jest to kwota 1,632 mln zł Proszę czytać analizować te materiały i wyciągać wnioski. mam nadzieję, że zauważycie Państwo jak źle jest dzielony budżet naszej Gminy ile jest wydawane na potrzeby bieżące czyli na konsumpcję a ile na wydatki inwestycyjne w tym drogi, kanalizację i rowy.
Krystian Brymora
Bywalec
Posts: 20
Joined: 16 Aug 2022, 14:41

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Krystian Brymora »

Tutaj pełny materiał na YouTube +opis pod filmem wyjaśniający jak przez wiele lat słuchamy tylko obietnic. Tymczasem Gmina zaprzestała nawet remontów, które wcześniej wykonywała 2x w roku. Zapraszam do obejrzenia i komentowania.

https://www.youtube.com/watch?v=YjXvWTc4A5I
Byly
VIP
Posts: 734
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Byly »

Ja kiedyś walczyłem z Gminą w sprawie podobnej drogi. Mam doświadczenie. Oczywiste że Gmina powinna dbać o stan dróg. Powiem tak, to wy mieszkańcy jesteście winni, że macie taką drogę. Nie powinniście dopuścić, żeby wam Gmina naprawiała drogę leśną żużlem, tłuczniem, czy innymi odpadami. Teraz to już po drodze, już się nie da naprawić. Jedyne wyjście to asfalt, lub kostka brukowa, ale to raczej będzie po wykonaniu kanalizacji? Droga leśna, czyli dukt leśny, powinien taki pozostać a Gmina powinna się tylko ograniczyć do ewentualnego wyrównywania takiej drogi, by korzenie nie wyszły na wierzch. Proszę spróbować pojeździć sobie po ulicach w Żarkach Letnisku i zobaczyć, że ulice które nie zostały "naprawione" tłuczniem są w dużo lepszym stanie niż te remontowane przez Gminę. Nawet jadąc ulicą Zieloną i przez las do tamtych Żarek lepiej się pojedzie niż po ulicy Wesołej. No chyba, że teraz przy wycince lasów, Lasy Państwowe popsuły tę drogę? Nie wiem, nie jechałem? Ale cóż poradzić skoro prawie wszyscy chcą naprawy drogi w postaci wyrównania tłuczniem? Nic nie poradzisz :shock:
Krystian Brymora
Bywalec
Posts: 20
Joined: 16 Aug 2022, 14:41

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Krystian Brymora »

Sprowadziłem się do Żarek w 2017 roku. Droga od tego czasu była tylko wyrównywana traktorem (2x w roku). Mieszkańcy też ją wyrównywali ciągnąc za autami terenowymi specjalne konstrukcje, łatali gruzem, popiołem i czym popadnie żeby utrzymać przejezdność. Były też nawożone frezy i walcowane kosztem własnym mieszkańców. W 2021 roku gmina nawiozła kilka wywrotek grubego kamienia, ale nie był on walcowany i spłynęło z pierwszym deszczem. Faktycznie zgadzam się, takie "remonty" to wyrzucanie kasy w błoto. Od 2021 roku walczymy więc o asfalt w nieinwazyjnym pasie 3,5m.

Na Wesołą (2,3 km, 120 numerów) mamy 2 wjazdy: od strony Letniskowej i Sowiej (gm. Myszków). Kiedyś alternatywa była właśnie ulica Sowia, bo była regularnie utrzymywana przez burmistrza miasta (był nawet profesjonalnie zrobiony odcinek takim kamieniem bazaltowym, korytowate/wywalcowane). Przez 3 miesiące jeździło się jak po autostradzie. Niestety brak odwodnienia przywrócił drogę do pierwotnego, albo nawet i gorszego stanu. Teraz nie ma alternatywy, Myszków nie utrzymuje drogi. Widocznie mieszkańcom tego odcinka to nie przeszkadza.

Cały problem polega na tym, że od tego czau byliśmy zwodzeni/oszukiwani przez władze że się nie da, że nie ma pieniędzy (na zmianę). Wszystko w opisie pod filmem YouTube (prośba o udostępnianie i robienie "zasięgów"). Jak zrobiliśmy koncepcje z projektantem, zmusiliśmy gminę do wytyczenia osi jezdni okazało się że się jednak da. Teraz wracamy do argumentu przepisy się zmieniły (gmina podaje nam błędną podstawę prawną !) i... nie ma pieniędzy. A petycja mieszkańców pozytywnie rozpatrzona 30.09.2021 pod warunkiem realizacji inwestycji etapami. Urzędnicy są niekompetentni. Nie wiedzieli kto ma rozpatrzyć petycję, nie rozumieją podziału władzy na uchwałodawczą (RG) i wykonawczą (Wójt), na co zwrócił uwagę Śląski Urząd Wojewódzki w decyzji (mam ją). Nie wiedzą kto ma wydać decyzję środowiskową dla takiej drogi. Nie wiedzą jakie parametry powinna spełniać...

Tymczasem gmina wydaje 1 mln PLN na wykup boiska w Masłońskiem, marudzi że wpływy z PIT spadły o 3,5 mln PLN. Natomiast z podatku od nieruchomości wzrosły o 3,5 mln PLN i wzrosną o kolejne 3 mln PLN przez wysoką inflację w 2023 roku. Gmina ratuje się sprzedażą nieruchomości, a jakże z Żarek-Letnisko. Od 2020 roku sprzedała za ponad 1 mln PLN. W 2023 planuje sprzedać za 2,8 mln PLN (słynne 2 działki łącznie 3,7 ha). Pamiętajcie Państwo również, że Żarki Letnisko mają największy wkład w torcie podatku od nieruchomości. To prawie 3 mln PLN (2021 rok) czyli ciut więcej niż sam Poraj. Tymczasem inwestycji nie ma (oprócz kanalizacji, na którą Gmina ma dotację z Polskiego Ładu). Walczmy o swoje, mówmy jednym głosem, bo potrzeby poprawy infrastruktury w Ż-L są olbrzymie. Priorytetem władz powinna być infrastruktura, rozumieli to już w starożytnym Rzymie budując Imperium, zrozumiała to Polska po wstąpieniu do UE w 2004 roku. Jeszcze raz, infrastruktura kluczowa ! Tymczasem 11 mln Gmina wydaje na utrzymanie dróg w całym obszarze... 600 tys. PLN czyli <1% budżetu ! Sąsiednie Żarki wydają 10% budżetu, a nie mają go dużo większego jak argumentują radni. Tam buduje się drogi w lesie (jak np. Czarka). Zachęcam do sprawdzenia :)
https://zapodaj.net/fe0ee57186220.jpg.html
https://zapodaj.net/8ca75a9a8f8fe.jpg.html

Wiem, bo robiłem zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej. Każdy ma do tego prawo. Zachęcam do tej formy komunikacji z Gminą. Mam dużo więcej analiz niegospodarności w Gminie (choćby gospodarka odpadami). Zawodowo trudnię się analizą danych na dużych zbiorach liczb (Big Data) i współzarządzam dużym funduszem. Brakuje jednak stanowczo czasu na udostępnianie wszystkiego (tak jak "kompetentny" radny Bojanek na Facebook). I odpowiadając na pytania: nie, nie robię kampanii wyborczej (jak sugerują radni), nie zamierzam brać udziału w tym cyrku. Jestem tylko zbulwersowanym mieszkańcem. Mam nadzieję że jest nas więcej i połączymy siły !

PS. Wesoła do Dzierżno, koniec gminy Poraj (połączenie z Myszkowem). Patrząc na postępy kanalizacja nie dojdzie tu za mojego życia, a jestem jeszcze dość młody :)
Marcin
Ekspert
Posts: 186
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Marcin »

Byly wrote:
15 Mar 2023, 14:16
Ja kiedyś walczyłem z Gminą w sprawie podobnej drogi. Mam doświadczenie. Oczywiste że Gmina powinna dbać o stan dróg. Powiem tak, to wy mieszkańcy jesteście winni, że macie taką drogę.
Jeżeli moja droga nie zostanie wnet naprawiona to zamierzam przesłać do gminy przykładowy cennik z ASO mojego producenta samochodu. Jak sobie zdadzą sprawę, że naprawa zawieszenia przewyższa roczne uposażenie wójta gminy to myślę, że bardzo szybko wszystkie dziury zostaną załatane.
Byly
VIP
Posts: 734
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Byly »

Zacytowałeś tylko kawałek mojego postu i wyszło, tak jak ja bym winił was w całości za te dziury. To manipulacja:)
Zaniesienie dokumentów do Gminy z ASO nic nie da. Jeżeli chcesz walczyć na ostro to musisz iść z tym do sądu. Sądy mamy niezależne to osądzą sprawiedliwie. Jednak to bardzo długa droga ale życzę powodzenia.
Marcin
Ekspert
Posts: 186
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: TVP w Żarkach Letnisku

Post by Marcin »

Napisałem o ASO jako formie prewencji i obudzenia nierobów z gminy. Był taki przypadek w styczniu w Polsce gdzie gmina musiała ratować się polisą OC za naprawę McLarena w wysokości 450 tysięcy złotych, bo wpadł w gminną dziurę i mu poszło zawieszenie. Czy nasza gmina jest gotowa na poniesienie takich kosztów? Czy posiada polisę OC? Te pytania powinni sobie zadać urzędnicy.

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/ak ... askoczyly/
Post Reply