Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Zdzisława Polak »

link do tego zawiadomienia i porządku pracy tej Komisji objazdowej https://poraj.bip.net.pl/?a=7460
Proszę otworzyć link i zobaczyć, że Radnych gminy Poraj interesują tylko Remizy OSP.
Bardzo mnie dziwi, że Radni nie chcą zobaczyć stanu gminnych dróg, basenu kąpielowego w Żarkach Letnisku i zapytaniu dlaczego już trzeci sezon basen jest nieczynny i widnieje tam tabliczka "zakaz kąpieli" - dokąd tak będzie? Dlaczego Radnych nie interesuje zanieczyszczanie rzeki Czarki i basenu kąpielowego a następnie Warty i dalej Zalewu Porajskiego ? Kto zainteresuje się i kiedy nadmierną wycinką drzew w naszej Gminie?
Dobrze by było sprawdzić czy bezpiecznie jest zorganizowane dojście dzieci do szkoły, jak przebiega budowa Gminnego Amfiteatru w Żarkach L. itp
Mam prośbę do przewodniczącego Komisji o uzupełnienie porządku tej Komisji objazdowej, o moje propozycje póki jeszcze można.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Zdzisława Polak »

12,07.2022 już dawno minął i nie ma żadnych relacji z tej gminnej komisji wyjazdowej.
Mieszkańcy są ciekawi co Komisja zlustrowała, gdzie była, co ustaliła i jakie wnioski wypracowała? Czekamy również na publikacje protokołu z tej komisji wyjazdowej.
Pozdrawiam wszystkich członków tej komisji i czekam na informacje.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by zg »

Zdzisławo, ja bym nie nazywał "naszego" amfiteatru gminnym....Powstał on bowiem dzięki staraniom Zarządu TPŻL i garstki aktywistów, wśród których trzeba docenić ogromny wkład pracy wniesiony przez Mirka Kozieła....
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Zdzisława Polak »

Zbyszku zgadzam się z Tobą, że amfiteatr w Żarkach Letnisku tylko z nazwy jest gminny. Faktycznie to ten poprzedni amfiteatr został zbudowany z inicjatywy i ze środków mieszkańców Zarek Letniska a obecny powstał z inicjatywy TPŻL Żarki Letnisko przy ogromnym dofinansowaniu pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego i wsparciu również mieszkańców. Z tego co wiem to udział Gminy Poraj jest zerowy.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by zg »

Szanowni Państwo poniższy tekst zamieszczam na prośbę Pani Prezes TPŻL Barbary Wożniak.

Szanowni mieszkańcy.
Pragnę wyjaśnić zasady, na których Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska otrzymało dotację na budowę amfiteatru z funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
Po pierwsze:
nasze stowarzyszenie musiało zakończyć inwestycje, rozliczyć się z wykonawcą a następnie wnioskować o zwrot dotacji. Nasz całkowity koszt budowy to 200 tys zł z czego Urząd miał zwrócić 150 tys. 50 tys musieliśmy mieć wkładu własnego, który to otrzymaliśmy od sponsorów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom.
Natomiast brakujące 150 tys otrzymaliśmy w formie pożyczki z Urzędu Gminy w Poraju za co również jesteśmy bardzo wdzięczni, bowiem inaczej nie ruszylibyśmy z budową, Pożyczka była bez procentu i oddaliśmy ją dopiero po ponad roku , bo tyle trwa procedura jeżeli chodzi odotacje. Budowa zakończona w październiku a pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego dotarły do nas dopiero w czerwcu tego roku.

Po drugie
umowa z Urzędem Marszałkowskim zabraniała nam korzystania z podwójnego finansowania ze środków publicznych w tym z pieniędzy od samorządów terytorialnych. Dlatego tak zwaną zywą gotówką naszej inwestycji nie mogła wesprzeć ani Gmina Poraj ani Starostwo Myszkowskie.


Jednak gest ze strony UG Poraj – udzielenie pożyczki to bardzo poważny wkład naszej gminy.

W imieniu Zarządu TPŻL Barbara Woźniak prezes stowarzyszenia.
warcaby
Guru
Posts: 207
Joined: 23 Nov 2017, 12:13

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by warcaby »

W końcu rzetelna informacja, pięknie, gratulacje dla Panstwa za ta inwestycje i wytrwałość.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Byly »

Może trochę będę zarozumiałym ale ja o tym wszystkim wiedziałem. Nawet nie wiem skąd, pewnie było to gdzieś opisywane w mediach? Może nawet tutaj na tym forum? Sponsor Sokpol dał 50 tysięcy, parę tysięcy było z rzutki. To że Gmina pożyczyła też gdzieś było opisywane? Natomiast co do nazwy: wydaje mi się że Gminny Amfiteatr to brzmi bardziej donioślej niż Amfiteatr w Żarkach Letnisku.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by zg »

Nazwa amfiteatru będzie miała brzmienie " Amfiteatr Żarki Letnisko" tak jak jest to na wizualizacji i zgodnie z projektem/
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Igor »

Były, gmina wybuduje sobie gminny amfiteatr w Poraju, ten jest nasz, Żarek Letniska i nie trzeba mu żadnego gminnego dostojeństwa
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Zdzisława Polak »

Ucieszyło mnie informacja, że w dniu 16.08.2022 r o godz 8:00 będzie ponowna komisja wyjazdowa Rady Gminy Poraj do Żarek Letniska w/s:
- dróg ,
- amfiteatru,
- stacji PKP
Dobrze by było dopisać jeszcze wizytacje basenu kąpielowego w Żarkach Letnisku
Oto link https://poraj.bip.net.pl/?a=7499
Komisja rozpoczyna się w Urzędzie Gminy w Poraju o godz. 8:00 a ostatni punkt komisji to objazd Żarek Letniska. Dobrze by było podać przewidywaną godzinę przyjazdu do Żarek Letniska i miejsce spotkania w Żarkach Letnisku.
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Igor »

Robią sobie wycieczkę, bo nic z tych wyjazdów nie wyniknie. Pani powinna najlepiej to wiedzieć bo to pani rząd doprowadził budżety gmin do ruiny. Ciekawe czy będzie się pani cieszyć jak gmina będzie musiała wyłączyć oświetlenie na pani ulicy, zobaczy pani wtedy jak się mieszka np. na Dębowej
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Zdzisława Polak »

Igor dlaczego za wszystko obwiniasz Rząd i przy okazji mnie?. Czy Rząd Polski nie jest Twoim Rządem? Jeśli demokratycznie wybrany Rząd Polski nie jest Twoim Rządem - to kim Ty jesteś człowieku? Czy Ty jesteś Polakiem, czy masz polskie obywatelstwo ? Czy może jesteś jakimś agentem z obcego nam kraju?
Dlaczego za takie zarządzanie gminą też obwiniasz mnie ? Jak w gminie wyłączą światło to też moja wina ? Człowieku kimkolwiek jesteś to życzę Ci opamiętania. Popatrz na siebie w lustro i zastanów się nad tym co napisałeś.
Igor
VIP
Posts: 377
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Igor »

Właśnie z panią jest taki problem, że pani niczego nie rozumie, nie kojarzy pani skutku i przyczyny. A rząd rzeczywiście wybrany demokratycznie, ale głosowało na niego zaledwie 37 procent mieszkańców Polski, a gdyby znała pani troche historii to wiedziałaby pani, że demokratycznie nie znaczy DOBRZE.
memento
letnik

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by letnik »

Szanowny Igorze, aby nie stracić wiarygodności trzeba umieć posługiwać się danymi. Sugerowanie, że osoby, które nie poszły na wybory były przeciwko rządowi to znana manipulacja osób próbujących poprawić sobie samopoczucie. Stwierdzenie, że rząd doprowadził budżety gmin do ruiny, jest właśnie problemem kojarzenia przyczyn i skutków, ale to Twój problem. Do ruiny budżet doprowadziło duże zadłużenie gminy przez osoby nieodpowiedzialne. Demokracja była zagrożeniem dla Stalina i jest dla Putina, więc nie może być również dobra dla Ciebie. Twoja niechęć do demokracji nikogo nie dziwi.
O podatkach samorządowych już tutaj pisałem, ale widocznie ciągle o tym trzeba przypominać. Obecny sposób finansowania samorządów to pozostałość po czasach słusznie minionych, gdzie piętrzące się problemy stworzone przez komunistów stawały się nie do rozwiązania. Ten obecny sposób finansowania samorządów bardzo pasuje lewicowym samorządowcom, ponieważ zwalnia je z troszczenia się o systematyczny wzrost dochodów gmin. Za wszelkie swoje niepowodzenia mogą bezkarnie oskarżać rządy i domagać się od nich pieniędzy. Powiązanie dochodów gmin z centralnymi podatkami to bardzo głupi pomysł wymyślony przez socjalistów. Socjalistów, którzy przekształcili się z obrońców ubogich w obrońców zamożnych i tęczowych. Czując tam kasę (i źródło uciech) przekształcili się również w hipokrytów. Z infrastruktury gminnej zawsze większe korzyści czerpią ludzie bogaci. Są jednak wyjątki jak wodociągi i kanalizacja, z których korzystają wszyscy, ale i tu bogaci więcej zużywają wody i więcej jedzą i … Tak czy inaczej, wodociągi i kanalizacja powinny być inwestycjami priorytetowymi. Z dróg korzystają tylko posiadacze samochodów, a ludzie zamożni mają zazwyczaj po kilka samochodów i quadów. Z drogi z Poraja do Kuźnicy bardzo rzadko korzystają np. mieszkańcy Żarek Letniska. Dlaczego robotnik z Żarek Letniska pracujący w Myszkowie nieposiadający samochodu, dojeżdżający PKP, musi część swojego dochodu przeznaczyć na samorządy, które nawet połowę swojego budżetu wydają na swoje płace? Każda obniżka podatków centralnych zmniejsza finansowanie samorządów. Jest to pułapka na wyzysk podatkowy pracowników. Na te oczywiste wady finansowania samorządów z budżetu państwowego wymyślono już dawno (obowiązywał już w Polsce przedwojennej) podatek od posiadanego majątku (katastralny). Odciążenie budżetu z centralnego finansowanie samorządów, pozwala na dalszą obniżkę podatków centralnych. Podatek katastralny daje stabilność podatkową samorządu i wymusza na nim ciągłe dbanie o wzrost bogactwa nie tylko samorządowców, ale całej społeczności samorządowej. Zmusza samorząd do szukania inwestorów lokujących swą produkcję i usługi na jego terenie. Te wszystkie korzyści dla lewicowych samorządowców nie mają żadnego znaczenia. Sami stali się zamożni i nigdy nie pozwolą na opodatkowanie ich bogactwa. Lewica zawsze pasożytowała na podatkach ludzi ubogich, karmiąc ich znaną od dziesięcioleci propagandą obiecującą wspaniałą przyszłość pod jej rządami. Gdy przejmowali władzę, to się okazywało, że nie ma pieniędzy i trzeba podnosić podatki. Na czerwoną burżuazję nie ma mocnych.
Igor, ja nie chcę pozbawić Cię nadziei. Chcę Ci uświadomić błędy w myśleniu. Gdy je zlikwidujesz, masz szansę na duży awans społeczny i poprawę swojego bytu. Podatek katastralny Ci nie zagrozi, bo samorządowcy nie chcą o nim słyszeć.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Zdzisława Polak »

Ponoć ( wyjazdowa) Komisja Rady Gminy Poraj planuje przyjechać do Żarek Letnisko jutro tj 16.08.2022 około godz 10.
Co będzie wizytowane jako pierwsze w Żarkach Letnisku?
Może ktoś z naszych Radnych będzie uprzejmy poinformować społeczność żarecką o dokładnym czasie i miejscu spotkania.
I mam jeszcze jedną prośbę aby zamiast Stacji PKP odwiedzić nasz basen kąpielowy w Żarkach letnisku.
Zadaszanie schodów do przejścia podziemnego pod torami jest wykonane super i nie ma potrzeby wnosić do tego uwag a poza tym jest to inwestycja PKP a nie gminna. Zaś basen kąpielowy to NIECZYNNY obiekt gminny i należy czynić starania aby przywrócić go do użytkowania.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Komisja wyjazdowa Radnych Gminy Poraj w dniu 12.07.2022

Post by Zdzisława Polak »

Komisja wyjazdowa Rady Gminy Poraj wraz z Panią Wójt wizytowała dzisiaj stan kilku żareckich dróg, amfiteatr i na moją prośbę basen kąpielowy ( Pani Wójt na basen nie wstąpiła). Zdziwił mnie fakt, że przebieg tej Komisji nie był protokołowany ( dlaczego?).
Czekam mimo wszystko na protokół z tej Komisji oraz wnioski i ustalenia.
Post Reply