Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Zdzisława Polak »

Na dzień 27.04.2022 r godz. 13:30 zaplanowano Sesję Rady Gminy Poraj ( w trybie ZDALNYM).
Oto link do projektów uchwał : https://poraj.bip.net.pl/?a=7335
Proszę przeczytać bo jest kilka bardzo ciekawych zaproponowanych uchwał.
W dniu 25.04.2022 godz. 8:30 Wspólne posiedzenie wszystkich Komisji (tryb zdalny)
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Zdzisława Polak »

Dziwi mnie brak jakiejkolwiek dyskusji na temat tych zaproponowanych uchwał na najbliższą sesję w Gminie Poraj. Czy nikt nie przeczytał jeszcze materiałów sesyjnych ? Czy mieszkańców nie interesuje nasze lokalne prawo, które uchwalane jest na sesjach?
Chciałabym poznać zdanie naszych radnych - czyli naszych reprezentantów w Gminie Poraj na temat zaproponowanych uchwał na sesję w dniu 27.04.2022.
Szczególnie proszę Radnych o opinie dla projektu uchwały o nr 9 w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami oraz projektu o nr 10.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Zdzisława Polak »

W dniu 25,04.2022 na wspólnym posiedzeniu Komisji i w dniu 27.04.2022 na Sesji w Poraju będą podejmowane decyzje w sprawie gospodarowania gminnymi nieruchomościami. Dlatego chciałabym wiedzieć i nie tylko ja jak w tej sprawie głosować będą Państwo radni (za czy przeciw) ?
Mam nadzieję, że radni zapoznali się już z materiałami sesyjnymi i czekam na zabranie głosu na naszym forum. Społeczeństwo ma prawo wiedzieć. https://poraj.bip.net.pl/?a=7335...
Last edited by Zdzisława Polak on 24 Apr 2022, 22:30, edited 1 time in total.
Igor
VIP
Posts: 374
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Igor »

Jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach, więc podpowiedz Zdzisławo gdzie siedzi tym razem?
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Zdzisława Polak »

Wystarczy dokładnie przeczytać projekt uchwały poz. 9 i zauważyć, że ta uchwała nie może być przegłosowana. Jest w niej przekazanie kompetencji radnych na rzecz wójta w zakresie sprzedaży zakupu i dzierżawy gminnych nieruchomości. Czyli wójt pozyska uprawnienia do jednoosobowego podejmowania decyzji m.in. o sprzedaży majątku gminnego.

Poniżej zmiana proponowana przez Wójta Gminy Poraj;
" Rozdział
3. Zasady zbywania nieruchomości
§ 8. Wójt może bez zgody Rady zbywać lub oddawać w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiące własność Gminy (w tym udziały w nieruchomościach) o wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego do wysokości 250 000 zł w oparciu o ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
§ 9. 1. Nieruchomości stanowiące własność Gminy sprzedaje się lub oddaje w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu na zasadach przewidzianych w ustawie. O wyborze formy przetargu decyduje Wójt.
2. Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiących własność Gminy w trybie bezprzetargowym następuje w przypadkach przewidzianych w ustawie.
§ 10. Zgody Rady wyrażonej odrębną uchwałą wymaga sprzedaż nieruchomości Gminy Skarbowi Państwa lub innym jednostkom samorządu terytorialnego za cenę niższą niż 50% wartość określonej przez rzeczoznawcę majątkowego."
Igor
VIP
Posts: 374
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Igor »

tak też myślałem, ale nie wiedziałem jakie były poprzednie regulacje. Dlaczego więc n w zapisie końcowym proponowanej uchwały nie traci mocy podobna poprzednia uchwała a tylko uchwała o gospodarce lokalami mieszkalnymi?
memento
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Zdzisława Polak »

Bo takiej uchwały nigdy nie było, ponieważ to są kompetencje Rady Gminy. I to Rada zdecyduje czy swoje uprawnienia przekaże wójtowi.
Igor nie pytaj mnie lecz zapytaj publicznie radnych gminnych o dyskusję i ustalenia z dzisiejszej Komisji wspólnej. Ja nie brałam udziału w komisji więc mam tylko informacje z drugiej ręki. Z informacji jakie otrzymałam- ponoć na komisji wspólnej była ostra dyskusja i postanowiono aby rozpatrywanie tego projektu uchwały odłożyć na termin późniejszy ( jesień).
Ale proszę lepiej zapytać u źródła czyli radnego gminy Poraj.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Ciekawe projekty uchwał na sesje Rady Gminy Poraj 27.04. 2022

Post by Zdzisława Polak »

Dla tych mieszkańców Gminy Poraj, którzy nie obejrzeli nagrania z Sesji Rady Gminy Poraj z dnia 27.04.2022
Oto link https://poraj.bip.net.pl/?a=7341
Czy po obejrzeniu relacji z Sesji można się dowiedzieć jakie konkretnie prawo lokalne zostało uchwalone? Co Państw o tym sądzicie?
Czy nie powinny być czytane projekty uchwał , żeby mieszkańcy mogli się dokładnie dowiedzieć czego dotyczą poszczególne uchwały i jakie konkrety zawierają?
Post Reply