Sołectwo

Gmina Poraj - spadek liczby narodzin i wzrost zgonów i mniej ślubów w 2020 roku

Ilona Hadzinska 1

Urząd Stanu Cywilnego w Poraju podsumował 2020 rok. Podobnie jak w całym kraju, nastąpił spadek liczby narodzin i wzrost zgonów, było też mniej ślubów. To żniwo epidemii koronawirusa.

Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z lektury ubiegłorocznych danych stanu cywilnego w Poraju. W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Poraju odnotował 70 urodzeń. W jednym przypadku doszło do urodzenia w domu.

Czytaj więcej...

Ulga za kompostownik na własnej działce

compost kompostowanie

Zapewne wielu z nas dokonuje recyklingu odpadów biodegradowalnych, bioodpadów pochodzących z naszych kuchni, ogródków, działek w przydomowych kompostowniach czy kompostowniach na pryzmie. To jest świetny sposób, aby wykorzystać to, co wydaje się już bezużyteczne, lub to z czym nie wiemy co zrobić. Można skorzystać z ulgi z tytułu kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych. ULOTKA.

Czytaj więcej...

Ankiety dla mieszkańców. Prosimy o wypełnienie

Ankieta 2020

Samorząd Gminy Poraj,
- działając na podstawie: art.17 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej( Dz. U. z 2020 r. poz.1876)oraz art.4 ¹ ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi( Dz. U. z 2019r. poz. 2277), przystąpił do opracowywania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych;

Czytaj więcej...

Michał Drzewiecki sołtysem Żarek Letniska

Solectwo Zarki Letnisko

Wybór nowego sołtysa i rady sołeckiej oraz przyjęcie Funduszu Sołeckiego na 2021 rok były najistotniejszymi punktami zebrania wiejskiego w Żarkach Letnisku, które odbyło się w piątek 11 września. Nowym sołtysem został nauczyciel historii Michał Drzewiecki.

Czytaj więcej...

Napisali o nas

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer