Wystąpienie wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak w związku ze stanem epidemii koronawirusa

Katarzyna Kazimierczak woj Gminy Poraj

Specjalne wystąpienie wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak w związku ze stanem epidemii koronawirusa. A w nim: o trudnym czasie wyznaczonym licznymi ograniczeniami codziennego życia, o konieczności przekształcenia funkcjonowania Urzędu Gminy Poraj w tzw. system online, o sytuacji Gminnego Ośrodka Zdrowia i utrudnieniach dla pacjentów, o edukacji w czasie kwarantanny, wytężonej pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także innych, trudnych decyzjach podjętych na skutek aktualnej sytuacji epidemiologicznej w tym m.in. o rezygnacji z organizacji tegorocznych Dni Gminy Poraj. Zapraszamy do obejrzenia!!!

https://www.facebook.com/watch/?v=141665287289117

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Poraj!

Za nami kilkanaście dni funkcjonowania w nowej, bardzo trudnej rzeczywistości. Przed nami – trudny do określenia czas wyznaczony licznymi ograniczeniami codziennego życia. Już teraz dziękuję wszystkim tym, którzy odpowiedzialnie stosują się do ograniczeń i zaleceń sanitarnych, ograniczając kontakty społeczne, dbając o higienę i dostosowując się do utrudnień, jakie wymusza na nas sytuacja. Szczególnie dziękuję tym, którzy z racji powrotu zza granicy lub też z powodów medycznych pozostają w kwarantannie domowej. Jesteśmy z Wami oferując wsparcie nie tylko duchowe ale także – w miarę potrzeb logistyczne poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Gminy w Poraju.

Z powodów dla wszystkich oczywistych Urząd Gminy został zamknięty. Nie znaczy to jednak, że urzędnicy nie pracują. Mieszkańcy mogą załatwiać WSZYSTKIE sprawy telefonicznie, mailowo lub – w szczególnie ważnych przypadkach osobiście (indywidualnie) po uprzednim umówieniu się telefonicznie. Dotyczy to spraw meldunkowych, odbioru dokumentów, aktów zgonu. Każdy problem zgłoszony poprzez kontakt telefoniczny czy mailowy będzie skutecznie rozwiązany. Proszę jednak o cierpliwość gdyż ilość zgłoszeń, zwłaszcza dotyczących odpadów i podatków, jest naprawdę bardzo duża, a telefon dzwoni praktycznie bez przerwy.

Dziękuję wszystkim pacjentom Gminnego Ośrodka Zdrowia za zrozumienie jak istotne dla naszego bezpieczeństwa są wprowadzone tam ograniczenia. Uruchomiliśmy dodatkowe numery telefonów aby osobno realizować e-recepty i nie blokować linii wyznaczonej na Tele-opiekę. Nasze służby medyczne działają sprawnie i są w stałym kontakcie zarówno z pacjentami, GOPS-em i Urzędem.

Rodzice uczniów naszych szkół wiedzą, że w każdej placówce funkcjonuje zdalne nauczanie. To bardzo trudny czas dla Państwa bo w większym niż dotychczas stopniu musicie kontrolować aktywność Waszych Dzieci w domu, przy komputerze. Zapewniam, że codziennie otrzymują zadania do zrobienia, a także są aktywizowane przez swoich nauczycieli w nieco innej, często nawet atrakcyjniejszej formie. W dalszym ciągu kontrolujmy i powstrzymujmy nasze dzieci przed gromadzeniem się w miejscach, w których zwykli się spotykać. Po to właśnie wyłączyliśmy z funkcjonowania szkolne boiska, siłownie, place zabaw. Niestety, nie możemy tego zrobić z terenami wokół zalewu – liczę bardzo na obywatelską postawę wszystkich odpowiedzialnych mieszkańców, którzy byliby świadkami takich spontanicznych zgromadzeń, zwłaszcza w perspektywie czekających nas ciepłych wiosennych dni.

Szanowni Państwo – klienci naszych dyskontów! Mam nadzieję, że ze zrozumieniem przyjmujecie ograniczenia wprowadzane przez menadżerów tych sklepów. Pamiętajcie jednak, że zakupy, to także forma kontaktów społecznych! Ograniczmy ich częstotliwość, szukajmy odpowiednich pór, a nade wszystko – zachowajmy wszelkie zasady ostrożności! Nikogo nie powinny dziwić takie środki ostrożności jak rękawiczki, maseczka, dwumetrowa odległość od drugiego człowieka.

Urząd Gminy realizuje na bieżąco wszystkie ograniczenia i zalecenia, jakie nakładają na nas organy administracji państwowej, również te, które wynikają ze wspólnych ustaleń organów administracji samorządowej. Część trudnych decyzji podejmujemy jednak samodzielnie, w przekonaniu, że tego wymaga od nas rozwój epidemii. Dlatego z przykrością się dzielę z Państwem decyzją, którą podjęłam w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Naszych Mieszkańców, Gości ale również w geście solidarności dla Naszych Przedsiębiorców – sponsorów i sprzymierzeńców kultury w Gminie Poraj. TEGOROCZNE DNI GMINY PORAJ ZOSTAJĄ ODWOŁANE. Impreza masowa, JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH W REGIONIE, wymaga wielu miesięcy przygotowań, zawarcia wielu umów i zgromadzenia środków, które W ZNACZNEJ CZĘŚCI pochodzą od naszych sponsorów. Nie możemy oczekiwać, aby w czasie nieuchronnej recesji wywołanej epidemią mogli (co dotąd czynili) wspierać nasze działania w tym zakresie. JESTEM PRZEKONANA, ŻE MARKA DNI GMINY PORAJ NIE UCIERPI NA TEJ DECYZJI, ŻE SPOTKA SIĘ ZE ZROZUMIENIEM. SĄDZE ŻE POŁOWA LIPCA MOŻE NIE BYĆ JESZCZE DOBRYM CZASEM NA ŚWIĘTOWANIE.

Jednocześnie zapewniam, że jeżeli sytuacja na to pozwoli mniejsze imprezy, które na stałe weszły do kalendarza życia kulturalnego Gminy Poraj odbędą się bez zakłóceń.

Życzę wszystkim zdrowia i apeluję: stosujcie się do wszystkich nakazów dotyczących ograniczenia spotkań, zgromadzeń, przemieszczania się. I przede wszystkim - DBAJCIE O SIEBIE!

Napisali o nas

Poszukiwany 68-latek z Żarek Letnisko - zatrzymany w Sosnowcu

Operacyjni z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie po raz kolejny udowodnili, że żaden przestępca nie może czuć się bezpiecznie w swojej kryjówce.

Więcej…

Złodziej kamery leśnej zatrzymany w Masłońskiem

Kamera lesna

Profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja, a także 25-letnie doświadczenie kryminalnego z Koziegłów przyczyniły się do zatrzymania sprawcy kradzieży.

Więcej…

Poraj 29 Finał WOŚP 2021 rok

wosp202109

Kolejnym pobiciem rekordu zakończył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju. Zebrano (dane na poniedziałek, godz. 10.30) 53.883,67 zł. 

Więcej…

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek.

Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer