Obchody 45-lecia Koła nr 2 PZERiI w Żarkach Letnisku

Bal Seniorow Zarki Letnisko 2019
W tym roku seniorzy bawili się z okazji swojego święta dosyć hucznie ponieważ było to połączone z obchodami 45-lecia Koła nr 2 PZERiI. Dostojne Jubilatki : WANDA MAREK, WIESŁAWA BUBEL i DANUTA WAŚ zostały powitane przez Józefa Zimoląga przewodniczącego Koła nr2
Fotogaleria TUTAJ

Życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności złożył Wójt Gminy Poraj pani Katarzyna Kaźmierczak, pani Genowefa Lasecka przewodnicząca zarządu powiatowego PZERiI w Myszkowie, pan Mariusz Karkocha radny powiatu, pan Krzysztof Klimek radny gminy oraz zarząd Koła. Z okazji obchodów 45-lecia Koła na ręce przewodniczącego p. Józefa Zimoląga podziękowania za pracę i życzenia przekazała pani Katarzyna Kaźmierczak , pani Genowefa Lasecka, radni powiatu i gminy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół z Poraja, Choronia i Jastrzębia. Była to okazja do przedstawienia osiągnięć  minionych 45-lat od założenia koła , wspomnieniu ludzi  którzy byli jego założycielami , o początkach i marzeniach o własnej siedzibie. Spotykali się we własnych domach najczęściej u p. Henryki Kulik układając plany działania. Działali aktywnie organizując zabawy, ogniska,  wycieczki, odwiedzali samotnych i schorowanych emerytów oraz brali udział w akcjach na rzecz miejscowości: sprzątając, usuwając uschnięte drzewa , sadząc młode czy też  betonując podest  do tańca przy amfiteatrze.

Dzięki pomocy władz gminy w 2006 roku otrzymali część budynku starej remizy OSP, którą własnymi siłami  doprowadzili do obecnego stanu gdzie mogą się spotykać. Oczywiście to wszystko dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i wsparciu sponsorów i ludzi dobrego serca.
Warto wspomnieć o wydarzeniu z 2015 roku kiedy to na 100-lecie naszej miejscowości  w parku obok obelisku ku czci hrabiostwa Raczyńskich została zakopana na 100 lat Kapsuła Czasu. Była to myśl przewodniczącego Józefa Zimoląga, który wraz z zarządem kierował wykonanie tego przedsięwzięcia.
Spotkanie było urozmaicone krótkimi scenkami  z wspólnego działania członków koła: było powitanie hrabiostwa  przez „Starego i Starą” z 2012 roku, przemarsz barwnego korowodu wieśniaczek na czele z Panem, Wójtem i Plebanem  (postacie z utworu Mikołaja Reja), popisy cyklistów na hulajnogach i tańce z zabaw karnawałowych.
Dużą  atrakcją był występ  Szalonej Piątki Plus , który uświetnił uroczystość. 
Uczestnicy imprezy w szampańskich humorach bawili się do późnych  godzin nocnych jedząc, pijąc i tańcząc  w rytmach muzyki na żywo.
R.K

 

 

HISTORIA Koła Nr 2 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Żarkach Letnisku:

logo UG

Prawdopodobnie działalność rozpoczęto w roku 1974. Założycielami byli: Wieczorek Anna, Osiński Eugeniusz, Dulias Antoni, Będkowska Zofia, Sławiński Marian, Żórawska Halina, Giewon Helena, Janusiewicz Danuta, Siwek Janina, Kulik Henryka, Wiśniewski Józef, Skupień Barbara. Spotykali się u siebie w domach, a najczęściej u p. Henryki Kulik. W ciepłe słoneczne dni siadali pod drzewami i w takiej leśnej scenerii prowadzili zebrania. Ta mała, pełna zapału grupa, organizowała zabawy, ogniska, wycieczki. Pokazali, że: „Jesień życia nie musi być szara”. Mijały lata i już w 2002 roku koło liczyło ok. 100 osób. Byli niezmordowani w działaniu. Potrafili cieszyć się z małych rzeczy, a swoim entuzjazmem zarażać innych. Każda impreza, każde spotkanie to chwile przeżyte w gronie osób, które się rozumieją i wzajemnie wspierają. Odwiedzali samotnych i schorowanych emerytów, sprzątali teren przy amfiteatrze. To oni, emeryci, wybudowali w 2005 roku podest betonowy do tańca. Nie mieli nowoczesnych maszyn, były łopaty, taczki, zapał i chęć udowodnienia, że poradzą. I poradzili. Zabetonowali 120 m2. Radość była tak wielka, jak zmęczenie. Kiedy w ludziach drzemie taka chęć działania, taka siła tworzenia, wtedy zaczynają marzyć. Marzeniem zarządu w składzie: Janina Siwek – przewodnicząca, Józef Zimoląg- z-ca przewodniczącej, Henryka Kulik- skarbnik, Lucyna Cielecka- sekretarz, Elżbieta Stępień – członek, Józef Wiśniewski – członek było posiadanie własnej siedziby- Klubu Seniora. Swoim uporem i zaangażowaniem marzenie zmienili w rzeczywistość. Od października 2006 roku rozpoczęły się prace remontowe w części budynku starej remizy OSP. Z wielkim sercem i oddaniem stawiali ściany, wprawiali okna, drzwi, układali podłogi, płytki, podłączali wodę, kanalizację, ogrzewanie, murowali kominek- duma klubu, wybudowali nowe wejście, porządkowali teren wokół budynku. Po 9-ciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł ten wyczekiwany dzień. 27czerwca 2007 roku dokonano otwarcia KLUBU SENIORA. Radość i duma wypełniała serca. To im dzisiaj składamy podziękowania za trud i wytrwałość, a byli to i są: Janina i Antoni Klimek, Maria i Mieczysław Piętak, Wanda i Jan Pakuła, Janina i Stanisław Sikora, Anna i Leonard Gil, Kazimierz Milka, Edward Filipczyk, Marian Chejduk, Stanisław Chejduk, Władysław Wojtyla, Wiesława Bubel, Janina Siwek, Wanda Marek, Zofia Etryk, Lucyna Konopka, Janina Albrecht, Maria Będkowska, Marek Segieta, Jan Krzysztofik, Ireneusz Stokłosa, Krzysztof Klimek, Ryszard Świerdza. Dziękujemy również naszym sponsorom i darczyńcom (…). Motto umieszczone na tablicy pamiątkowej: „To co robimy dla siebie, umiera wraz z nami, a to co robimy dla innych jest nieśmiertelne”, najlepiej oddaje ich zaangażowanie. Po euforii otwarcia Klubu nastały pracowite dni. Nowy zarząd na lata 2007-2012 w składzie: Józef Zimoląg – przewodniczący, Elżbieta Stępień – zastępca i skarbnik, Lucyna Cielecka – sekretarz, Anna Zimoląg – członek, Grażyna Krzysztofik –członek, Władysław Wojtyla – członek, układali nowy plan pracy. Mieli już własny kąt, w głowach pełno pomysłów, a w sercach siłę działania. Koło włącza się również w inicjatywy lokalne za co otrzymało wiele dyplomów i podziękowań. Jedną ze znaczących działań było zakopanie „Kapsuły Czasu” na 100 lat. Ten fantastyczny pomysł uczczenia 100-lecia Żarek-Letniska narodził się w głowie przewodniczącego koła p. Józefa Zimoląga. Wykonanie całego przedsięwzięcia wzięli na barki członkowie zarządu. Ustalili harmonogram prac i odpowiedzialnych na poszczególnych etapach działania. Wywiązali się na piątkę. 12 września 2015 roku w parku w centrum miejscowości obok obelisku ku czci hrabiostwa Raczyńskich, przedstawiciele władz powiatu i gminy wpuścili kapsułę do wcześniej wkopanej obudowy (kręgu betonowego). Tak spoczęła w ziemi na kolejne 100 lat historia miejscowości i ludzi ją tworzących. Oczywiście całe to przedsięwzięcie nie doszło by do skutku gdyby nie pomoc wielu sponsorów i ludzi dobrej woli. PZERiI to piękny, społeczny ruch, którego celem jest integrowanie i aktywizowanie emerytów, rencistów i inwalidów poprzez organizowanie różnych form życia kulturalnego, artystycznego i sportowego. Kolejne zarządy naszego koła realizują te założenia w 100%. Od 2002 do 2019 roku odbyło się dziesiątki imprez: zabawy, wycieczki rowerowe, świąteczne kolacje, wycieczki autokarowe, wyjazdy na rybkę, majówki, pożegnania lata, puszczanie wianków, wyjazdy na „Golonko”, kuligi, Dni Babci i Dziadka, wyjazdy do teatru i jeszcze wiele innych wydarzeń, które można obejrzeć w Kronikach Koła iw galerii zdjęć wykonanych przez drukarnię „ GRAF” pana Mirosława Lisieckiego. Nadmienić trzeba również, że zarządy koła udzielały pomocy członkom związku w sprawach socjalno-bytowych. Dla osób samotnych, chorych przyznawano zapomogi pieniężne, paczki świąteczne, upominki. Nie sposób także nie wspomnieć naszych seniorów o talentach literackich: pani Zofii Będkowskiej której wiersze można poczytać w Kronice Koła, a wiersze P. Barbary Nowak w nowo wydanym tomiku pt. „Zamyślenia poetyckie”. I na zakończenie : Dziękujemy Wójtom Gminy Poraj, że na przestrzeni tych 45-ciu lat zawsze byli z nami. Mogliśmy liczyć na ich pomoc i zrozumienie a ich wsparcie umożliwiało nam rozwój i aktywne działanie.

„ NIE BÓJMY SIĘ JESIENI, WSZAK ONA ZŁOTĄ JEST „.

Napisali o nas

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek. W ręce policjantów z ogniwa patrolowo interwencyjnego wpadł poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

 
Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisku

Przedszkole Zarki Letnisko 2019
W Samorządowym Przedszkolu Publicznym w Żarkach Letnisku odbyły się warsztaty muzyczne dla nauczycieli. Cudze chwalicie, swego nie znacie - warsztaty dla nauczycieli.
Więcej…

Modernizacja sali w remizie.

Sala OSP 00

Przed paroma laty przeprowadzono termomodernizację remizy w Żarkach Letnisku. Jednak sala bankietowa wymagała niezbędnego remontu. Właśnie kończy się jej gruntowna modernizacja wraz z klatką schodową.

Więcej…

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy.

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za tym aby na ul. Wiejskiej funkcjonowało piesze przejście przez tory kolejowe ( oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa)

Wirtualny spacer

spacer