Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Każdy kto dojeżdża koleją do Częstochowy i w kierunku Katowic może obserwować trwające od ponad roku intensywne prace na tym odcinku kolejowej trasy. Roboty rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku od odcinków Częstochowa – Poraj i Myszków – Zawiercie. Odczuwamy to również poprzez opóźnienia pociągów, zmieniający się rozkład jazdy bądź funkcjonowanie komunikacji zastępczej, do których wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. Inwestycja opiewająca na ok. 380 mln zł współfinansowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a inwestorem PKP PLK. Zmodernizowane zostały już perony na stacjach w Myszkowie, na Światowicie, Mrzygłodzie i w Borowym Polu. Intensywnie modernizowany jest odcinek między Porajem a Częstochową. Dobiegają końca prace na torowisku, zmodernizowano perony na Rakowie i Korwinowie. Wszyscy jadący koleją i ul. 3 Maja w Poraju mogą obserwować postępujące błyskawicznie prace przy budowie nowoczesnej nastawni w Poraju, gdzie nowoczesne urządzenia zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Lada moment rozpocznie się remont odcinka z Myszkowa do Poraja wraz z przystankami na Nowej Wsi, w Żarkach Letnisku i na Masłońskim, gdzie powstaną zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej. Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku to najpoważniejsza na naszym odcinku budowa infrastruktury. Przejście podziemne w Poraju zaprojektowane zostało dla pieszych w formie tunelu. Wyjścia z przejścia pod torami wybiegać będą na peron nr 1, do ul. Zielonej oraz do ul. 3 Maja. Co zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców podróżujących koleją. Jak pamiętamy, w tym miejscu, wielokrotnie dochodziło do śmiertelnych wypadków na torowisku. Zbudowane zostaną wraz z pochylniami, zadaszeniem oraz windą dla niepełnosprawnych. Pasażerowie zyskają lepszą obsługę na stacjach i przystankach. logo UG Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmuje także wymianę torów i sieci trakcyjnej. Nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem zapewnią sprawny przejazd pociągów. Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj-wybuduj”, więc rozpoczęcie robót uzależnione jest od firmy wykonawczej. Zakończenie wszystkich prac przewidziano na III kwartał 2020 roku.
 
Fot. Koleje Śląskie - P.Farana.

Napisali o nas

Zatrzymani w Żarkach Letnisku

aresztowanyPolicjanci z Myszkowa w przeciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali trzech poszukiwanych. Mężczyźni w wieku 28, 34 i 42 lata trafili już za kraty. Do zatrzymania 28-latka doszło we wtorek. W ręce policjantów z ogniwa patrolowo interwencyjnego wpadł poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

 
Więcej…

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisku

Przedszkole Zarki Letnisko 2019
W Samorządowym Przedszkolu Publicznym w Żarkach Letnisku odbyły się warsztaty muzyczne dla nauczycieli. Cudze chwalicie, swego nie znacie - warsztaty dla nauczycieli.
Więcej…

Modernizacja sali w remizie.

Sala OSP 00

Przed paroma laty przeprowadzono termomodernizację remizy w Żarkach Letnisku. Jednak sala bankietowa wymagała niezbędnego remontu. Właśnie kończy się jej gruntowna modernizacja wraz z klatką schodową.

Więcej…

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy.

Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy przebywając w Żarkach Letnisku jako mieszkaniec, lub turysta czujesz się bezpiecznie?

Wirtualny spacer

spacer