Gmina Poraj właścicielem działek, na której stoi amfiteatr w Żarkach Letnisku

Amfiteatr 03

Wieloletnie starania Gminy Poraj o pozyskanie terenu z amfiteatrem i parkingiem w Żarkach Letnisku zakończony sukcesem.

Amfiteatr 01

Wojewoda Śląski wydał decyzję, w której potwierdza, że Gmina Poraj jest właścicielem tego terenu. Chodzi o teren o powierzchni ponad 8000 m2. Są to dwie działki w Żarkach Letnisku na której znajduje się amfiteatr i parking (teren cotygodniowych, niedzielnych ryneczków) oraz teren obok poczekalni, po drugiej stronie torów PKP. Gmina Poraj od wielu lat starała się o uznanie swoich praw, złożyła wniosek do Wojewody o komunalizację, celem pozyskania tych terenów na cele służące wszystkim mieszkańcom. Teraz Wojewoda potwierdził, że PKP nigdy nie było właścicielem, a Gmina Poraj z mocy prawa nabyła prawa do nieodpłatnego dysponowania własnością terenu dzisiejszych działek 743/10 i 743/11 już w 1990 roku. 

Amfiteatr 02

„To niezwykle ważna decyzja dla mieszkańców nie tylko Żarek Letniska, ale całej gminy. Potwierdzenie, że Gmina Poraj ma prawa własności de facto już od 1990 roku jest historycznym wydarzeniem i kończy sukcesem nasze starania o te tereny. Pragnę podziękować Zarządowi Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska im. Hrabiny Stefanii Raczyńskiej za zaangażowanie i determinację w działaniach w tym temacie na ostatnim etapie procedury. Stanowczość i upór zarządu z całą pewnością przyczyniły się do szybkiej pozytywnej finalizacji sprawy” – podkreśla wójt Katarzyna Kaźmierczak. Poniżej prezentujemy harmonogram starań Gminy Poraj o pozyskanie tych terenów oraz decyzję Wojewody Śląskiego:

Decyzja 1                Decyzja 2                Decyzja 3

Amfiteatr 04

Napisali o nas

Dzień Babci i Dziadka 2020

Dzien Babci i Dziadka Zarki Letnisko 2020

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka,

Galeria TUTAJ

Więcej…

WOŚP 2020 w Poraju

WOSP 2020

Dziękujemy, że jesteście. Drodzy wolontariusze, to Wy jesteście najważniejszym filarem WOŚP. Tegoroczny, 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz był kolejny rekordowy. W gminie Poraj zebrana została rekordowa kwota blisko 43 tys. zł.

Więcej…

Przedszkolaki poznają zawody

Przedszkolaki Zarki Letnisko 2019

Dzieci z Przedszkola w Żarkach Letnisku w ramach realizacji projektu "Poznajemy zawody" uczestniczyły w spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów.

Więcej…

Jak szukać zaginionego psa, kota

pies bezpanski

„To mi się na pewno nie zdarzy”, „To nie mój problem” – uważa niejeden właściciel psa czy kota. Wzrastająca liczba ogłoszeń dotyczących poszukiwanych ukochanych, czworonożnych członków rodziny wskazuje na to, że ilość przypadków zaginionych psów i kotów stale rośnie.

Więcej…

Próbna ewakuacja szkoły

Zlobek w Zarkach Letnisku

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy czy szkoła musi posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji.

Więcej…

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. 
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisku

Przedszkole Zarki Letnisko 2019
W Samorządowym Przedszkolu Publicznym w Żarkach Letnisku odbyły się warsztaty muzyczne dla nauczycieli. Cudze chwalicie, swego nie znacie - warsztaty dla nauczycieli.
Więcej…

Modernizacja sali w remizie.

Sala OSP 00

Przed paroma laty przeprowadzono termomodernizację remizy w Żarkach Letnisku. Jednak sala bankietowa wymagała niezbędnego remontu. Właśnie kończy się jej gruntowna modernizacja wraz z klatką schodową.

Więcej…

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy.

Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisko

Biblioteka Zarki Letnisko 2018Z okazji nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych, w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarkach Letnisku odbyło się spotkanie przypominające o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Biblioteka gościła grupę 6-latków z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Żarkach Letnisko wraz z wychowawcą.
Więcej…

Seniorzy

Dzień Babci i Dziadka

Dzien Dziadka i Babci

W sobotę 25.01.2020. w Klubie Seniora „Czarka” przy muzyce pana Romka seniorzy obchodzili swoje święto. W Polsce obchodzimy je od ponad 50 lat. 

Galeria TUTAJ

Więcej…

Sonda

Czy jesteś za odłączeniem się od gminy Poraj i przyłączeniem do gminy Żarki?

Wirtualny spacer

spacer