Odpoczywalnia w Żarkach Letnisku

Odpoczynek Zarki Letnisko
Żarki Letnisko 1 marca, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku zyskali niezwykłe miejsce do relaksu - „Odpoczywalnię”. Szkoła Podstawowa im. Pokoju w Żarkach Letnisku jest jedną z modernistycznych Szkół Tysiąclecia, wybudowaną w latach 60. XX wieku w ramach jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Ma szerokie, ciemne korytarze, klasy z dużymi oknami i spore, ustawne łączniki. 
I właśnie taki łącznik, mieszczący się na parterze budynku, pomiędzy szkolną świetlicą i jadalną a sklepikiem, od jakiegoś czasu stał niewykorzystany, mimo że uczniowie uwielbiali w nim spędzać wolny czas. Miejsce to aż prosiło się o to, by je odpowiednio zagospodarować. Konieczne było przemalowanie ścian na jasne kolory, by je rozjaśnić - łącznik ten, pomimo dwóch okien, jest dość ciemny, gdyż znajduje się pomiędzy dwoma korytarzami; do tej pory ściany pomalowane były co prawda żywymi kolorami, ale dość ciemnymi. Stary, zniszczony dywan położony na podłodze już nie spełniał swojej funkcji, mimo iż w tym miejscu wszyscy chętnie siedzieli. Skromny kącik czytelniczy z wysłużonymi ciemnymi fotelami i starym regałem wystawienniczym również nie zachęcał do lektury ani odpoczynku. 
logo UG
Wszystko to tworzyło smutny obrazek, który rodzice postanowili jakoś zmienić. Na wieść o rozpoczęciu nowej edycji konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander rodzice sami postanowili działać.
Wstępny pomysł zakładał zagospodarowanie łącznika w celach rekreacyjnych. Koordynatorem projektu została jedna z mam, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, Jolanta Lisowska. To właśnie ona wymyśliła chwytliwą nazwę „Odpoczywalnia” i napisała wniosek, który zyskał aprobatę jury konkursowego czwartej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” i tym samym zdobył grant w wysokości 5.000 zł.
Mając już świetną nazwę, pomysł i fundusze, zaczęto tworzyć całą koncepcję.
„Odpoczywalnia” z założenia miała być miejscem, gdzie uczniowie będą mogli w komfortowych i przyjaznych warunkach odpocząć podczas dnia spędzanego w szkolnych murach. Obserwacja zachowań dzieci i młodzieży podczas przerw między lekcjami doprowadziła do smutnych wniosków, że w szkole coraz trudniej o ciszę, spokój i dyscyplinę. Uczniowie mają problemy z opanowaniem własnych emocji dając im upust poprzez hałaśliwe zachowania, nie potrafią rozmawiać ze sobą spokojnie, bez krzyku. Dlatego rodzice chcieli stworzyć takie miejsce, gdzie będą one mogły odpocząć, zająć się czymś kreatywnym i ciekawym, porzucając gapienie się w ekrany telefonów komórkowych i ganianie po korytarzach na rzecz ciekawych gier, książek i rozmów z rówieśnikami.
Zaprzyjaźniona mama ze Studia Projektowego AMO przygotowała wstępną koncepcję wyposażenia oraz aranżacji wnętrz. Projekt został lekko zmodyfikowany pod kątem użyteczności i wkroczył w etap realizacji.
Wszystkie grubsze roboty budowlane zostały zaplanowane na okres ferii zimowych, które w tym roku przypadały w naszym województwie w terminie 11-22 lutego. Właśnie wtedy do Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku wkroczyła ekipa pracowni budowlanej Centrum Integracji Społecznej w Poraju pod czujnym okiem instruktora Adama Rogali. Uczestnicy warsztatów zajęli się drobnymi pracami remontowymi, przygotowaniem i ostatecznie malowaniem oraz wykończeniem ścian łącznika.
Prace te szły bardzo sprawnie, w związku z czym Rada Rodziców, po konsultacji z panią dyrektor szkoły, postanowiła przekazać dalsze środki finansowe, którymi dysponuje i poszerzyć zakres prac o sąsiadujące z łącznikiem korytarze. Tak sprzyjającej okazji, tzn. posiadania materiałów, które zostały do wykorzystania oraz rąk do pracy, które w błyskawicznym tempie wykonywały kolejne etapy remontu, nie można było zmarnować. Dzięki temu wiosenne przeobrażenie objęło również korytarz prowadzący od wejścia głównego do byłego gimnazjum, wzdłuż dużej sali gimnastycznej, aż do świetlicy środowiskowej (która to gruntowny remont przeszła dokładnie rok temu, w trakcie zeszłorocznych ferii zimowych, również dzięki pracy ekipy CIS w Poraju) oraz mniejszy korytarz prowadzący z holu głównego podstawówki do „Odpoczywalni”. Dzięki temu zabiegowi nasza szkoła zaczyna wyglądać spójnie, jest już w dużej części odświeżona i czysta oraz przygotowana na dalsze prace (które mamy nadzieję ruszą w okresie wakacyjnym).
W trakcie przeprowadzania remontu grupka zaangażowanych w projekt rodziców działała pełną parą: opracowywała dalszą część prac, wyszukiwała i zamawiała niezbędne artykuły, jeździła na zakupy (głównie do Katowic, ale zdarzały się także wyprawy aż do Krakowa i Wrocławia!), gromadziła sprzęty, nabywała rośliny i składała meble.
W stolarni Spółdzielni Socjalnej „Poractive” w Poraju udało się również wykonać drewniane skrzynki na kwiaty, których wykończeniem oraz zaopatrzeniem w rośliny zajęli się rodzice.
Po zakończeniu malowania przez ekipę CIS, już po feriach, przystąpiono do wstępnych prac wykończeniowych. Każdego dnia popołudniami grupka rodziców spotykała się w szkole, by montować szafki i haczyki, malować siedziska, skręcać meble, tworzyć zabudowę grzejników, szyć poduchy, kleić wykładzinę, projektować plakaty i napisy, ustawiać sprzęty i dopieszczać tworzony kącik.
Ostateczne szlify zostały wykonane w czwartek 28 lutego wieczorem oraz w piątek 1 marca rankiem tak, by można było przed weekendem oficjalnie otworzyć „Odpoczywalnię”. Dzięki temu 1 marca o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczystość oddania łącznika do użytkowania. Na zaproszenie Rady Rodziców oraz pani dyrektor zjawili się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wójt Katarzyna Kaźmierczak, kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Poraj Anna Socha-Korendo, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Poraju Ewelina Drzewiecka, a także rodzice zaangażowani w realizację projektu oraz uczniowie i nauczyciele z sąsiadującej świetlicy szkolnej.
Podczas otwarcia „Odpoczywalni” symbolicznie przecięto wstęgę, a uczniowie zaprezentowali swoje muzyczne talenty. Korzystając z okazji koordynatorka projektu opowiedziała o całej akcji i podziękowała wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania „Odpoczywalni” oraz wszystkim rodzicom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas prywatny, by wspólnie stworzyć coś dla dzieci. Poprosiła także uczniów o właściwe dbanie o stworzony właśnie kącik i odpowiednie korzystanie ze sprzętów, by służyły wszystkim na lata. Następnie wójt Katarzyna Kaźmierczak podziękowała całej Radzie Rodziców za niezwykłą aktywność w życiu szkoły oraz wspólne dbanie o rozwój i pozytywne zmiany w placówce. Wskazała, że takie działanie jest jedyną w swoim rodzaju akcją przeprowadzaną na terenie całej Gminy Poraj i pozostali rodzice powinni brać przykład z Żarek Letniska.
Zaraz po oficjalnym otwarciu „Odpoczywalnia” została od razu udostępniona swoim prawowitym użytkownikom, czyli uczniom, którzy od razu, intuicyjnie i właściwie zaczęli z niej korzystać. Nie sposób opisać zadowolenia oraz prawdziwego zachwytu, który był widoczny na twarzach dzieci. Zresztą sami uczniowie podkreślali nie raz, że cały projekt jest super i bardzo im się podoba, zwłaszcza piłkarzyki, które od samego początku przyciągały tłumy. I właśnie ta prawdziwa, nieudawana radość jest wystarczającym podziękowaniem dla wszystkich rodziców za trud i wysiłek włożony w powstanie „Odpoczywalni”.
„Odpoczywalnia” powstała dzięki grantowi „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander Bank Polska SA im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. W ramach grantu przeprowadzono malowanie ścian łącznika, zakupiono meble i wykładzinę, uszyto poduchy do siedzenia, wykonano plakaty motywacyjne oraz drewniany napis, kupiono gry planszowe oraz profesjonalny stół do piłkarzyków, zasadzono roślinki w okiennym eko-ogródku, dokonano prac wykończeniowych, a także przeprowadzono uroczystą imprezę inauguracyjną.
Galeria Odpoczywalni TUTAJ

Napisali o nas

Ważne inwestycje kolejowe

pociag PKP
Przejścia podziemne pod torami w Poraju i w Żarkach Letnisku, zmodernizowane, podwyższone perony, wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej na stacjach w Żarkach Letnisku i Masłońskim. Każdy kto dojeżdża koleją do Częstochowy i w kierunku Katowic może obserwować trwające od ponad roku intensywne prace na tym odcinku kolejowej trasy. Roboty rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku od odcinków Częstochowa – Poraj i Myszków – Zawiercie.
Więcej…

Gucio u naszych przedszkolaków

Gucio z przeczkola 1

Niesamowitą bajkową przygodę przeżyły przedszkolaki z Żarek Letniska. We wtorek 8 października uczestniczyły kolejny raz w spotkaniu z teatrem. Tym razem przedszkole odwiedził Teatr Lalek "Bajka" ze sztuką "Gucio Zaczarowany".

Więcej…

Przedszkole w Żarkach Letnisku

Przedszkole Zarki Letnisko 2019
W Samorządowym Przedszkolu Publicznym w Żarkach Letnisku odbyły się warsztaty muzyczne dla nauczycieli. 
Więcej…

Modernizacja sali w remizie.

Sala OSP 00

Przed paroma laty przeprowadzono termomodernizację remizy w Żarkach Letnisku. Jednak sala bankietowa wymagała niezbędnego remontu. Właśnie kończy się jej gruntowna modernizacja wraz z klatką schodową.

Więcej…

Zwycięstwa i medale „Shoguna”

Shogun Katowice 1

W Katowicach odbył się II Silesian Open- Międzynarodowy Turniej w Ju-Jistu sportowym. Wzięło w nim udział 40 klubów i niemalże 300 zawodników z Europy. Nie zabrakło reprezentantów naszego Klubu Sztuk i Sportów Walki „Shogun” Żarki Letnisko.

Więcej…

Seniorzy

Wielkanoc w Klubie Seniora

Wielkanoc seniorzy 2019

W sobotę 27.04.2019 r. w klubie „Czarka” spotkali się seniorzy na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Święto Seniorów - 2018 rok

Swieto Seniora Zarki Letnisko 2018

W sobotę 17.11.2018 r.  sali OSP swoje święto czcili seniorzy. Życzenia szanownym jubilatom składali : przewodnicząca PZERiI  Genowefa Lasecka,

Więcej…

Zakończenie wycieczek rowerowych w 2018 roku

Rowerzysci Zarki Letnisko 01

W jeden z ostatnich ciepłych dni października zakończyliśmy w tym roku wycieczki rowerowe.

Więcej…

Pożegnanie lata 2018

Zarki Letnisko koniec lata 2018

W sobotę 6.10 .2018 r. seniorzy pożegnali lato i powitali ciepłą złotą Jesień.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy 2018 Zarki Letnisko

4 lipca 2018 w piękny słoneczny dzień seniorzy zorganizowali zabawę. Nowy członek koła - myśliwy zaprosił seniorów na degustację przygotowanego przez jego syna –gulaszu z dziczyzny.
Więcej…

Sobótki-Noc Kupały

W tym roku 23.06 jak i w poprzednich latach nasi seniorzy uczcili święto Nocy Świętojańskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody (zimno i deszczowo ) rozpalili by płeć piękna mogła śpiewając i tańcząc puścić na wodę przygotowane wianki.

Więcej…

Wielkanocne Spotkanie Seniorów

Wielkanoc Zarki Letnisko 2018

Jak co roku w pierwszą sobotę po Świętach Wielkanocnych w Klubie „Czarka” seniorzy spotkali się na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Karnawał Seniorów 2018

Karnawal seniorow 2018 Zarki Letnisko

W ostatnią sobotę stycznia 2018 r. Seniorzy bawili się w klubie „Czarka „. Czas im szybko upływał przy grach, zabawach, jedzeniu, piciu i  tańcach .

R.K

Więcej…

Sonda

Jak oceniasz obecnego naszego wójta?

Wirtualny spacer

spacer