Imieniny Hrabiny 2017

Imieniny Hrabiny Zarki Letnisko 2017

Tradycyjnie już w pierwszą sobotę września całe Żarki Letnisko hucznie świętują Imieniny Hrabiny. Jak zawsze był barwny korowód, parada koni, życzenia i podziękowania, koncerty, pokazy, recitale oraz wspaniała zabawa.

Pomimo niesprzyjającej pogody impreza ściągnęła liczną widownię, zarówno mieszkańców miejscowości, jak i całej Gminy Poraj, a także gości i turystów.

Imieniny Hrabiny to plenerowe widowisko z historią w tle. Ma za zadanie przedstawić wszystkim losy założycielki najpopularniejszego w naszej Gminie miasta-ogrodu, a także barwną historię samych Żarek Letniska, wypoczynkowej miejscowości położonej wśród lasów sosnowych. Dodatkowo ma także wprowadzić gości w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego. Organizatorami wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej wraz z Urzędem Gminy Poraj i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poraju. W organizacji przedsięwzięcia pomagali także druhowie z jednostki OSP w Żarkach Letnisku i Rada Sołecka. Honorowy patronat nad imprezą jak zawsze objął wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.

logo UG Tego roku w rolę hrabiny Stefanii Raczyńskiej wcieliła się Joanna Dobosz, natomiast hrabią został wójt Łukasz StacheraImieniny Hrabiny poprowadziła mieszkanka Żarek Letniska i śpiewająca artystka Elżbieta JatulewiczWśród zaproszonych gości pojawiła się wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, która w imieniu Starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego reprezentowała jednego ze sponsorów imprezy – Starostwo Powiatowe w Myszkowie. Całe wydarzenie tradycyjnie rozpoczynał kolorowy korowód mieszkańców, przebranych w stroje z epoki lat. 20. i 30., podróżujących zabytkowymi pojazdami, a także konno, bryczkami i powozami, który udał się pod zabytkową Willę Nałęcz, by tam powitać Hrabinę i Hrabiego. Po krótkim wstępie wszyscy razem udali się w malowniczym pochodzie do Amfiteatru Leśnego, gdzie czekało na nich imieninowe przyjęcie. Prowadziła ich wspaniała Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po drodze uczestnicy pochodu zrobili krótki przystanek, by w Parku przy obelisku ku czci Hrabiostwa Raczyńskich złożyć wiązankę kwiatów. Hrabina i Hrabia gorąco witali zgromadzoną publiczność, a dzieciakom rozdawali słodycze, po czym udali się na scenę. Tam prowadząca Elżbieta Jatulewicz powitała przybyłych gości, a Hrabina oficjalnie rozpoczęła uroczystość.

Zgromadzeni, niestety w strugach deszczu, mieli okazję wysłuchać kilka wspaniałych utworów w wykonaniu Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz obejrzeć paradę koni z lokalnych stadnin. W międzyczasie zaprezentowany został publiczności łazik marsjański MODERNITY, który zajął w tym roku II miejsce w międzynarodowym konkursie NASA w pustynnej bazie Mars Desert Research Station w Utah w USA. Studenci Politechniki Częstochowskiej, którzy zbudowali łazik, chętnie opowiadali o swojej maszynie i demonstrowali jej zalety. Sterowany przez studentów łazik budził powszechny zachwyt i fantastycznie nawiązywał kontakt z publicznością, zwłaszcza z dzieciakami, z którymi przybijał piątki, podawał łapkę, gonił i straszył. Cały czas obok sceny żołnierze służb specjalnych prezentowali swój sprzęt i pomagali chętnym trafić do celu z krótkiej broni pneumatycznej.

Jednak pierwszym punktem uroczystej części imprezy był wywiad z Hrabiną, który przeprowadziła dziennikarka rodem z II Rzeczypospolitej. Reporterka, w rolę której wcieliła się Aldona Łapajska, wcześniej rozdała publiczności najświeższy numer „Kuriera Częstochowskiego”, w którym można było poczytać o ówczesnych wydarzeniach. Po wywiadzie zabrał głos Hrabia, czyli wójt Łukasz Stachera, który powitał wszystkich i zachęcił do wspólnej zabawy. Następnie Hrabina wraz z Hrabią i prezesem TPŻL Iloną Mrowiec, wręczyli VICTORIĘ ŻARECKĄ, czyli specjalną nagrodę dla zasłużonych mieszkańców Żarek Letniska. Pierwszą uhonorowaną została dr Lidia Osika Szczagiel, która od wielu lat angażuje się w rozwój miejscowości, a także walczyła o powstanie gazociągu, wodociągu oraz infrastruktury technicznej, a także o zorganizowanie wywozu śmieci w początkowych latach istnienia Żarek Letniska. To właśnie dzięki niej mamy takie Żarki Letnisko, jak wszyscy teraz znają. Wzruszona laureatka nie kryła emocji i serdecznie dziękowała za to wyróżnienie. Kolejną statuetkę otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Żarek Letniska, która zawsze wspiera mieszkańców w potrzebie, a Towarzystwu Przyjaciół Żarek Letniska rok rocznie chętnie pomaga przy organizacji Imienin Hrabiny. Nagrodę wraz z listem gratulacyjnym odebrał prezes OSP w Żarkach Letnisku Jarosław Słabosz.

Następnie odbył się konkurs na najlepszy strój z epoki. Jury w składzie: HrabinaHrabiaDorota Malczewska-Pawelec oraz Tadeusz Zawadzki oraz oceniali zgłoszone postacie i ich kreacje. W konkursie zwyciężyła stylizacja Ewy Krulik z Myszkowa. Zaraz za nią znalazł się duet babci i wnuczki, czyli Danuty Zenderowskiej i Lilianki, obu z Żarek Letniska. Ostatnia na podium stanęła Ewa Rasiewicz.

W międzyczasie członkinie TPŻL i Rady Sołeckiej rozdawały publiczności pyszne ciasta domowego wypieku.

Artystycznym gwoździem programu był koncert przebojów z lat 20-30. XX wieku w wykonaniu aktorkiOlgi Bończyk. Artystka ujęła publiczność wspaniałą interpretacją utworów, ciekawymi anegdotami oraz czarującą osobowością. Wszyscy goście chętnie śpiewali z gwiazdą i pomagali jej w wykonaniu niektórych piosenek. Ponadgodzinny recital nie obył się bez bisów, które aktorka chętnie dla żareckiej publiczności wykonała.

Kolejnym wydarzeniem podczas Imienin Hrabiny były całkiem współczesne pokazy lotnicze, które miały miejsce nad basenem na rzece Czarka. Na pierwszy ogień poszły modele samolotów, które w powietrzu imitowały walki wojenne przy dźwiękach „Cwału Walkirii” Ryszarda Wagnera, znanego z filmu Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”. Następnie niebem zawładnęły dwa śmigłowce, które odegrały wspaniały pokaz lotniczy z użyciem kolorowych ładunków pirotechnicznych, a nawet pokazały swoje niesamowite umiejętności w locie free style.

Po powrocie pod scenę widzowie mieli przyjemność obejrzeć pokazy taneczne Ogniska Baletowego z Żarek. Para taneczna Dominika Babiarz i Łukasz Zasik zaprezentowała koncert baletowy oraz burleskę taneczną. Z kolei ich uczennice zatańczyły wspaniałe „Bolero” Maurica Ravela. Wspólny taniec dziewcząt w różnych grupach wiekowych i odmiennych stylach był niezwykle widowiskowy. Zgromadzona publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami zwłaszcza, że zdecydowały się zatańczyć podczas bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych: siąpił deszcz, było bardzo zimno, a na ziemi zamiast betonu było błoto. Odważne i harde tancerki nie zważały ani na to ani na swoje skąpe stroje. Dzięki temu ich pokaz był naprawdę niezwykły i bardzo heroiczny.

Wójt Łukasz Stachera przygotował także specjalną niespodziankę dla Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska. Żegnając się z zaproszonymi gośćmi i rozstając z rolą Hrabiego, podziękował organizatorom za przygotowanie wytwornych i klimatycznych Imienin Hrabiny, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Gminy Poraj. Na ręce prezes TPŻL Ilony Mrowiec złożył piękne kwiaty i pamiątkową statuetkę z podziękowaniami za współpracę i promocję naszej małej ojczyzny.

Zaraz po pokazach tanecznych i wręczeniu statuetki dla TPŻL na scenie wystąpiła Hrabina, która żegnając się z publicznością zaśpiewała wszystkim finałową piosenkę. Schodząc ze sceny zapowiedziała także występ zespołu „Szalona Piątka Plus”, który wykonał największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, a także kilka hitów włoskich i francuską frywolną piosenkę. Panie porwały publiczność do wspaniałej zabawy i zachęciły do wspólnego śpiewu.

Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół „Tedi Band”, który serwował wszystkim przeboje muzyki rozrywkowej, dzięki czemu szampańska zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Napisali o nas

Przedszkole w Żarkach Letnisko

Biblioteka Zarki Letnisko 2018Z okazji nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych, w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarkach Letnisku odbyło się spotkanie przypominające o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Biblioteka gościła grupę 6-latków z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Żarkach Letnisko wraz z wychowawcą.
Więcej…

Karol Sioła wicemistrzem Europy

Karol Siola ME 2018 Bolonia
W Bolonii we Włoszech odbyły się Mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców w ju-jitsu. Polskę na zawodach reprezentował zawodnik z klubu „Shogun” Żarki-Letnisko Karol Sioła.
Więcej…

Uprawa konopi indyjskich

ZL plantacjaKryminalni z myszkowskiej komendy zlikwidowali domową uprawę konopi indyjskich. Więcej…

Spotkanie z Panem Policjantem w Szkole Podstawowej.

Policjant w ZL

Myszkowscy policjanci w ramach działań profilaktycznych odwiedzają dzieci z przedszkoli oraz szkół w w całym powiecie. 

Więcej…

Zaginiony grzybiarz.

las sosnowy Zarki Letnisko 1
Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 63-letniego mieszkańca Myszkowa, przeprowadzone wtorkowego wieczoru przez policjantów z Myszkowa i Koziegłów. Po kilkugodzinnej akcji kryminalni z Myszkowa odnaleźli zaginionego grzybiarza w masywie leśnym w Żarkach Letnisku.
Więcej…

Seniorzy

Zakończenie wycieczek rowerowych w 2018 roku

Rowerzysci Zarki Letnisko 01

W jeden z ostatnich ciepłych dni października zakończyliśmy w tym roku wycieczki rowerowe.

Więcej…

Pożegnanie lata 2018

Zarki Letnisko koniec lata 2018

W sobotę 6.10 .2018 r. seniorzy pożegnali lato i powitali ciepłą złotą Jesień.

Więcej…

Gorące Smaki Lasu

Seniorzy 2018 Zarki Letnisko

4 lipca 2018 w piękny słoneczny dzień seniorzy zorganizowali zabawę. Nowy członek koła - myśliwy zaprosił seniorów na degustację przygotowanego przez jego syna –gulaszu z dziczyzny.
Więcej…

Sobótki-Noc Kupały

W tym roku 23.06 jak i w poprzednich latach nasi seniorzy uczcili święto Nocy Świętojańskiej. Pomimo niesprzyjającej pogody (zimno i deszczowo ) rozpalili by płeć piękna mogła śpiewając i tańcząc puścić na wodę przygotowane wianki.

Więcej…

Wielkanocne Spotkanie Seniorów

Wielkanoc Zarki Letnisko 2018

Jak co roku w pierwszą sobotę po Świętach Wielkanocnych w Klubie „Czarka” seniorzy spotkali się na tradycyjnym jajeczku.

Więcej…

Karnawał Seniorów 2018

Karnawal seniorow 2018 Zarki Letnisko

W ostatnią sobotę stycznia 2018 r. Seniorzy bawili się w klubie „Czarka „. Czas im szybko upływał przy grach, zabawach, jedzeniu, piciu i  tańcach .

R.K

Więcej…

Kolacja opłatkowa w klubie Czarka

kolacja oplatkowa seniorow w Zarkach Letnisku

W sobotę 16.12.2017 r. seniorzy zrzeszeni w Klubie „Czarka” spotkali się na uroczystej kolacji wigilijnej.

Więcej…

Święto seniorów w Żarkach Letnisku

bal seniorow Zarki Letnisko 2017

W sobotę 21.10.2017. swoje święto obchodzili seniorzy w Żarkach Letnisku na balu w remizie OSP.

 

Więcej…

Sonda

Czy uważasz, że wydawanie zbyt dużych srodków na inwestycje i dofinansowanie oświaty i zadłużanie przez to gminy, będzie miało negatywny wpływ na mieszkańców?

Wirtualny spacer

spacer