Koperta Życia

koperta ulotka                          koperta plakat

Urząd Gminy Poraj rozpoczyna pilotażową akcję społeczną „Koperta Życia” skierowaną do wszystkich mieszkańców. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa udzielenia pierwszej pomocy lekarskiej na miejscu w domu w nagłych przypadkach.

„Koperta Życia” to specjalny zestaw przygotowany po to, by w nagłych przypadkach można było szybciej i łatwiej udzielić pomocy. Zestaw składa się z Karty Informacyjnej, w której podaje się najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numery telefonów do bliskich osób lub znajomych, aktualny stan zdrowia, przebyte choroby, zażywane leki, uczulenia i alergie. Do zestawu dołączona jest ulotka z instrukcją postępowania z „Kopertą Życia” oraz naklejka. Wszystko jest zapakowane w przezroczystą plastikową kopertę, którą można bezpiecznie przechowywać w lodówce. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie znajdujące się w każdym domu, które ze względu na swój rozmiar jest łatwe do znalezienia. Poza tym wszyscy chętnie wykorzystują drzwi lodówki do zostawiania ważnych wiadomości. Na drzwi lodówki należy przykleić naklejkę z napisem: „Tu Jest Koperta Życia”.

logo UG Umieszczenie koperty z dokumentacją w dostępnym i widocznym miejscu umożliwia, w razie wypadku lub zasłabnięcia, służbom medycznym, a także policji, straży pożarnej, czy też pracownikom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o właścicielu koperty, mogących uratować życie, gdy w chwili przyjazdu karetki poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie podać podstawowych informacji o stanie swojego zdrowia.

O akcji „Koperta Życia” zostali poinformowani ratownicy pogotowia obsługujący Gminę Poraj, zarówno z Myszkowa, jak i Częstochowy, a także lekarze przyjmujący w naszych ośrodkach zdrowia. Dzięki temu ratownicy, dobrze znając miejsce przechowywania „Koperty Życia”, skrócą czas reakcji i szybciej oraz sprawniej udzielą pierwszej pomocy.

formularz.....TUTAJ

Jesteśmy pewni, że „Koperta Życia” może niejednokrotnie uratować czyjeś życie, zwłaszcza osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, zmagającym się z rozmaitymi chorobami. Ale skorzystać z niej mogą oczywiście wszyscy. Koperta przechowywana w lodówce podniesie poczucie bezpieczeństwa i nadzieję, że w razie wypadku zostanie udzielona szybka i sprawna pomoc. Gorąco zachęcamy do skorzystania z akcji społecznej Urzędu Gminy w Poraju i zapraszamy po odbiór zestawów – zachęca wicewójt Gminy Poraj i pomysłodawczyni akcji Katarzyna Kaźmierczak.

Zestawy porajskiej „Koperty Życia” można bezpłatnie odbierać w Biurze Podawczym w Urzędzie Gminy Poraj, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Poraju oraz Ośrodkach Zdrowia na terenie naszej gminy.

Napisali o nas

60-letni mieszkaniec Żarek Letniska potrącony w Myszkowie

Dwóch pieszych z obrażeniami ciała trafiło do szpitala. To efekt wypadków drogowych do których doszło na drogach powiatu w miniony weekend. Przyczyny i okoliczności obu zdarzeń wyjaśniają teraz myszkowscy śledczy. Do pierwszego wypadku doszło w sobotę około godziny 19.00 na ulicy Dąbrówka w Cynkowie. 68-letni kierowca opla jadąc w kierunku Woźnik, najechał na pieszego idącego w przeciwnym kierunku. Natomiast wczoraj około godziny 16.30 w Myszkowie na ulicy Słowackiego kierująca passatem najechała na leżącego na jezdni 60-letniego mieszkańca Żarek Letnisko.
Więcej…

Sprzedaż nieruchomości położonej w miejscowości Żarki Letnisko

Dzialka do sprzedania2016

 Wadium należy wpłacić najpóźniej d o dnia 16 grudnia 2016 r. na konto Urzędu Gminy Poraj w banku BPS S.A. oddział Częstochowa nr rachunku: 47 1930 1321 2004 0001 3000 0002 z zaznaczeniem nieruchomości na której zakup wpłaca się wadium.

**********************************

Gmina Poraj chce utworzenia województwa częstochowskiego.Radni byli jednogłośni

Batalia o województwo częstochowskie została zakończona po tym jak ministerstwo rozwoju stwierdziło, że nie widzi sensu w dzieleniu regionów? Nie wszyscy zamierzają składać broń. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk kontynuuje zbieranie podpisów pod wnioskiem o reaktywację województwa, a do gmin, które chcą się w nim znaleźć w czwartek dołączył Poraj w powiecie myszkowskim. Podczas XXIV sesji Rady Gminy Poraj, która odbyła się w czwartek 27 października, radni jednogłośnie poparli ideę utworzenia nowego województwa.

Więcej…

UCHWAŁA w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Żarki Letnisko

ulica Poranna

**********************************

UCHWAŁA w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie pomocy finansowej Policji

pomoc dla Policji

**********************************

Piknik Rodzinny w Przedszkolu

Wspaniała zabawa, bajka dla najmłodszych w wykonaniu rodziców, darmowe atrakcje dla dzieci, pyszne jedzenie, a także piękna, słoneczna pogoda i wiele innych niespodzianek. Tak wyglądało sobotnie przedpołudnie w Samorządowym Przedszkolu Publicznym w Żarkach Letnisku, gdzie wyjątkowo w dzień wolny od zajęć stawiły się wszystkie dzieci wraz z rodzicami, by uczestniczyć w wielkim Pikniku Rodzinnym.  Coroczny Piknik Rodzinny tym razem został zorganizowany na terenie Przedszkola. Rada Rodziców wraz z dyrekcją i pracownikami placówki zadecydowała o zorganizowaniu imprezy dla wychowanków z rodzinami. Każda grupa przedszkolna miała inne zadanie do wykonania podczas imprezy: jedni zajmowali się grillem, inni pieczonkami, a jeszcze inni byli odpowiedzialni za słodką kawiarenkę, gdzie można było dostać pyszne ciasta i ciasteczka, kawę, herbatę oraz zimne napoje. Wszystko było bezpłatne.

Więcej…

Seniorzy

Spotkanie Wielkanocne Seniorów

Wilkanoc seniorow w Zarkach Letnisku 2017r

Tradycyjnie w pierwszą sobotę po Świętach Wielkiej Nocy spotykają się w swoim klubie seniorzy na  tzw. jajeczku. W tym roku pomimo ciężkiej sytuacji po gwałtownym opadzie śniegu udało się przygotować to spotkanie. W uroczystej kolacji udział wzięli:

Więcej…

Bal Karnawałowy Seniorów

Karnawal 2017 seniorzy Zarki LetniskoW karnawałową sobotę 18.02.2017 r.  w swoim klubie bawili się  Seniorzy.

Więcej…

Spotkanie opłatkowe seniorów 2016

Spotkanie oplatkowe seniorowW sobotę 17 grudnia zarząd koła pod kierownictwem przewodniczącego Józefa Zimoląga zorganizował  w Klubie Seniora uroczystą kolację wigilijną dla swoich członków.

Więcej…

Święto Żareckich Seniorów

Spotkanie seniorow grudzien 2016

W przedostatnią sobotę listopada 2016 r. swoje święto uczcili żareccy Seniorzy bawiąc się w miejscowej OSP. Dostojnym 80-latkom życzenia zdrowia i pomyślności składali: Genowefa Lasecka- Przewodnicząca Koła Powiatowego ZERiI w Myszkowie, Łukasz Stachera- wójt gminy Poraj, Krzysztof Klimek- radny powiatu, Mariusz Karkocha- wiceprzewodniczący Rady Gminy Poraj, 

Więcej…

Żareccy seniorzy w Bieszczadach

wycieczka seniorow w Bieszczady

Duża grupa seniorów pod koniec września pojechała na wycieczkę w Bieszczady. Było tyle chętnych, że biuro Złoty Wiek musiało zorganizować dodatkowy wyjazd. Wycieczka trwała 3 dni. Zwiedzono Hutę Szkła Artystycznego i Gospodarczego „Sabina”, Skansen Budownictwa Ludowego, Sanok, Lesko, klasztor w Komańczy (miejsce internowania Kardynała Wyszyńskiego),

Więcej…

Pieczonki

Pieczonki 1

W pierwszą sobotę tej jesieni seniorzy bawili się na placu za remizą OSP. Pieczonki smakowały wyśmienicie. Do późnych godzin wieczornych do tańca przygrywał pan Romek.

R.K

Więcej…

Wycieczka do św. miejsc blisko Częstochowy

wycieczka seniorow Zarki Letnisko 2016

Na początku lipca  (04.07.2016) Seniorzy udali się na wycieczkę do Sanktuarium Św.Ojca Pio / Święta Górka Przeprośna w Siedlcu g. Mstów k/ Częstochowy.  Po drodze wcześniej zwiedziliśmy kościół w Olsztynie k/ Częstochowy następnie kościół w Mstowie i parafię Niepokalanego Serca NMP w Mirowie.

Więcej…

Wirtualny spacer

spacer

Sonda stara