Koperta Życia

koperta ulotka                          koperta plakat

Urząd Gminy Poraj rozpoczyna pilotażową akcję społeczną „Koperta Życia” skierowaną do wszystkich mieszkańców. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa udzielenia pierwszej pomocy lekarskiej na miejscu w domu w nagłych przypadkach.

„Koperta Życia” to specjalny zestaw przygotowany po to, by w nagłych przypadkach można było szybciej i łatwiej udzielić pomocy. Zestaw składa się z Karty Informacyjnej, w której podaje się najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numery telefonów do bliskich osób lub znajomych, aktualny stan zdrowia, przebyte choroby, zażywane leki, uczulenia i alergie. Do zestawu dołączona jest ulotka z instrukcją postępowania z „Kopertą Życia” oraz naklejka. Wszystko jest zapakowane w przezroczystą plastikową kopertę, którą można bezpiecznie przechowywać w lodówce. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie znajdujące się w każdym domu, które ze względu na swój rozmiar jest łatwe do znalezienia. Poza tym wszyscy chętnie wykorzystują drzwi lodówki do zostawiania ważnych wiadomości. Na drzwi lodówki należy przykleić naklejkę z napisem: „Tu Jest Koperta Życia”.

logo UG Umieszczenie koperty z dokumentacją w dostępnym i widocznym miejscu umożliwia, w razie wypadku lub zasłabnięcia, służbom medycznym, a także policji, straży pożarnej, czy też pracownikom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o właścicielu koperty, mogących uratować życie, gdy w chwili przyjazdu karetki poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie podać podstawowych informacji o stanie swojego zdrowia.

O akcji „Koperta Życia” zostali poinformowani ratownicy pogotowia obsługujący Gminę Poraj, zarówno z Myszkowa, jak i Częstochowy, a także lekarze przyjmujący w naszych ośrodkach zdrowia. Dzięki temu ratownicy, dobrze znając miejsce przechowywania „Koperty Życia”, skrócą czas reakcji i szybciej oraz sprawniej udzielą pierwszej pomocy.

formularz.....TUTAJ

Jesteśmy pewni, że „Koperta Życia” może niejednokrotnie uratować czyjeś życie, zwłaszcza osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, zmagającym się z rozmaitymi chorobami. Ale skorzystać z niej mogą oczywiście wszyscy. Koperta przechowywana w lodówce podniesie poczucie bezpieczeństwa i nadzieję, że w razie wypadku zostanie udzielona szybka i sprawna pomoc. Gorąco zachęcamy do skorzystania z akcji społecznej Urzędu Gminy w Poraju i zapraszamy po odbiór zestawów – zachęca wicewójt Gminy Poraj i pomysłodawczyni akcji Katarzyna Kaźmierczak.

Zestawy porajskiej „Koperty Życia” można bezpłatnie odbierać w Biurze Podawczym w Urzędzie Gminy Poraj, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Poraju oraz Ośrodkach Zdrowia na terenie naszej gminy.

Napisali o nas

Zaginiony grzybiarz.

las sosnowy Zarki Letnisko 1
Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 63-letniego mieszkańca Myszkowa, przeprowadzone wtorkowego wieczoru przez policjantów z Myszkowa i Koziegłów. Po kilkugodzinnej akcji kryminalni z Myszkowa odnaleźli zaginionego grzybiarza w masywie leśnym w Żarkach Letnisku.
Więcej…

Dwa lata więzienia za naruszenie miru domowego na ulicy Leśnej.

zatrzymany

Mężczyzna, który wtargnął do mieszkania 24-latka, został zatrzymana przez koziegłowskich policjantów. Napastnik bez powodu zdemolował mu mieszkanie i groził pozbawieniem życia. 26-latek trafił do policyjnego aresztu. Wobec podejrzanego zastosowano policyjny dozór.

Więcej…

60-letni mieszkaniec Żarek Letniska potrącony w Myszkowie

Dwóch pieszych z obrażeniami ciała trafiło do szpitala. To efekt wypadków drogowych do których doszło na drogach powiatu w miniony weekend. Przyczyny i okoliczności obu zdarzeń wyjaśniają teraz myszkowscy śledczy. Do pierwszego wypadku doszło w sobotę około godziny 19.00 na ulicy Dąbrówka w Cynkowie. 68-letni kierowca opla jadąc w kierunku Woźnik, najechał na pieszego idącego w przeciwnym kierunku.
Więcej…

Sprzedaż nieruchomości położonej w miejscowości Żarki Letnisko

Dzialka do sprzedania2016

 

Więcej…

Województwo Częstochowskie

Batalia o województwo częstochowskie została zakończona po tym jak ministerstwo rozwoju stwierdziło, że nie widzi sensu w dzieleniu regionów? Nie wszyscy zamierzają składać broń. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk kontynuuje zbieranie podpisów pod wnioskiem o reaktywację województwa, a do gmin, które chcą się w nim znaleźć w czwartek dołączył Poraj w powiecie myszkowskim. Podczas XXIV sesji Rady Gminy Poraj, która odbyła się w czwartek 27 października, radni jednogłośnie poparli ideę utworzenia nowego województwa.

Więcej…

UCHWAŁA w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Żarki Letnisko

ulica Poranna

**********************************

Seniorzy

Zebranie Zarządu PZERiI

zebranie seniorow

W czwartek 28,09.2017 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze PZERiI koła nr.2. Po odczytaniu sprawozdań przewodniczącego i skarbnika z minionego okresu przystąpiono do wyboru nowego zarządu.

Więcej…

Zakończenie sezonu rowerowego

Sezon rowerowy

W tym roku odbyliśmy szereg wycieczek rowerowych. Zaczęliśmy w maju spotykając się przy ognisku w Kępinie na polanie wiaty myśliwskiej.

Więcej…

Perełki Dolnego Śląska

Seniorzy z Zarek Letniska zamek Ksiaz

Na przełomie czerwca i lipca spora grupa seniorów z Klubu „Czarka” podziwiała uroki kotliny jeleniogórskiej.

Więcej…

Spotkanie seniorów z Poraja z seniorami z Żarek Letniska

Wycieczka rowerowa seniorow

W drugiej połowie czerwca Klub Seniora w Żarkach Letnisku odwiedziła grupa  rowerowa  seniorów z Poraja.

Więcej…

Żarki Letnisko maj 2017

Zareki Letnisko maj 2017

W ostatnim tygodniu maja Seniorzy udali się na majówkę . Po krótkiej modlitwie przy przydrożnej kapliczce udali się na nieopodal położoną polanę gdzie w miejscu dozwolonym piekli na ognisku kiełbaski.

Więcej…

Spotkanie Wielkanocne Seniorów

Wilkanoc seniorow w Zarkach Letnisku 2017r

Tradycyjnie w pierwszą sobotę po Świętach Wielkiej Nocy spotykają się w swoim klubie seniorzy na  tzw. jajeczku.

Więcej…

Bal Karnawałowy Seniorów

Karnawal 2017 seniorzy Zarki LetniskoW karnawałową sobotę 18.02.2017 r.  w swoim klubie bawili się  Seniorzy.

Więcej…

Wirtualny spacer

spacer