Wiedza społeczna

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
ODPOWIEDZ
letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 18 sty 2019, 11:20

Bruner. Nareszcie zaczynasz „czuć bluesa”, choć trzeba jeszcze pewnych korekt. Piszesz: „Najgorsza nacja żydowska to Żydzi aszkenazyjscy, czyli Chazarowie”. Podstawowa wiedza o Chazarach: https://www.youtube.com/watch?v=aTC04uVvc9c. Czas około 4 min. Więcej szczegółów zawiera artykuł: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/ ... judaizm/#3. Jeżeli uważasz, że Chazarowie to najgorsza nacja żydowska to napisz dlaczego. Może dlatego, że mieli silnie zakorzeniony kult fallusa? Przyjęcie judaizmu to nie to samo co urodzenie się Żydem. Nową religię nie przyjmuję się w ciągu 100 lat i w ciągu tak krótkiego okresu religia nie może zmienić człowieka. Ilu Chazarów się obrzezało? Przejście na judaizm to nie takie proste. Napletek nie gubi się ot tak. Chazarowie wyznawali różne religie. Ilość Chazarów przyjmujących judaizm była tak ograniczona, że szkoda zajmować się tym tematem. To był teren ciągłych walk plemiennych, gwałtów, chorób i przemieszczeń ludności. Warto obejrzeć dwa odcinki krótkiego filmu „Czarna śmierć”: https://www.youtube.com/watch?v=JnWpnL6PH6s. Czas około 10 min.
https://www.youtube.com/watch?v=2jvkLMR716c. Czas około 9 min. Mamy tu dramatyczne konsekwencje nieznanej nikomu choroby, która zdziesiątkowała ludność Europy. Przybyli do Europy Chazarowie wielokrotnie się pomieszali z tubylcami. Tylko silnie wierzący i genetyczni Żydzi wystrzegali się asymilacji. Wydaje mi się, że właśnie Żydzi podrzucają te tematy m.in. naiwnym Polakom, aby skierować ich uwagę na wydarzenia sprzed 1 000 lat. Dzięki temu łatwiej oskarżyć Polaków o rasizm i ksenofobie. Należy atakować ideologie tworzone dla Żydów przez Żydów i wyjaśniać konsekwencję z nich wynikające, a nie ludzi czy narody.
Przecież nie tylko Żydzi wspierali Hitlera czy Stalina. Dzierżyński pochodził z polskiej rodziny inteligenckiej i kim został? Wystarczyło, że się urodził na Wschodzie (obecnie Białoruś). Nawet w rodzinie miałem prawdziwych, nieobrzezanych komunistów. Nie możemy się dać „wpuszczać w maliny” dla uciechy Żydów. Przecież cześć naszych ruchów narodowych jest wyprowadzana na manowce przez agenturę rosyjsko- żydowską. Doprowadza to do konfliktów i rozłamów w tych ruchach. Przyczyną jest brak wiedzy o procesach społecznych i bezkrytyczne „łykanie” baśni i legend opowiadanych przez nawiedzonych prelegentów. Analiza idei wymaga wysiłku umysłowego, a to doprowadza niektórych osobników do cierpienia. Łatwiej powtarzać rewelacje manipulatorów, których celem jest rozbijanie jedności Polaków. A w tym „dziele” prym wiodą nie tylko Żydzi. Mamy w internecie masę takich przykładów. W wątku „Najlepsze cechy Pana wójta” umieściłem linki do wykładów Karonia. Tam mamy wyjaśnienia, o co chodzi. Trzeba się tylko przełamać i po kolei wysłuchać wykłady Karonia.
To wbijanie noża w plecy ówczesnej Rosji przez Żydów, to nie jest tak do końca prawdziwe. Bruner nie wygłaszaj kategorycznych ocen, gdy nie do końca znasz temat. Plany przeprowadzenia rewolucji w Rosji były odrzucane przez Marksa, ponieważ uważał, że rewolucja może dokonać się tylko w krajach o mocno rozwiniętym kapitalizmie (teoria wyczerpania się możliwości kapitalizmu). Dopiero po śmierci Marksa, tylko część marksistów popierała rewolucję w Rosji. Druga część bała się kompromitacji marksizmu w Rosji (dopiero po 70 latach to się stało). Naciski przychodziły z Rosji (m.in. Lenin i Trocki). Natomiast rządy europejskie (nie koniecznie żydowskie) przyglądały się z sympatią planowanej rewolucji rosyjskiej, bo liczyły na osłabienie Rosji. Nie trzeba było być Żydem, aby zauważyć, że Rosja ostro grała w Europie i była ciągłym dla niej zagrożeniem. Przecież wybuch I wojny światowej spowodowało poparcie Serbii przez Rosję.
I znów upraszczasz. Nie cała UE chcę zaniku kultur i demokracja nie jest utopijna. Już o tym pisałem, że nowi marksiści wymyślili demokrację liberalną. Demokracja liberalna polega m.in. na tym, że władze ma ten, co ma pieniądze, a autorytaryzm polega na tym, że pieniądze ma ten, kto ma władzę. Demokracja liberalna wykreowała wolność jako absolut, dlatego demokracja stała się fikcją. To mniejszość pozbawiona wolności (według mniejszości) w demokracji liberalnej ma być grupą uprzywilejowaną. Większość ma się podporządkować mniejszości w imię wolności. Tak pogrzebano prawdziwą demokrację. Bukowski dobrze opisuje problem, tylko nie informuje, skąd to się wzięło. Europejskie elity realizują po prostu zmodyfikowany marksizm. Jest to rezultat tzw. marszu przez instytucję nowych marksistów. Marsz się zaczął tuż po wojnie i trwa do dzisiaj. Pierwsze rezultaty to rewolucja hipisowska 1968 r. Sprawa jest poważna, bo nowi marksiści opanowali uniwersytety i uczelnie, kulturę i sztukę, pchają się do szkół średnich i podstawowych. UE nie wolno rozbijać, ale reformować. Będzie to bardzo trudny proces ze względu na podporządkowanie instytucji Europejskich marksistom. Podporządkowano również instytucję państwowe części krajów członkowskich. Tylko zdecydowana wygrana partii chcących przywrócić Europę narodom europejskim w nadchodzących wyborach do europarlamentu, może zatrzymać ten proces.
To, że za chińską walutę można kupić ropę, o niczym nie świadczy. Chińska waluta nigdy nie zastąpi dolara, bo tam panuje bardzo niepewny ustrój. To się musi kiedyś zawalić. Przecież tam inwestowały największe firmy zachodnie i podkręciły koniunkturę w Chinach. Wyciągnęły Chiny z zacofania technicznego. Chiny nie są samobójcami i wiedzą, że bez nowego napływu technologii długo nie pociągną. Choć Chińczycy perfekcyjnie montują iPhone’y, to sami nie potrafią zaprojektować i wyprodukować potrzebnych do nich mikroprocesorów czy wyświetlaczy. To technologia zarezerwowana dla Korei, USA, Japonii czy uznawanego za zbuntowaną prowincję Tajwanu. Ciągle wiele technologii jest poza zasięgiem chińskiej myśli technicznej. Zgromadzili miliardy dolarów i jak mogą działać przeciw dolarowi? Przecież niewielki spadek wartości dolara to cios w rezerwy chińskie. Budują, co mogą, zawracają bieg rzek, budują porty, gdzie się da, kupują całe fabryki, chcą budować jedwabny szlak. Okazuje się, że inwestycje chińskie są prowadzone za granicą przez chińskich „ekonomistów od mokrej roboty” Kraje, które pozwoliły na chińskie inwestycje, szybko wpadają w pułapkę zadurzenia i oddają Chińczykom na 99-letnią dzierżawę wybudowane inwestycje. Rządy tam często upadają ze względu na korupcję. Kupowanie elit politycznych przy okazji wielkich projektów infrastrukturalnych, to chińska metoda zdobywania kontroli nad elitami politycznymi danego kraju. Wszystko wskazuje na to, że Chiny bez demokracji wyłożą się na łopatki. Nie wierz w rosyjską propagandę, bo Rosjanom kończą się rezerwy dolarowe i chętnie by obalili dolara, ale nie Chiny. Mocny dolar dla Chin to podstawa dalszych inwestycji.
Bruner, tam (Irak i Libia) USA nie wprowadziło, żadnej demokracji, bo tam się nie da jej wprowadzić. Irak to była gra służb (w tym izraelskich), Husajn dostał pomoc od USA w walce z Iranem (1980 r.), aby zatrzymać irańską rewolucję islamską. Jednak później użył broni chemicznej przeciw Kurdom. Naród kurdyjski (około 30 mil.) nie ma swego państwa. Od wieków bezskutecznie starają się o utworzenie samodzielnego państwa (Kurdystanu). Chciano osłabić Husajna, bo rósł w siłę i był zagrożeniem w regionie. Kadafi z kolei to twórca socjalizmu arabskiego. Komunistyczny dyktator, przywódca rewolucji 1 września. Oskarżany o finansowanie terroryzmu. W 2011 roku nie zgodził się oddać władzy w następstwie społecznych protestów. Doprowadziło to do wybuchu wojny domowej. Zginął w strzelaninie pomiędzy powstańcami a wiernymi mu siłami. Wojna domowa została wsparta przez siły NATO. Po upadku Kadafiego nowe władze nie zdołały zatrzymać konfliktu wewnętrznego, który w 2014 roku przerodził się w kolejną wojnę domową. W marcu 2016 r. w Trypolisie powstał uznawany międzynarodowo rząd jedności narodowej. Potem zaczęły się ataki fundamentalistów islamskich. Następne państwo to Syria była demokratyczna republika socjalistyczna. Kiedy w lutym 2005 roku w wyniku zamachu bombowego w Bejrucie zginął były premier Libanu Rafik al-Hariri, o udział w zamachu oskarżono Syrię. Wydarzenie to spowodowało kryzys w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Wiosna arabska (2010-2012) doprowadziła do rewolucyjnego wrzenia. Prezydent Syrii Baszszar al-Asad mimo presji międzynarodowej krwawo rozprawiał się z opozycjonistami. Na Syrię nakładano sankcje, kraj został zawieszony, podobnie jak Libia, w prawach członka Ligi Państw Arabskich. Niebezpiecznie sytuacja zaogniała się w Syrii, gdzie w wyniku działań sił rządowych przeciwko rebeliantom ginęły tysiące ludzi. Nieskuteczne zabiegi areny międzynarodowej spowodowały, że nieugięty reżim Baszara al-Assada mając poparcie Rosji, doprowadził kraj do krwawej wojny domowej. Rosjanie przez lata podporządkowywali sobie państwa arabskie, wprowadzając komunizm, a Amerykanie próbują to odkręcić.
Zerwanie wszelkich stosunków dyplomatycznych z Izraelem to byłby koniec Polski. Wtedy musielibyśmy prosić o pomoc Putina. Zerwanie stosunków z Izraelem jest równoznaczne ze zerwaniem stosunków ze wszystkimi najbogatszymi państwami świata. O bazach amerykańskich moglibyśmy tylko pomarzyć. Niestety takie są realia i tak jest skonstruowany świat. Można brać przykład z Putina i przyciągać do siebie odpowiednich Żydów. Putin współpracuje z tymi Żydami, którzy popierają Eurazję, a my musimy z tymi, którzy darzą sympatią Polskę i USA. Innej drogi nie ma.
USA testują nowy kosmiczny wahadłowiec Dream Chaser: https://www.youtube.com/watch?v=dmYOaCPxLlo. Czas około 32 min.

warcaby
Stały bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 23 lis 2017, 12:13

Re: Wiedza społeczna

Post autor: warcaby » 18 sty 2019, 15:53


letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 18 sty 2019, 16:55

Towarzysze, ciszej nad tą trumną!

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 18 sty 2019, 22:34

Zaproszenie na Komisję. 21 stycznia 2019 roku (poniedziałek) o godzinie 10 00 w Urzędzie Gminy w Poraju, sala narad nr 218 - odbędzie się posiedzenie Komisji Rewizyjnej.
22 stycznia 2019 roku (wtorek) o godzinie 14 30 w Urzędzie Gminy w Poraju - sala nr 218 - odbędzie się posiedzenie Komisji ds. budżetu oraz gospodarki komunalnej i inwestycji.
23 stycznia 2019 roku (środa) o godzinie 14 00 w Urzędzie Gminy w Poraju - sala narad nr 218 - odbędzie się posiedzenie Komisji ds. oświaty, kultury, zdrowia i spraw społecznych.
24 stycznia 2019 roku (czwartek) o godzinie 14 30 w Urzędzie Gminy w Poraju - sala narad nr 218 - odbędzie się posiedzenie Komisji skarg, wniosków i petycji.
Zaproszenie na IV SESJĘ RADY GMINY PORAJ – 31stycznia 2019 r. (czwartek), godz. 11 00.
https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5724.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 20 sty 2019, 08:08

Musieliśmy wiele zmienić w gminie, aby wszystko pozostało po staremu.
Za wyjątkowo dobrą sytuację finansową gminy, poważny wzrost dochodów własnych gminy i pozyskanie ogromnych funduszy inwestycyjnych, kilkunastu pracowników otrzymało zasłużoną podwyżkę. Tym ludziom, nie licząc wysiłków wójtów, zawdzięczamy rozkwit naszej gminy.
I tak Pani Anna Trąbska, Sekretarz Gminy, Kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Społecznych, otrzymała podwyżkę z 3 640 zł na 4 640 zł.
Pan Andrzej Kozłowski, Zastępca Kierownika - współpraca z mediami i organizacjami pozarządowymi, otrzymał podwyżkę z 5 590 zł na 7 080 zł miesięcznie.
Pani Monika Sosnowicz, główna księgowa otrzymała podwyżkę z 4 257 zł na 5 455 zł.
Pani Monika Stańczyk-Mroczko, radczyni prawna otrzymała podwyżkę z 5 775 zł na 6 220 zł.
Źródło: http://zycieporaja.pl/wiadomosci/bogata ... ow-urzedu/.
„Za klaunem klaun, tłum obcych ciał, a my objęci w pół, lecimy głową w dół. Sza la la la la, zabawa trwa! Świat inny wymiar tutaj ma. Sza la la, la la, zabawa trwa! Za frajer dają fant”: https://youtu.be/6Xz10DkJ7ts. (Urszula Sipińska).

ZDZICHU
VIP
Posty: 586
Rejestracja: 23 maja 2014, 18:21

Re: Wiedza społeczna

Post autor: ZDZICHU » 20 sty 2019, 08:56

letniku .. a co sądzisz o tym , będzie posłem , czy nie http://zycieporaja.pl/wiadomosci/czy-lu ... poslem-rp/
bo moim skromnym zadaniem ma duże szanse . Mimo wszystko ludzie i tak na byłego Wójta zagłosują :roll:

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 20 sty 2019, 13:08

Zdzichu, oczywiście, że w Gminie Poraj ma szansę otrzymać największą liczbę głosów, ale w całym okręgu częstochowskim to będzie cieniutko. Będzie miał bardzo trudną kampanię wyborczą, bo będą się ciągnąć za nim długi naszej gminy.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 20 sty 2019, 13:09

Nawet nie czekał do pogrzebu!
Pan Nadredaktor nie wytrzymał wielkiego ciśnienia „miłości” i już 16 stycznia, mimo żałoby wrzucił swój granat w nasze własne szambo. Dla uciechy bractwa III Rzeczpospolitej opublikował swój tekst p.t. „Nawet nie czekała do pogrzebu”. Pogrzeb odbył się dnia 19 stycznia, czyli oskarżyciel popełnia dokładnie to samo „przestępstwo”, co oskarżona. Pan Nadredaktor pisze: „Przewodnicząca Rady Powiatu Myszkowskiego Zdzisława Polak udostępniła link do wywiadu bez żadnego komentarza, więc należy przyjąć, że rozpowszechnia wypowiedzi Brauna, z którymi się identyfikuje”. Grzegorz Michał Braun – polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta. Dzięki Panu Nadredaktorowi obejrzałem wywiad z Panem Braunem https://youtu.be/A-98Yszf-t8 i z częścią wypowiedzi Brauna się zgadzam, a z częścią nie. Prawa do własnych poglądów nie odbierze mi nawet Nadredaktor. Umieszczenie kontrowersyjnego linku bez komentarza o niczym nie świadczy. Sam umieszczam linki bez komentarza w celu wywołania dyskusji. Analiza takiego wywiadu wymaga napisania recenzji. Pisanie recenzji to narzucanie własnych poglądów, co nie mobilizuje czytelników do własnych przemyśleń. Pan Nadredaktor przyjął wątpliwe założenie do rozkręcenia swojej mowy „miłości” i z „obrzydzeniem” ją kontynuuje. Czy rzeczywiście z obrzydzeniem? Ja tu widzę raczej zapał w tłumaczeniu myśli Brauna i wyłożenie kawy na ławę. Gdyby Pan Braun przeczytał tekst Nadredaktora, to by mu prawdopodobnie podziękował. Jest to bardzo dobra darmowa reklama tego wywiadu pod pretekstem krytyki radnej. Do linku umieszczonym na Facebooku przez Panią Polak miała dostęp bardzo ograniczona liczba osób (tylko zalogowani). Pan Nadredaktor wspaniałomyślnie rozreklamował wywiad na cały powiat. Być może Pan Nadredaktor przewiduje swoim przenikliwym umysłem, że władzę w Polsce przejmie nowo budowana koalicja narodowo-katolicka (Pobudka, Wolność Korwina, Ruch Narodowy) https://wiadomosci.wp.pl/grzegorz-braun ... 766194305a i już tworzy dobry klimat dla siebie? https://www.youtube.com/watch?v=_JHFbMM88sA. Pan Braun zaprasza do współpracy również Pana. Koalicja ta rzuca wyzwanie PiS i Pan Nadredaktor też rzuca wyzwania radnej PiS. Pani Polak nie powiedziała nic. Milczenie Pani Polak Nadredaktor nazywa rozpowszechnianiem poglądów i szczytem głupoty, a sam roztrząsa i rozpowszechnia wywiad Brauna. Czy to nie hipokryzja? Mało tego, próbuje oceniać inteligencję innych ludzi. Każdy przeciętnie inteligentny człowiek wie, że nieporównywalnie łatwiej jest znaleźć omawiany wywiad Brauna na YouTube niż na profilu Pani Polak. Podsumowując ten wybitnie twórczy tekst, należy stwierdzić, że Pan Nadredaktor ze zbiorowym obrzydzeniem zareklamował wywiad Brauna, aby dokopać PiS-owi. Jednak tak rozbudowana inteligencja Pana Nadredaktora przysłoniła mu oczywisty fakt, że Pan Braun ostro krytykuje PiS i dowalając PiS-owi tekstami Brauna, sam ustawia się po stronie Brauna. Do czego posunie się bractwo III RP przed wyborami trudno sobie wyobrazić. Należy jednak być przygotowanym na rozprawę z nienawiścią za pomocą bezgranicznej miłości i samego dobra. A oto próbka (uwaga na język miłośników, tylko dla osób + 18): https://www.youtube.com/watch?v=IThdVgqlJMU i dalsza rozprawa z nienawiścią: https://www.youtube.com/watch?v=0xwGpbJ ... e=youtu.be. Aby uniknąć oskarżeń Pana Nadredaktora o rasizm i ksenofobie oświadczam, że z poglądami Panów Brauna i Michalkiewicza utożsamiam tylko częściowo. https://www.youtube.com/watch?v=1keTncy8PwA.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 20 sty 2019, 17:09

Krzysztof Karoń o koalicji Korwina, Winnickiego, Brauna i Liroya oraz o uwagach Węgrzyna #171 KNews: https://www.youtube.com/watch?v=Zlqo0UjcooI. Czas około 99 min. Dyskusja o nowej koalicji zaczyna się dopiero w 77 minucie filmu, ale wcześniejsze demaskowanie naszej rzeczywistości przez Karonia też jest bardzo interesujące.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 21 sty 2019, 10:24

C.D. Abdykacja Napoleona. Wobec braku szans na dalszą walkę Napoleon abdykował. Najpierw 6 kwietnia 1814 na rzecz króla Rzymu, a następnie 12 – bezwarunkowo. Na pożegnanie zwrócił się w Fontainebleau do swych wiarusów: Oficerowie, podoficerowie, żołnierze mojej Starej Gwardii! Mówię wam „żegnajcie”. Przez dwadzieścia lat dawaliście mi powody do zadowolenia. Zawsze was spotykałem na ścieżkach chwały. [...]. Nie ubolewajcie nad moim losem. [...] Mogłem był umrzeć. [...] Ale nie. Wybieram sposób honorowy. Opiszę wszystko czegośmy dokonali. 30 maja zawarty został traktat pokojowy z przedstawicielami nowego rządu. Zwycięzcy zesłali byłego cesarza na Elbę, po czym odtworzyli dynastię Burbonów, osadzając na tronie Ludwika XVIII. Następnie zwołali kongres wiedeński, na którym cesarze i królowie mieli wyznaczyć nowe granice Europy.
Bitwa pod Waterloo – starcie zbrojne, do którego doszło 18 czerwca 1815 roku i było ostatnią bitwą Napoleona Bonaparte. Waterloo − miejscowość i gmina w Belgii, w prowincji Brabancja Walońska, w pobliżu Brukseli. Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100 dni. W krótkim czasie zebrał ponad 100-tysięczną armię, z którą ruszył w kierunku Brukseli, gdzie stały nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska Wellingtona (księcia) i pruska Blüchera (feldmarszałka). Po dwóch zwycięskich starciach 16 czerwca pod Quatre Bras i Ligny Napoleon stanął oko w oko z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu armii Blüchera przemieniła się w klęskę, a armia francuska przestała istnieć. Napoleon musiał ponownie abdykować w dniu 22 czerwca.
Niedługo po porażce pod Waterloo Napoleon powtórnie został zmuszony do abdykacji i – jako brytyjski więzień – został zesłany na wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Jeszcze przed bitwą władcy zwycięskich mocarstw zebrali się w Wiedniu na kongresie, by ustalić losy Europy na następne sto lat. Klęska Napoleona przypieczętowała ich postanowienia.
Bitwa pod Waterloo – 18 czerwca 1815 roku: https://www.youtube.com/watch?v=Ukki0iyTTSM. Czas około 2 min.
Kongres wiedeński – konferencja międzynarodowa przedstawicieli szesnastu państw europejskich,
trwająca od września 1814 do 9 czerwca 1815 roku w Wiedniu, zwołana w celu rewizji zmian terytorialnych i ustrojowych spowodowanych wybuchem rewolucji francuskiej i wojnami napoleońskimi oraz wypracowania nowych zasad ładu kontynentalnego.
Po upadku systemu napoleońskiego przynależność ziem polskich stała się przyczyną sporu pomiędzy mocarstwami. Aleksander I dążył do włączenia wszystkich ziem Księstwa Warszawskiego do Imperium Rosyjskiego. W zamian oferował Prusom całą Saksonię jako rekompensatę za ziemie zaboru pruskiego, włączone do tego księstwa. Plany te zostały nieprzyjaźnie przyjęte przez Austrię i Wielką Brytanię, która obawiała się rosyjsko-pruskiej dominacji w Europie Środkowej. Państwa te w poczuciu zagrożenia podpisały 3 stycznia 1815 roku wraz z Francją tajny sojusz zaczepno-obronny, przewidujący wspólne wystąpienie w przypadku zaatakowania któregoś z nich przez państwo trzecie. To ostatecznie zmusiło Rosję do zaniechania swych dalekosiężnych planów. Prusy otrzymały jedynie 2/5 terytorium Saksonii, odzyskując część ziem zaboru pruskiego, które wchodziły w skład Księstwa Warszawskiego.
Sprawa polska poniosła na kongresie ogromną szkodę. Chociaż bowiem Aleksander I stworzył – i to wbrew woli większości uczestników obrad – Królestwo Polskie, a słowo „Polska”, wymazane w roku 1795 z języka politycznego, zostało przywrócone, to jednak wśród narodów Europy ugruntowało się przekonanie, że Polska to właśnie to miniaturowe Królestwo i że poza nim i „niepodległym” Krakowem sprawa polska nie istnieje.
Wojny napoleońskie cz.3: https://www.youtube.com/watch?v=4USwP0hzasc. Czas około 19 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 21 sty 2019, 16:03

Przypominam którzy radni głosowali za budżetem Gminy Poraj na 2019 r. http://www.poraj.bip.net.pl/?p=document ... ar_id=5707 bez dyskusji na komisjach problemowych.
Za budżetem w ciemno głosowali:
1. Łukasz Adamczyk - Razem dla Gminy Poraj.
2. Łukasz Boroń - Razem dla Gminy Poraj.
3. Barbara Caban - PSL.
4. Krzysztof Klimek - Razem dla Gminy Poraj.
5. Marcin Makuch - Razem dla Gminy Poraj.
6. Sylwester Sawicki - Razem dla Gminy Poraj.
7. Dagmara Superson-Kosztyła - PSL.
8. Andrzej Tkacz - Aktywna Wieś.
W ten sposób powstał nam klub radnych Razem dla Wójta Gminy Poraj.
Przeciw przyjęciu budżetu bez dyskusji na komisjach głosowali:
1. Grzegorz Bojanek - Dobry Poraj.
2. Chmura Jolanta - Gmina dla Wszystkich.
3. Patryk Frendowski - Dobry Poraj.
4. Leszek Lach - Gmina dla Wszystkich.
5. Bartosz Rajczyk - Gmina dla Wszystkich.
6. Waldemar Sitek - Gmina dla Wszystkich.
Nie wiedziała jak głosować:
1. Ewa Masłoń - Dla Obywatela
Pani wójt musiała zabezpieczyć środki w budżecie na podwyżki płac dla swoich pracowników. Radni w liczbie 8 (Razem dla Wójta Gminy Poraj) przyjmując budżet bez analizy, umożliwili Pani wójt przeprowadzenie tej znaczącej podwyżki płac. http://www.poraj.bip.net.pl/?p=document ... ar_id=5707.
Wszystko wskazuje na to, że większość radnych i władza gminy robią sobie kpiny z programu naprawczego.
Oto fragment uchwały Nr 4200/VI/246/2018 z dnia 14 grudnia 2018 roku VI Składu Orzekającego RIO w Katowicach dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej: Jednocześnie Skład Orzekający przypomina, że konsekwentne realizowanie działań naprawczych ujętych w programie postępowania naprawczego polegających na ograniczeniu wydatków bieżących, majątkowych, zwiększaniu dochodów i zachowanie szczególnej dyscypliny w wydatkowaniu środków powinno umożliwić Gminie wywiązywanie się na bieżąco z zobowiązań i odzyskanie płynności finansowej.
Podobne przypomnienie umieszczono w uchwale RIO dotyczącej budżetu na 2019 r.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 22 sty 2019, 10:33

Nie wiem, czy nam Brunera zastraszyli, bo się przestał odzywać. Mam nadzieje, że może jeszcze czytać komentarze i słuchać wykładów, więc proponuje mu obiektywny wykład Karonia o Żydach: https://www.youtube.com/watch?v=XX20WKyed9o. Czas około 33 min.

Awatar użytkownika
Bruner
Guru
Posty: 266
Rejestracja: 03 gru 2008, 08:08

Re: Wiedza społeczna

Post autor: Bruner » 23 sty 2019, 07:43

letnik. Nikt mnie nie wystraszył, ja nie strachliwy, tylko dużo pracy i brak czasu. Tak się składa że prowadząc swoją działalność muszę dużo jeździć. Rocznie prawie 100 tys km.
Dobry materiał o tych Chazarach chociaż nie wszystko tam jest, ale w 4 minutach nie da się umieścić wszystkiego. Dlatego jak ktoś mi mówi że jestem antysemitą, to odpowiadam, a wiesz kim są Semici. Semici żyją w Palestynie ludzie etnicznie przywiązani do tych terenów, śniada cera, ot ich taka uroda. Można powiedzieć że jestem antysyjonistą, i to będzie prawda. Niepodoba mi się podejście tej społeczności żydowskiej do spraw naszych polskich. Nazywanie naszego kraju POLIN, dla mnie jest obrazą. Pomimo tego że jestem ateistą to jestem przede wszystkim Polakiem, i nieważne jaki mamy ustój polska nigdy nie była i nie będzie krajem Żydowskim. To są wrogowie naszego kraju i trzeba to powiedzieć, ich interesy są sprzeczne z naszymi, te sprawy roszczeń, jedwabnego, odszkodowań za to że Niemcy ich wymordowali, oraz nazywanie "Polskich Obozów" , jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Zachód temu przyklaskuje, bo to nas osłabia na arenie międzynarodowej, co jest krajom zachodnim na rękę. Szczególnie Anglii, naszego odwiecznego wroga, który nas nienawidzi, już od XVII wieku. Trocki i Lenin ( Bronsztejn i Goldman) bo to ich prawdziwe nazwiska, to przywódcy bandytów. Rosja musiała zostać zatrzymana, podczas I wojny światowej. Obiecany Rosji Konstantynopol, na którym Rosji zależało, nigdy nie miał do niej trafić. Zrobili im rewolucję bolszewicką, a gdy już ZSRR nie było potrzebne, te same siły żydowskie doprowadziły do upadku tego kolosa. Prędzej czy później i tak upadł przez nieudolność władzy, komuna nie sprawdziła się nigdy i nigdzie. Należy pamiętać że każdy system tworzą ludzie, bardziej lub mniej pazerni, i mający różne cele strategiczne. Kapitalizm też nie jest pozbawiony wad, ale nie o tym. Dlaczego uważam że UE to system utopijny, to proste, sami sobie w wielu rzeczach przeczą, władze w Brukseli mają nas za idiotów, przygarnę tu bardzo prosty przykład, mianowicie, UE wycofała wszystkie termometry rtęciowe, twierdząc że są szkodliwe, a z drugiej strony, promuje na siłę świetlówki energooszczędne, które to są śmiertelnie trujące, w każdej świetlówce znajduje się rtęć. Więc apel do ludzi, nigdy nie tłuczcie świetlówek, ponieważ opary rtęci to śmiertelna trucizna. Proszę tu link do ciekawego filmu na ten temat. https://www.youtube.com/watch?v=JzN72EgRuAA.
Sprawa bliskiego wschodu nie do końca jest taka jak napisałeś. Znam osobiście człowieka, który mieszka od dawna w Polsce, ale cała rodzina jest w Egipcie, i opowiedział mi jak ta Amerykańska demokracja tam wygląda, więc mam na ten temat inne zdanie. Smutne jest to że kraje arabskie, są rozgrywką, USA by tam nigdy nie ingerowało gdyby nie ropa. Dla USA prowadzenie działań wojennych to gałąź gospodarki. Dyktatorzy trzymali to ryzach, nie mieliśmy tu żadnych pseudo uchodźców, cały ten bałagan na bliskim wschodzie zrobiły kraje zachodnie USA oraz Francja i Anglia. Francja i Anglia już ma za swoje, mają muzułmańskie dzielnice, prawie autonomie, w swoich jakby nie było chrześcijańskich krajach. Nic nie mam do samych muzułmanów tych normalnych, ale to co tu przyjechało w tej fali ludzkiej to jak to określił Korwin Mikke, śmieci ludzkie, które nie chcą pracować. DO USA nie dopłyną na pontonach. Na morzu śródziemnym te łodzie powinno się zatapiać, i proszę mi tu nie mówić o dzieciach, bo ich tam nie ma, te fotki są dla europejskich frajerów. . Zapraszam na trzy częściowy wykład pana profesora na temat Agresja Islamu.
https://www.youtube.com/watch?v=Gy-Y5PXLZKg&t=443s
https://www.youtube.com/watch?v=y8DOEi4fCr8
https://www.youtube.com/watch?v=AL8mxJi0x4E

Szykuję osobny artykuł na temat samochodów elektrycznych, nie będę zdradzał szczegółów, ale pracuję przy takich napędach i znam poważne wady tych że rozwiązań. Ale to jeszcze dziś na tym forum.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 23 sty 2019, 09:12

C.D. Postanowienia kongresu wiedeńskiego:
• Utworzono Związek Niemiecki pod przewodnictwem Austrii.
• Połączono katolicką Belgię i protestancką Holandię w Królestwo Niderlandów pod panowaniem Dynastii Orańskiej.
• Na tron Wielkiego Księstwa Luksemburskiego powołano króla Holandii. Samo państwo pozostało jednak członkiem Związku Niemieckiego.
• Utworzono Królestwo Polskie w unii personalnej z Rosją.
• Utworzone Wielkie Księstwo Poznańskie pod panowaniem Prus (składające się z departamentu poznańskiego, części bydgoskiego i kaliskiego), Nadrenia, Westfalia, Pomorze Szwedzkie, Gdańsk, Toruń, ziemia chełmińska, północna Saksonia i Rugia.
• Z Krakowa i jego najbliższej okolicy utworzono Rzeczpospolitą Krakowską, pod protektoratem trzech zaborców.
• Szwajcaria otrzymała trzy nowe kantony i stała się federacją złożoną z 22 suwerennych kantonów.
• Szwecja uzyskała Norwegię od Danii za to, że Dania była w sojuszu z Napoleonem.
• Austria zyskała Dalmację, Salzburg, okręg tarnopolski, Tyrol, Lombardię, Triest, Toskanię i Wenecję, także okolice Wieliczki z Księstwa Warszawskiego
• Odtworzono Państwo Kościelne (siedziba Stolicy Apostolskiej).
• Odtworzono Królestwo Sardynii, przyznając jej kontynentalne terytoria Genui, Nicei, Piemontu i Sabaudii pod panowaniem dynastii Sabaudzkiej.
• Neapol i Sycylię połączono pod berłem Burbonów w Królestwo Obojga Sycylii, po tym, gdy dotychczasowy władca Neapolu i Sycylii, Joachim Murat, poparł powrót Napoleona i dokonał próby zjednoczenia Włoch.
• Rosja uzyskała Finlandię i Mołdawię (Besarabię) i utraciła Obwód tarnopolski.
• Wielka Brytania uzyskała tereny Południowej Afryki, Cejlon, Mauritius, Korfu.
• Francja przywrócona została do granic z 1789 roku i zobowiązana do 0,7 mld franków kontrybucji (spłacone do 1818 roku).
• W Modenie i Toskanii przywrócono na tron dynastię Habsburgów.
• Parmę, Piacenzę i Guastallę oddano drugiej żonie Napoleona, matce jego syna – cesarzowej Marii Ludwice.
• Bawaria otrzymała Palatynat Reński i Würzburg w zamian za zrzeczenie się Tyrolu i Salzburga (na rzecz Austrii).
• Hanower podniesiono do rangi królestwa, a kilka księstw do rangi wielkich księstw.
Dotyczące protokołu dyplomatycznego:
• Po zakończeniu obrad podpisano sojusz, tzw. Święte Przymierze, między Rosją, Prusami i Austrią. Później przystąpiło do niego kilkanaście większych państw i znaczna liczba państewek niemieckich. Inicjatorem przymierza był car Aleksander I
• Powołano do życia Centralną Komisję Żeglugi na Renie (art. 108-117).
• 8 lutego 1815 r. uchwalono deklarację o zniesieniu handlu niewolnikami. Sama instytucja trwała nadal (w koloniach brytyjskich niewolnictwo zniesiono ostatecznie 1843, we francuskich w 1848, w innych jeszcze później).
• Opracowano regulamin dyplomatyczny, który po zmianach dokonanych w 1818 r. obowiązywał do XX w.
• 20 listopada 1815 r. ogłoszono akt wieczystej neutralności Szwajcarii (zabroniono jej też wystawiania najemników, dopuszczając jedynie służbę w Gwardii Papieskiej).
Kongres Wiedeński: https://www.youtube.com/watch?v=fTJPYTZi0U4. Czas około 26 min.
Ziemie polskie po Kongresie Wiedeńskim: https://www.youtube.com/watch?v=FHS0dv9PaG4 Czas około 29 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 23 sty 2019, 19:55

Bruner, współczuję, ale do rzeczy. Twoje poglądy są bardzo nieprecyzyjne i bardzo uogólnione. Prawdopodobnie wynika to z twojego charakteru. Podchodzisz bardzo krytycznie do rzeczywistości. Jest to dobra cecha, bo krytycyzm jest motorem postępu. Jednak nie można bezkrytycznie przyjmować wiedzy internetowej tylko dlatego, że jest krytyczna. Krytyka musi opierać się na wiedzy. Zauważ, że antysemityzm jest celowo rozgrzewany w polskich umysłach, aby rozprawić się z polską kulturą. Robi się to już pod hasłem walki z mową nienawiści. To zjawisko trzeba rozumieć, bo nas rozłożą na łopatki. Nazywanie nas Polin to jest pikuś. Planuje się zainstalowanie w Polsce około 3 mil osób (nie koniecznie Żydów), aby przejąć kluczowe stanowiska w Polsce (nie koniecznie rządowe). Chodzi o faktyczne przejęcie władzy w różnych dziedzinach życia społecznego oraz ekonomicznego i zniszczenie naszej kultury od środka, która mimo okaleczenia przetrwała okres komunizmu. https://www.youtube.com/watch?v=AI2Sf4A7-Xk. Czas około 48 min. Warto też poczytać komentarze do wykładu Karonia.
Wrogami naszego kraju są nie tylko Żydzi. Wśród Żydów jest wielu pozytywnie nastawionych do Polski. Fałszywie uogólniając zagrożenia, możemy tę część Żydów zrazić do siebie, a to jest na rękę wrogom Polski. Właśnie tą nutą grają trolle Putina. Wrogami wszystkich krajów europejskich jest marksizm kulturowy (antykulturowy), którego wyznaje tylko część Żydów. Przecież nasze sądownictwo to gniazdo marksistów kulturowych, a to są nie tylko Żydzi. Wszystkie nasze uniwersytety są opanowane przez marksizm kulturowy. Problem Żydów tu praktycznie nie istnieje, bo Polacy ich świetnie zastępują. Trzeba ważyć zagrożenia. Wrogowie Polski straszą nas zagrożeniem związanym z żydostwem tylko po to, aby odwrócić naszą uwagę od śmiertelnego dla nas i naszej kultury zagrożenia w postaci marksizmu kulturowego.
Nie usprawiedliwiaj Rosji, bo to było i jest państwo imperialistyczne zagrażające ciągle Europie i w znacznym stopniu przyczyniło się do wymazania Polski z mapy Europy.
I znowu Twoja ocena UE jest powierzchowna. To nie o to chodzi. UE realizuje program eurokomunizmu polegający na zniszczeniu kultury europejskiej i powrót do zmodyfikowanego marksizmu. O co naprawdę chodzi i dlaczego są plany przerzutu 3 mil ludzi do Polski, masz wyjaśnione w wykładzie: https://www.youtube.com/watch?v=EuayNkmJ9TE. Czas około 26 min.
Jeżeli chodzi o żarówki, to nie ma wątpliwości, że to są grzejniki świecące i nazywanie ich kulą grzewczą jest w pełni uzasadnione. Sprawa lamp energio oszczędnych, to nie tylko świetlówki. Dlatego ten film o żarówkach jest nieobiektywny. W nowoczesnych konstrukcjach świetlówek, zamiast czystej rtęci stosuje się amalgamat (zawierający rtęć). Dzięki temu faktyczna ilość rtęci w świetlówce jest znacznie mniejsza niż kiedyś. Właśnie zakład w Pile (Philips Lighting Poland) ma problem z zastosowaniem takich konstrukcji. Zamknięcie zakładu to utrata pracy około 10 tys. osób, a w kooperujących zakładach to 15-25 tys. osób. Na szczęście uruchomiono produkcję lamp LED-owych. W przypadku stłuczenia świetlówki wydziela się ok. 0,025 mg rtęci, a to jest ilość szkodliwej dla człowieka substancji równoważna ze zjedzeniem 100 g tuńczyka. Każdy świadomy użytkownik nie kupuje obecnie świetlówek, tylko nieszkodliwe i bardziej energooszczędne żarówki LED-owe. Oczywiście, że lobby żarówkowe i świetlówkowe w ramach rewanżu, próbuje udowodnić z kolei szkodliwość lamp LED-owych. Pretekstem jest niewielka zawartość ołowiu, arsenu i wiele innych potencjalnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji. Jednak te zarzuty są śmieszne, ponieważ wszystkie elektroniczne śmieci zawierają te pierwiastki. Każda zwykła żarówka też ma trochę ołowiu w sobie (lut na gwincie). Proces wycofywania świetlówek postępuje szybko: https://solar-technics.pl/produkty.html.
Jeżeli chodzi o bliski wschód, to jest bardzo skomplikowana sprawa i najzdolniejszym badaczom sprawia duże trudności w jej ocenie. Bogusław Wolniewicz to poczciwy profesor, który ani słowa nie wspomniał o europejskich marksistach. Nie wspomniał, bo jest sam marksistą. Był od 1956 r. do 1981 r. (25 lat) w PZPR. Pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Uczelnianego PZPR w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Ten wykład Wolniewicza oparty jest na niewiedzy i pobożnych życzeniach. Sprowadzenie emigrantów to dobrze przemyślany plan nowych marksistów. Celem jest destabilizacji Europy i przyspieszenia rewolucji kulturalnej. Czy sięgał on organizacji „wiosny arabskiej” trudno powiedzieć. Niezadowolenie Arabów z dyktatur w tym regionie było bezspornym faktem. Nie da się wywołać rewolucji w kraju, gdzie panuje demokracja i względny dobrobyt. Najlepszym przykładem jest Polska. Nowi marksiści mają nadzieje, że w wyniku starcia się ze sobą dwóch tak odmiennych kultur (arabskiej i europejskiej), nastąpi ich upadek. Na gruzach tych kultur będzie budowany marksizm kulturowy ze swoimi wypaczeniami. Dlatego plan profesora jest kompletnie nierealny. Obecne władze UE nic nie zrobią z emigrantami i będą czekać na starcie dwu kultur. Jest jeszcze trochę za mało Arabów do pokazania siły islamu i można się spodziewać uzupełnień.

Awatar użytkownika
Bruner
Guru
Posty: 266
Rejestracja: 03 gru 2008, 08:08

Re: Wiedza społeczna

Post autor: Bruner » 24 sty 2019, 13:22

Samochody elektryczne przyszłość czy cofanie się w rozwoju?

Obecnie widzimy w środkach masowego przekazu, i nie tylko tam trend tzw. ekologiczny. Mówi się o smogu i zanieczyszczeniach powietrza, tak jakby nigdy wcześniej ich nie było. Stąd nagle z dnia na dzień mamy elektro-mobilność. Z czym to się je i czy to jest ekologiczne. Zatem zacznijmy od samego napędu.
Samochód elektryczny jest dużo prostszym pojazdem pod względem mechanicznym, nie ma żadnego osprzętu silnika, układu paliwowego, chłodzenia, czy wydechowego, żadnych turbin itp. Wydaje się super. Napędza go silnik elektryczny, więc trochę o samych silnikach.
Rodzai silników elektrycznych nie będę tu wymieniał, bo dla przeciętnego człowieka ta wiedza nie jest potrzebna, ale są silniki prądu stałego, np. rozrusznik czy silnik w jednostce kolejowej EN57, oraz silniki prądu zmiennego. Obecnie w nowych pojazdach najczęściej stosowany silnik asynchroniczny klatkowy, prądu zmiennego.Co to dla ustrojstwo do odsyłam do linku, nie będę przepisywał tego. https://silnikielektryczne.prv.pl/html/ ... iczne.html
Amerykanie w swoich napędach stosują silnik krokowy, synchroniczny z wirującym magnesem. Podobna konstrukcja jest w dyskach twardych czy kiedyś w magnetowidach główny silnik napędu taśmy.
Silnik elektryczny jaki by nie był ma wysoką sprawność , sięgająca 98% w porównaniu z silnikiem spalinowych którego sprawność wynosi 30-50% reszta to straty w postaci ciepła. Silnik spalinowy to silnik cieplny, jego moc pochodzi ze spalania mieszanki paliwowo powietrznej. Silnik elektryczny jest przekształtnikiem energii elektrycznej w mechaniczną, i swojej sprawności prawie 100% energii elektrycznej jest zamienione w kinetyczną mechaniczną. I to jest jedyna zaleta pojazdu elektrycznego, sam silnik sprawny prosty, nie dymi, ale nigdy nie jest tak różowo. Pierwsze układ sterowania tym silnikiem jest skomplikowany, potrzeba specjalnych przetwornic dużej mocy do sterowania częstotliwością czyli obrotami silnika. Są to falowniki. Baterie dostarczają prąd stały, silniki czy to klatkowe czy z wirującym magnesem, są sterowane fazowo.
Amerykańska firma Allison, stosuje silniki z wirującym magnesem, Amerykanie są czołowym producentem trwałych magnesów stałych, dlatego stosują to rozwiązanie. Ma to tez dobrą stronę, ponieważ taki silnik łatwo pracuje jako prądnica do odzysku energii podczas hamowania. Wirująca magneśnica wytwarza silne pole magnetyczne, które w uzwojeniu stojana indukuje napięcie. Wada zaś, nie można pojazdu holować, by to zrobić trzeba rozłączyć układ napędu. W przypadku stosowania silnika klatkowego nie ma takiej potrzeby. Trudniejsze jest zaś odzyskiwanie energii, by to nastąpiło, musi być na stojan podane napięcie by namagnesować stojan, gdy już to nastąpi do uzwojenia są podłączane kondensatory które w układzie z uzwojeniem stojana produkują energię z wirującego wirnika namagnesowanego. łatwo znaleść prądnica asynchroniczna. Cały system napędu jest więc bardzo rozbudowaniy elektrycznie i elektronicznie. I teraz dochodzimy do sedna sprawy, czyli poważne wady takich pojazdów.
BATERIA. To pięta Achillesowa każdego pojazdu elektrycznego, ponieważ baterie w pojazdach pod względem składu chemicznego, i konstrukcji niczym nie różnią się od tych w telefonach komórkowych, tyle że ogniw jest więcej. Np. firma Solaris do napędu swojego autobusu używa silnika elektrycznego asynchronicznego klatkowego o mocy 160 KW, do zasilania jest 5 baterii po 40 KWh czyli łącznie 200 KWh. Każda bateria jest wykonana z 6 cel, a każda cela ma 208 szeregowo połączonych ogniw, po 3 równolegle, o napięciu 3,3 V co daje napięcie znamionowe 686,4 V potem te 6 cel jest połączone równolegle, wydajność mocy. ładowarka do tego pojazdu ma moc 80 KW i potrafi naładować pojazd w 3 godziny.
Przy ładowaniu prąd pobierany z sieci 3x400 V wynosi 120 A na fazę.
Baterie łącznie ważą 2,5 tony, a zasięg pojazdu to skromne 120-150 km. w zależności od warunków. Auta osobowe mają podobnie to rozwiązane lecz moce są nieco mniejsze.
Niestety technologia baterii nie rozwija się od 20 lat, nawet więcej. Kiedyś były baterie Ni Cd niklowo-kadmowe, Ni MH niklowo wodorkowe, oraz najlepszych jakie mamy Li-Ion, oraz Li-Po czyli litowo jonowe oraz litowo polimerowe. Najważniejszy składnik metal o nazwie Lit, ma taką wadę że jest bardzo aktywny i łatwopalny, więc takich baterii nie wolno wyrzucać. Ma też taką wadę że na ziemi rzadko występuje w dużych złożach. Podczas produkcji baterii potrzebne są specyficzne pierwiastki, i produkcja takich ogniw, wytwarza tyle toksycznych odpadów że pojazd spalinowy nie wyprodukuje ich przez 7 lat. To tylko dla jednej baterii. Także ta eko technologia wcale eko nie jest. Oto link do filmu na temat akumulatorów Litowo Jonowych
https://www.youtube.com/watch?v=x9C9ueW0ctM.
Ja widać do produkcji nowoczesnych akumulatorów potrzeba rzadkich pierwiastków, ich zasób mamy tylko na 100 lat, więc o jakiej technologii przyszłości my tu mówimy.
Wmawiają nam producenci że samochody elektryczne to rozwój i przyszłość. To ja zadam pytanie co nam do tej pory dał rozwój technologii? Odpowiedź brzmi czas. Każde udogodnienie daje nam czas, nasze krótkie życie w którym 1/3 przesypiamy, następnie pracujemy to kolejne 1/3 życia. Samochód spalinowy podjeżdżasz pod dystrybutor, 10 minut góra i po sprawie, samochód elektryczny, o nie nie już tak różowo nie jest, czas ładowania długi, szybkie ładowarki szybko doprowadzą do szybszego z użycia baterii, która jest bardzo droga. Auto elektryczne przez to jest bardzo drogie. Jedynie Tesla ma duży zasięg ale cena tego pojazdu porównywalna z Mercedesem klasy S.
Dla ciekawych filmik o autach elektrycznych, to czego wam nie powie diler sprzedawca.
https://www.youtube.com/watch?v=UgJJsRg07n4
Zaraz pewnie powiedzą że ropa się kończy, a kto powiedział że paliwo musi być ropopochodne, najlepszym sposobem jest szukanie paliw alternatywnych takich jak np wodór.
Obecna nagonka na auta spalinowe a w szczególności diesle ma jedną wielką przyczynę. Podziękujmy tylko tym którzy nie mają za grosz kultury technicznej. Trend polskiego biedaka jest taki, zapchał się filtr cząstek całych DPF - wyciąć, nawalił katalizator - wyciąć. To doprowadziło do tego że jegomość się cieszy swoim passeratti z 1.9 TDi i najlepiej by jeździł na gnojówce od C360. Niestety tak się nie da. Obecnie łatwo takie filtry wyczyścić z regenerować i auto nie kopci. To nasze polskie „januszowanie” i przepraszam wszystkich o imieniu Janusz, ale taka jest smutna prawda, przyczyna się do postrzegania starych samochodów jako złom.
Technologia baterii jeszcze bardzo długo będzie w powijakach, żywotność baterii jest ograniczona. Jedynie w pojazdach hybrydowych bateria wytrzyma dłużej, ponieważ zastosowane w tym przypadku rozwiązania nie dopuszczą do pełnego wyładowania baterii. W aucie typowo elektrycznym taka sytuacja nastąpi i to nie raz, ponadto baterie litowe nie lubią pełnego rozładowania, można je uszkodzić. Dla porównania komplet baterii do wspomnianego autobusu Solaris kosztuje 700 000 PLN, za te pieniądze można kupić całego Solarisa z silnikiem Cummins euro 6 . Nie dajmy się zwariować tym eko bełkotem, CO2 o którym tak głośno w naturze występuje od zawsze, wszelkie wulkany produkują go tyle że wszystkie auta w europie nie są w stanie wyprodukować tego gazu tyle. Gorsze są gazy typu tlenek węgla CO oraz NOX czyli tlenki azotu. Dlaczego nikt nie doczepi się statków na morzach i oceanach, dla których paliwem jest bardzo gęsty i trujący mazut. Samoloty, dla których paliwem jest najgorszej jakości nafta. Oba te środki transportu z używają paliwo w tonach, i nie mają żadnych katalizatorów oraz filtrów, chodzi tylko o wydojenie legalnie od nas kasy. Reasumując auto elektryczne ma sens jeśli jeździmy tylko po 20-30 km dziennie do pracy. Ja dojeżdżając 60 km już mi się to nie nadaje. Brak możliwości naładowania w pracy, oraz czas ładowania. To pojazd dla pasjonatów. Znany z polskich dróg Nissan Leaf, tu filmik z przejazdu tym autem z Kielc do Krakowa. Smutna prawda o autach elektrycznych.
https://www.youtube.com/watch?v=q0FK-YfDeD0&t=459s
https://www.youtube.com/watch?v=6NinQ9S3cG4

zg
VIP
Posty: 489
Rejestracja: 26 wrz 2013, 11:25

Re: Wiedza społeczna

Post autor: zg » 24 sty 2019, 15:05

Dzięki Bruner za garść ciekawych informacji o autach elektrycznych. Ale wszystko ma swój czas i miejsce. Razem z letnikiem pomyliliście forum. To jest o miejscowi\ości Żarki Letnisko, i posty powinny dotyczyć tego tematu. Wiedza, którą tu " wklejacie " jest powszechnie dostępna w internecie i każdy zainteresowany może się z nią zapoznać.
Wiem, że zaraz będziecie mieli masę kontrargumentów, że wolność słowa itp. ale czy nie brak jest spraw lokalnych, np to, że centrum na skrzyżowaniu ulic Raczyńskiej i Kąpielowej od sylwestra stoją poprzechylane znaki drogowe? I nic się z tym nie robi.....

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 24 sty 2019, 20:00

zg, a kto ci zabrania pisać o znakach drogowych? Pisz o czym chcesz.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 25 sty 2019, 08:44

C.D. Francja po upadku Napoleona. Do Paryża powrócił z emigracji Ludwik XVIII, przywracając rządy Burbonów, przerwane na krótko powrotem Napoleona z Elby znanym jako Sto dni Napoleona. Klęska pod Waterloo w 1815 przesądziła o losie cesarza, wywiezionego na Wyspę Świętej Heleny, gdzie był więziony do końca życia.
Ludwik XVIII (1755-1824 r.) – król Francji od 1814 r. Właściwie: Ludwik Stanisław Ksawery Burbon – hrabia Prowansji i par Francji, następnie także książę Andegawenii, d'Alençon, Brunoy, hrabia Maine, Perche, Senonches, następnie także król Francji i Nawarry, wolnomularz.
Z epoki napoleońskiej Francja wyszła okrojona terytorialnie i niemal całkowicie pozbawiona kolonii, które zagarnęła Wielka Brytania. Traktaty paryskie 1814 i 1815 przewidywały ponadto odszkodowanie dla zwycięzców i pięcioletnią okupację kraju.
Francja pod panowaniem Ludwika XVIII pozostała monarchią konstytucyjną; ogłoszona 4 czerwca 1814 przez króla Karta konstytucyjna ustanowiła Izbę Parów i Izbę Deputowanych pochodzących z cenzusowych (ograniczonych w prawach wyborczych) wyborów, rząd zależny od króla oraz gwarantowała równość wobec prawa, wolność osobistą i nienaruszalność majątków nabytych w okresie rewolucji; jednocześnie król zachował administrację, kodeks cywilny i in. instytucje napoleońskie. Zmarł w 1824 r.
Jego następca, Karol X Burbon, dążył do przywrócenia reakcyjnego despotyzmu; popierał roszczenia finansowe dawnych emigrantów, związany z klerem, głównie jezuitami, umacniał wpływy Kościoła, a równocześnie starał się uniezależnić od parlamentu, co wzbudzało opór liberalnej burżuazji.
Karol X Filip (1757-1836 r.) – hrabia d'Artois, król Francji od 1824 do 1830. Brat Ludwika XVI i Ludwika XVIII, z dynastii Burbonów oraz Madame Klotyldy i Madame Elżbiety, wolnomularz.
Okres rządów Ludwika Filipa I (1830-1848) jest zwany monarchią lipcową lub monarchią orleańską; znowelizowana 1830 Karta konstytucyjna uczyniła go „królem Francuzów” oraz rozszerzyła prawa parlamentu i zapewniła wolność prasy. Oparcie dla władzy stanowili bogaci właściciele ziemscy, burżuazja finansowa i przemysłowcy, a przesłaniem ideowo-politycznym państwa stało się hasło „bogaćcie się”, z którym wiązał się przyspieszony rozwój gospodarczy, dający początek francuskiej rewolucji przemysłowej. Równocześnie przybierała na sile opozycja antyrządowa. Rząd borykał się ze spiskami, opozycją i niezadowoleniem społecznym. Był atakowany przez legitymistów, bonapartystów Ludwika Napoleona oraz republikanów. Wyraz swemu niezadowoleniu dawali także robotnicy, urządzając powstania w Lyonie w 1831 i 1834. Zachowawcze rządy François Guizota (1840-1848, premier rządu), zablokowanie wszelkich reform i ostrożna polityka zagraniczna, a jednocześnie dążenie do uniezależnienia się od parlamentu i ograniczenia wolności prasy (jej rozwój przyczynił się do ożywienia politycznego i pobudzał opozycję) wywoływały sprzeciw średniej i drobnej burżuazji; kryzys gospodarczy 1846-1847 doprowadził do wrzenia wśród robotników i drobnomieszczaństwa, wreszcie do wybuchu rewolucji lutowej 1848; zamieszki w Paryżu 22-23 lutego obaliły rząd Guizota i spowodowały abdykację Ludwika Filipa I na rzecz wnuka, Filipa, hrabiego Paryża. Powołany 24 lutego Rząd Tymczasowy proklamował II Republikę Francuską.
Mocarstwa po Kongresie Wiedeńskim: https://www.youtube.com/watch?v=ln1_OQE-24M. Czas około 25 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 25 sty 2019, 15:13

Bruner, bardzo zagmatwałeś temat o samochodach elektrycznych. Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, ale obecne rozwiązania to konstrukcję przejściowe. Według mojej wiedzy jedynym silnikiem nadającym się do pojazdów samochodowych to silnik synchroniczny trójfazowy. Zaskakujące jest to, że silnik taki to nic innego jak silnik prądu stałego z elektronicznym komutatorem i zamienionym uzwojeniem stojana z uzwojeniem wirnika. Stojan w silniku prądu stałego to albo magnes, albo elektromagnes składający się z jednej cewki (lub dwóch), a wirnik składa się z co najmniej trzech cewek. Przypomina to układ trójfazowy, przełączany mechanicznie komutatorem.
Stojan w silniku synchronicznym to co najmniej trzy cewki odpowiednio rozmieszczone na obwodzie stojana. Stojan jest zasilany z trójfazowego falownika (przetwornik zamieniający prąd stały na prąd przemienny trójfazowy). Falownik zastępuje komutator (mechaniczny przełącznik cewek) w wirniku silnika prądu stałego. Wirnik silnika synchronicznego to albo co najmniej jedna cewka, albo magnes stały (podobnie jak stojan w silniku prądu stałego). Gdy wirnik posiada cewkę, pojawia się problem z zasilaniem kręcącej się cewki. Rozwiązaniem tego może być zastosowanie dwóch pierścieni i szczotek do zasilania wirnika (podanie jednego bieguna przez masę wykańcza łożyska). Jest to rozwiązanie posiadające wiele wad (szczotki, większe straty energii, awaryjność, zużywanie się pierścieni). Ratunkiem się stały magnesy neodymowe. Po prostu w silniku synchronicznym wirnikiem jest magnes neodymowy.
Magnes neodymowy – magnes trwały (magnes stały) wytwarzany z połączenia neodymu, żelaza i boru o składzie Nd2Fe14B. Produkowany jest metodami metalurgii proszków, czyli prasowania sproszkowanych komponentów w polu magnetycznym w podwyższonej temperaturze. Magnesy te wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, co przekłada się na dużą siłę przyciągania. Ich temperatura Curie wynosi od 310 °C (powyżej tej temperatury nieodwracalnie traci pole magnetyczne). Należy pamiętać, że magnes nieruchomy nie wytwarza prądu elektrycznego w cewce. Magnes ma zdolność przesuwania elektronów, ale tylko wtedy kiedy się porusza. Inaczej mówiąc, elektrony podążają za magnesem. Ponieważ akcja wywołuje reakcję, to jak wprowadzimy w ruch elektrony (prąd elektryczny), to magnes będzie podążał za elektronami. Wchodząc głębiej w te zjawiska, to elektrony płynące w cewce wytwarzają pole magnetyczne, które wpływa na pole magnetyczne magnesu. Istotną sprawą są własności magnetyczne magnesów stałych. Są zależne od wielu czynników, ale nie od czasu. Obecna ludzka wiedza nie pozwala na stwierdzenie, że własności magnetyczne magnesów stałych zależą od upływu czasu.
Dlatego uważam, że tylko silnik synchroniczny z wirnikiem neodymowym, trójfazowy (lub 6-fazowy) to przyszłość motoryzacji. Regulacja obrotów silnika asynchronicznego jest bardzo łatwa. Wystarczy tylko regulować częstotliwość prądu falownika trójfazowego i napięcie zasilania. Silnik taki szybko bez poślizgu reaguje na te zmiany (sam hamuje).
Najlepiej sprawują się silniki synchroniczne z magnesami trwałymi (PMSM) zaprojektowane do pracy z dwustrefową regulacją prędkości obrotowej. Pierwsza strefa to regulacja prędkości obrotowej od 0 do prędkości bazowej. Silnik PMSM pracuje wtedy przy stałym stosunku napięcia zasilania do częstotliwości (stały strumień magnetyczny). Jest to obszar pracy ze stałym momentem obrotowym, zmiennej mocy i zmiennym napięciem. Czyli obroty silnika reguluje się zarówno napięciem, jak i częstotliwością.
W celu dalszego podnoszenia obrotów silnika (powyżej prędkości bazowej i przy maksymalnym napięciu zasilania) konieczne jest osłabienie strumienia magnetycznego głównego w maszynie. Jest to druga strefa regulacji, czyli strefa stałej mocy, stałego napięcia i zmiennego momentu obrotowego. W tej strefie obroty reguluje się tylko zmianą częstotliwości falownika.
https://www.motofakty.pl/artykul/silnik ... tesli.html
Wymienione i opisane przez Ciebie akumulatory nie nadają się do samochodów i szkoda się nimi zajmować, chyba że służbowo. Stosuje się je tylko dlatego, że niema na razie innej alternatywy.
Czy naprawdę? Alternatywą stają się ogniwa wodorowe. Polacy budują urządzenie, dzięki któremu będzie można zwiększyć zasięg pojazdu elektrycznego z ogniwami wodorowymi do kilkuset kilometrów: https://www.kierunekenergetyka.pl/artyk ... ftowa.html.
Świat tak się wpuścił w ogniwa wodorowe, że już nie ma odwrotu.
https://www.crazynauka.pl/jezdzilismy-s ... e-przyjma/.
http://www.carsmag.pl/toyota-mirai-prze ... chnologie/.
https://antyweb.pl/toyota-fine-comfort-ride/

zg
VIP
Posty: 489
Rejestracja: 26 wrz 2013, 11:25

Re: Wiedza społeczna

Post autor: zg » 26 sty 2019, 09:55

Widzisz letniku tylko Ty odpisałeś na mój post..widocznie nikt oprócz Brunera nie czyta tego wątku...nie szkoda Twojego czasu na wklejanie nikomu niepotrzebnych treści?.....

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 26 sty 2019, 12:05

Zg, gratuluje spostrzegawczości i dziękuje za troskę. Gdyby wszyscy byli tacy jak „zg”, to świat by był o wiele piękniejszy.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 26 sty 2019, 12:26

Islamskie disco na weekend: https://www.youtube.com/watch?v=xVdn9GhwJgk.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 26 sty 2019, 18:05

Emocje opadły, czas na analizy: ZAMACH W GDAŃSKU PODCZAS WOŚP: https://www.youtube.com/watch?v=K8Jia2PRv8I. Czas około 20 min. Proszę zwrócić uwagę, jak zwolennicy Owsiaka zostali ogłupieni propagandą. Stoją sparaliżowani i niezdolni do działania. Bez rozkazu nawet palcem nie kiwną.
Śmierć Adamowicza - początek politycznej wojny totalnej: https://www.youtube.com/watch?v=63kZRtU4Lac. Czas około 17 min.
A jak umarł pan bogaty,
To mu nieśli wieńce, kwiaty.
Order dali mu po śmierci,
By mu złocił się na piersi.

A jak umarł chłop z fabryki,
Nie płakali, bo był nikim.
Odszkodowań nie ma wtedy,
Trumnę trzeba brać na kredyt.

A jak padło dziecko z głodu,
Nie ruszyło to narodu.
Dalej po bogaczu kwilił,
Taki to był nastrój chwili.

Awatar użytkownika
Bruner
Guru
Posty: 266
Rejestracja: 03 gru 2008, 08:08

Re: Wiedza społeczna

Post autor: Bruner » 26 sty 2019, 19:58

Letnik. Dziś nie mam czasu się rozpisywać, ale powszechnie stosowane są silniki asynchroniczne, lub synchroniczne z wirnikiem wykonanym z magnesów stałych. Producenci unikają komutatorów, to zawsze jest element wrażliwy na uszkodzenia. Mechaniczne tarcie wytwarza hałas. Amerykański Alisson stosuje w silniki z wirującym magnesem stałym i jest to wbudowane w automatyczna skrzynie biegów, to w przypadku hybrydy. Or zwykła hydrokinetyczna ma dwa biegi i dwa silniki elektryczne. Mamy w firmie dwa takie napędy. Za typowo elektryczny jest na silniku asynchronicznym. Różni producenci sięgają po różne rozwiązania. Samochód elektryczny w obecnym stadium to porażka, baterie długo się ładują, i szybko tracą energię. Czas żywotności akumulatorów to 3-5 lat. Zależy to od ilości cykli ładowania. Problemu z kruszcem potrzebnym ma produkcje ogniw. Miałem kilka szkoleń na temat tych akumulatorów w autobusie są tomogniwa Litowo Żelazowo Fosforowe te o niższym napięciu. Póki co nie mamy technologii baterii lepszej, pracują nad grafenem ale to jeszcze daleka droga. Nie ma się co podniecać elektrykami. Sprawdza się tylko jako pojazd miejski, ja np jutro mam do przejechania 1100 km. Mój samochód na pełnym zbiorniku zrobi bez problemów 800-900 km. Tankowanie 10 minut, a jak sobie wyobrażasz samochód ciężarowy o DMC 40 ton elektryczny? Przy obecnej technologi by kierowca mógł jechać 9 godzin, według prawa, tomdruga naczepa z bateriami jest potrzebna.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 27 sty 2019, 12:12

C.D. II Republika Francuska - okres w historii Francji datowany od 25 lutego 1848 roku (abdykacja króla Ludwika Filipa I) do 2 grudnia 1852 (koronacja Napoleona III na cesarza Francuzów).
Bilans czasów restauracji i monarchii orleańskiej, pomimo krytyki ze strony opozycji, okazał się dla Francji korzystny; okres pokoju przyspieszył rozwój kraju; ludność wzrosła z 28,2 mln (1800) do 36,5 mln (1850), a sam Paryż w połowie XIX w. liczył ok. 1,3 mln mieszkańców. W latach 1827-1843 produkcja przemysłowa Francji wzrosła trzykrotnie. Rozwinęło się również włókiennictwo (1830-50 zużycie bawełny wzrosło z 30 do 70 tys. t), przemysł galanteryjny, a także górnictwo i hutnictwo; łączna długość linii kolejowych, wynosiła w 1835 r. 148 km. W ciągu 10 lat wzrosła do ok. 2 tys. km. Wśród burżuazji nadal grupa bankierska i kupiecka dominowała nad grupą przemysłową; obok prężnego drobnomieszczaństwa znacznie zwiększyła się liczebność klasy robotniczej, choć większość robotników nadal pracowała w małych zakładach, po części manufakturach. Był to także okres rozkwitu kultury, zwłaszcza literatury, w której przeważał romantyzm (A. Lamartine, V. Hugo) i nauki (historia, filozofia, biologia, fizyka); rozwinęła się także myśl społeczna, w tym koncepcje socjalizmu i komunizmu utopijnego (C.H. Saint-Simon, Ch. Fourier, P. Proudhon, J.J.L. Blanc, L.A. Blanqui).
W całym kraju dochodziło do brutalnie tłumionych zamieszek ludu. Największe to 23-26 czerwca 1848 r. paryskie powstanie robotnicze, tzw. dni czerwcowe. Uchwalona 4 listopada konstytucja utrzymała zasadę suwerenności społeczeństwa i wyborów powszechnych, z których miała pochodzić władza ustawodawcza 1-izbowe Zgromadzenie Prawodawcze i wykonawcza (prezydent łączący funkcje szefa państwa i rządu, z zakazem reelekcji). W wyborach prezydenckich 10 grudnia 1848 zwyciężył Karol Ludwik Napoleon Bonaparte, bratanek Napoleona I; popierany przez bogatą burżuazję zjednał sobie także chłopów, wśród których była silna tradycja bonapartyzmu (poparcia społecznego dla ludności wiejskiej i utrwalenia ich własności, a także robotników i drobnomieszczaństwa); widziano w nim autorytet zdolny do zabezpieczenia porządku społecznego. Zręcznie lawirując, Ludwik Napoleon umocnił swoją pozycję i 2 grudnia 1851 dokonał zamachu stanu. 14 stycznia 1852 ogłosił nową konstytucję, przedłużającą o 10 lat jego kadencję, a 2 grudnia 1852 ogłosił się cesarzem Francuzów, jako Napoleon III oba te akty zostały zatwierdzone przez plebiscyty. Usunięto symbole republiki, ograniczono prawa parlamentu, wolność prasy i swobody obywatelskie (przy okazji Paryż i Lyon zostały pozbawione samorządu), stłumiono opozycję.
Karol Ludwik Napoleon Bonaparte, jako cesarz Napoleon III (1808-1873 r.) – prezydent Francji w latach 1848-1852, cesarz Francuzów w latach 1852-1870. Syn Ludwika, krótkotrwałego króla Holandii (brata Napoleona Bonaparte) i Hortensji de Beauharnais – córki Józefiny, z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Beauharnais.
We wrześniu 1854 r. Francja wraz z Wielką Brytanią interweniowały w wojnie rosyjsko-tureckiej po stronie Turcji. Oba państwa obawiały się bowiem dalszego wzrostu potęgi Rosji po grożącym całkowitym rozbiciu przez nią imperium tureckiego. Interwencja polegała na dokonaniu dużego desantu wojskowego na Półwyspie Krymskim (wojna krymska). Rozegrały się tam ciężkie walki, z których sprzymierzeni wyszli zwycięsko. W traktacie pokojowym, zawartym w Paryżu w 1856 r., główne korzyści uzyskała Wielka Brytania, umacniając swą potęgę imperialną w basenie Morza Śródziemnego. Rosja została upokorzona, Imperium tureckie ocalone na dalszych kilkadziesiąt lat, a Francja straciła 100 tys. żołnierzy.
Rewolucja Francuska jako dżihad: https://www.youtube.com/watch?v=E6z0DusTQsc. Czas około 58 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 27 sty 2019, 14:38

Bruner, silnik asynchroniczny to komplikacja układu sterowania, ponieważ moc i moment obrotowy zależy od poślizgu wirnika w stosunku do wirującego pola magnetycznego. Aby uzyskać żądane obroty, moc i moment trzeba ciągle mierzyć prędkość obrotową silnika. Wadą silnika asynchronicznego jest duży prąd rozruchu i mały moment obrotowy przy niskich obrotach. W celu ograniczenia prądu rozruchu konieczne jest stosowania przełącznika gwiazda trójkąt. Kiedy nastąpi utrata zasilania jednej fazy, wirnik przestaje się obracać, co może spowodować uszkodzenie silnika. Cechą silników synchronicznych jest duża stabilność obrotów i ich niezależność od zmian obciążenia. Te cech jednoznacznie przemawiają za silnikami synchronicznymi w samochodach. Przy silniku synchronicznym opracowanym specjalnie do napędu samochodów PMSM (opisanym przeze mnie wcześniej) w pierwszej fazie reguluje się tylko napięcie i częstotliwość. Obroty zawsze zależą od częstotliwości taktowania falownika. Na wyższych obrotach reguluje się obroty tylko częstotliwością falownika. Zerwanie pracy synchronicznej tego silnika (zbyt duże obciążenie) jest krótkotrwale i silnik bardzo szybko wraca do pracy synchronicznej. Silniki (tarczowe) można montować bezpośrednio na koła (2 albo wszystkie). Każdy silnik ma swój falownik i procesor dopasowuje częstotliwość do każdego z kół w zależności od toru jazdy (np. na zakręcie). Konieczny jest wtedy pomiar prędkości obrotowej koła. http://www.uwm.edu.pl/studydays/zss/tps ... mienny.pdf. Napisałem już, że szkoda się zajmować akumulatorami, bo to jest największy hamulec rozwoju elektrycznych samochodów. Podstawowe wady to:
• szybkie ładowanie samochodu elektrycznego wymaga bardzo dużej mocy i znacznie obciąża infrastrukturę przesyłową, dlatego samochody elektryczne same ograniczają prąd ładowania (opcja), co skutkuje wydłużonym czasem ładowania (nawet do 15 godzin);
• montaż szybkiej ładowarki w domu wymaga przeróbki instalacji (przy braku zasilania trójfazowego lub mała moc instalacji). Mieszkańcy bloków muszą korzystać z ładowarek ulicznych. Parking ze stu kilowatowymi szybkimi ładowarkami, na trzydzieści samochodów potrzebuje mocy trzy tysiące kilowatów (zakładając 100% jednoczesności - 3 megawaty);
• przy masowym ładowaniu elektryczność jest mniej efektywna ekonomicznie od paliw płynnych wtedy, gdy potrzebujemy wydajnego ogrzewania, a w zimie w samochodzie jest ono niezbędne. Zimą efektywność akumulatorów spada;
• rzeczywisty zasięg aut elektrycznych jest nadal niewielki i bardzo zależy od dynamiki jazdy oraz temperatury zewnętrznej. Pojawia się konieczność stosowania spalinowych ładowarek mobilnych;
• kilkukrotne ładowanie auta elektrycznego na długiej trasie to 1 do 2 godzin postoju. Wymiana całego ciężkiego modułu naładowanych akumulatorów na stacjach jest jakimś rozwiązaniem, chociaż przy zużywających się akumulatorach usługa musi odpowiednio dużo kosztować;
• masowa produkcja i utylizacja akumulatorów o dużej mocy to konkretne obciążenie dla środowiska naturalnego. Energia elektryczna uzyskiwana z węgla nie jest ekologiczna;
• wyprodukowanie baterii do jednego samochodu elektrycznego obciąża środowisko w podobnym stopniu, co kilkuletnia eksploatacja samochodu spalinowego.
Te wady akumulatorów zmusiły inżynierów do zajęcia się ogniwem wodorowym.
https://gadzetomania.pl/18814,bezpieczn ... c-w-polsce.
Wyobrażam sobie samochód elektryczny siodłowy, oto przykłady: https://profiauto.pl/blog/2016/12/05/ni ... a-wodorem/.
http://gashd.eu/2018/10/14/hyundai-xcie ... zwajcarii/.
https://www.toyota.pl/articles/2018/toy ... e-na-wodor.
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/ak ... we/kjr1mlb.
https://www.se.pl/auto/nowosci/toyota-b ... -rEba.html.
https://motoryzacja.interia.pl/wiadomos ... Id,2387813.
Przy okazji zwrócę uwagę na ogniwa termojądrowe oparte o wodór. Synteza termojądrowa atomu wodoru do atomu helu to uzyskanie ekologicznej energii. Taka synteza następuje w słońcu dzięki niej mamy ciepło na naszej ziemi. https://www.scienceinschool.org/pl/2006/issue3/fusion
Problemem jest w takim zbliżeniu jąder wodoru, aby nastąpiła synteza atomów wodoru do atomu helu. Potrzebna do tego jest duża energia zewnętrzna. Jednak po uzyskaniu helu otrzymujemy zwrot energii z nawiązką (uwolnione cząstki). Przy tej reakcji nie wydziela się szkodliwe promieniowanie i nie powstają odpady radioaktywne. Naukowcy nad tym pracują od lat: https://pclab.pl/news56476.html. A tu artykuł bardziej naukowy: https://ilf.fizyka.pw.edu.pl/podrecznik/1/3/8. Dla bardzo zainteresowanych proponuje jeszcze: https://mlodytechnik.pl/technika/28752- ... ak-odlegla.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 27 sty 2019, 16:31

Trochę rozrywki na niedzielny wieczór: https://www.youtube.com/watch?v=cFxjhss-9bY.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 28 sty 2019, 22:09

Nie bądź słodki, bo cię zliżą: https://www.youtube.com/watch?v=M6B3b3WzEkE. Stare, ale jare.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 29 sty 2019, 10:39

C.D. II Cesarstwo Francuskie. W latach 1853-1858 miało miejsce kilka prób zamachów na życie Napoleona III. Napoleon III w 1859 r. poprowadził 100 tys. armię na pomoc Królestwu Sardynii (Piemontu), zaatakowanemu przez wojska austriackie. Zostały one pobite przez Francuzów pod Magentą (4 czerwca 1859) i Solferino (24 czerwca 1859) w Lombardii, po czym Napoleon III zawarł z Austrią rozejm, anektując prowincję lombardzką, a następnie wymieniając ją z Piemontem na przygraniczne tereny Sabaudii i Nicei. Klęska Austrii stała się asumptem do powstań narodowościowych w Toskanii, Parmie, Modenie i Państwie Kościelnym. Wszystkie te dotąd odrębne państewka przyłączyły się wraz z Królestwem Obojga Sycylii, ale bez Państwa Kościelnego, do Królestwa Sardynii (Piemontu), które uosabiało wówczas idee risorgimento, to jest wskrzeszenia jednego państwa włoskiego.
W wyniku zmian na mapie Italii Państwo Kościelne zostało zmniejszone do Rzymu i przyległości (prowincja Lacjum), a świecka władza papieża mocno ograniczona. Stało się to powodem wielkiej krytyki Napoleona III, przez biskupów, katolików francuskich i opozycji monarchistycznej. W rezultacie zastosował on represje wobec kleru, zamykając część gazet oraz stowarzyszeń katolickich i szkół zakonnych. Również burżuazja francuska, stanowiąca dotąd podporę władzy Cesarstwa, wystąpiła z krytyką Napoleona III za zawarcie liberalnego traktatu handlowego z Wielką Brytanią. W tej nowej sytuacji politycznej Napoleon III poczynił znaczne koncesje wobec opozycji republikańskiej. Ogłosił amnestię dla więźniów politycznych, rozszerzył uprawnienia parlamentu, przywódcy republikańscy mogli wrócić z wygnania do kraju, usankcjonowano prawnie strajki, upowszechniono bezpłatne szkoły podstawowe itp. Ta liberalizacja Cesarstwa uzyskała 83% poparcia w ogólnonarodowym plebiscycie.
Po wojnie włoskiej Francja nie miała już żadnych sukcesów w swej polityce zagranicznej w Europie. Gdy wybuchło powstanie styczniowe w Polsce 1863 r., Napoleon III nie mógł, mimo pierwotnych obietnic, przyjść z pomocą Polakom, gdyż utrzymywał wtedy dobre stosunki z Rosją. Zaskoczony został zaborem duńskiego Szlezwiku przez Prusy, a następnie pokonaniem przez nie Austrii. Prusy Bismarcka po zdominowaniu Związku Niemieckiego (konfederacja państw niemieckich) stały się też dużym zagrożeniem dla Francji.
Za to w polityce kolonialnej Francuzi mogli odnotować wiele sukcesów. W północnej Afryce utwierdzili swe rządy w Algierii i opanowali Maroko oraz Tunis, w środkowej zaś terytoria Senegalu, Gwinei, Dahomeju, Gabonu i Wybrzeża Kości Słoniowej, natomiast na Oceanie Indyjskim wyspę Madagaskar. Również w Egipcie umocniły się wpływy francuskie, czego przejawem była budowa przez francuskiego inżyniera Ferdynanda Lessepsa, kuzyna cesarzowej Eugenii, Kanału Sueskiego, oddanego do użytku w 1869 r. Na Bliskim Wschodzie francuski korpus ekspedycyjny zajął Syrię, a w Indochinach terytoria Annamu i Kambodży. W Chinach wspólna wyprawa wojskowa Francji i Anglii umocniła przywileje handlowe tychże w tym wielkim państwie. Jedyną porażką w ekspansji zamorskiej II Cesarstwa była przegrana wojna o uzależnienie Meksyku, a to w wyniku wsparcia Meksykanów przez Stany Zjednoczone Ameryki.
Do zasług Napoleona III należy także popieranie i finansowanie budowy Kanału Sueskiego, (1869).
Pod wpływem kuzynów Aleksandra Walewskiego i księcia Napoleona – obaj mieli poglądy demokratyczne – Napoleon III zdecydował się po roku 1860 zliberalizować swój system rządzenia. Parlament otrzymał więcej uprawnień, m.in. prawo interpelacji (1867) i inicjatywy ustawodawczej (1869), debaty parlamentarne, dotychczas nieznane ogółowi, były publikowane w „Monitorze”. W roku 1864 robotnicy otrzymali prawo tworzenia związków zawodowych.
Francja dzisiaj: https://www.youtube.com/watch?v=QchjlhMGWgs. Czas około 3 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=MmLxchDpuYs. Czas około 2 minuty.
Wkurzony Polak z Francji walczy z Fake News: https://www.youtube.com/watch?v=6L8TaFlQ8Vs, Czas około 6 minut. C.D.N.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2019, 09:25 przez letnik, łącznie zmieniany 1 raz.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 29 sty 2019, 19:52


Awatar użytkownika
Bruner
Guru
Posty: 266
Rejestracja: 03 gru 2008, 08:08

Re: Wiedza społeczna

Post autor: Bruner » 31 sty 2019, 07:42

letnik. Późno odpisuje bo praca i musiałem trochę danych przenieść na nowy komputer. Teraz jestem wolny od Windows, przesiadka na Mac OS. Mam cztery komputery od Apple ostatni w pracy sobie zainstalowałem, i teraz mam wszystko z synchronizowane. Ekosystem Apple jest świetnie zrobiony.
Wracając do tematu , sterowanie silnikiem synchronicznym niewiele się różni od asynchronicznego. Wady które wymieniłeś są obecnie wyeliminowane w nowoczesnych silnikach asynchronicznych. Jak byłem na szkoleniu sam byłem zdziwiony że Solaris zastosował silnik w autobusie asynchroniczny, ale do rzeczy. Silnik jest wykonany z innych nieco materiałów ferromagnetycznych, niż znane nam konstrukcje, dokładnie producent (TSA) nie podał zakrywając się tajemnicą. Sterowanie zaprojektowała polska firma MEDCOM, sterują silnikiem częstotliwością od 2 do 150 Hz, jako elementy wykonawce zastosowano tranzystory IGBT. Dal tych co chcą wiedzieć co to jest link. https://www.youtube.com/watch?v=D2ZnTnasISs.
Mam schemat tej przetwornicy jak serwisant tego. Natomiast w samochodzie hybrydowym również Solaris, oparty na napędzie Allison, tam są dwa silniki synchroniczne z wirującym magnesem stałym, zabudowane w skrzyni biegów, biegi są tylko dwa, wolny i szybki. Silniki są w pięte pomiędzy dwa sprzęgła hydrokinetyczne. Przetwornica na dachu oparta również na IGBT. Poziom skomplikowania jest podobny. Bateria 600V dostarcza napięcia do Inwertera a ten steruje dwoma silnikami, komputer sterujący jest w środku pojazdu, komunikuje się za pomocą szyny CAN ze sterownikiem silnika spalinowego. Ciekawostką tego rozwiązania jest brak rozrusznika w silniku spalinowym. Rozruch jest z baterii 600V, odpala go jeden z silników w skrzyni biegów. Volvo zaś zrobiło hybrydę nieco inaczej, wstawili silnik asynchroniczny pomiędzy silnik spalinowy a skrzynię biegów. Jeśli bateria jest naładowana to silnik spalinowy gaśnie gdy się zatrzymamy. Ruszamy na elektrycznym, a spalinowy jest uruchamiany po przekroczeniu 30 km/h lub jeśli energii w baterii jest zbyt mało. Te pojazdy są ciekawe ale komplikują sam autobus w budowie i serwisie. Volvo popełniło błąd stosując tem sam napęd do autobusu przegubowego, już spaliły się trzy silniki elektryczne na 39 sztuk, auta mają niecały rok. Drugą wadą jest to że bateria wymaga formowania wyrównania napięć w ogniwach, i trzeba raz w tygodniu auta nie uruchamiać w ogóle przez 8 godzin. W komunikacji miejskiej niewykonalne, więc już kilka baterii padło, po niecałym roku. Auta są na gwarancji a co potem. Taki silnik elektryczny to koszt 120 tys złotych, a bateria podobnie się klasuje.
Przyszłość motoryzacji jest w napędzie elektrycznym, zgadzam się z Tobą w tej kwestii, i oczywiście nie przy tych bateriach.
Ogniwa paliwowe - wodorowe to jest przyszłość. Ekologia podczas spalania wodoru i trenu powstaje para wodna.
Obecna technologia magazynowania energii jest przestarzała, sami zwróćmy uwagę na telefony, one rozwinęły się bardzo, to jest komputer w kieszeni. iPhone posiada 6 rdzeniowy procesor w architekturze ARM, oraz koprocesor. Wyświetlacze IPS LCD oraz OLED, a baterie - od 20 lat litowe i nic nowszego nie ma.
Dobrze że zwróciłeś uwagę na ogrzewanie, w autobusie mamy bojler z grzałką, która grzeje płyn, taki jak w układach chłodzenia. To rozwiązanie pożera mnóstwo energii, nie wspomnę tu o pompie obiegowej, oraz dmuchawy powietrza. Każda jakieś 300W mocy przy zasilaniu 24 V. Dodatkowo w zimie używany jest piec, tak na ropę, WEBASTO. Piec taki spala około 1 do 1,5 litra ropy na godzinę pracy. Także pojazdy elektryczne nie są takie eko. Sama produkcja baterii litowych jest bardzo uciążliwa dla środowiska, zatrucia wód gruntowych, wyziewy toksyn, o tym się nie mówi, ba nawet film pokazujący czarną stronę tych baterii został usunięty z You Tube. Dodatkowo sposób produkcji energii elektrycznej w Polsce jest przestarzały, głownie elektrownie węglowe, wzrost zapotrzebowania na energię, wymusza budowę nowych bloków energetycznych ale znów węglowych, jedynie Jaworzno III buduje blok o mocy 950 MW oparty na turbinie gazowej.
Brak infrastruktury oraz obecna technologia energochłonna jest hamulcem rozwoju takich pojazdów. Jako ciekawostkę podam że tzw, szybkie ładowarki nie są dobre, po takim ładowaniu bateria szybciej traci energię a sama bateria będą tylko ładowana takim sposobem, szybko traci pojemność. Spróbujcie naładować smartfona ładowarką od tabletu. Sami zobaczycie że bateria szybciej traci energię.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 31 sty 2019, 09:23

C.D. II Cesarstwo Francuskie, którego początek datuje się na koronację Napoleona III na Cesarza Francuzów 2 grudnia 1852, koniec zaś na wrzesień 1870 (proklamacja III Republiki Francuskiej).
Ostatnie referendum ery Napoleona III w roku 1870 zatwierdziło – ponownie większością głosów – te wszystkie wcześniej opisane reformy. Tron Bonapartów wydawał się spoczywać na solidnym fundamencie, ale władza cesarska osłabła. Pięć miesięcy po bitwie pod Sadową (starcie zbrojne, które miało miejsce 3 lipca 1866, pomiędzy Prusami a Austrią), tylko Napoleon III widział niebezpieczeństwo grożące ze strony Prus i zażądał zgody parlamentu na podwyższenie stanu liczebnego wojska na 1.200.000, tyle samo ile miały Prusy, ale i partia republikańska z Favre’m i Thiersem na czele, i konserwatywna wyraziły sprzeciw, uważając, że Francja łatwo zwycięży Prusy. Prawo decyzji nie należało już wyłącznie do cesarza.
Wojna francusko-pruska (1870-1871). W lipcu 1870 r. rząd francuski, sprowokowany propozycjami obsadzenia tronu hiszpańskiego przez członka pruskiej dynastii Hohenzollernów, wypowiedział Prusom wojnę (wojna francusko-pruska 1870-1871). Napoleon, choć od początku konfliktu politycznego z Prusami przeciwny wojnie, popełnił ten sam błąd co 45 lat później car Mikołaj II – objął naczelne dowództwo armii, nie posiadając ku temu kwalifikacji. Premier pruski Bismarck, kanclerz Związku Północnoniemieckiego, tylko na to czekał. Wykorzystując transport kolejowy, szybko przerzucił swą, zmobilizowaną wcześniej, 500-tysięczną armię do Alzacji, atakując graniczne twierdze francuskie. Do września wojska pruskie i innych państw sprzymierzonych zdobyły Sedan, biorąc do niewoli 100 tys. żołnierzy francuskich i samego cesarza.
Kapitulacja Napoleona III i poddanie przez niego swej armii Prusom, wywołały szok i oburzenie części Francuzów. W wielkich miastach na czele z Paryżem żądano likwidacji Cesarstwa, przywrócenia rządów republikańskich i kontynuowania wojny z Prusami. Tak też się stało. 4 września 1870 r. ogłoszono powstanie III Republiki i Rządu Obrony Narodowej Na czele rządu stanął umiarkowany republikanin Léon Gambetta oraz generał Louis Jules Trochu.
W połowie września 1870 roku wojska pruskie otoczyły Paryż szczelnym pierścieniem, a próby przerwania czteromiesięcznego oblężenia głodującej stolicy się nie powiodły. Paryż ostrzeliwany był z dalekonośnych dział Kruppa. Z miasta wydostał się w balonie tylko niedawny szef Rządu Tymczasowego III Republiki, jeden z najpopularniejszych polityków lewicy – Léon Gambetta, by organizować wojnę ludową na prowincji. Mimo braku wcześniejszych doświadczeń militarnych udało mu się zorganizować od podstaw ludowe siły zbrojne, tzw. Armię Loary, która jednak nie była w stanie pomóc oblężonej stolicy. Nowy, ugodowy rząd francuski, kierowany przez monarchistę Louis Thiersa, przeciwnika wojny z Prusami, przyjął 26 lutego 1871 roku propozycje pokojowe pruskiego kanclerza Bismarcka, a 10 maja podpisano traktat pokojowy. Zgodnie z jego postanowieniami Francja miała przekazać Niemcom Alzację, część Lotaryngii oraz zapłacić wielką kontrybucję (5 mld franków). 1 marca w Paryżu odbyła się defilada wojsk pruskich, jednak już następnego dnia Prusacy wycofali swoje oddziały poza Paryż. Część mieszkańców Paryża przyjęła tę kapitulację jako zdradę narodową, zwłaszcza że Thiers zapowiedział restaurację monarchii.
Po zakończeniu wojny francusko-pruskiej w 1871, na mocy traktatu we Frankfurcie, prawie cała Alzacja i północna Lotaryngia zostały włączone do Niemiec. Zgodnie z postanowieniami traktatu, francuska ludność prowincji musiała wybrać pomiędzy obywatelstwem niemieckim lub emigracją do Francji. Do 1876 terytorium Alzacji-Lotaryngii opuściło 100.000 Francuzów, co stanowiło 5% ogółu ludności.
Zjednoczenie Niemiec: https://www.youtube.com/watch?v=byxeuRdTjeE. Czas około 26 minut. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 31 sty 2019, 11:23

IV sesja Rady Gminy Poraj na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=F5q3SQDQGhs.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 31 sty 2019, 18:17

IV sesja VI Kadencji Rady Powiatu Myszkowskiego: https://powiatmyszkowski.bip.net.pl/?c=1744.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 01 lut 2019, 12:58

Bruner, jesteś wolny od Windows, ale to tylko cząstka wolności. Co do silnika asynchronicznego, to jego reaktancja zależy od częstotliwości napięcia zasilającego.
Reaktancja, opór bierny, sprzeciwność – wielkość charakteryzująca obwód elektryczny zawierający element o charakterze pojemnościowym (np. kondensator) lub indukcyjnym (np. cewkę). Jest urojoną częścią impedancji. Jednostką reaktancji jest om.
Reaktancja zależy od indukcyjności cewki i się obniża proporcjonalnie do spadku częstotliwości zasilania oraz obniża się wraz z obciążeniem wirnika. Falownik o częstotliwości regulowanej od 2 do 150 Hz przy założeniu reaktancji cewki np. 1 Ω (50 Hz), przy częstotliwości falownika 50 Hz, napięciu falownika 10 V, falownik będzie wtedy obciążony prądem 10 A. Przy częstotliwości falownika 2 Hz oporność cewki spadnie do 0,04 Ω, a prąd wzrośnie do 250 A. Gdy zatrzymamy wirnik, to ten prąd będzie jeszcze większy. Przy częstotliwości falownika 150 Hz oporność cewki wzrośnie do 3 Ω, a prąd falownika spadnie do 3,333 A. Komplikuje sprawę jeszcze wirnik, który musi się obracać z poślizgiem do wirującego pola magnetycznego (im większy poślizg wirnika, tym większy prąd wytwarzany w uzwojeniu wirnika). Prąd płynący w wirniku obniża indukcyjność cewek stojana i powoduje wzrost prądu falownika (musi być dostarczona energia do wirnika). Należy wspomnieć jeszcze o oporze magnetycznym i o nasyceniu magnetycznym, przy którym występuje gwałtowny spadek oporność cewki. Dlatego, aby zmniejszyć prądy falownika, podnosi się napięcie zasilania silników asynchronicznych do kilkuset Voltów. W silniku asynchronicznym precyzyjna regulacja obrotów wymaga szeregu regulacji. Oprócz regulacji częstotliwości falownika trzeba precyzyjnie regulować napięcie oraz chronić silnik przed nadmiernym prądem. Następny problem to moment obrotowy przy niskich obrotach tak potrzebny przy dynamicznej jeździe. Sprawność silnika asynchronicznego przy niskich obrotach wydaje się wyraźnie niższa niż przy silnikach synchronicznych. W silniku synchronicznym te wszystkie problemy występują w mniejszej skali i taki silnik jest łatwiejszy w sterowaniu. Mamy mniejsze zużycie tak cennej w samochodzie energii elektrycznej. Przecież w silniku asynchroniczny konieczne jest duża energia do magnesowania wirnika, a w silniku synchroniczny mamy stałe, niezniszczalne magnesy. Nawet na „chłopski rozum” wychodzi nam silnik synchroniczny jako bardziej oszczędny energetycznie.
Bruner, dyskutowaliśmy na temat Bogusława Wolniewicza i wyraziłem krytyczną opinię co do jego komentarzy na temat polityki wschodniej. Jeżeli chodzi o filozofię, to nie mam uwag. Wolniewicz był filozofem o dużej bystrości umysłu. Proponuję wszystkim wykład: CHRZEŚCIJAŃSTWO a FILOZOFIA WSPÓŁCZESNA: https://www.youtube.com/watch?v=LYIKmvPwQgY.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 01 lut 2019, 20:59


letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 02 lut 2019, 11:03

C.D. Francja po klęsce z Prusami. Nastroje w Paryżu ulegały szybkiej radykalizacji. Nawoływano do nowej rewolucji, która miała nie tylko zapobiec restauracji monarchii, ale i przeciwstawić się nierównościom społecznym panującym we Francji. Zwolenników rekrutowano z grona robotników (442 tys. osób w Paryżu), zubożałych drobnomieszczan (ok. 70 tys.) oraz drobnych kupców, również znajdujących się w kiepskiej sytuacji finansowej. Dzięki uchwalonym w ostatnich latach Cesarstwa prawom – do strajku (z 1864 roku) oraz o wolnej prasie (z 1868 roku), te warstwy społeczne mogły wyrażać swoje niezadowolenie z ustroju, co w czasie wojny francusko-pruskiej stało się powszechne. Zarówno Anglia, jak i Prusy w celu osłabienia Francji, zdecydowały się na wsparcie pieniężne oraz zaopatrzeniowe dla francuskich buntowników.
Komuna Paryska - pierwszy komunistyczny zryw rewolucyjny ludności Paryża, przede wszystkim inteligencji i robotników. Trwała od 18 marca do 28 maja 1871 roku. W zależności od punktu widzenia uważana za ostatnią rewolucję romantyczną, przez anarchistów za nie do końca konsekwentną próbę likwidacji państwa, a przez marksistów za przykład dyktatury proletariatu.
Grupy lewicowe działające w Paryżu bezpośrednio przed początkiem Komuny Paryskiej:
bakuniniści – zwolennicy anarchokolektywizmu Michaiła Bakunina, należący do paryskiej sekcji I Międzynarodówki.
blankiści – kontynuujący romantyczną myśl polityczną Auguste Blanquiego.
marksiści – zwolennicy poglądów Karola Marksa, skupieni w paryskiej sekcji I Międzynarodówki.
proudhoniści – anarchistyczni zwolennicy poglądów Pierre’a Josepha Proudhona,
Organizowano oddziały Gwardii Narodowej, szczególnie zintensyfikowane na początku 1871 r. Łącznie dysponowały one siłą 500 tys. karabinów.
Wywoływało to niepokój Zgromadzenia Narodowego, które nie zamierzało przeprowadzać żadnych głębszych przemian społecznych. Podjęło ono szereg działań mających uniemożliwić ludową mobilizację: radykalnie obniżono żołd gwardzistów, co uniemożliwiło poważnej części robotników nabycie munduru i broni, a tym samym wstąpienie w szeregi formacji. Kolejnym krokiem podjętym przez szefa rządu Thiersa, była decyzja o wycofaniu z Paryża 227 armat zlokalizowanych w dzielnicach Belleville i Montmartre. Były to działa zakupione z ludowych składek na potrzeby obrony miasta przed Prusakami. Decyzja wywołała zatem oburzenie wśród robotników, którzy postanowili bronić Gwardii oraz armat.
W nocy z 17 na 18 marca Thiers wysłał oddział wojska po działa. Gwardziści i paryżanie przekonali jednak żołnierzy, by odmówili wykonania rozkazu i zaaresztowali dowódcę, generała Lacomte’a oraz przypadkowo znajdującego się w pobliżu generała Thomasa. Przypominając sobie niechlubną rolę obu w tłumieniu dni czerwcowych, tłum w spontanicznej egzekucji rozstrzelał obu pod murem przy ulicy des Rosiers. Thiers z ministrami (i blisko 100 tys. mieszkańców miasta, głównie lepiej sytuowanych) opuścił Paryż, udając się do Wersalu. Na Ratuszu wywieszono Czerwony Sztandar. Rewolucjoniści paryscy mieli do dyspozycji 200 tys. gwardzistów narodowych i zbuntowanych żołnierzy, artylerię i wystarczające zasoby amunicji. Thiers rozporządzał niespełna 20 tys. żołnierzy. Historycy oceniają, że w tym momencie siły rewolucyjne były w stanie obalić rząd, gdyby dostatecznie szybko zorientowano się w sytuacji i skierowano Gwardię do marszu na Wersal. W mieście panował jednak ogromny bałagan, nie znalazł się nikt, kto wydałby odpowiednie rozkazy. Nowe, spontanicznie formowane władze, dopiero się tworzyły.
Po wyborach 26 marca, w których wzięło udział 47% uprawnionych do głosowania paryżan, do władz Komuny Paryża (90 członków) weszli w większości radykalni republikanie, tzw. neojakobini, blankiści i proudhoniści, opowiadający się za rewolucją społeczną i dalszą wojną z Prusami, aż do zwycięstwa. Ważniejszymi działaczami byli Charles Delescluze, Felix Pyat i Raoul Rigault; w Radzie znalazł się malarz Gustave Courbet.
Komuna śmiercią gardzi! Władysław Broniewski Komuna Paryska: https://www.youtube.com/watch?v=fvawfRuAgJA. Czas około 5 minut.
Francja dzisiaj: https://www.youtube.com/watch?v=p67t57h3tG4. Czas około 6 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 02 lut 2019, 17:31

Najnowsza historia mało znana: https://www.youtube.com/watch?v=XX7MyLwLh4g. Czas około 13 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 03 lut 2019, 14:26

Kabaret na niedziele: https://www.youtube.com/watch?v=43GHkjVeKyA. Czas około 15 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 03 lut 2019, 22:07

Marksizm kulturowy triumfuje. Mamy nowego europejskiego proroka. Cieszą się fabryki kosmetyków. Już nikt z domu nie wyjdzie nienawilżony: https://www.facebook.com/RobertBiedron/ ... 126875369/. Konwencja Biedronia zaczyna się dopiero od 20 minuty filmu.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2019, 22:17 przez letnik, łącznie zmieniany 1 raz.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 03 lut 2019, 22:14

C.D. Komuna Paryska. Zgoda wszystkich reprezentowanych nurtów w kwestiach kluczowych nie zapobiegła ciągłym sporom, głównie w sprawach projektów przyszłego kształtu Francji. Zwyciężyła koncepcja federalistyczna. Proudhoniści domagali się uczynienia Paryża wolnym miastem, w pełni autonomicznym w stosunku do prowincji, co do pewnego stopnia im się udało: proklamacja Komuny z 19 kwietnia ogłosiła „absolutną autonomię Komuny, rozszerzoną na wszystkie miejscowości Francji” Dyskusje toczyły się też nad samą nazwą rządu. Ostatecznie wygrała proponowana przez blankistów Komuna Paryża, nawiązująca do instytucji o tej samej nazwie z 1792 roku. Wniosek przyjęto przez aklamację. Naczelnym organem Komuny została Rada Komuny, obierana w głosowaniu powszechnym, z możliwością odwołania członków w każdej chwili drogą referendum. Wprowadzono dekrety o płacy minimalnej, przejmowaniu fabryk przez robotników (główny postulat proudhonistów, popierany także przez socjalistów), powszechnym nauczaniu wyłączonym spod kontroli kościelnej, równouprawnienia kobiet. O działalności Komuny entuzjastycznie wypowiadała się I Międzynarodówka, piętnując jedynie brak konsekwencji we wprowadzaniu niektórych decyzji i nadal wszechobecny chaos. Nigdzie w oficjalnych dokumentach Komuny nie padły słowa: socjalizm, marksizm, komunizm. Powrócono do kalendarza republikańskiego oraz do przyjęcie niektórych nazw z czasów rewolucji francuskiej, co było przedmiotem kontrowersji. Ostatecznie jednak poglądy neojakobinów zwyciężyły w Komunie. Wszystkie ustawy Komuny zostały odwołane po stłumieniu ruchu. Do niektórych jednak (głównie dotyczących stosunków państwo-Kościół oraz edukacji) wkrótce powrócono i znalazły one swoją kontynuację w dorobku legislacyjnym III Republiki.
29 marca Rada Komuny podzieliła się na dziesięć komisji – wykonawczą, wojskową, zaopatrzeniową, finansów, sprawiedliwości, bezpieczeństwa, pracy, handlu i przemysłu, nauczania oraz prac publicznych. 21 kwietnia stworzyła dodatkowo instytucję tzw. delegatów, którzy mieli nadzorować prace w szczególnie istotnych obszarach.
Komuna Paryska, dążąc do budowy państwa laickiego, zerwała konkordat z 1802 roku: odmówiła dalszego określania katolicyzmu jako „religii większości”, jak i wynikającego z konkordatu wsparcia finansowego Kościoła. Szczególną uwagę poświęcono wyrugowaniu wpływów religii z systemu edukacji. Grupy tworzące Komunę, zwłaszcza blankiści, rozpowszechniały poglądy antyklerykalne i ateistyczne, które zyskiwały wielu zwolenników wśród ludności. Większość paryżan była wrogo nastawiona do Kościoła, w dużej mierze zrażona jego postawą w czasie II Cesarstwa. Z entuzjazmem powitano zatem sekularyzację majątków kościelnych, wywłaszczenie paryskich klasztorów oraz tymczasowe aresztowanie zakonników.
Komuna Paryska działała cały czas w oblężeniu; początkowa, niewykorzystana dysproporcja sił między wersalczykami (żołnierzami wiernymi rządowi) nie utrzymała się długo. Bismarck zgodził się na wypuszczenie 60 tys. francuskich jeńców wojennych z obozów, by mogli dołączyć do 20 tys. już obecnych w Wersalu oraz do 40 tys. ściągniętych w rejon miasta z prowincji. Tym samym Thiers uzyskał na swój użytek siłę, którą określił w czasie sesji Zgromadzenia Narodowego jako jedną z najpiękniejszych armii w historii Francji. Jej dowódcą został świeżo uwolniony marszałek Patrice Edme Mac-Mahon. Żołnierze w większości pochodzili z niewykształconych rodzin chłopskich, dzięki czemu – zdaniem rządu – nie byli podatni na lewicową propagandę.
Upadek Komuny Paryskiej. Zmasowany atak wersalski na miasto rozpoczął się 2 kwietnia. Wykorzystując poważne zaniedbanie komunardów, żołnierze Thiersa zajęli Mont-Valérien, kluczowy fort z pierścienia okalającego Paryż, położony na wzgórzu nad miastem. W tym samym czasie wersalczycy przejęli również Courbevoie, ostre walki toczyły się o Neuilly. 3 kwietnia, pod wodzą Gustave Flourensa komunardzi usiłowali kontratakować, jednak ponieśli klęskę pod Rueil, a ich dowódca zginął. Przez kolejne trzy tygodnie wersalczycy zmienili taktykę, ograniczając się do bombardowań miasta przy użyciu dział dalekiego zasięgu. Notabene, w ten sam sposób miasto było atakowane przez Prusaków w czasie oblężenia. Przewidując walkę uliczną, Komuna opracowała projekt ufortyfikowania ulic w mieście poprzez budowę skoordynowanego systemu barykad. Do realizacji tego pomysłu przystąpiono jednak zbyt późno, by mógł on odegrać większą rolę.
Francuskie mity: https://www.youtube.com/watch?v=DlXs21JNzMY. Czas około 3 minuty.
Zamieszki w Paryżu 1.12.2018: https://www.youtube.com/watch?v=wLPG2v9lof8. Czas około 7 minut. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 04 lut 2019, 20:01

Mamy protokół III sesji Rady Gminy Poraj z dnia 28 grudnia 2018 r.: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5759. Punkt 1: Ustalenie porządku dziennego sesji. Wójt Kaźmierczak wycofała projekt uchwał w sprawie ustalenia wysokości diet dla Radnych Rady Gminy Poraj. Radny Bojanek zgłosił kilka istotnych wniosków dotyczących powołania Komisji Doraźnej ds. Statutu Gminy Poraj, skierowanie budżetu na 2019 r. do komisji oraz zwrócił uwagę na nieprawidłowości w procedurze przyjmowania budżetu przez Radę Gminy. Przedstawił również przebieg konsultacji z Członkiem Kolegium RIO w Katowicach. Pani wójt odniosła się do wniosków Radnego Bojanka. Dalej głos ponownie zabrał radny Bojanek, a następnie radny Frendowski, Sitek, Lach, Rajczyk i radna Chmura. Rada Gminy przyjęła 5 wniosków, a jeden odrzuciła (dotyczący budżetu). Radny Frendowski zadał dwa pytania Przewodniczącemu Sawickiemu. Wybrano Komisję rewizyjną, Komisję skarg, wniosków i petycji, Komisję ds. budżetu oraz gospodarki komunalnej i inwestycji, Komisji ds. oświaty, kultury, zdrowia i spraw społecznych. W punkcie 6.9 mamy dyskusję nad uchwałą budżetową na 2019 r. Głos zabrała Pani wójt. Radny Bojanek zadał pytania Pani Skarbnik. Radny Sitek zadał pytania dotyczące budżetu. Radna Chmura dopytywała o środki dla Żarek Letnisko i nie tylko. Radny Frendowski, Rajczyk, Lach, radna Chmura pytali o oszczędności. Dalej wywiązała się ciekawa dyskusja (Poractive i Marina). Pani wójt, radca prawny Pani Stańczyk i kierownik Zaczkowski odpierali zarzuty radnych. Ostatecznie przyjęto budżet (uchwała Nr 20(III)18) bez dyskusji na komisjach (8 za, 6 przeciw i 1 wstrzymujący się): https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5707. Wyniki głosowania uchwały 20(III)18: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5707.
Powołano Komisję Doraźną ds. Statutu Gminy Poraj: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5703. Przewodniczącym został radny Bojanek.
Przewodniczącym Komisji ds. budżetu oraz gospodarki komunalnej i inwestycji wybrano p. Marcina Makucha, a na wice Waldemara Sitka.
Przewodniczącym Komisji ds. oświaty, kultury, zdrowia i spraw społecznych został Łukasz Adamczyk, a wice Ewa Masłoń. Punkt 8, wolne wnioski. Głos zabrała radna powiatowa Polak, radny Bojanek, radna Chrmura, Masłoń. Na pytania i wnioski odpowiadała Pani wójt. Na zakończenie sesji o dodatkowy głos poprosiło jeszcze kilku radnych.

Awatar użytkownika
Bruner
Guru
Posty: 266
Rejestracja: 03 gru 2008, 08:08

Re: Wiedza społeczna

Post autor: Bruner » 05 lut 2019, 06:45

letnik. Pisałem że sam się zdziwiłem że Solaris takie rozwiązanie zastosował, widocznie mieli powód. Sam silnik wiele się różni od tych asynchronicznych, które znamy z popularnych maszyn. Szczególnie wirnik jest wykonany z innych materiałów. Mamy takie trzy pojazdy i działa to. Jedynie w jednym po 7 miesiącach padł jedna z pięciu baterii. Dość szybko, reasumując auta elektryczne w obecnej technologii to utopia, póki nie zmieni się technologia baterii ta wersja samochodu nie ma przyszłości, to chwilowe zachłyśnięcie się, za dwa trzy lata ludzie otworzą oczy gdy przyjdzie czas zapłacić za wymianę baterii oraz utylizacje starej. Czas pokaże.
Przypomniałeś profesora Wolniewicza, i musze się nie zgodzić się co do jego zdroworozsądkowego spoglądania na świat i politykę wobec wschodu. Czy naprawdę chcesz żyć w ciągłym strachu i wrogością do Rosji i samych Rosjan? Typowa polityka imperialnej ameryki, nie zmienimy sobie położenia geograficznego, sąsiadów też nie. Spoglądanie na Rosję przez pryzmat, sowietów, to jest archaizm, równie dobrze możemy tak traktować Niemców wrogością i niechęcią, a jednak czynimy inaczej, pomimo trudnej historii tych narodów. Należy pamiętać historię ale nie żyć uprzedzeniami, raczej starać nie wychodzić przed szereg ze swoja rusofobią. Rosja nie jest święta, ale Amerykańsko Rosyjskie rozgrywki zostawmy stronom zainteresowanym tym, my natomiast zamiast ujadać jak ratlerek na niedźwiedzia, podpuszczani przez wrogów w postaci Anglosasów, powinniśmy prowadzić handel na warunkach wolnorynkowych. Olać wszelkie embarga, bo jakoś inni handlują z Rosją i nikomu to nie przeszkadza, tylko my zawsze w plecy. Dziwna sytuacja że hegemon zza oceanu chce nam dyktować warunki, czyli nasza suwerenność to fikcja, mamy postępować jak on chce ten hegemon, bo inaczej zrobią nam tu wojenkę, fałszywa flaga to ich specjalność. Mamy tu armię USA, nad którą polscy generałowie nie mają władzy, jest eksterytorialnie, co robią i jakie mają plany to nikt nie wie. Robimy z siebie błazna europy, to tylko zasługa tych idiotów którzy siedzą w rządze, wszyscy tam kłamią i większość to w Tworkach powinna być a nie w sejmie. Cóż my tu sobie możemy politykować, ale to i tak nie ma żadnego znaczenia, wielcy tego świata chcą nas rozgrywać, a nasza władza zady liże bez opamiętania. Odbije nam się to i to bardzo, szkoda że za błędy nieudolnych polityków zawsze płacą Ci na dole czyli my wszyscy. I zanim powiesz że bronię Rosję nie nie bronię, tylko spoglądam na świat krytycznym okiem, świat nie jest czarno-biały i nie można zawsze mówić że jak coś jest nie tak to zawsze winny jest jeden, a drugi to wybawiciel, Niestety tak nie jest i czas sobie to uświadomić. Tylko od nas samych powinno zależeć to z kim handlujemy z kim prowadzimy interesy i na czym zarabiamy, bo obecnie jakoś nie widzę żadnego polityka z charyzmą patrioty i takiego, który wie co robić. Obecnie to mamałyga i kupa g....na. Taka smutna prawda.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 05 lut 2019, 17:34

Bruner, chociażbyś zastosował niespotykane materiały do budowy silnika asynchronicznego, to energia wytwarzana na wale wirnika zawsze będzie zależna od wielkości poślizgu w stosunku do wirującego pola magnetycznego. Im większy poślizg, tym większa moc na wale wirnika, ale w rezultacie mamy mniejsze obroty wirnika. Wirnik w postaci magnesu neodymowego idealnie się trzyma wirującego pola magnetycznego i nie ma żadnego poślizgu. Dlatego silniki synchroniczny ma obroty takie, jaka jest częstotliwość taktowania falownika. Obroty dzięki temu są idealnie kontrolowane. Silnik synchroniczny jest bardziej sprawny, ponieważ nie zużywamy energii na magnesowanie wirnika. Mamy „wieczne” magnesy. Magnes nie dostarcza energii, ale ją przenosi z minimalnymi stratami.
Technologia magazynowania energii w postaci obecnie stosowanych akumulatorów jest przejściowa. Ten okres jest konieczny, aby zdobyć doświadczenie w napędach elektrycznych. Napędy elektryczne już się sprawdzają, nie sprawdza się magazynowanie energii. Mamy ogniwa wodorowe, które prawdopodobnie zastąpią tradycyjne akumulatory. Nad tą technologią pracują wszyscy duzi producenci samochodów. Wodór stanowi większość znanej masy wszechświata. Jak na razie wszystko wygląda obiecująco: https://www.toyotanews.eu/pl/informacje ... tanobus-sa. Wodór w ten sposób wykorzystywany nie jest niestety źródłem energii, lecz jej nośnikiem. Być może nastąpi też przełom w produkcji chemicznych akumulatorów.
Bruner, właśnie opisuje historię Europy, z oczywistych względów w mocno zawężonej formie. Gdzie tam masz Amerykę? Kto najbardziej szkodził polskiej państwowości? Przecież ciągle jesteśmy w kleszczach niemiecko-rosyjskich. To jest oczywiste dla każdego, kto nie reprezentuje niemieck-rosyjskiego imperializmu. Próbowaliśmy sojuszy z Anglią i Francją i co z tego wyszło? Ameryka jednak dwukrotnie ratowała Europę przed wojenną zagładą. Zauważ, że USA teraz nie tylko rozgrywa Rosję, ale i Niemcy, dwa od wieków nieprzyjazne nam państwa. Rodzi się nam naturalny sojusznik, bo gdzie mamy szukać sojuszników? Anglia zawiodła, Francja chodzi na pasku Niemiec i co nam zostało? Logika nakazuje, że tylko USA. Niestety jest to wybór z rozsądku, bo nie ma alternatywy. Amerykanie popierają naszą koncepcję Trójmoża, która będzie silną zaporą przed ekspansją Rosji. Twoje poglądy na temat Rosji powstały w wyniku czytania lub słuchania zmanipulowanych faktów za rosyjskie pieniądze. Te teorie zatruwają pozbawione wiedzy umysły i są podłożem dla budowania poparcia przyszłej ekspansji Rosji. Tak właśnie podporządkowuje się niemądrych Polaków interesom Rosji. Rosjanie znakomicie wiedzą jak to robić. Mają wielowiekowe doświadczenie. Handel z Rosją to wzmacnianie potęgi imperializmu rosyjskiego. Tam się rodzi metafizyczne przekonanie o sensie istnienia człowieka, który przebija się przez Rosję „przez jej przerażające i sekretne dzieje”, stanowiące „szczelinę do nadprzyrodzonego świata”. Dążenie Rosji do ekspansji to nic innego jak tylko wyraz tęsknoty za Absolutem, impulsywne dążenie do Boga. Według moskiewskiego filozofa Dugina etnos rosyjski jest „otwarty” i „wyrozumiały”, „jednoczący różne narody i języki”, a także „[…] wchłaniający w siebie wszystkich, którzy pragną być przez niego wchłonięci”. Skąd my to znamy, czy nie z takich ideologii powstawały zbrodnicze dyktatury? Za uzyskane chwilowe korzyści z handlu będziemy musieli oddać je z nawiązką. Taka jest Rosja, Rosjanie nie mają sentymentów i snują plany o Eurazji. Znasz te plany? Wiesz, że w tym planie Polska nie będzie istnieć? O to Ci chodzi? W Rosji głosi się idee, że Zachód, zarówno pod względem religijnym (rzymski katolicyzm i protestantyzm), jak i polityczno-kulturowym (prawa człowieka, indywidualizm, demokracja, liberalizm), jest sztucznym tworem – „schizmą bytu”, znajdującą się w sprzeczności z duchem prawdziwego chrześcijaństwa, jaki wyraża prawosławie. Z kolei jedynym miejscem na Ziemi, gdzie ludzie żyją w zgodzie z prawdami objawionymi przez Boga, jest Rosja. I to właśnie z prawosławnej Rosji wyjdzie impuls, który wpłynie ożywczo na zdegenerowany Zachód, przynosząc mu odrodzenie duchowe. Czy ten impuls będzie atomowy, czy konwencjonalny, to i tak Polska ponownie zniknie z mapy świata. Na szczęście Polska nie daje się rozgrywać i likwiduje zagrożenie Eurazją u podstaw. Pamiętasz jak partia niemiecka wyśmiewała Trójmorze? Nie mieli jeszcze instrukcji z Niemiec. Nagle sensacja. Niemcy, chcą przystąpić do Trójmorza, chcą mieć nad nią kontrole. Chcą zmarginalizować znowu Polskę. Jednak armia amerykańska będzie stała na straży niezakłóconego rozwoju Trójmorza ku wściekłości Rosji i Niemiec i niedouczeni Polacy w tym nie przeszkodzą. Uzależnienie energetyczne Europy to wstęp do Eurazji. Proponuje Ci przeczytanie tego artykułu: http://geopolityka.net/pocalunek-mongolskiego-ksiecia/. Proszę czytać też numerowane odnośniki. Artykuł jest dość długi, ale dogłębnie i szeroko wyjaśnia korzenie imperializmu rosyjskiego. Przeczytanie go jest również konieczne do rzeczowej dyskusji na temat Rosji. Plany Rosji burzy polska koncepcja Trójmorza, koncepcja, która została jednoznacznie poparta przez Trumpa. Do budowy tej koncepcji niezbędna jest nam armia amerykańska, bo bez niej nie da się zbudować Trójmorza. Każdy Polak to rozumie, zdrajcy nie.
Trójmorze - czy to się może udać? https://www.youtube.com/watch?v=mz2yhmzTv7I. Czas około 11 min. Niemcy chcą do Trójmorza: https://www.youtube.com/watch?v=SqvlaYL9Cfc.
Największy dylemat polskiej polityki wschodniej: https://www.youtube.com/watch?v=fsdhfxPElC8. Czas około 8 min.
Jeszcze jeden ciekawy artykuł o Rosji: http://geopolityka.net/rosja-europa-i-s ... ra-dugina/. Mamy tu opisane plany Rosji, co do Europy, Europy Środkowej oraz Ukrainy.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 06 lut 2019, 11:58

C.D. Upadek Komuny Paryskiej. 5 kwietnia 1971 r. Komuna wydała dekret o rozstrzelaniu trzech zakładników za każdego zabitego komunarda, co nie zostało wprowadzone w życie od razu. Ostatecznie zakładnicy, w tym arcybiskup Paryża Georges’a Darboy, zostali rozstrzelani w czasie „krwawego tygodnia” (20-28 maja). Rozjuszeni oporem wersalczycy na ogół nie brali jeńców. Łącznie wojska rządowe rozstrzelały bez sądu co najmniej 30 tysięcy ludzi, a dalsze tysiące skazano na śmierć po zakończeniu walk lub deportowano. Na barykadach zginęli Delescluze, Rigault, Rossel, Eugène Varlin, Jarosław Dąbrowski i inni przywódcy Komuny. Ostatnimi punktami obrony były cmentarz Père-Lachaise oraz robotnicza dzielnica Belleville.
W czasie działań obronnych komunardzi wzniecili ogromne pożary w centrum miasta, planowali nawet zniszczyć katedrę Notre-Dame. Okazało się to jednak niewykonalne; zamiast tego podpalone zostały Pałac Tuileries, częściowo Palais de Justice oraz ratusz paryski. W gruzy obróciły się również wschodnie, robotnicze dzielnice miasta, gdzie walki toczyły się do 28 maja.
Ci komunardzi, którzy nie zostali rozstrzelani na miejscu, trafili do więzień, gdzie byli przetrzymywani w tragicznych warunkach. Kary dla uczestników buntu były surowe – oprócz 30 tysięcy zabitych w czasie walk, 10 tysięcy otrzymało wyroki śmierci, 4 tysiące deportowano do Nowej Kaledonii. Dopiero w 1880 roku część tych wyroków została uchylona drogą amnestii. Była to największa w historii XIX-wiecznej Francji fala represji wobec przeciwników politycznych. Adolf Thiers i Gaston de Galliffet otrzymali po niej przydomki odpowiednio „Krwawego Karła” oraz „Rzeźnika”. Obaj również byli w najbliższych latach – ku oburzeniu mieszkańców stolicy – najczęściej odznaczanymi osobami w państwie, a rząd obdarowywał ich największymi zaszczytami.
Komuna Paryska dała wiarę europejskim ruchom socjalistycznym w możliwość realizacji ich idei. Stała się przykładem dla podobnych ruchów w innych krajach – m.in. dwa lata później w Hiszpanii wybuchło Powstanie Kantonalistów. W samej Francji rewolta uniemożliwiła restaurację monarchii. W latach 80. XIX wieku we Francji – obawiając się nowego zrywu rewolucyjnego – rozpoczęto pewne, ograniczone reformy społeczne, które były później kontynuowane i sięgały coraz dalej. Pieśń poety-komunarda Eugène Pottiera Międzynarodówka (L’Internationale) stała się hymnem socjalistów, komunistów i w mniejszym stopniu kosmopolitów.
Anarchizm. W Komunie Paryskiej brało udział wielu anarchistów, od zwolenników Proudhona począwszy, na anarchokolektywistach takich jak Élisée Reclus kończąc. Widzieli w niej częściowe odbicie swoich federalistycznych idei, przeciwstawianych centralizacji, a w przejmowaniu fabryk przez robotników przykład anarchizmu w sferze gospodarczej. Uznają ją za element szerszej „komunalistycznej” i wolnościowej tradycji, do której należą także m.in. rewolucja hiszpańska 1936 roku czy powstanie w Kronsztadzie (nazywane czasem „Komuną Kronsztadzką”), charakteryzujące się decentralizmem. Anarchiści krytykowali natomiast „jakobiński” aspekt Komuny Paryskiej, który w niej w końcu zwyciężył.
Marksizm. Komuna Paryska była ogromną inspiracją również dla czołowych marksistów przy powstawaniu marksistowskiej teorii państwa i rządu. Doświadczenie komunardów, którzy sami przeprowadzili wybory powszechne do swoich władz, mieli przez cały okres walk prawo do odwoływania swoich przedstawicieli (acz w praktyce rzadko wykorzystywane) oraz przejmowali pod kontrolę robotniczą porzucone zakłady, zostało przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa uznane za model przyszłego demokratycznego państwa socjalistycznego, choć początkowo Marks nie popierał tego rodzaju zrywów. Również Włodzimierz Lenin w swoim dziele pt. Państwo a rewolucja widział w Komunie Paryskiej inspirację do przyszłej walki z biurokracją w państwie robotniczym. To na podstawie wydarzeń 1871 roku sformułował marksistowskie zasady tej walki: „żaden urzędnik nie może zarabiać więcej niż robotnik wykwalifikowany” oraz „gdy każdy na zmianę wykonuje obowiązki państwowe, nie ma biurokracji”.
Francja: Historia w 11 minut: https://www.youtube.com/watch?v=xQPHVmoTb0U. C.D.N.

niebieski
Stały bywalec
Posty: 60
Rejestracja: 04 sty 2016, 00:57

Re: Wiedza społeczna

Post autor: niebieski » 06 lut 2019, 21:58

LETNIK ale ty pieprzysz.!!!
Kopiuj wklej z wujka Google to każdy potrafi. Pisałem Ci już. Napisz jaką książkę a nie zasmiecaj forum . Myślisz że ludzie są tak głupi, że myślą że to twoje osobiste wypowiedzi .

niebieski
Stały bywalec
Posty: 60
Rejestracja: 04 sty 2016, 00:57

Re: Wiedza społeczna

Post autor: niebieski » 06 lut 2019, 22:00

Kogo tu Kurwa obchodzi
Upadek Komuny Paryskiej

niebieski
Stały bywalec
Posty: 60
Rejestracja: 04 sty 2016, 00:57

Re: Wiedza społeczna

Post autor: niebieski » 06 lut 2019, 22:04

To jest forum o Żarkach Letnisko a nie o komunie Paryskiej. PATAFIANIE.
Dziwię się że cię jeszcze stąd nie wyjebali!!!

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 07 lut 2019, 12:00

Niebieski, ja opisuje tutaj przede wszystkim o tym, co ciekawego dzieje się w gminie. Ponieważ jest okres docierania się radnych z zarządem gminy, podaje jedynie najciekawsze linki pokazujące pracę radnych oraz zarządu. Na razie nie komentuje i nie wyrażam opinii o działalności organów gminy, dając czas na ich organizację. Pani wójt prosi o 100 dni spokoju, więc nie mam co pisać. Wytworzył się nam luz i opisuje równolegle do spraw gminnych proces rodzenia się na świecie komuny. Zaczynając od Lutra, który opisał na nowo Boga i pozbawił człowieka duszy, rewolucji francuskiej, która była poligonem dla różnych proroków komunizmu, do Hegla, który stworzył nacjonalizm niemiecki i był inspiracją do marksistowskiej koncepcji internacjonalizmu. Od powstania Komuny Paryskiej, która była poligonem doświadczalnym marksistów, teorii Darwina zrównująca człowieka ze zwierzęciem do Marksa, który dał podstawy „naukowe” komunizmu. Od krwawej I wojny światowej, która miała pogłębić nienawiść do burżuazyjnych elit i cara, do wywołania bolszewickiej rewolucji w Rosji. Od prób wywołania rewolucji proletariackiej na zachodzie, powstania narodowo-socjalistycznej partii robotniczej Hitlera, do krwawej komunistycznej rewolucji hiszpańskiej. Od II wojny światowej wywołanej przez narodowych socjalistów do triumfu komunizmu sowieckiego i okupacji połowy Europy. Od ponownych prób wywołania rewolucji komunistycznej na zachodzie (1968 r.) do obecnej budowy euro kołchozu na podstawie zmodyfikowanego komunizmu marksistowskiego. Trzeba przyznać, że mimo wielkich oporów społeczeństw europejskich nowy komunizm pełzając nieustanie do naszych umysłów, ciągle triumfuje i jeszcze trochę staniemy się bezbronną masą mięsa. Dodatkowo Bruner podrzucił mi kilka ciekawych tematów technicznych, które podjąłem. Tyle wyjaśnień dla Niebieskiego.
A teraz apel do Niebieskiego. Szanowny Panie Niebieski, Jeżeli Pan nie ma odwagi podpisać się nazwiskiem i wydaje Pan rozkazy i używa wulgaryzmów, to niech Pan chociaż napisze, jaką partię Pan reprezentuje, czy niemiecką, czy prusko-ruską, czy amerykańską. A może partię Starych Kiejkutów?
Jeżeli Niebieski nie działa wspólnie i w porozumieniu z Adminem, to za te dwa ostatnie wulgarne wpisy Niebieski powinien zostać zablokowany w imię walki z nienawiścią. Podejrzewam, że zamiast Niebieskiego zablokują mnie po raz trzeci. Podobnie prowokowała Jaska, a Admin zablokował temat o Konstytucji.
Gdyby się tak stało, to proszę mnie szukać pod wątkiem „Wiedza społeczna” na ogólnopolskim forum Istrefa: https://poraj.istrefa.com/forums/poraj-na-co-dzien/. Tam nie trzeba się logować, aby coś napisać i Isfera nie jest kontrolowana przez ludzi trzymających władzę w gminie.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 08 lut 2019, 09:09

C.D. Polacy a Komuna Paryska. W obronie Komuny Paryskiej walczyło około 400-600 polskich emigrantów, związanych z szeroko pojętą lewicą. Ze względu na obawy przed ingerencją Rosji rząd II Cesarstwa nie wyraził zgody na tworzenie odrębnych oddziałów polskich. Największą sławę w walkach zdobyli gen. Jarosław Dąbrowski, dowódca obrony Paryża w jej ostatniej fazie oraz gen. Walery Wróblewski, dowodzący na lewym brzegu Sekwany. W walkach uczestniczyli także też mjr Ernest Lipowski, August Okołowicz dowódca 90 batalionu gwardii i jego dwaj bracia Karol i Ferdynand, kapitan Władysław Rożałowski adiutant gen. Dąbrowskiego i ppłk Maksymilian Rogowski dowódca fortu Ivry. Część walczących Polaków utworzyła nawet własny batalion, który walczył w rejonie Pola Marsowego i dzielnicy Porte de Passy. Komisarzem resortu kultury i sztuki przy Komunie Paryskiej był Florian Trawiński, który uratował muzeum Luwr przed zaplanowanym spaleniem przez komunardów.
III Republika Francuska - proklamowana 4 września 1870 r., trwała 70 lat, do klęski Francji w II wojnie światowej, zawarcia separatystycznego zawieszenia broni z III Rzeszą i udzielenia przez francuskie Zgromadzenie Narodowe 10 lipca 1940 r. z pominięciem Prezydenta Republiki Alberta Lebrun nadzwyczajnych pełnomocnictw premierowi - marszałkowi Pétainowi, który na ich podstawie ogłosił się "głową państwa francuskiego". Na tej zasadzie sukcesorem III Republiki była Francja Vichy.
Napoleon III, po ogłoszeniu III Republiki we wrześniu 1870 r. (oficjalna detronizacja nastąpiła 1 marca 1871 r.) i po zakończeniu wojny z Prusami oraz powrocie z niewoli w Kassel, emigrował do Anglii, gdzie osiedlił się w pałacyku Camden House (dziś: siedziba klubu golfowego) w Chislehurst w hrabstwie Kent (dziś: część Londynu, dystrykt Bromley). Zmarł tam w 1873 r. po nieudanej operacji na kamicę nerkową i został pochowany w miejscowym kościółku katolickim St. Mary’s. Na pogrzeb przybyło około 100 tys. ludzi, wśród nich wiele delegacji prostych robotników i rzemieślników z Francji. Przyjechała także m.in. królowa Wiktoria z synem Edwardem. Eugenia wybudowała później mauzoleum cesarskie w Farnborough, gdzie przeniosła zwłoki męża i jedynego syna. Przeżyła Napoleona III aż o 47 lat i zmarła w wieku 94 lat w 1920 roku.
Mimo licznych prób wskrzeszenia monarchii we Francji nie udawało się tego dokonać, wobec sporów wśród jej zwolenników. Republika więc trwała, a nawet rozwijała się pomyślnie, czemu sprzyjał długi okres pokoju, trwający do 1914 r. W 1875 r. uchwalona została nowa konstytucja, która znacznie umocniła władzę prezydenta, czyniąc zeń praktycznie monarchę bez korony. Mimo protestów prawicy „Marsylianka” stała się hymnem państwowym, a dzień zdobycia Bastylii 14 lipca świętem narodowym. Upowszechnione i rozbudowane zostało szkolnictwo wszystkich typów. Nastąpiła liberalizacja prasy i wydawnictw książkowych. Rozwinęło się ustawodawstwo socjalne. Utrzymujące się rządy prawicowe prowadziły politykę klerykalną, w tym w reakcji na Komunę Paryską rozpoczęto w 1876 r. budowę wielkiej, białej bazyliki Sacre Coeur na Wzgórzu Montmartre w Paryżu, gdzie zaczął się ruch komunardów (uczestników Komuny Paryskiej w 1871 r.).
W latach III Republiki (ponownie reaktywowanej w 1875 r. po uchwaleniu nowej konstytucji), Francja utrwaliła swe władztwo kolonialne w Algierii, Maroku, Tunezji i na Madagaskarze, a także rozszerzyła swe kolonie o Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią, Mauretanię, Senegal i Kongo (francuskie) w Afryce oraz o Północny Wietnam, Laos i Kambodżę w Indochinach. Gdy w 1904 r. Francja akceptowała włączenie Państwa Kościelnego do Królestwa Włoch i ustalenie Rzymu jako jego stolicy, ale nastąpiło zerwanie stosunków z Watykanem. Spór skończył się zniesieniem konkordatu, pełnym rozdziałem Kościoła od państwa, zlikwidowaniem subwencji państwowych dla Kościoła i upaństwowieniem jego majątku.
Równocześnie od początków XX w. narastała wrogość między Francją i Niemcami, oba państwa zawiązały wrogie sobie ugrupowania: Trójporozumienia, czyli Ententy, i Trójprzymierza państw centralnych, które rozpoczęły intensywny wyścig zbrojeń, co zaowocowało wybuchem I wojny światowej w 1914 r. Francja była najmocniejszym militarnie państwem w Zachodniej Europie. Armia francuska liczyła w 1875 roku 490 000 żołnierzy. Wśród tylu żołnierzy służyło ponad 200 Polaków.
Imperia europejskie przed I wojną światową: https://youtu.be/IyoUWRAharQ. Czas około 8 min.
Nietypowe zastosowania WD-40: https://www.youtube.com/watch?v=laWPdf_mJP4. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 08 lut 2019, 09:46

W obliczu problemów Wielkiej Brytanii z brexitem warto zapoznać się z geografią wysp brytyjskich: https://www.youtube.com/watch?v=rNu8XDBSn10. Czas około 5 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 08 lut 2019, 13:57

Zarządzenie Nr 3.2019 Wójta Gminy Poraj z dnia 7 stycznia 2019 roku w sprawie harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, a także kryteriów branych pod uwagę oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5742.

Zarządzenie Nr 4.2019 Wójta Gminy Poraj z dnia 7 stycznia 2019 roku w sprawie harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, a także kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół podstawowych oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5743.

Zarządzenie wójta Nr 8.2019 z dnia 23 stycznia 2019 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu wynagradzania pracowników Urzędu Gminy Poraj: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5744.

Oświadczenia majątkowe radnych Gminy Poraj: https://poraj.bip.net.pl/?a=5789.

Zapytanie Klubu Radnych Gmina dla Wszystkich: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5761.

Zapytanie radnego Waldemara Sitka, Klub Radnych Gmina dla Wszystkich: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5767.

Zapytanie radnego Waldemara Sitka, Klub Radnych Gmina dla Wszystkich: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5768.

Zapytanie radnego Waldemara Sitka, Klub Radnych Gmina dla Wszystkich: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5770.

Zapytanie i wniosek radnego Waldemara Sitka, Klub Radnych Gmina dla Wszystkich: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5788.

Interpelacja radnego Grzegorza Bojanka: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=5786.

Niestety na BIP Poraj nie znalazłem informacji o planowanych zebraniach sołeckich. W dziale Organy Gminy nie ma działu Rada Sołecka i Sołtysi. Wprawdzie Rada Sołecka i Sołtys są organami pomocniczymi Rady Gminy, ale bezspornie organami są. Po prostu Rada Sołecka i Sołtysi są dla władz gminy nieważni.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 09 lut 2019, 21:37


Awatar użytkownika
Bruner
Guru
Posty: 266
Rejestracja: 03 gru 2008, 08:08

Re: Wiedza społeczna

Post autor: Bruner » 09 lut 2019, 22:23

Letnik Nie musisz mi tłumaczyć zasad działania silników bo znam je bardzo dobrze. Opisałem tylko zastosowaną technologię w seryjnej produkcji pojazdu elektrycznego. Dawniej wirnik klatkowy był z prętów i pakietu blach, obecnie są trochę lepsze ferromagnetyczne materiały, owszem zasada jest ta sama i steruje się częstotliwością. Ale zwróć uwagę że Solaris jest liderem w konstrukcjach hybrydowych i elektrycznych, i nie podważam autorytetu inżynierów firmy MEDCOM, którzy projektowali napęd. Byłem na szkoleniu widziałem, i mam nawet schematy jak to jest skonstruowane. Silniki synchroniczne by nie miały szczotek, mają magnesy stałe w wirniku, to też ma wady magnes traci własności swoje po czasie, na szczęście długim czasie, jak wspomniałem Solaris stosował to rozwiązanie w pierwszych hybrydach swojej konstrukcji, oparł to na Amerykańskim Allison. Tez wspominałem że amerykanie są specjalistami w produkcji magnesów stałych, maja najlepsze. Niestety do produkcji owych magnesów potrzeba pierwiastków ziem rzadkich. Tu masz link na ten temat.
https://www.youtube.com/watch?v=NoE3KxUp7qk
Na temat polityczny wypowiem się później bo już późno piszę a jutro do pracy trzeba iść, tak pracuje w niedziele bo chcę.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 09 lut 2019, 22:30


letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 10 lut 2019, 12:40

C.D. I wojna światowa. Do czasu reformacji szukano nowego absolutu zastępującego Boga. Twórcy powstających wtedy ideologii już zrozumieli, że nie da się ograniczyć wpływu religii na życie społeczne bez stworzenia substytutu Boga. To wynikało z doświadczenia i analizy zachowań ludzkich. Dla bezproblemowego zarządzania masami ludzkimi konieczne było stworzenie nowego symbolu zastępującego przede wszystkim chrześcijańskiego Boga. Wiemy już, że Luter na nowo opisał Boga, co skutkowało powstanie protestantyzmu i szeregu jego odłamów. Skuteczne osłabienie kościoła katolickiego utorowało drogę do rozwoju nowych ideologii, odrzucających chrześcijańskiego Boga. Reformacja Lutra zrównała człowieka ze zwierzęciem, pozbawiając go wpływu na swoje zbawienie (czynienie zła ani dobra nie wpływa na zbawienie). Darwin potwierdził „naukowo” zrównanie człowieka ze zwierzęciem swoją teorią o ewolucji. Stworzono w ten sposób gotowe usprawiedliwienie masowego ludobójstwa. Już nikt nie był w stanie powstrzymać nadchodzącej rzezi narodów europejskich. Dwukrotnie Europę ratowały Stany Zjednoczone Ameryki, ale czy uratują Europę po raz trzeci?
Hegel stworzył mit państwa pruskiego, co z na nowo opisanym przez Lutra Bogiem miało doprowadzić do wielkości i siły Niemiec. Była to próba wzorowania się na biblijnej budowie państwa Izrael. Rewolucja francuska eliminując Boga z życia społecznego, wprowadziła rzeź „niewiniątek” i jeszcze większy zamęt ideologiczny w Europie. Zastosowanie teorii Darwina do analizy procesów społecznych utwierdzał Niemców w przekonaniu o swej wyższości rasowej. Efektem rewolucji francuskiej stała się dyktatura Napoleona, a jego podboje totalnie namieszały w przebiegu granic ówczesnych państw europejskich. Niestety Kongres wiedeński nie był w stanie przywrócić granic sprzed wojen napoleońskich. W bólach narodził się ustrój republikański. Komuna Paryska stała się złudną nadzieją robotników i chłopów na lepszy byt oraz stała się polem doświadczalny marksistów. Tak zakiełkował komunizm, który stanie się przekleństwem narodów europejskich. W celu przeciwstawnia się komunistycznemu zagrożeniu powstaną nowe ideologie takie jak faszyzm i nazizm. Ponieważ komunizm był ideologią zbrodniczą, więc ideologie mu przeciwstawne z reguły musiały być również zbrodnicze w myśl zasady, każda akcja tworzy reakcję.
Po Kongresie wiedeńskim Niemcy czuły, że są ścieśnione i dlatego poszukiwały dla siebie jakiegoś miejsca zarówno w Europie Wschodniej, Bałkanach, jak również w koloniach, państwo to zagrażało właściwie wszystkim. Prowadziło dynamiczną politykę, zupełnie się nie licząc z innymi krajami. Niemcy czuli się silnymi i zjednoczonymi narodowo. Tworzyły z Austro - Węgrami oraz Włochami blok (państwa centralne), te ostatnie na początku wieku XX zaczęły się stopniowo dystansować, natomiast zbliżać się zaczęły Bułgaria oraz Turcja. Francja zmierzała do rewanżu na Niemcach za klęskę z roku 1870/71, kiedy to utraciła Alzację oraz Lotaryngię. Miała również kwestie sporne na Bałkanach z państwami centralnymi, a także w koloniach.
Rosja również walczyła o posiadanie wpływów na Bałkanach oraz w okolicy Bałtyku. Chciała uzyskać swobodny przepływ przez cieśniny Bosfor oraz Dardanele. Wielka Brytania odczuwała zagrożenie na morzach oraz w koloniach. Niemcy szczególnie się obawiały wojny na 2 fronty, to znaczy z Francją oraz z Rosją. Marszałek Niemiec Alfred hr. Schlieffen podjął się opracowania planu wojennego. Plan ów zakładał, iż Rosja długo się będzie przygotowywała do ofensywy, a niemiecka armia w międzyczasie powinna się błyskawicznie rozprawić z Francją, później natomiast się skupić na Rosji. Nastąpić miała koncentracja niemieckich wojsk nad granicą z Holandią, Belgią i Luksemburgiem, następnie przejście przez wymienione kraje oraz atak Francji z północnej strony, gdzie granica francusko - belgijska nie była odpowiednio umocniona. Wojna rozstrzygnąć się miała w przeciągu 42 dni. Tak szybkie rozgromienie Francji miało również zneutralizować Anglię. Później zaś niemieckie wojska miały szybko zostać przerzucone na wschodni front, aby się rozprawić z Rosją - właśnie dlatego rozbudowana została sieć kolejowa Niemiec. W roku 1914 niemieckie koła wojskowe razem z nowym marszałkiem Moltke nieustannie parły do konfliktu zbrojnego mając spore poparcie wielu osób na czele z kanclerzem Niemiec Theobaldem Hollwegiem. Pretekst dla wybuchu I wojny światowej dały Bałkany. Nacjonalistyczne koła w Serbii zmierzały do oderwania Bośni od Austro-Węgier, a następnie jej połączenia z Serbią. Powstały wówczas terrorystyczne organizacje, jakie działały przeciwko Austrii. Student niejaki Gavrilo Pricip - członek takiej organizacji - dnia 28 czerwca roku 1914 dokonał zamachu, podczas którego śmierć poniósł austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Pod naciskiem niemieckich kół rząd Austro - Węgier 23 lipca 1914 roku wystosował ultimatum do Serbii tak sformułowane, żeby Serbia nie dała rady go przyjąć (miała 48 godzin). Czując poparcie ze strony Rosji, Serbia żądania te odrzuciła, Austro - Węgry tym samym 28 lipca 1914 roku wypowiedziały Serbii wojnę. Rosja odpowiedziała wówczas mobilizacją swych wojsk, co z kolei Niemcy uznały za pretekst, aby wystąpić przeciwko Rosji.
Przyczyny wybuchu wojny-1: https://www.youtube.com/watch?v=cQfdnMC7VAc. Czas około 12 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 10 lut 2019, 13:17


letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 10 lut 2019, 22:58

Bruner. Problem jest w tym, że do magnesowania wirnika w silniku asynchronicznym potrzebna jest dodatkowa energia, a przy akumulatorach jest to wada. Żadne zastosowanie technologii nie zmieni podstawowej zasady, że aby wytworzyć pole magnetyczne, trzeba zastosować prąd elektryczny. Aby wzbudzić prąd w wirniku, potrzebna jest energia konieczna do poruszenia samochodu. Przecież wirnik musi dostarczyć odpowiedniej mocy do kół. Zastosowanie nadprzewodników wyeliminuje straty cieplne, ale nie wyeliminuje energii potrzebnej do magnesowania wirnika. Zaletą silnika asynchronicznego jest jego elastyczność. Gwałtowne obciążenie silnika powoduje spadek obrotów, ale wzrasta nam moment obrotowy. Dzieje się to dzięki wzrostowi pobieranego prądu. Silniki asynchroniczne lepiej dostosowują się do drogi szczególnie w terenie. Jednak już na oko wydaje i się, że silniki synchroniczne są bardziej energooszczędne i niezawodne. Do firm należy ważenie wad i zalet stosowanych silników. Magnes nie traci swoich właściwości magnetycznych, jeżeli jest eksploatowany w bezpiecznych obszarach pracy. Krytycznymi jest temperatura i bardzo silne pole magnetyczne. Magnesy samarowe wytrzymują do 300 stopni C i są odporne na korozję, neodymowe do 200 stopni C (bezpiecznie – do 90-110 stopni C). Teoretycznie magnes nie traci swej właściwości z czasem. Można sobie wyobrazić ogromną ilość mikro magnesów uszeregowanych w spieku w jednym kierunku. Magnetyzm tych mikro magnesów powstaje z krążących elektronów. Elektrony tworzące pola magnetyczne krążąc, nie doświadczają oporów, więc nie obniża się magnetyzm. Szybkość krążących elektronów zależy od temperatury otoczenia. Zbyt wysoka temperatura powoduje rozsypanie się mikro magnesów i utratę właściwości magnetycznych w spieku. W praktyce występuje utrata właściwości magnetycznych magnesów w przypadku zbyt silnych obcych pól magnetycznych, silnych mechanicznych udarów (mechaniczne poprzestawianie mikro magnesów), lub w wyniku zbyt wysokich temperatur. Zamknięcie obwodu magnetycznego magnesu chroni go prawie całkowicie przed pogorszeniem magnetyzmu. Starzenie się magnesów jest niekorzystne dla prądnic (w ciągu 7-12 lat pracy spadek napięcia o około 2-3%), ale zupełnie niegroźne dla silników synchronicznych (magnes można wykonać odpowiednio silniejszy). Z łatwością można zaprojektować silnik synchroniczny na 100 lat. Bardziej niebezpieczna jest korozja neodymu, dlatego stosuje się niekorodujący samar.
Samar (Sm, łac. samarium) – pierwiastek chemiczny, lantanowiec. Nazwa pochodzi od samarskitu (Y,Ce,U,Fe)3(Nb,Ta,Ti)5O16 – minerału, z którego został wyizolowany w 1879 r. przez francuskiego chemika Paula Lecoq de Boisbaudrana.
Jeżeli chodzi o pierwiastki ziem rzadkich, to Polska jest jednym z najbogatszych krajów świata.
Złoża metali w okolicach Suwałk (tytan, wanad, żelazo i metale ziem rzadkich) - Zasobność – 1 500 000 000 ton rudy (1,5 mld ton). Wartość samego tytanu to 355 000 000 000 dolarów USA (355 mld $). Całkowita wartość złoża przekracza 1 000 000 000 000 USD (bilion dolarów!). Rzecz w tym, że prócz 50 milionów ton tytanu, złoże to zawiera najwyższej jakości rudy żelaza (w całej Europie, włącznie ze Szwecją i Uralem złoża rud żelaza akurat pokończyły się) oraz ogromne ilości bezcennych dla techniki tzw. metali ziem rzadkich. Bez tych metali nie jest możliwa żadna nowoczesna produkcja elektroniczna czy militarna.
Ruszenie polimetali na Suwalszczyźnie (podobnie jak i innych bogactw) spowoduje też “zalanie” budżetu szybkimi dochodami. Dzięki temu, że skała, w której znajdują się złoża polimetaliczne, jest wolna od niebezpiecznych gazów, a złoża są płytko pod powierzchnią, eksploatacja byłaby tania i bezpieczna. W ogóle te bogactwa wiążą się z ogromnym przyrostem dochodów budżetu, co bezpośrednio przekłada się na szybkie wzmocnienie państwa polskiego, w tym Wojska Polskiego. Spodziewane dochody będą tak duże, że Polska po prostu nie będzie miała na co wydawać pieniędzy.
Przypomnijmy, że np. amerykański Boeing, kupuje tytan do swych samolotów produkcji od… Rosjan. Tymczasem ogromne jego złoża zalegają właśnie pod piękną ziemią suwalską.
Tytan to stalowoszary, lekki, niezwykle twardy i wytrzymały mechanicznie metal, wykorzystywany jest najczęściej jako dodatek do stali. Stopy tytanowe stosowane są w pojazdach kosmicznych, samolotach, statkach. Produkowane są z nich także narzędzia i implanty chirurgiczne (zastępujące ubytki kostne), elementy żaroodporne, narzędzia skrawające, aparatura laboratoryjna. Tytan jest też składnikiem materiałów ceramicznych, farb i lakierów (biel tytanowa). Jest jego w bród na Suwalszczyźnie właśnie.
Na anomalię magnetyczną w rejonie Suwałk pierwsi zwrócili uwagę Niemcy, kiedy przelatujące nad tym terenem samoloty bojowe odczuwały zaburzenia magnetyczne. W 1957 roku prof. Jerzy Znosko i Jan Skorupa z Państwowego Instytutu Geologicznego odkryli tu soczewkowe złoże rud polimetalicznych w skałach anortozytowych (zasadowa skała głębinowa, której odpowiednikiem wylewnym jest m.in. bazalt) Dalsze badania w latach sześćdziesiątych minionego wieku pozwoliły na ustalenie zasobów rud w granicach ok. 1,5 mld ton z możliwością ich dalszego powiększenia. Tylko ilość wanadu i tytanu ocenia się na ok. 50 mln ton każdego z nich. Suwalskie polimetaliczne złoże zawierać zresztą mogą wszystkie pierwiastki tablicy Mendelejewa
Złoża metali w okolicach Augustowa. Z kolei w Tajnie, w pobliżu Augustowa, zalega kilkanaście rzadkich metali niezbędnych m.in. do produkcji nowoczesnych silników elektrycznych, supermagnesów, luminoforów, półprzewodników specjalnych, nadprzewodników odnawialnych i czystych źródeł energii. Głównym surowcem są związki niobu, zastępujące obecnie w nowoczesnej technologii wanad. Te złoża mogą stanowić co najmniej 80 proc. zasobów Unii Europejskiej!
Ziemia Augustowska to cud NATURA 2000, więc nawet borowiny wydobywać tam nie wolno, a co tu mówić o metalach rzadkich.
Dolnośląski tytan. Jak informowały w lutym 2011 r. Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS), z raportu z badań mineralogicznych złoża "Pilawa Górna", wynika, że w tym rejonie są duże złoża tytanu i innych metali rzadkich. DSS zamierzał wystąpić o udzielenie koncesji na rozpoznanie złoża i jego późniejszą eksploatację. Tak się jakoś dziwnie złożyło, że DSS popadło akurat w tym czasie w tarapaty finansowe, a w 2012 roku sąd ogłosił nawet uch upadłość. Co prawda spółka nadal funkcjonuje, ale tytanu nie eksploatuje. Występują w tym obszarze również złoża złota, węgla, niklu i gazu.
Złoża w okolicach Myszkowa. Złoża molibdenu, wolframu, miedzi. Obok tych metali zawsze występuje złoto, srebro i selen.
Zasobność – 726 000 000 ton rudy (726 milionów ton);
Wartość samego tylko molibdenu – 14 520 000 000 $ (14,52 mld $).
Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląskimi. Obok niklu w złożach występuje złoto i platynowce.
Zasobność – 14 000 000 ton rudy (14 mln ton);
Wartość tylko niklu około 4 000 000 000 $ (4,00 mld $).
Złoża na Lubelszczyźnie. Wysokiej jakości węgiel kamienny „zanieczyszczony” złotem.
Zasobność – 40 000 000 000 ton (40 mld ton);
Wartość – 4 800 000 000 000 $ (4 800 mld $ = 4,8 biliona $).
Złoża pod Legnicą. Węgiel brunatny.
Zasobność – 15 000 000 000 ton (15 mld ton);
Wartość – 87 000 000 000 $ (87,00 mld $).
Złoża złota w różnych lokalizacjach głównie na terenie Dolnego Śląska.
Zasobność – 350 ton kruszcu;
Wartość – 14 000 000 000 (14,00 mld $).
Złoża miedzi i złota w rejonie Bytomia Odrzańskiego.
Zasobność: Miedź – 8 000 000 ton metalu (8 mln ton)
Złoto – 100 ton kruszcu
Wartość razem około 62 500 000 000 $ (62,50 mld $).
Złoża Ziemia Lubuska. Konwencjonalne (niełupkowe) złoża gazu ziemnego, lokalizacja, Wielkopolska i Podkarpacie
Zasobność – 1,7 bln m3
Wartość – 510 000 000 000 $ (510 mld $).
RAZEM (tylko Suwałki) około 5 847 020 000 000 $ (5 847,02 mld $ = 5,847 biliona dolarów USA!).
Mamy też ropę. Polska w całości leży na ogromnym złożu ropy i gazu (w dodatku daleko wychodzącym w polski szelf bałtycki). Jest to twór geologiczny skał porowatych, który jest jak gąbka nasączony gazem i ropą, zaczynający się w Zatoce Perskiej, a kończący w Morzu Północnym pomiędzy Szkocją i Norwegią osiąga swoją kumulację właśnie w Polsce! Tylko że to ogromne złoże znajduje się na głębokości 5 km – Polska zachodnia i północna i 7 km – Polska południowo-wschodnia. Te głęboko położone złoża szacowane są na 650 mld ton, co daje 4764,50 mld baryłek. Złoża Arabii Saudyjskiej oszacowane są na 265 mld baryłek!!! Eksploatacja głębokich złóż jest już dzisiaj z punktu widzenia technicznego możliwa. Wartość tej ropy, biorąc pod uwagę obecne ceny, wynosi – 300,1635 biliona USD.
Źródło wraz z mapką odkrytych złóż: http://www.wykop.pl/ramka/4146043/suwal ... za-europy/.
Przedstawiam bardzo ciekawy wykład z 2015 r. na temat metali rzadkich i nie tylko. Zasoby geologiczne w Polsce - prof. Mariusz Jędrysek-Orion - 21.10.2015: https://www.youtube.com/watch?v=F-pQyfhp2gs. Czas około 45 minut.
A tu wywiady z prof. Mariuszem Jędrysek-Orionem, głównym Geologiem Kraju. Ekonomia Raport 14-01-2016: https://www.youtube.com/watch?v=DAAQeDFFodE. Czas około 22 minut.
Telewizja Republika - prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek - Ekonomia Raport 08-06-2016: https://www.youtube.com/watch?v=pQGOHkpLr9I. Czas około 11 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 11 lut 2019, 12:43

Przypominam o zebraniu sołeckim w Żarkach Letnisku i wyborze nowego sołtysa.
Zebranie odbędzie się w Szkole Podstawowej 21 lutego (czwartek) 2019 r. o godzinie 17.00.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 11 lut 2019, 18:48

Wykład w Australii: Jakich reform Polska potrzebuje (okiem liberała): https://www.youtube.com/watch?v=IIV6zpE1rSg. Czas około 83 minuty.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 12 lut 2019, 10:21

C.D. I wojna światowa. Dnia 1 sierpnia 1914 roku niemiecko-rosyjska wojna stała się już faktem. Ten stan wojny z Rosją miał psychologiczne znaczenie i komuniści oraz socjaldemokraci niemieccy udzielili wojnie swojego poparcia. Kiedy oswojono się już z faktem tej wojny, niemiecki rząd doprowadził wówczas do wybuchu wojny z Francją - dnia 3 sierpnia 1914 roku. Udzielono wojnie poparcia, rząd nawet uchwalił specjalne wojenne kredyty. Za wnioskiem popierającym wojenną politykę, głosowali również komuniści i socjaldemokraci, zwalczający dotąd wszelkie zbrojenia lub wojny.
Niemcy liczyły na neutralność ze strony Anglii, Wielka Brytania jednak, po niemieckim uderzeniu na przecież neutralną Belgię, skierowała ultimatum żądające wycofania niemieckich wojsk z Belgii. Niemcy oczywiście nie zrobili tego i 04 sierpnia 1914 roku Anglia wypowiedziała wojnę Niemcom. Razem z nią wojnę Niemcom również wypowiedziały brytyjskie dominia. Do wojny z Rosją przystąpiły Austro - Węgry 6 sierpnia 1914 roku, z Francją zaś dnia 12 sierpnia 1914 roku.
23 sierpnia 1914 roku do wojny przystąpiła też Japonia poprzez zaatakowanie niemieckich posiadłości na terenie Chin, 24 sierpnia 1914 roku zerwała ona dyplomatyczne stosunki z Austro - Węgrami, 08 października 1914 r. z Bułgarią a 12 listopada 1914 roku z Turcją. Wojna również toczyła się w niemieckich koloniach, położonych w Afryce. Tylko Belgia oraz Serbia prowadziły obronną wojnę, pozostałe państwa walczyły bowiem o całkiem konkretne cele, realizowały swój program ekspansji, albo prowadziły prewencyjną wojnę.
Komuniści i socjaliści udzielili wojnie poparcia, w kilku państwach, wstąpili nawet do rządów. Na terenie Niemiec nie dopuszczano komunistów i socjaldemokratów do udziału w rządach, ale nawoływali oni do zaprzestania strajków oraz walki klasowej (czyli pokój klasowy), aby nie utrudniać prowadzenia wojny rządom europejskim. Zachodni komuniści mieli nadzieję na przeobrażenie się wojny w rewolucję. Uważali, że wiele ofiar i cierpień narodów doprowadzi do jeszcze większego znienawidzenia burżuazji i da podstawy do wybuchu rewolucji robotniczo-chłopskiej. Natomiast komuniści w Rosji na czele z Leninem posiadali odmienne stanowisko. Wzywali do zwalczania rządu oraz do natychmiastowego wybuchu rewolucji, wysuwali hasło: „Wojna wojnie”. Dnia 10 sierpnia 1914 roku Niemcy wkroczyli na terytorium Francji.
Aby zrozumieć skomplikowaną sytuację polityczną panującą przed i w czasie I wojny światowej trzeba się cofnąć do okresu powstania Sojuszu Trzech Cesarzy z 1873 r. Tworzyły go: Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Niemieckie i Austro-Węgry, na mocy którego zobowiązywali się oni do wzajemnych konsultacji w razie rozbieżnych interesów, zachowania pokoju w Europie oraz szukania wspólnego rozwiązania w razie agresji państw trzecich.
Później powstało tzw. Trójprzymierze – tajny obronny układ pomiędzy trzema państwami: Cesarstwem Niemieckim, Królestwem Włoch (do 3 maja 1915) i C.K. Austro-Węgrami, zawiązany 20 maja 1882 w Wiedniu. Trójprzymierze było odnawiane w 1887, 1891, 1902 i 1912. Trójprzymierze rozpadło się w 1915, po przystąpieniu przez Włochy do działań wojennych przeciwko Austro-Węgrom.
Odpowiedzią na zawarte w 1882 r. Trójprzymierze był sojusz (Ententa, inaczej porozumienie) zawarty w 1873 r. przez Wielką Brytanię, Francję i Rosję. Już po wybuchu I wojny światowej do Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji, które stanowiły trzon Ententy, dołączyła szeroka koalicja 25 państw, z których nie wszystkie wzięły czynny udział w wojnie przeciwko państwom centralnym.
Państwa centralne to istniejący w okresie I wojny światowej sojusz Cesarstwa Niemieckiego, Monarchii Austro-Węgierskiej, Carstwa Bułgarii i Imperium Osmańskiego (Turcja). Przeciwnikiem państw centralnych była Ententa.
Przyczyny wybuchu wojny-2: https://www.youtube.com/watch?v=rIJZSe1Ojgg. Czas około 12 minut.
I Wojna Światowa - uzbrojenie: https://www.youtube.com/watch?v=6pv42vgpXnY. Czas około 10 minut. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 12 lut 2019, 12:40

Marksistowska rewolucja kulturalna puka do naszych drzwi. Wiosna tym razem przychodzi do nas z Niemiec. Rodzi się nowa klasa polityków ciepłych i nawilżonych. Prawdziwa miłość zawita do szkół i urzędów. Schetyna będzie wicepremierem:
https://www.youtube.com/watch?v=NkwtPEuDepg.
https://www.youtube.com/watch?v=R52ki6TXljE.


letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 12 lut 2019, 20:36

Majeczka. Artykuł cenny, ale nie porusza jednego istotnego problemu. Gdyby Gmina Poraj otrzymywała dotację na poziomie 85%, to nie byłoby takiego problemu z zadłużeniem. Brak programu rewitalizacji Gminy Poraj był przyczyną niskich dotacji z UE.
W roku 2011 wielkość dofinansowania inwestycji wynosiła około 39%. Nie jest to rewelacyjny wynik.
W roku 2012 wielkość dofinansowania wynosiła również około 39%, ale nastąpił wyraźny spadek inwestycji (o przeszło 50%).
W roku 2013 wielkość dofinansowania wynosiła 65%, ale wielkość inwestycji znowu spadła o przeszło 25%. Mieszkańcy w pismach do Wójta zwracali uwagę na konieczność stworzenia przez Gminę Lokalnego Programu Operacyjnego, co poprawi wskaźniki dofinansowania gminnych inwestycji.
W roku 2014 wielkość dofinansowania wynosiła około 34%, jednak inwestycje wzrosły o prawie 37%.
W roku 2015 wielkość dofinansowania wynosiła około 47%. Inwestycje wzrosły o prawie o 58%.
W roku 2016 wielkość dofinansowania wynosiła już około 83%, ale przy spadku inwestycji o przeszło 400%. Wprawdzie niektóre pożyczki były częściowo umarzane, ale to nie wiele poprawia wskaźnika dofinansowania. Źródło: http://gminaporaj.eu/wp-content/uploads ... owanie.jpg.
Gmina zleciła firmie zewnętrznej opracowanie Strategii Rozwoju Gminy Poraj na lata 2016-2026. We wrześniu 2016 r. Gmina w końcu przyjmuje Strategie Rozwoju Gminy Poraj na lata 2016-2026. Strategia ta ma cechy Lokalnego Programu Operacyjnego
http://poraj.bip.net.pl/?p=document&act ... ar_id=4664.
Wnioski są oczywiste. Władzę gminy nie potrafiły w stworzyć już w 2011 r. Lokalnego Programu Operacyjnego co skutkowało niskimi dotacjami inwestycji. Stworzenie takiego programu na lata 2016 – 2026 w 2016 r. zaowocowało dotacjami na przyzwoitym poziomie 83%.

Awatar użytkownika
Bruner
Guru
Posty: 266
Rejestracja: 03 gru 2008, 08:08

Re: Wiedza społeczna

Post autor: Bruner » 13 lut 2019, 07:29

Przeczytałem ten projekt rozwoju. Fakt jest oczywisty że młodzież nasza nie zamierza tu pozostać, sam mam córkę która obecnie studiuje, ale sama mówi że nie ma tu przyszłości. Syn prowadzi własną firmę ale w Krakowie. także depopulacja gminy jak najbardziej grozi nam. Znam rówieśniczki i rówieśników moich dzieci i większość z nich już wybyła z Żarek. Twierdzą to samo nie ma przyszłości, i nie dziwię się, kto by chciał by jego podatki szły na spłatę długów, które zaciągnięto przez nieudolną władzę gminy. Sam z resztą do pracy dojeżdżam ponad 50 km. Z racji ze jestem dość zapracowanym człowiekiem, nie mam czasu chodzić na zebrania rady gminy ani sołectwa, dlatego pytam co władze obecne chcą zrobić np z remontem ulicy Zielonej, bo tak się składa że asfalt szybciej topnieje niż śnieg. Tragedia, i proszę nie zasłaniać się tym że będzie kanalizacja robiona, bo przy obecnych długach tej kanalizacji nie będzie przez najbliższe 10 lat. Trzeba będzie rachunki za uszkodzone części zawieszenia przynosić do gminy. Moje dwa samochody dziennie przynajmniej dwa razy muszą przejechać przez ten poligon by móc gdziekolwiek dojechać. Czy w ogóle gmina ma w planach jakakolwiek inwestycje w tym kierunku?

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 13 lut 2019, 11:54

Wcześniej napisałem, że Strategii Rozwoju Gminy Poraj na lata 2016-2026 ma cechy Lokalnego Programu Operacyjnego, ale nim nie jest. LPO to szczegółowy plan inwestycji gminnych wraz z kosztorysami i terminami realizacji na lata 2016-2026. Gdy gmina zatrudnia odpowiednich fachowców to LPO sama opracowuje i sama nim zarządza. Brak pośredników obniża koszty planowanych inwestycji. Taki lokalny plan (LPO) wchodzi w skład Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). RPO to jest program dotyczący całego województwa i jest zarządzany przez marszałka województwa. Wszystkie inwestycje wchodzące w skład RPO są dofinansowane w wysokości 85% wartości inwestycji. Resztę dopłaca gmina ze środków własnych.
Są jeszcze inne programy unijne, ale są realizowane za pomocą pośredników. UE toleruje ten sposób inwestycji, mimo że pośrednicy „zżerają” nawet do 35% środków finansowych, za które musi zapłacić gmina. Koszty pośrednika idą na opracowywanie szczegółowe programów i wniosków oraz na swoją działalność (zysk i opłacenie pracowników). Jest to zespół ludzi, który nic nie produkuje, oprócz zapisanego papieru, wysoko wynagradzany i przyczyniający się do wzrostu inflacji.
Gmina Poraj LPO nigdy nie opracowała i już nie opracuje, bo wpadła w pułapkę zadłużenia. LPO to precyzyjnie rozpisany program inwestycji gminnych na lata 2016-2026 z zabezpieczeniem 15% planowanych wydatków ze środków własnych. Gmina takich środków nie jest w stanie zabezpieczyć, a posiłkowanie się kredytami nie wchodzi w rachubę (brak zdolności kredytowej). Nie stworzenie LPO ma odzwierciedlenie w przytoczonych wcześniej zestawieniach środków zewnętrznych. W latach 2011-2015 dofinansowanie wahało się między 35-50%. Włączenie pożyczek do zestawienia uzyskanych środków zewnętrznych jest zabiegiem marketingowym Gminy. Pożyczki nie są środkiem zewnętrznym, bo muszą być spłacone ze środków własnych. Wprawdzie niektóre pożyczki są w części umarzane, ale wpisywanie całości pożyczki jako środek zewnętrzny jest nieporozumieniem. Mimo powyższego ta sama grupa polityków samorządowych uzyskała ponownie poparcie w wyborach samorządowych w 2018 r. Widocznie były ważniejsze powody do ponownego zagłosowania na tak nieudolną ekipę niż inwestycję i długi gminy. Jakie? Proszę się domyślić.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 14 lut 2019, 10:36

C.D. I wojna światowa. Przypomnijmy, o co chodziło w I wojnie światowej. Tylko Belgia oraz Serbia prowadziły obronną wojnę, pozostałe państwa walczyły o całkiem konkretne cele, realizowały swój program ekspansji albo prowadziły prewencyjną wojnę. Darwinowska teoria walki o byt realizowała się na naszych oczach.
Żadna z walczących stron (Ententa kontra państwa centralne) nie potrafiła pokonać drugiej. W skład państw Ententy wchodziły już: Wielka Brytania i jej dominia, III Republika Francuska, Imperium Rosyjskie (do 1917), Belgia, Japonia, Włochy (od 1915), Rumunia, Stany Zjednoczone (od 1917 na zasadzie państwa sprzymierzonego), Królestwo Grecji, Brazylia (od 1917), Portugalia, Królestwo Serbii. Państwa centralne to: Cesarstwo Niemieckie (Rzesza Niemiecka, po 1918 r.), Monarchia Austro-węgierska, Carstwo Bułgarii i Imperium Osmańskie.
Państwa Ententy jednak mogły czerpać jakieś rezerwy ze swoich kolonii, skąd nie tylko ściągano surowce, ale również ludzi. W armiach zaczęli się pojawiać kolorowi żołnierze, miało to znaczenie społeczne, a także psychologiczne. Był to początek wielokulturowości w Europie (multikulti, sodomia). Na frontach ginęli zarówno biali jak też kolorowi, bogaci czy też biedni - następował stopniowy proces demokratyzacji przez rozlew krwi. Zachodnie państwa zaciągały liczne pożyczki w Stanach Zjednoczonych. Będąc dawniej dłużnikami, teraz zmieniały się w wierzycieli. W Niemczech sytuacja nie była zbyt wesoła, końca wojny widać nie było, a coraz wyraźniej brakowało żywności, amunicji, broni, wprowadzono reglamentowanie żywności, co zdecydowanie osłabiło autorytet głównego dowództwa. Latem 1916 roku cesarz odwołał pruskiego generała Falkenhayna a powołał generała Hindenburga, do którego dołączył generał Ludendorffa. Obaj uzyskali bardzo daleko posunięte pełnomocnictwa. Na terenie Niemiec została wprowadzona dyktatura wojskowa. Wprowadzony został obowiązek pracy powszechnej dla frontu, ludzie byli werbowani do prac przymusowych, zmuszano do nich również jeńców wojennych, przemysł zaś produkować musiał atrapy prawdziwych towarów.
5 listopada 1916 roku ogłoszono deklarację cesarzy Austro-Węgier i Niemiec w polskiej sprawie oraz zapowiedziano stworzenie samodzielnego Królestwa Polskiego, jakie objąć miało część terenów oderwanych od Rosji. Jednak nie zamierzano dopuścić do połączenia się Królestwa z obszarami zaboru pruskiego albo austriackiego. Zamierzano oderwać Łódzki Okręg Przemysłowy oraz zachęcić tym samym Polaków do zorganizowania polskich sił zbrojnych, pozostających pod niemiecką komendą do walk z Rosją. Pewni polscy politycy (też nazywani aktywistami) wyrazili na to zgodę i zorganizowali namiastkę polskich władz pod postacią Tymczasowej Rady Stanu. Politycy, którzy odrzucali ten pomysł (czyli pasywiści) byli nastawieni na współpracę z państwami Ententy (głównie z Francją). Rządy centralnych państw dnia 16 grudnia 1916 roku wystąpiły z propozycją w stosunku do Ententy, aby podjąć rokowania przerywające działania wojenne oraz wprowadzające zawieszenie broni. Państwa Ententy nie przyjęły tej propozycji, uznając ją za nie całkiem szczerą.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson 18 grudnia 1916 roku wezwał wojujące strony do ogłoszenia swoich wojennych celów. Niemcy odrzuciły to żądanie, państwa Ententy zaś 10 stycznia 1917 roku ze swoje cele uznały między innymi: wyzwolenie zajętych terenów podczas wojny przez centralne państwa, powrót Alzacji i Lotaryngii do Francji, odbudowę Serbii, Belgii i Czarnogóry, powrót ziem polskich do Rosji, oswobodzenie narodów, które były uzależnione od Turcji. Tak wywołano podział wśród Polaków na tych, co opowiadali się za stanowiskiem Austro-Węgier i Niemiec (partia pruska) orz tych, co opowiadali się za stanowiskiem państw Ententy (partia ruska). Niestety podział taki przetrwał do dzisiaj.
W na przełomie 1916 i 1917 r. w Rosji wybuchają strajki. Zbuntowana Duma powołała Tymczasowy Komitet Wykonawczy Dumy, który wyłonił nowy Rząd Tymczasowy. Nowy rząd zażądał, by car oddał tron. Car abdykował, nie pozostawiając następcy (brak chętnych).
Przyczyny wybuchu wojny-3: https://www.youtube.com/watch?v=R36iSXSjtbI. Czas około 12 min.
I Wojna Światowa - atak gazowy - Bolimów 1915: https://www.youtube.com/watch?v=LGCJye2GppQ. Czas około 7 minut. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 14 lut 2019, 11:52

Okiem liberała na roszczenia żydowskie. Wykład wygłoszony w okresie kiedy jeszcze rządziła premier Kopacz. KTÓRY POLITYK I CO OBIECAŁ IZRAELOWI??: https://www.youtube.com/watch?v=0WJHl6TiN7o. Czas około 16 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 15 lut 2019, 15:11

Warto przypomnieć jak aparat komunistyczny, który w stanie nienaruszonym przetrwał „upadek komuny” i z marszu przystąpił do dalszego niszczenia naszego pięknego kraju. W 2001 r. sejm uchwalił ustawę reprywatyzacyjną zakładającą zwrot byłym właścicielom 50 proc. wartości utraconego majątku. Tam, gdzie to będzie możliwe, nieruchomość będzie zwracana w naturze. W innych przypadkach byli właściciele otrzymaliby rekompensatę w bonach reprywatyzacyjnych.
Przewodniczący komisji nadzwyczajnej, Tomasz Wójcik (AWS) powiedział: Myślę, że kładzie to kres różnego rodzaju incydentom generowanym za granicą przeciwko państwu polskiemu z powodu braku tej ustawy. Jego wypowiedzi towarzyszyło buczenie po lewej stronie sali oraz oklaski w ławach prawicy. Posłowie Unii Wolności domagali się objęcia reprywatyzacją wszystkich, którzy byli obywatelami polskimi w dniu utraty majątku niezależnie od tego, jakie obecnie mają obywatelstwo ani gdzie mieszkają. Było to działanie na szkodę narodu polskiego, ponieważ był to postulat mocno powiększający koszty tej ustawy. Obejmował dużą rzeszę spadkobierców mieszkających poza granicami Polski niebędących obywatelami polskimi. Komisja sejmowa natomiast ograniczyła krąg osób, wprowadzając wymóg obywatelstwa polskiego dla byłych właścicieli lub ich spadkobierców w dniu 31 grudnia 1999 roku. Przed głosowaniem komunistyczni posłowie pytali sprawozdawcę, czy ograniczenie takie jest zgodne z prawem międzynarodowym. Poseł sprawozdawca oświadczył, że: Uchwalenie ograniczenia jest suwerennym prawem polskiego rządu. I żadne prawo międzynarodowe nie może tego suwerennego prawa naruszyć. Ostatecznie posłowie zdecydowali, że zwrotu nieruchomości będą mogły dochodzić wyłącznie osoby lub ich spadkobiercy, które były obywatelami polskimi nie tylko w momencie utraty majątku, ale też 31 grudnia 1999 roku. Dodatkowo spadkobiercy będą musieli być członkami najbliższej rodziny uprawnionego. Rząd przewidywał, że realna skala roszczeń w wyniku reprywatyzacji może wynieść ponad 47 mld zł. Po odjęciu podatku spadkowego byłoby to około 43 mld zł. Polskie sądy zwróciły już żydowskie spadki na sumę kilkudziesięciu miliardów złotych, a mimo to obecnie roszczenia mam urosły do kwoty 330 mld zł. Odkładanie spłaty w czasie podniesie jeszcze wysokość roszczeń.
22 marca 2001 r. Prezydent Aleksander Kwaśniewski szef aparatu komunistycznego w „wolnej Polsce” odmówił podpisania tej ustawy. Uzasadnił to tak: Przyjęty w niej sposób zwrotu własności byłym właścicielom jest sprzeczny z zasadami sprawiedliwości społecznej oraz równości obywateli wobec prawa … Obecne żądania zwrotu własności o wartości 330 mld zł. jest już dla Kwaśniewskiego niesprzeczne z zasadami sprawiedliwości społecznej. Zemsta komuny na narodzie polskim spotkała się z aplauzem partii zdrady i doprowadziła do zdecydowanego zwycięstwa SLD w wyborach jesiennych do sejmu w 2001 r. Można było powiedzieć, że „naród” poparł roszczenia żydowskie w pełnym wymiarze (100%). Teraz możemy podziękować partii zdrady, bo będziemy pruć żyły i spłacać dług wraz z odsetkami w wysokości 330 mld zł. Jak odbierzemy majątki komunistom, to może damy radę. Polska już nie ma szans i się nie wywinie od roszczeń. Świat od Polski domaga się ustawy o bez spadkowym przekazaniu mienia pożydowskiego w wysokości 330 mld zł, nie dla poszczególnych spadkobierców, ale dla narodu żydowskiego za ofiary Holocaustu. Kongres amerykański przyjął ustawę 447, podpisał ją Prezydent i nie ma odwrotu. Jeżeli Polska takiej ustawy nie przyjmie, to i tak nas wykończą gospodarczo (pełny bojkot i blokada gospodarki), a dług dalej pozostanie. Dlaczego? Bo Polakom to wisi. Nie uświadamiają sobie zagrożenia i popierają dalej w dużej części te ugrupowania, które doprowadziły Polskę pod ścianę. Dopiero wtedy jak wielu zostanie pozbawionych własności, nastąpi przebudzenie. Chcecie wybulić 330 mld zł. to proszę bardzo. Dalej kochajcie partię zdrady. W ramach wdzięczności dalej głosujcie na partię zdrady, dalej głosujcie na komunistów. Dalej się cieszcie, że jesteście używani bez nawilżania do zdrady. Miłość do partii zdrady widać nawet na zebraniach sołeckich. Przychodzą na te zebrania z całymi rodzinami, aby tylko dalej być wykorzystywani. Masochizm niestety jest taką przypadłością, której trudno się pozbyć. Jest jeszcze trochę patriotów, którzy rozumieją, gdzie nas ponownie komuna wpędziła, ale zostali zastraszeni i się nie odzywają. Efekt jest taki, że Polacy chętnie oddadzą kamienice, gmachy publiczne, budynki szkół wyższych, autostrady, koleje, komunikację miejską, lasy, grunty, aby tylko dalej rządziła komuna. Przecież będziemy dalej korzystać z tych dóbr, ale za odpowiednią opłatą. Tak czy inaczej, stracimy niepodległość przez własną głupotę. Już w połowie 2018 r. Ministerstwo Finansów otrzymało pismo od Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego, w którym występuje ona oficjalnie z roszczeniami do Polski na poziomie 330 mld złotych. 12 lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Polskę do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu. Prawdopodobnie oddamy wyremontowane kino „Bajka” w Poraju (podobno tam była synagoga). Są jednak sygnały, że Żydzi wolą gotówkę. Gminę mamy bogatą więc wypłacimy równowartość w gotowce i po sprawie.
ZA 10 LAT NIE BĘDZIE I' ZRAELA!! https://www.youtube.com/watch?v=yC-fCL-Jv1o. Czas około 20 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 15 lut 2019, 22:09


letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 16 lut 2019, 09:57

C.D. I wojna światowa. W kwietniu 1917 r. do Piotrogrodu przybył ze Szwajcarii Włodzimierz Lenin i przedstawił tzw. "tezy kwietniowe": nawoływał w nich do bezwzględnej walki z Rządem Tymczasowym, również do zakończenia działań wojennych, zapewnienia pracy oraz wyżywienia (Hasło: pracy, chleba, pokoju). Ponieważ były to bardzo chwytliwe hasła szeregi bolszewików z dużą szybkością ulegały powiększeniu. Wysłanie Lenina do Rosji było na rękę zarówno niektórym komunistom (nadzieja na rewolucję marksistowską w Rosji), jak i rządom państw centralnych (osłabienie rewolucją Rosji). Nastroje rewolucyjne w Rosji osłabiły morale żołnierzy, co spowodowało, że Niemcy skoncentrowali swoją uwagę na Rosji, alianci zaś uznali, iż podstawowym zagrożeniem jawi się niemiecka armia i że cały ciężar walk w roku 1917 skupić należy we Francji.
USA nie angażowały się w europejskie sprawy, chociaż udzieliły sporych pożyczek krajom Ententy.
Do zmiany stanowiska przyczyniła się poufna depesza Urzędu Spraw Zagranicznych Rzeszy, skierowana do prezydenta Meksyku, a zawierającej propozycję oderwania dwóch stanów od USA, stanu Nowy Meksyk i Arizona i przyłączeniu ich do Meksyku w zamian za wystąpienie tegoż Meksyku przeciwko USA. Udało się w ten sposób przekonać Kongres Stanów i 6 kwietnia 1917 roku Stany Zjednoczone znalazły się w stanie wojny z Niemcami, co całkowicie przesądzało o dalszych losach tej wojny. Do zakończenia wojny Stany Zjednoczone przewiozły na europejski kontynent około 2 mln żołnierzy amerykańskich. Centralne państwa odniosły sukces zarówno w Rosji, jak i we Włoszech i na Bałkanach.
Przedłużająca się coraz bardziej wojna, a także brak jakichkolwiek perspektyw na szybkie jej zakończenie spowodowały w roku 1917 zmianę nastrojów społecznych w Niemczech. Brakowało ochotników, wzrastało niezadowolenie wśród społeczeństwa, pojawiać się zaczęły strajki ekonomiczne (ten tzw. klasowy pokój został złamany). W ramach SPD pojawił się lewicowy pacyfistyczny nurt, co spowodowało rozłam: wyodrębniła się wtedy Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (USPD) na czele z Hugo Haase, która żądała przerwania działań wojennych. Do antywojennego nurtu dołączyli komuniści z prawnikiem Karlem Liebknechtem oraz Różą Luksemburg (żydowskiego pochodzenia z Zamościa) nawołując do komunistycznej rewolucji.
W lipcu roku 1917 niemiecki parlament wezwał rząd, aby doprowadził do jak najbardziej sprawiedliwego pokoju. Papież Benedykt XV wystosował notę, która wzywała do przerwania I wojny oraz zawarcia pokoju (Apostolska Stolica stała się związana bardziej z centralnymi państwami oraz monarchią Habsburgów).
Ogromną rolę miało wystąpienie prezydenta Woodrowa Wilsona. W swoim orędziu do Kongresu przedstawił 14 punktowy program pokoju:
* żądał wolności tak na morzach, jak i na oceanach;
* ustalenia granic w zgodzie z etniczną zasadą;
* poważnego ograniczenia zbrojeń;
* stworzenia organizacji państw, która byłaby odpowiedzialna za utrzymanie na świecie trwałego pokoju (późniejsza Liga Narodów).
7 listopada 1917 roku (u nas 25 października) w Rosji przeprowadzono powstanie zbrojne. Na początku władzę sprawowano razem z lewicą eserowców (socjalistów popierających bolszewików). Wyjątkową rolę odegrał w powstaniu przewodniczący stołecznej Rady Delegatów Robotniczych, czyli Lew Trocki. Po Piotrogrodzie opanowana została Moskwa oraz inne miasta. O wiele bardziej skomplikowana była sytuacja na prowincji. Przeprowadzony przewrót wywołał opór wśród opozycji, która to przystąpiła do bezwzględnej walki z nową władzą, rozpoczynając trwającą aż do roku 1921 wojnę domową. Bolszewicy utworzyli mocny aparat przemocy, a już 8 listopada 1917 roku II ogólnorosyjski Zjazd Rad podjął uchwałę, że Rosja wycofa się z I wojny światowej na zasadach bez kontrybucji i bez aneksji, wezwano również narody całego świata do obalania ich rządów oraz przystąpienia do ogólnego pokoju. Chcąc skompromitować rządy, ogłoszono poufne dokumenty, które miały świadczyć o charakterze imperialistycznym tej wojny. Tymczasem Rada Komisarzy Ludowych (czyli rząd rewolucyjny) ogłosiła wiele dekretów, które zmieniały ustrój oraz charakter państwa. Zlikwidowano prywatną własność, wprowadzony został dzień pracy 8-godzinny, przyjęto również gregoriański kalendarz.
Przyczyny wybuchu wojny-4: https://www.youtube.com/watch?v=1xIIb0UC2Ts. Czas około 12 minut.
Tragiczne skutki wojny. Maski dla weteranów Pierwszej Wojny Światowej: https://www.youtube.com/watch?v=UX_NVkhrBm8. Czas około 5 minut. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 16 lut 2019, 20:55

Coś specjalnie dla Brunera: CAŁA PRAWDA O SAMOCHODACH ELEKTRYCZNYCH I BATERIACH. https://www.youtube.com/watch?v=rdr1MSz8jds. Czas około 34 minuty.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 17 lut 2019, 11:35


letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 17 lut 2019, 13:17

Okiem liberała 1: https://www.youtube.com/watch?v=DOf17iP-fOs. Czas około 12 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 18 lut 2019, 09:15

C.D. Zakończenie I wojny światowej. W styczniu 1918 roku, w Piotrogrodzie zebrało się Zgromadzenie Narodowe, aby uchwalić nowe prawa. Na 36 mln ludzi, 21 mln zagłosowało na eserowców, a tylko 9 mln na bolszewików tym samym socjaliści-rewolucjoniści uzyskali przewagę, mieli oni własny program działania. Bolszewicy jednak zażądali, aby Zgromadzenie całkowicie się podporządkowało przez nich zdominowanemu systemowi rad. Nie zgodzono się na to, dlatego Zgromadzenie rozwiązano (dużo pomogli w tym zrewolucjonizowani marynarze).
Front wschodni. 3 marca 1918 w Brześciu Litewskim Rosja Radziecka zawarła traktat pokojowy z państwami centralnymi zwany pokojem brzeskim.
Front zachodni. 8 sierpnia 1918 - w trakcie bitwy nad Sommą armia niemiecka ponosi klęskę. 11 listopada 1918 - w lasku Compiegne pod Paryżem Niemcy podpisały rozejm.
Front południowy. 24 października 1918 roku - Włosi rozpoczęli ofensywę w kierunku Triestu, nie napotykając właściwie żadnego oporu. Żołnierze austriaccy nie chcieli się już bić. Polacy, Czesi, Węgrzy i Chorwaci masowo opuszczali front i wracali do ojczyzny. 30 listopada 1918 roku podpisane zostało zawieszeni broni w Villa Giusti.
W wojnie wzięły udział 33 państwa. Zginęło około 10 milionów żołnierzy, drugie tyle zostało rannych. Zmarło 15,1% ogółu mężczyzn a Niemczech, 17,1% w Austro-Węgrach, 10,5% we Francji i 5,1% w Wielkiej Brytanii. Nastąpiły zmiany na mapie Europy. Po upadku trzech imperiów, czyli Austro-Węgier, Niemiec i Rosji powstało 9 państw: Czechosłowacja, Austria, Węgry, Królestwo SHS (Serbów, Chorwatów i Słoweńców), Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia. W Niemczech i Austrii został zmieniony system polityczny - z cesarstwa na republikę. W Rosji władzę przejęli bolszewicy, którzy przystąpili do budowy pierwszego na świecie państwa komunistycznego. Oprócz zmian terytorialnych I wojna światowa zmieniała całkowicie układ sił w Europie. Niemcy przestały być mocarstwem, nastąpił kryzys polityczny we Włoszech, Turcja straciła swoje europejskie posiadłości. Niemal we wszystkich państwach europejskich, które wzięły udział w wojnie, nastąpił kryzys ekonomiczny, gospodarka tych państw musiała z powrotem przestawić się z produkcji zbrojeniowej na przemysłową. Kryzys ekonomiczny spowodował wzrost bezrobocia, rozwiniętego już w czasie wojny. Zniszczenia wojenne, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie państwa i obywateli wzmogły tylko poczucie chaosu. Pojawiła się także groźna epidemia grypy - tzw. hiszpanka.
Traktat wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Dokumenty ratyfikacji złożono 10 stycznia 1920 roku w Paryżu i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.
Traktat wersalski został zawarty podczas paryskiej konferencji pokojowej, trwającej od 18 stycznia 1919 roku do 21 stycznia 1920 roku. Brało w niej udział 27 zwycięskich państw. Polska była reprezentowana przez Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Państwa pokonane w I wojnie światowej (Niemcy, Austro-Węgry, Turcja, Bułgaria) nie zostały dopuszczone do konferencji, a jedynie przedstawiono im traktaty do podpisania.
Rosja Sowiecka również nie została zaproszona, gdyż mocarstwa Ententy nie uznawały rządu bolszewickiego, który w marcu 1918 podpisał w imieniu Rosji separatystyczny pokój z Niemcami (traktat brzeski), co było złamaniem porozumień sojuszniczych w ramach Ententy. W konsekwencji Rosja nie była uznawana za państwo sojusznicze i zwycięskie. Do oficjalnego uczestnictwa w konferencji pokojowej nie zostało dopuszczone również żadne przedstawicielstwo białej Rosji. W konsekwencji Rosja nie była oficjalnie reprezentowana na konferencji pokojowej i nie była stroną traktatów pokojowych. Po zawarciu traktatu z Niemcami nastąpiło zawarcie dalszych porozumień pokojowych z państwami pokonanymi.
Sensacje XX Wieku. „Po I wojnie światowej”: https://www.youtube.com/watch?v=M7kcOmWBoDs. Czas około 22 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 18 lut 2019, 22:04

Okiem liberała: https://www.youtube.com/watch?v=b96yzfN0ViU. Czas około 24 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 19 lut 2019, 15:37

Mamy nowe odpowiedzi na interpretację i zapytania radnych (nr od 32 do 41): https://poraj.bip.net.pl/?c=533.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 19 lut 2019, 15:43

Okiem liberała: https://www.youtube.com/watch?v=w8BcXJ25m4s. Czas około 16 minut.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 20 lut 2019, 08:52

C.D. Niemcy. W 1919 r. rozpoczął się nowy okres w dziejach państwa niemieckiego. W lipcu tego roku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło w Weimarze nową konstytucję, która położyła podwaliny pod ustrój demokracji parlamentarnej w Niemczech. Zakończył się zatem okres monarchii w tym kraju, a nowy ustrój miał trwać do 1933 r. Na mocy wspomnianej konstytucji Niemcy stały się republiką demokratyczno - parlamentarną. Głową państwa był prezydent.
Niemcy po Traktacie Wersalskim.
Straty terytorialne Niemiec
• Francja odzyskała obszary utracone w 1871 r., tj. Alzację i północno-wschodnią Lotaryngię. Zagłębie Saary miało pozostawać pod zarządem międzynarodowym przez piętnaście lat, po czym plebiscyt miał rozstrzygnąć o jego przynależności do Niemiec lub Francji.
• Belgia uzyskała (zatwierdził to plebiscyt w 1920 r.) dwa pograniczne powiaty dotąd należące do Prus: Eupen i Malmedy, częściowo z ludnością walońską.
• Polska odzyskała znaczną część ziem zabranych jej przez Prusy w I i II rozbiorze: większą część Wielkopolski i znaczną część byłych Prus Królewskich (zwanych pod zaborem: Prusy Zachodnie), z niewielkim jednak dostępem do morza (144 km); ponadto po plebiscycie na Górnym Śląsku w 1921 r. i III powstaniu śląskim część górnośląskiego zagłębia przemysłowego z Katowicami i Chorzowem.
• Dania uzyskała po plebiscycie przeprowadzonym w 1920 r. północną część Szlezwiku, o zdecydowanej przewadze ludności duńskiej.
• Gdańsk z przyległymi gminami i miastami Oliwą i Sopotem stał się Wolnym Miastem o charakterze odrębnego państwa, ale z włączeniem w skład terytorium celnego Polski i zapewnieniem jej szerokich uprawnień w porcie gdańskim.
• niemieckie terytoria kolonialne rozdzielono pomiędzy zwycięzców i przekazano pod opiekę Ligi Narodów, tworząc tam mandaty typu A, B i C.
• Czechosłowacja uzyskała mały skrawek Górnego Śląska, tzw. Kraik hulczyński, na południe od Raciborza, o ludności złożonej m.in. z tzw. Morawców, mówiących narzeczem czeskim (choć w większości bez czeskiej świadomości narodowej).
• obszar zaniemeński na krańcu Prus Wschodnich z portem Kłajpedą (do 1923 Memel), o ludności mieszanej niemiecko-litewskiej, został oddany pod zarząd mocarstw, w praktyce francuski.
• Luksemburg, który do tego czasu wchodził w skład obszaru celnego Niemiec, został z niego wydzielony.
• na terenach wielonarodowościowych miały się odbyć plebiscyty, decydujące o podziale: Górnego Śląska, Warmii, Mazur oraz Szlezwiku.
Demilitaryzacja Niemiec.
Demilitaryzacja Nadrenii polegała na tym, że na terenie lewobrzeżnej Nadrenii i 50-kilometrowym pasie wzdłuż prawego brzegu Renu zakazano Niemcom posiadania wojsk (art. 43 traktatu).
W części V traktatu nakazano zmniejszenie liczebności armii niemieckiej do 100 tys. żołnierzy oraz zakazano wprowadzania powszechnego obowiązku służby wojskowej (Reichswehra). Miał obowiązywać zakaz wyposażania armii w czołgi i samoloty bojowe. Marynarka wojenna (Reichsmarine) mogła posiadać z większych okrętów jedynie:
• 6 pancerników
• 6 lekkich krążowników
• 12 kontrtorpedowców (niszczycieli)
• 12 torpedowców.
Nie wolno było Reichsmarine posiadać okrętów podwodnych i lotnictwa morskiego. Liczebność personelu marynarki miała być zredukowana do 15 tys. ludzi. W traktacie zapisano, że wymiana okrętów może nastąpić po 15-20 latach od chwili ich zwodowania oraz zapisano limity wyporności nowych okrętów (np. pancerniki – 10 000 t, krążowniki – 6000 t). Pozostawiono jednocześnie Niemcom jedynie przestarzałe pancerniki (typów Braunschweig i Deutschland) i krążowniki.
Fortyfikacje na granicy zachodniej musiały zostać zniszczone, na pozostałych zakazano wznoszenia nowych (art. 180).
1 - Skrzywdzony Traktatem wersalskim naród niemiecki w poszukiwaniu utraconej godności: https://www.youtube.com/watch?v=JzkMd98 ... sWm6WF66J9. Czas około 20 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 21 lut 2019, 10:42

Przypominam o dzisiejszym (21 lutego) zebraniu wiejskim w Żarkach Letnisku i wyborze nowego sołtysa oraz Rady Sołeckiej.
Zebranie odbędzie się w Szkole Podstawowej o godzinie 17.00.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 21 lut 2019, 21:15

Wybrano na sołtysa Pana Mirosława Kozieła.
Rada sołecka:
1. Izabela Dobosz,
2. Urszula Gwara,
3. Elżbieta Jatulewicz,
4. Barbara Nowak,
5. Zdzisława Polak.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 22 lut 2019, 08:52

C.D. Ciężary ekonomiczne nałożone na Niemcy. Na konferencji wersalskiej zapadła decyzja, iż po raz pierwszy w historii, reparacje wojenne zostaną wypłacone jako rekompensata za faktycznie poniesione w wyniku działań wojennych straty. Oszacowanie ich wysokości oraz możliwości płatniczych Niemiec pozostawiono Komisji Odszkodowań, która zakończyła swoją pracę w maju 1921, ustalając ich wysokość na 132 mld marek w złocie (co odpowiadało 33 mld dolarów i nieco ponad 3% PKB Niemiec rocznie), płatnych przez 50 lat. Była to suma nierealistycznie wysoka głównie dzięki staraniom Francji, która widziała w reparacjach środek hamowania wzrostu potęgi gospodarczej Niemiec, których rewanżyzmu obawiała się przez cały okres międzywojenny.
Ociąganie się Niemiec w sprawie odszkodowań doprowadziło do zorganizowania II Konferencji londyńskiej w dniach 10-11 grudnia 1922 roku, podczas której próbowano wymusić na Niemcach spłatę odszkodowań. Nie przyniosła ona jednak rezultatów podobnie jak trwająca w dniach 2-4 stycznia 1923 roku konferencja paryska. Francja była zdecydowana na zbrojną interwencję w Zagłębiu Ruhry i szukała jedynie formalnego pretekstu. Dostarczyła go Międzysojusznicza Komisja Odszkodowań, która w notach z dnia 28 grudnia 1922 roku i 9 stycznia 1923 roku do rządu niemieckiego wykazała zaległości Niemiec w spłatach reparacji. Francja, uznając, że naruszone zostały w ten sposób postanowienia traktatu wersalskiego 10 stycznia wspólnie z wojskami belgijskimi oraz kilkoma wysokimi urzędnikami włoskimi wkroczyła zbrojnie na teren Zagłębia Ruhry. Został on odgrodzony od reszty kraju granicą celną, a eksploatacja tych bogatych w surowce naturalne ziem miała być przeznaczona na poczet reparacji. Konflikt został zażegnany w 1924 roku, kiedy Niemcy przyjęły tzw. plan Dawesa, który rozkładał niemieckie reparacje na wiele lat. Ostatecznie długi Niemiec spłacone zostały dopiero w 2010 roku. Na ich redukcji zależało głównie USA, które, w przeciwieństwie do Francji, środek utrzymania pokoju w Europie widziały w silnych gospodarczo Niemczech (plany Dawesa i Younga – redukcja niemieckiego zadłużenia).
Zobowiązania polityczne:
• Niemcy zobowiązały się do poszanowania suwerenności Austrii i wyrzekały się zamiarów Anschlussu (aneksji).
• Niemcy uznały niepodległość Czechosłowacji i Polski.
Niemcy po Traktacie Wersalskim. Postanowienia traktatu wersalskiego jeszcze przed podpisaniem były kwestionowane przez stronę niemiecką, jako krzywdzące i niewykonalne. Wobec postanowień traktatu dotyczących skali odszkodowań wojennych nałożonych na Niemcy (których spłacanie powinno było zakończyć się ostatecznie w 1983 roku, faktycznie jednak trwało do roku 2010) protest złożył John Maynard Keynes, ekspert delegacji brytyjskiej. Dowodził, że Niemcy nie będą w stanie spłacić olbrzymich roszczeń finansowych, traktat zaś może w konsekwencji w przyszłości obudzić w Niemcach poczucie krzywdy i chęć rewanżu. Po przedstawieniu warunków traktatu w Niemczech podał się do dymisji rząd kanclerza Philippa Scheidemanna (SPD), który odmówił podpisania traktatu (przewidującego wstępnie bezwarunkowe przekazanie Górnego Śląska Polsce).
Zatwierdzony przez parlament i podpisany przez rząd traktat wersalski został bardzo wrogo przyjęty przez sporą część niemieckiego społeczeństwa. Niemiecki Kościół protestancki dzień podpisania traktatu przez Niemcy ogłosił dniem żałoby narodowej. Koła wojskowe i militarystyczne niemogące pogodzić się z klęską "niezwyciężonej armii niemieckiej" wbrew oczywistym faktom zarzucały rządowi, że niepotrzebnie tak szybko zgodził się na podpisanie "dyktatu wersalskiego", że F. Ebert (nowy premier, socjaldemokrata) przyczynił się przez to do klęski "Wielkich Niemiec", zadał im (żydowski) "cios w plecy".
Zwycięskie kraje nie chciały jednak za bardzo osłabiać Niemców, gdyż traktowano ich jako potencjalną tamę wobec zalewu bolszewizmu (przynajmniej takie było stanowisko Wielkiej Brytanii) stąd brak zgody na przekazanie Polsce Górnego Ślaska a tym samym dalsze osłabianie Niemiec. Niemcy szybko zapomnieli o swej odpowiedzialności za wybuch wojny i zaczęły się powoli rodzić nastroje odwetowe, a w 1920 r. doszło nawet do puczu wojskowego (tzw. pucz Kappa). W listopadzie 1923 r. kolejną próbę zamachu stanu podjął w Monachium Adolf Hitler (tzw. pucz monachijski), który chciał utworzyć nacjonalistyczny rząd i odbudować silne państwo niemieckie. Został za to aresztowany i jakiś czas spędził w więzieniu. Napisał tam książkę, w której wyłożył swoją ideologię ("Mein Kampf " - "Moja walka"). Sama NSDAP po nieudanym puczu została rozbita.
Istnieje spór, czy Traktat Wersalski przyczynił się do narodzin nazizmu? Pewnie tak, ale ten szok związany z klęską Niemiec był reakcją na wcześniej rozbudzone ambicje Niemców przez Lutra i Hegla. Rozpowszechniane idee Marksa budziły z kolei nadzieje na lepsze życie wśród niemieckich robotników.
2 (1) - Skrzywdzony Traktatem wersalskim naród niemiecki w poszukiwaniu utraconej godności: https://www.youtube.com/watch?v=PEPk4lE ... sWm6WF66J9. Czas około 15 min. C.D.N.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 22 lut 2019, 18:38

Okazuje się, że Gmina Poraj zleciła opracowanie „Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Poraj na lata 2017 – 2023”. Program ten został przyjęty przez Radę Gminy i powinien być realizowany. Jednak ten program jest chyba ukrywany przed społeczeństwem, bo znalezienie go na stronie Urzędu Gminy i na BIP jest bardzo utrudnione. Program taki powinien być chlubą Gminy i być dostępny na stronie głównej, ale po kolei.
Od 2016 r. mamy wysyp planów i strategii dotyczących rozwoju Gminy Poraj:
Dnia 15 czerwca 2016 r. uchwałą Rady Gminy Nr 162(XX)16: http://poraj.bip.net.pl/?p=document&act ... ar_id=4578, został przyjęty „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Poraj”.
Plan przygotowała firma: Doradztwo Energetyczne Piotr Leksy 42-690 Tworóg, ul. Świniowicka 26. Już w tym programie pojawia się konieczność budowy centrum przesiadkowego w Poraju jako inwestycja zmniejszająca emisję CO2.
Dnia 16 września 2016 r. uchwałą Rady Gminy Nr 186(XXIII)16: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=4664, została przyjęta „Strategia Rozwoju Gminy Poraj na lata 1016-2026”.
Strategię przygotowała firma: Śląskie Centrum Energetyki Sp. z o.o. 42-690 Tworóg, ul. Grunwaldzka 1A.
Dnia 28 lutego 2017 r. uchwałą Rady Gminy Nr 254(XXX)17: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=4895, został przyjęty „Plan mobilności dla gminy Poraj na lata 2016-2026”.
Plan przygotowała firma: Projektowanie Konstrukcyjno - Inżynieryjne Bronisław Waluga 41-712 Ruda Śląska ul. Modrzejewskiej 16/15. Centrum przesiadkowe staje się istotną częścią planu mobilności gminy.
Dnia 28 marca 2017 r. uchwałą Rady Gminy Nr 274(XXXII)17: https://poraj.bip.net.pl/?p=document&ac ... ar_id=4949,
został przyjęty "Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Poraj na lata 2017 - 2023".
Program przygotowała firma: Śląskie Centrum Energetyki Sp. z o.o. ul. Grunwaldzka 1A, 42-690 Tworóg.
Nie wiadomo czy program włączono do Regionalnego Programu Operacyjnego zarządzanego przez Marszałka Województwa Śląskiego. Być może program wrzucono do szuflady ze względu na brak środków finansowych na wkład własny.

letnik
VIP
Posty: 2230
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Wiedza społeczna

Post autor: letnik » 22 lut 2019, 20:36


ODPOWIEDZ