Zebranie Wiejskie w sprawie Fund. Sołeckiego m-cu wrześniu

Dyskusje na temat lokalnych problemów Solectwa
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Zebranie Wiejskie w sprawie Fund. Sołeckiego m-cu wrześniu

Post by Zdzisława Polak »

Uprzejmie przypominam , że z dniem 30.09.2015 r upływa ustawowy (ostateczny) termin do zwołania Zebrania Wiejskiego w Żarkach Letnisku w celu podjęcia Uchwały Zebrania Wiejskiego w sprawie wykorzystania Funduszu Sołeckiego na 2016 r.
Po upływie tego terminu nasze działania w tej sprawie będą bezskuteczne.
A dobrze by było wykorzystać taki fundusz (kwota około 25.000 zł /rok)
na potrzeby naszej miejscowości.
pozdrawiam
ZP
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

W uzupełnieniu poprzedniego mojego wpisu dodać należy,że:

-w naszym sołectwie Zebranie Wiejskie uzgodnione zostało z P. Wójtem dopiero na dzień 08.10.2015r.( jest to pierwszy możliwy termin wyznaczony przez wójta),
-uchwała w sprawie przeznaczenia Funduszu Sołeckiego winna być podjęta ostatecznie w m-cu wrześniu,
Ustawa o Funduszu Sołeckim z dnia 21.02.2014 opublikowana w Dzienniku Ustaw poz.301 w Art.5
Punkt 2 brzmi"Wniosek danego sołectwa uchwala Zebranie Wiejskie z inicjatywy sołtysa,rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.
Punkt 4 brzmi " W terminie do 30.09.roku poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy wniosek, sołtys przekazuje wójtowi wniosek celem uwzględnienia go w budżecie gminy"
Obawiam się, że zwołanie Zebrania Wiejskiego i podjęcie koniecznej Uchwały w sprawie przeznaczenia Funduszu Sołeckiego dopiero w miesiącu pażdzierniku będzie mocno spóżnione i bez zachowania ustawowego terminu do złożenia wniosku.

Kwota Funduszu Sołeckiego na 2016r do rozdysponowania w Żarkach Letnisku wynosi 25.478,30 zł. Tak więc nie możemy przegapić obowiązującego terminu.
Pozdrawiam
ZP
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

A co się stanie z funduszem jeśli nie uda się dotrzymać terminu?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

ZG najlepiej przeczytaj sobie ustawę w tym zakresie i sam wyciągnij wnioski. Link poniżej:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0140000301
patrz Art 7 p.3 brzmi: "wniosek złożony z naruszeniem terminów podlega odrzuceniu".

ZP
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Do 30 września sołtys na pewno przekaże wójtowi wniosek inwestycji z funduszu sołeckiego, a zebranie wiejskie potem ten wniosek zatwierdzi. Często już tak u nas bywało, więc podpowiedzmy radzie sołeckiej co powinno się znaleźć we wniosku czyli na jakich działaniach nam, mieszkańcom zależy, ja podpowiadam:1. nowa tablica z mapą i wykazem żareckich ulic, obecna ma ponad 20 lat i w wielu miejscach jest nieaktualna a w spisie brakuje ze 20 ulic i 2-ga propozycja - chodnik przed pawilonem sklepowym, bo nie wykona go ani GS, ani gmina bo to nie jej teren, może z sołeckiego się uda.
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

Myślę ,że ten chodnik przed starymi sklepami , to bardzo dobry pomysł.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Ten chodnik jest już tak zniszczony, że zagraża bezpieczeństwu. Ale nowa mapka tez by się przydała.
majeczka
VIP
Posts: 379
Joined: 21 Feb 2014, 15:46

Post by majeczka »

a może by tak pijalnię PIWSKA dla p. B i jej przyjacół 8)
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Nie bądź taka troskliwa majeczko, ja mam swój jeden ulubiony lokal no i zawsze w odwodzie jest bar pod chmurką u pana K, ale o tym ty wiesz najlepiej.
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

a ja już myślałem ,że zrobią nową pijalnię z FS, no jak możesz być takim samolubem . Myślisz tylko o własnej D :shock:
Franio
Ekspert
Posts: 121
Joined: 25 Jul 2013, 14:30

Post by Franio »

Ja również jestem za chodnikiem i nową mapą .
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Szanowni Mieszkańcy

Już została ustalona data i miejsce Zebrania Wiejskiego w naszej miejscowości.
Jest to 08.10.2015r. godz.17 w Remizie OSP Zarki Letnisko.
Zapraszamy do uczestnictwa.
ZP
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Zgodnie ze statutem sołectwa, tylko pierwsze zebranie w nowej kadencji czyli sprawozdawczo-wyborcze organizuje wójt gminy, następne zebrania organizuje już rada sołecka z sołtysem. Myślę, że wskazane by było podanie m.in. na forum przez sołtysa. porządku zebrania, czyli jakie to istotne sprawy skłoniły radę sołecką do zorganizowania zebrania, czy rada ma jakieś propozycje związane z funduszem sołeckim. Pozwoli to mieszkańcom na przemyślenie sprawy i ewentualne przygotowanie się do dyskusji. Uniknie się wtedy na zebraniu rozgardiaszu i przypadkowych decyzji.Panie sołtysie deklarował pan przecież systematyczny kontakt z mieszkańcami, a na tym forum ani widu ani słychu.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

No i odbyło się tak jak zawsze. Tym razem przeznaczenie funduszu sołeckiego na 2016 rok uzgodnił Prezes z Sołtysem. Wniosek w tej sprawie przekazano do gminy przed 30 września, a zebranie wiejskie, które zgodnie z prawem powinno ustalić przeznaczenie takiego funduszu, zostało zwołane po terminie, by przyklepać decyzję obydwu panów. Listek figowy demokracji.
25 tyś. zł zostanie przeznaczone na bieżący remont amfiteatru, mimo iż wójt zapowiedział w najbliższym czasie remont kapitalny tego obiektu.
niebieski
Stały bywalec
Posts: 60
Joined: 04 Jan 2016, 00:57

Post by niebieski »

Nie wiecie może. kiedy będzie jakieś zebranie?Miało być podobno w styczniu a już kwiecień.Po ostatnim Łukaszek miał odpowiadać na zadane pytania telefonicznie lub listownie i z tego co wiem nikt nie dostał odpowiedzi.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Zebranie Wiejskie winno odbywać się w I kwartale każdego roku.
Do zwołania Zebrania Wiejskiego zobowiązany jest Sołtys lub Rada Sołecka .
Mam nadzieję , że w/w wywiążą się z obowiązku w najbliższym czasie.
Pozdrawiam i czekam cierpliwie.
ZP
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

No cóż pan Sołtys jest tak zmęczony aktywnym zbieraniem podatków, że nie starcza mu siły na inne działania.Jako mężczyzna nie ma pojęcia o tzw. wiosennych porządkach więc centrum wygląda tak jak wygląda, pod zeschniętymi ubiegłorocznymi liśćmi i wygnije nawet ta resztka trawy w parku, "butelkowe" szlaki zdobią całą miejscowość, zmarniały nawet żurawki zasadzone rękami samego sołtysa na piasku koło tablicy ogłoszeń. Mimo gromkich zapowiedzi w czasie zebrania wyborczego zabrakło jakoś pomysłu na to sołtysowanie, samo zbieranie podatków i pisma do gminy to chyba za mało. Myślę, że to pomysłowe i pracowite grono nie spieszy się do zwołania zebrania wiejskiego i oceny przez mieszkańców. No cóż po I kwartale przyszedł II i będzie trwał jeszcze 2 i pół miesiąca więc może się Zdzisławo doczekasz.
Post Reply