Budowa domu przedpogrzebowego

Dyskusje na temat tutejszej parafii
Post Reply
jasiek
Ekspert
Posts: 116
Joined: 16 Apr 2013, 22:50

Budowa domu przedpogrzebowego

Post by jasiek »

Poruszę temat, który jest zwykle omijany ze względu na to, że o śmierci się raczej nie mówi. To zrozumiałe, że trudno pogodzić się z czyimś odejściem, ale może warto pomyśleć o samej organizacji uroczystości pogrzebowej, a zwłaszcza tych dniach, kiedy oczekuje się na pochówek? Niegdyś był zwyczaj, że nieboszczyka zaraz po śmierci przechowywało się w domu, aż do dnia pogrzebu. Teraz też jest taka konieczność, ze względu na brak podstawowej infrastruktury, która właściwie powinna być normą. Mowa tu o domu przedpogrzebowym. Bywałem w różnych miejscach w Polsce i za granicą, i o dziwo bardzo często spotykałem się z tego rodzaju budynkiem, który usytuowany był obok cmentarza. Na początku nie wiedziałem do czego ta budowla służy, jednak wszystkiego dowiedziałem się z wyjaśnień ludzi, a nawet od lokalnego proboszcza. Od tego czasu zastanawiam się dlaczego to, co u innych jest normą dla nas stanowi pewną nieosiągalną nowość? Dom przedpogrzebowy wyposażony jest w chłodnię, zwykle pieczę nad nim sprawuje zarządca cmentarza, często budynek stanowi własność gminy. Oczywiście za każdorazowe użytkowanie chłodni płacą ludzie, jednak to naprawdę dobry pomysł, który pozwoliłby zlikwidować problem przechowywania zmarłego w naszym domu, co niektórym wiąże się z wielkim stresem. Nigdy nie zapomnę jaką przeżyłem traumę, gdy zmarł mój dziadek, a jego ciało jeszcze dwa dni po śmierci leżało w pokoju obok. Długo potem po prostu nie potrafiłem tam wejść, a samo pomieszczenie już zawsze przywoływało złe wspomnienia. Przyznam, że chciałbym oszczędzić takich wspomnień własnym dzieciom, dlatego proszę o dyskusję w sprawie zasadności wybudowania takiego budynku w naszej miejscowości. Nie zapominajmy, że podczas letnich, upalnych dni, ciało zmarłego powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także higienicznych. Przecież nieboszczyk wydziela groźne dla nas opary i substancje. Aż boję się myśleć, jaki to może mieć na nas wpływ...
Uważam, że taki dom przedpogrzebowy to konieczność i naprawdę warto się zastanowić nad jego powstaniem. Proszę o wasze opinie.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Bardzo słuszna propozycja Jaśka ponieważ jest bardzo pilna potrzeba urządzenia takiego domu pogrzebowego niekoniecznie przy cmentarzu może raczej w pobliżu kościoła?.
Takim domem pogrzebowym może zająć sie Parafia lub zupełnie osoba lub firma prywatna/ tak ja jest w Myszkowie przy kościele jest kaplica i w kilku miejscach miasta są prywatne zakłady pogrzebowe/
Temat do dyskusji.
Halinka007
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 24 Feb 2010, 15:02

Post by Halinka007 »

Jaśku co kraj to obyczaj, u nas nie ma tradycji domów przedpogrzebowych, bo całą procedurę "obsługi zmarłego" przejęły zakłady pogrzebowe, które mają stosowne urządzenia.Cały proces mocno się odhumanizował i najbliźsi nie pełnią już w Polsce posługi zmarłym, chyba tylko najwięksi konserwaty ści albo skąpcy nie korzystają z firm pogrzebowych.
Post Reply