WIELKIE SPRZĄTANIE

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

WIELKIE SPRZĄTANIE

Post by J.Pokutycka »

Kontynuacja inicjatywy
„CZYSTY LAS, CZYSTE LETNISKO”
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ŻAREK LETNISKA
serdecznie zaprasza na
„WIELKIE SPRZĄTANIE „
ulic i publicznej przestrzeni
17 maja 2014 r. (SOBOTA)
od godz. 10.00 do 13.00
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i letników na godz. 10.00 w znanych miejscach
SEKTOR A : róg ul. Sąsiedzkiej i ul. Sportowej
SEKTOR B : róg ul. Cichej i ul. Spokojnej
SEKTOR C : róg ul. Zdrowej i ul. Jasnej
SEKTOR D : ul. Porajska
SEKTOR E : róg ul. Kąpielowej i ul. Wczasowej
SEKTOR F: koniec ul. Zielonej i ul. Skrajnej
SEKTOR CENTRUM: róg ul. Grunwaldzkiej i ul. Raczyńskiej
Współpraca : UGPORAJ , Rada Sołecka i OSP w Żarkach Letnisku
Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Jako pomysłodawca, organizator i realizator czteroletniego programu Czysty Las, Czyste Letnisko, oświadczam, że "Kontynuacja Inicjatywy CZYSTY LAS, CZYSTE LETNISKO" jest mi całkowicie nieznana, nie ma żadnego związku ze mną, ani z realizowanym przez cztery lata programem.

Mam nadzieję, że wykorzystanie wymyślonej przeze mnie nazwy programu i logotypu jest incydentalne, a każda następna akcja sprzątania będzie organizowana pod inną nazwą niż "Czysty Las, Czyste Letnisko" i opatrzona innym logotypem.

Logo i nazwa nie były przeze mnie zastrzeżone - to prawda, ale wydaje mi się, że przez zwykłą ludzką przyzwoitość, wypadałoby zapytać pomysłodawcę programu o wykorzystanie nazwy i logotypu.

Pomimo wszystko, udanych akcji życzę, bo cel jest szczytny.

p.s. mam nadzieję, że już pod inną nazwą i logiem.

Z wiosennymi pozdrowieniami,
Wioleta Kowalik
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

Dziękuję za informację i przepraszam.Jutro na spotkaniu porozmawiam z zarządem TPŻL . Jeszcze raz przepraszam - Jolanta Pokutycka
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

• Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hr. Stefanii Raczyńskiej w Żarkach Letnisko, woj. śląskie – za akcję „Czysty Las, Czyste Letnisko”

Od ponad sześćdziesięciu lat Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hr. Stefanii Raczyńskiej skupia ludzi dobrej woli działających m.in. na rzecz ochrony środowiska naturalnego i dziedzictwa przyrodniczego miejscowości Żarki Letnisko, niewielkiej miejscowości letniskowej Gminy Poraj. Olbrzymi potencjał rekreacyjny i turystyczny przyciąga
tu mieszkańców pobliskiej Częstochowy i innych miast województwa śląskiego oraz entuzjastów wspinaczki skałkowej, turystyki rowerowej i sportów wodnych. Z inicjatywy mieszkańców Żarek Towarzystwo od 2010 roku realizuje program Czysty Las, Czyste Letnisko. Osiągnięcie wspólnych korzyści jakimi są likwidacja dzikich wysypisk odpadów komunalnych w okolicznych lasach prywatnych i państwowych oraz zmobilizowanie mieszkańców do właściwego postępowania
z odpadami to główne rezultaty działań. Akcje sprzątania, precyzyjnie zaplanowane i zrealizowane społecznie przez ponad 600 osób, przyniosły efekt w postaci zebrania ponad 100 ton śmieci, likwidacji ośmiu dzikich wysypisk oraz zmiany zachowań mieszkańców w zakresie postępowania
z odpadami komunalnymi. „Oddolna” siła, prezentowana przez społeczników, pozytywne oddziaływanie na otoczenie uaktywniły działania lokalnych władz samorządowych, administracyjnych i prywatnych przedsiębiorców, którzy włączyli się w realizację programu. Dotychczasowe rezultaty podjętych akcji, integracja przez edukację ekologiczną „w praktyce” różnych wiekowo lokalnych grup społecznych (EkoUczniowe, EkoMieszkańcy), bardzo dobra organizacja, sprawne i profesjonalne zarządzanie zadaniami projektu stały się „obiektem” zainteresowania i wzorcem do naśladowania przez mieszkańców innych sołectw Gminy Poraj.

Więcej informacji - http://www.liderpolskiejekologii.pl/

http://www.mos.gov.pl/g2/big/.../cf7597 ... .doc‎
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

Warszawa, 15 listopada 2011 r.
Materiał backgroundowy


Polska potrzebuje czystego i bezpiecznego środowiska, potrzebuje liderów!
Konkurs Ministra Środowiska „LIDER POLSKIEJ EKOLOGII”


92 tytuły „Lidera Polskiej Ekologii” dla przedsiębiorstw, 39 dla jednostek samorządu terytorialnego, 2 dla stowarzyszeń
i fundacji. Łącznie 133 jednostki uhonorowane w konkursie ministra środowiska „Lider Polskiej Ekologii” od początku jego istnienia, tj. w latach 1996-2011. Na tę liczbę składa się także 15 przedsięwzięć wyróżnionych w bieżącym roku. Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” nadawany przez Ministra Środowiska jest uhonorowaniem wszystkich, którzy przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naszego kraju
i jakości życia jego mieszkańców. Zadaniem Konkursu jest upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych dzięki działaniom na rzecz ochrony środowiska. Ta przyznawana od 1997 roku nagroda stała się ważnym elementem promocji, a także zachętą dla kolejnych firm i samorządów do redukcji emisji zanieczyszczeń, oszczędności energii, zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych i do ochrony przyrody.

O LIDERZE POLSKIEJ EKOLOGII

1. Konkurs organizowany jest od 1996 r. Jego inicjatorką oraz autorką hasła „Lider Polskiej Ekologii” jest Jolanta Matiakowska-Karmańska, dziennikarka, członek Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, członek Rady Programowej Konkursu.
2. Cele Konkursu to promocja innowacyjności, oryginalności, wysokiej jakości usług, rzetelności i etyki ekologicznej w działaniach na rzecz środowiska. Upowszechnianie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań w ochronie środowiska. Propagowanie działań prowadzących do zrównoważonego rozwoju kraju.

3. Zadaniem Konkursu jest także upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych dzięki działaniom w zakresie ochrony środowiska. Konkurs służy również promocji i budowaniu prestiżu polskiej ochrony środowiska.

4. Konkurs jest organizowany w czterech kategoriach: przedsiębiorstwo, wyrób, jednostka samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia i fundacje. Aby ułatwić proces oceny kategorie podzielono na podkategorie:

Kategoria przedsiębiorstwo
• przedsiębiorstwo produkcyjne,
• przedsiębiorstwo usługowe,
• przedsiębiorstwo świadczące usługi komunalne,
• przedsiębiorstwo leśne, rolnicze, przyrodnicze.


Kategoria wyrób
• technologie,
• urządzenia Kategoria jednostka samorządu terytorialnego
• gmina miejska (w tym miasta na prawach powiatu),
• gmina miejsko-wiejska,
• gmina wiejska,
• związek gmin,
• powiat.


Stowarzyszenia i fundacje

5. Rodzaj jednostek, które mogą ubiegać się o tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” zmieniał się na przestrzeni lat. Oprócz przedsiębiorstw, od 2001 r. w Konkursie uczestniczą gminy
i związki gmin, a od 2006 r. powiaty. Od 2007 r. mogą w nim brać udział stowarzyszenia
i fundacje. W 2007 r. stworzono także osobne podkategorie dla przedsiębiorstw rolniczych
i leśnych oraz przedsiębiorstw świadczących usługi komunalne.

6. Nad przebiegiem Konkursu czuwa Rada Programowa, która wraz z niezależnymi ekspertami ocenia zgłaszane przedsięwzięcia.

7. Podstawowe kryteria oceny przedsięwzięć zgłoszonych do Konkursu obowiązujące we wszystkich kategoriach obejmują: uzyskany efekt ekologiczny i społeczny oraz efektywność ekonomiczną, wpływ na środowisko jako całość oraz innowacyjność, nowoczesność, oryginalność. Procedura oceny merytorycznej jest 3-etapowa. Po ocenie ekspertów, wnioski konkursowe ocenia Rada Programowa i wybiera najlepsze jednostki do wizytacji. Po wizytacjach Rada Programowa przygotowuje listę jednostek nominowanych do tytułu „Lider Polskiej Ekologii”.

8. Uhonorowani tytułem „Lider Polskiej Ekologii” mają prawo do: używania tytułu „Lider Polskiej Ekologii” oraz posługiwania się logo Konkursu w korespondencji i promocji.

9. Od 13. edycji trzykrotnym laureatom Konkursu przyznawany będzie tytuł „Super Lider Polskiej Ekologii”. Będzie to dawać możliwość dodatkowego nagrodzenia jednostek, których działania na rzecz ochrony środowiska nie są działaniami jednorazowymi, ale systemowymi i długoterminowymi. Aby siła oddziaływania tytułu „Lider Polskiej Ekologii” była większa – w 2010 r. zrezygnowano z przyznawania wyróżnień uznając, że jednostki nienagrodzone postanowią zapracować na tytuł w następnych edycjach.

10. Zdobycie tytułu „Lider Polskiej Ekologii” umożliwia przedsiębiorstwom udział
w eliminacjach do Europejskiej Nagrody „Biznes dla Środowiska” (European Business Awards for the Environment).

11. Patronaty - Honorowy patronat nad 13. edycją Konkursu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski. Konkursowi towarzyszy 18 patronów medialnych.

KONKURS W LICZBACH

1. W trzynastu edycjach do Konkursu zgłoszono 1434 przedsięwzięć, których realizatorami były przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, jednostki samorządu terytorialnego (gminy, związki gmin, powiaty) oraz organizacje pozarządowe we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami, a także społecznościami lokalnymi.

2. Ponad połowę wniosków złożyły jednostki z województw: śląskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.

3. W latach 1997-2011 Minister Środowiska uhonorował tytułem „Lidera Polskiej Ekologii” 133 jednostki.
 92 tytuły „Lidera Polskiej Ekologii” uzyskały przedsiębiorstwa
 39 tytułów „Lidera Polskiej Ekologii” uzyskały jednostki samorządu terytorialnego
 2 tytuły „Lidera Polskiej Ekologii” uzyskały stowarzyszenia i fundacje

4. Najwięcej tytułów „Lidera Polskiej Ekologii” otrzymały jednostki z województw: śląskiego (24), dolnośląskiego (13), pomorskiego (13), wielkopolskiego (12), mazowieckiego (11), podkarpackiego (9), małopolskiego (8) zachodniopomorskiego (8) i podlaskiego (7).

5. Najwięcej tytułów „Lidera Polskiej Ekologii” przyznano jednostkom samorządowym
z województw: pomorskiego (5), zachodniopomorskiego (5), podlaskiego (4), wielkopolskiego (4) i lubelskiego (3).

6. Najwięcej tytułów „Lidera Polskiej Ekologii” przyznano przedsiębiorstwom
z województw: śląskiego (22), małopolskiego (13), wielkopolskiego (13), mazowieckiego (9), dolnośląskiego (9).

7. Dwukrotnie tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” otrzymały:
Przedsiębiorstwa
 ECO INSTAL, Poznań – 1997, 2006 (kategoria wyrób)
 Hydroprojekt S.A., Warszawa – 2003, 2006 (kategoria przedsiębiorstwo usługowe)
 Rockwool Polska Sp. z o.o., Cigacice – 2001 (kategoria przedsiębiorstwo), 2003 (kategoria wyrób)
 Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A., Jastrzębie Zdrój – 2004 (kategoria wyrób), 2009 (kategoria przedsiębiorstwo usługowe)
 Biuro Projektów KOKSOPROJEKT Sp. z o.o., Zabrze – 2007, 2011 (kategoria wyrób)
 PPH UTEX Sp. z o.o., Rybnik – 1999 (kategoria przedsiębiorstwo), 2009 (kategoria wyrób)
Jednostki samorządowe
 Miasto Poznań – 2002, 2009
 Miasto Gdańsk – 2004, 2011

LIDERZY POLSKIEJ EKOLOGII W 2011 ROKU

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 80 jednostek. O nagrodę ubiegało się 35 gmin, związków gmin i powiatów, 42 przedsiębiorstwa oraz 3 organizacje pozarządowe. Podczas oceny zgłoszonych wniosków niezależni eksperci oraz Rada Programowa szczególną uwagę zwracali na zastosowanie najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie rozwiązań. Do wizytacji, stanowiących końcowy etap oceny, Rada Programowa wybrała 23 przedsięwzięcia, a spośród nich 15 laureatów. Nagroda przyznana została w czterech kategoriach – jednostka samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwo, wyrób oraz stowarzyszenia i fundacje.


KATEGORIA JEDNOSTKA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

Podkategoria GMINA MIEJSKA

• Miasto Gdańsk, woj. pomorskie - za „Kompleksowe działania na rzecz ochrony środowiska”

Już po raz drugi Gdańsk otrzymuje statuetkę i tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” za nowoczesne zarządzanie środowiskiem zapewniające miastu zrównoważony rozwój.
Władze Gdańska konsekwentnie i z powodzeniem rozwiązują problemy środowiskowe aglomeracji tworząc mocne podstawy i przyjazny klimat dla dynamicznego rozwoju lokalnego. Właściwy rozwój gospodarki przestrzennej zapewnia podległe prezydentowi Biuro Rozwoju Miasta zatrudniające interdyscyplinarny zespół fachowców współpracujących z mieszkańcami Gdańska
w ramach konsultacji społecznych. Ostatnio zakończone inwestycje to m.in. nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów w Gdańsku - Szadółkach, zabezpieczenia przeciwpowodziowe Żuław, modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych. Gdańsk jest pierwszym dużym polskim miastem, w którym opracowano mapę akustyczną, system monitoringu hałasu oraz program naprawczy łagodzenia jego skutków. Modernizacja dróg z wykorzystaniem technologii tzw. „cichych nawierzchni”, budowa obwodnic i ścian akustycznych, ciche torowiska i szlifowanie szyn, wymiana taboru poprawiają klimat akustyczny miasta. Wyniki badań natężenia hałasu prowadzone w 85 punktach pomiarowych wykorzystywane są w planowaniu przestrzennym przy lokalizacji nowych inwestycji i wprowadzaniu stref ochronnych o ograniczonych funkcjach użytkowych. Bezpieczeństwo ekologiczne i komfort życia mieszkańców Gdańska poprawiają się dzięki ciągłości i systematyczności takich działań jak automatyczny monitoring powietrza prowadzony od 1993 roku przez Agencję Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej, monitoring opadów, likwidacja źródeł niskiej emisji i wprowadzanie odnawialnych źródeł energii, konserwacja i rozbudowa terenów zieleni, budowa ścieżek oraz parkingów rowerowych. Aktywizacji mieszkańców służy działające od 1998 roku Forum Agendy 21, sprawny system informowania i konsultacji społecznych, nowoczesna edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Podkategoria GMINA MIEJSKO-WIEJSKA

• Miasto i Gmina Karlino
Gmina Karlino, woj. zachodniopomorskie – za „Realizację zadań proekologicznych w gminie”

Otoczona rozległymi kompleksami leśnymi, przecięta dolinami rzek Radwi i Parsęty zachodniopomorska gmina miejsko-wiejska Karlino od szeregu lat prowadzi konsekwentne działania mające na celu ochronę powietrza, wody i gleby oraz zachowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Termomodernizacja budynków publicznych i mieszkalnych oraz nowoczesne systemy grzewcze z zastosowaniem pomp ciepła, modernizacja wszystkich kotłowni węglowych w mieście i przystosowanie ich do spalania gazu ziemnego pochodzącego z lokalnych źródeł w zdecydowany sposób zmniejszyły emisję zanieczyszczeń do powietrza. Jakość powietrza
i komfort życia w mieście poprawiła także budowa obwodnicy miasta, modernizacja dróg lokalnych oraz system ścieżek rowerowych. Wprowadzenie energooszczędnego systemu oświetlenia ulicznego typu LED spowodowało ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Samorząd popiera działania mające na celu pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Przekwalifikowując dawne tereny rolnicze na inwestycyjne umożliwiono funkcjonowanie 51 elektrowni wiatrowych. Prawie wszyscy mieszkańcy Gminy mają dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz objęci są zorganizowaną selektywną zbiórką odpadów. Modernizacja oczyszczalni ścieków podniosła efektywność stopnia oczyszczania ścieków. Coroczny Międzynarodowy Spływ Kajakowy szlakami wodnymi Parsęty
i Radwi zwiększył atrakcyjność turystyczną Karlina. Uporządkowano i zagospodarowano tereny nadrzeczne wyposażając je w obiekty infrastruktury turystycznej. Przystań kajakowa, pomosty, hangar na kajaki, trawiasta i piaszczysta plaża, miejsca na ogniska, place zabaw dla dzieci, ścieżki piesze
i rowerowe to tylko parę propozycji z bogatej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej.

Podkategoria GMINA WIEJSKA

• Gmina Duszniki, woj. wielkopolskie – za „Aktywną ochronę środowiska w Gminie Duszniki”
Ponad tysiąc indywidualnych gospodarstw rolnych oraz trzy rolnicze spółdzielnie produkcyjne specjalizujące się w hodowli się trzody chlewnej i produkcji zbóż zajmują większość powierzchni wielkopolskiej gminy wiejskiej Duszniki.
Działania Samorządu skierowane są na ochronę jakości i czystości środowiska, stworzenie korzystnych warunków inwestycyjnych oraz podniesienie standardu życia lokalnej społeczności. Całkowite zwodociągowanie Gminy zapewnia wszystkim mieszkańcom stały dopływ wody. Intensywna rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej objęła tereny zwartej zabudowy ośmiu wsi,
w zabudowie rozproszonej zainstalowano blisko 70 przydomowych oczyszczalni ścieków a zbiorniki bezodpływowe zostały zewidencjonowane i podlegają kontroli oczyszczania. Ścieki odprowadzane są do trzech mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków, których technologie oczyszczania zapewniają właściwą ochronę wód powierzchniowych i podziemnych. Na terenie całej Gminy zorganizowano system zbiórki odpadów u „źródła”, w tym także selektywnej obejmującej szło i tworzywa sztuczne. Akcje zbierania puszek aluminiowych i baterii, odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pozwalają na zwiększenie ilości odzyskiwanych surowców wtórnych i zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowisko. Lokalne zasoby gazu ziemnego, obok energii elektrycznej, stanowią podstawowy surowiec grzewczy dzięki któremu zmniejszono emisję zanieczyszczeń do powietrza. Władze Gminy realizują szereg działań w zakresie edukacji ekologicznej oraz promowania walorów przyrodniczo-kulturowych Gminy. Za sprawną obsługę interesantów, w tym osób niepełnosprawnych, wprowadzone udogodnienia i systematyczne szkolenia kadry pracowniczej Urząd Gminy Duszniki otrzymał certyfikat jakości ISO 9001:2009.

• Gmina Rewal, woj. zachodniopomorskie – za „Działania na rzecz ochrony środowiska”

Nadmorska Gmina Rewal, jedna z najmniejszych jednostek administracyjnych w kraju,
w sezonie wypoczynkowym gości nawet sto tysięcy osób jednocześnie przebywających na jej terenie. Dużą popularność i atrakcyjność pod względem turystycznym i rekreacyjnym na polskim wybrzeżu zapewniły Gminie Rewal dobre, profesjonalne zarządzanie Gminą, właściwe kierunki rozwoju oraz konsekwentnie realizowane działania proekologiczne. Całkowita gazyfikacja, sieć wodociągowo-kanalizacyjna dostępna dla wszystkich mieszkańców, dobrze zorganizowana gospodarka odpadami stworzyły odpowiednie warunki do ochrony wód, powietrza i gleby. Rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Pobierowie skutecznie ograniczyła ładunek zanieczyszczeń odprowadzanych ścieków. Dzięki temu w efekcie zlikwidowano uciążliwość zapachową obiektu i powstrzymano eutrofizację wód jeziora Liwia Łuża. W znaczący sposób podniosła się jakość życia mieszkańców. Położenie poza zasięgiem szkodliwego wpływu emisji zanieczyszczeń powietrza, brak przemysłu w najbliższej okolicy, woda morska pierwszej klasy czystości oraz czyste powietrze i plaże sprawiły, że prawie wszystkie kąpieliska Gminy Rewal spełniają najwyższe normy prestiżowego międzynarodowego programu na rzecz edukacji ekologicznej otrzymując certyfikat „Błękitnej Flagi”. Walory krajobrazowo-przyrodnicze, pełna infrastruktura techniczna, bogata baza noclegowo-gastronomiczna, strefy aktywnego wypoczynku, m.in. w formie ścieżek rowerowych, bezpieczne kąpieliska oraz prawidłowo funkcjonujące służby zapewniające bezpieczeństwo, porządek i czystość w Gminie Rewal sprawiają, że dobrze się tu mieszka i wypoczywa.

Podkategoria ZWIĄZEK GMIN

• Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle, woj. podkarpackie – za „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle od blisko piętnastu lat aktywnie działa na rzecz poprawy stanu środowiska regionu. Wykonuje przedsięwzięcia finansowane
z funduszy Unii Europejskiej z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, wykorzystania źródeł energii odnawialnej, edukacji ekologicznej oraz turystyki.
Realizacja Programu Poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki, jednego z największych projektów grupowych w Polsce, przyniosła efekt w postaci uporządkowanej gospodarki wodno-ściekowej
w szesnastu gminach województw małopolskiego i podkarpackiego. Na obszarze około dwóch tysięcy kilometrów kwadratowych, trudnym pod względem ukształtowania powierzchni, przeprowadzono radykalną przebudowę oraz modernizację obiektów i urządzeń wodno-kanalizacyjnych. Kluczem do sukcesu była solidarna współpraca wszystkich samorządów oraz sprawna i profesjonalna realizacja projektu. Bardzo dobra organizacja działań pozwoliła w przeciągu trzech lat wybudować 600 km sieci kanalizacji sanitarnej, 90 km sieci wodociągowej, dziesięć nowych mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków oraz zmodernizować cztery oczyszczalnie i dwie stacje uzdatniania wody. Nowoczesna infrastruktura gospodarki wodno-ściekowej, zlewniowy system zarządzania wodami Wisłoki, likwidacja przydomowych zbiorników bezodpływowych i zwiększenie ilości prawidłowo oczyszczanych ścieków spowodowały skuteczniejszą ochronę wód powierzchniowych i podziemnych. Wpłynęły także na poprawę walorów rekreacyjnych oraz stanu środowiska terenów położonych w dorzeczu rzeki Wisłoki. Dostęp do kanalizacji sanitarnej, likwidacja zrzutów ścieków nieoczyszczonych, udostępnienie nowych odcinków sieci wodociągowej
i lepsze parametry jakościowe wody do picia w znacznym stopniu poprawiły warunki życia mieszkańców regionu.

Podkategoria POWIAT ZIEMSKI

• Nominacji nie przyznano

KATEGORIA PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNE

• TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna - Oddział Elektrownia Jaworzno III w Jaworznie, woj. śląskie – za „Modernizację IOS, budowę III ciągu odsiarczania spalin dla bloków nr 3 i 4 oraz budowę osadnika żużla”

Elektrownia Jaworzno III to dwie elektrownie o łącznej mocy ponad 1,5 tys. MWe
i istotnym znaczeniu dla Krajowego Systemu Energetycznego. Elektrownia wykorzystuje jako paliwo węgiel kamienny oraz współspala biomasę (wagowo do 10 proc.). Instalację odsiarczania (IOS) dla bloków 3 i 4 wybudowano w tej samej technologii, co dwie poprzednie instalacje, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury i rezerw technologicznych. Instalacja ograniczyła emisję dwutlenku siarki do poziomu niższego niż wymagają obecnie przepisy prawa. Redukcja emisji SO2 to ładunek prawie 30 tys. ton w ciągu roku. W odsiarczonych spalinach zmniejszyła się emisja pyłu, chlorowodoru, fluorowodoru i metali ciężkich. Dodatkowym produktem procesu technologicznego jest gips syntetyczny odbierany na bieżąco przez specjalistyczną firmę produkującą materiały budowlane. Wyprowadzanie spalin przez chłodnię kominową skróciło drogę przesyłu spalin. Charakterystyczny, 300-metrowy komin został wyłączony z eksploatacji. Uruchomiono osadnik żużla na terenie Elektrowni i zaprzestano magazynowania odpadów na składowisku Brzezinka. Zmniejszyło to o 30 proc. zużycie wody na cele przemysłowe, a co za tym idzie ilość ścieków technologicznych kierowanych do oczyszczenia i dalej do rzeki Przemszy. Koszty eksploatacyjne układu odżużlania uległy obniżeniu dzięki 2,5-krotnemu skróceniu trasy hydrotransportu żużla, zastosowaniu pomp o mniejszej wydajności oraz zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej. Okoliczni mieszkańcy odczuli znaczne ograniczenie hałasu w wyniku zaniechania transportu żużla rurociągami na miejsce magazynowania i przeniesienia tej uciążliwości na teren elektrowni. Zrealizowane przedsięwzięcia przyczyniły się do zwiększenia konkurencyjności elektrowni oraz wpływają pozytywnie na poprawę stanu środowiska, a co za tym idzie, na podniesienie standardu życia mieszkańców miasta i regionu.

Podkategoria PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWE

• SARPI Dąbrowa Górnicza Sp z o.o. w Dąbrowie Górniczej, woj. śląskie – za „Rozbudowę
i modernizację instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych
i przemysłowych”

Instalacja w Dąbrowie Górniczej jest obecnie jedną z najnowocześniejszych i największych spalarni odpadów niebezpiecznych w Polsce i w Europie Środkowej. Pozwolenie zintegrowane (IPPC) umożliwia przetwarzanie 30 tys. Mg odpadów rocznie. Instalacja spełnia najbardziej rygorystyczne wymogi w zakresie ochrony środowiska stawiane spalarniom odpadów szczególnie niebezpiecznych, takich jak środki ochrony roślin, odpady zawierające PCB, odpady medyczne, leki, żywice itd. Przeprowadzenie w latach 2006-2010 wzorcowej modernizacji instalacji gwarantuje bezpieczeństwo technologiczne i środowiskowe. Wpływ na środowisko, w każdym jego komponencie, jest w pełni kontrolowany, zgodnie z zapisami pozwolenia zintegrowanego i wymogami prawa. Zwiększono bezpieczeństwo procesu termicznego unieszkodliwiania odpadów przemysłowych i niebezpiecznych, a także rozładunku i tymczasowego magazynowania odpadów. Ulepszanie i rozbudowa instalacji umożliwiają całkowite unieszkodliwianie bardzo trudnych technologicznie i środowiskowo uciążliwych odpadów. SARPI jest jedyną
w Europie Środkowej instalacją unieszkodliwiającą freon (ponad 60 Mg w latach 2008-2011). Systemy oczyszczania spalin oraz wysokiej klasy analizatory pracujące w układzie ciągłym zapewniają utrzymanie emisji zanieczyszczeń powietrza poniżej obowiązujących standardów.
W latach 2006-2011 jako jedna z pierwszych w Polsce instalacji, SARPI posiadała techniczne
i formalne możliwości spalania przeterminowanych środków ochrony roślin, w związku z czym mogła uczestniczyć w akcjach likwidacji mogilników z pestycydami z terenu całego kraju. Unieszkodliwiono 10 000 Mg pestycydów. Dzięki tzw. otwartym środom, w czasie których mieszkańcy mogli zapoznać się działalnością instalacji, SARPI uzyskała akceptację społeczną dla instalacji i prowadzonej działalności. W 2011 r. Spółka otrzymała certyfikat ISO 14001:2005.

Podkategoria PRZEDSIĘBIORSTWO ŚWIADCZĄCE USŁUGI KOMUNALNE

• KOM-EKO S.A. w Lublinie, woj. lubelskie – za przedsięwzięcie „Odzyskujemy czysty Lublin”

KOM-EKO S.A. to nowoczesne przedsiębiorstwo, godzące
z sukcesem trzy sfery swojej działalności ekologię, edukację i ekonomię. Spółka odbiera od mieszkańców segregowane odpady
z podziałem na: frakcję suchą oraz mokrą, odpady zielone, odpady wielkogabarytowe, odpady
z remontów, zużyty sprzęt RTV/AGD, a także odpady niebezpieczne. Prowadzi również selektywną zbiórkę odpadów na lubelskich nekropoliach. Zakład Odzysku i Recyklingu zagospodarowuje ok. 160 kategorii odpadów, co ogranicza o ponad 60 proc. ilość odpadów wywożonych na składowisko. Stosowanie sprawdzonych, prostych i skutecznych rozwiązań technicznych oraz sześć jednocześnie pracujących linii technologicznych zapewniają wysoką sprawność ruchową i niezawodność Zakładu. Umożliwia to elastyczną pracę z wieloma rodzajami odpadów, zarówno segregowanymi jak
i zmieszanymi i pozwala w ciągu roku odzyskać 4 000 Mg surowców wtórnych. Przedsiębiorstwo dostarcza rocznie 28 000 Mg paliwa alternatywnego cenionego przez tak wymagającego odbiorcę jak przemysł cementowy, z uwagi na stabilność dostaw i jakość wytwarzanego produktu. Sukcesywny wzrost ilości wytwarzanego paliwa uzyskuje się w Spółce dzięki budowie kolejnych linii oraz modernizacji instalacji. Inwestycje umożliwiły wzrost przepustowości kompostowni pryzmowej do 22.000 Mg/rok. Zainstalowano stałą barierę antyodorową oraz elektroniczny system odstraszania ptaków co zmniejszyło uciążliwość instalacji dla otoczenia. Z doświadczeń KOM-EKO S.A. korzystają polscy samorządowcy, a także władze Łucka, Lwowa, Kijowa i Nowokuźniecka. W ramach porozumienia z władzami Lublina i uczelniami lubelskimi firma udostępnia potencjał Zakładu do celów edukacyjnych.

• Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach, woj. śląskie – za „Modernizację oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach”

Oczyszczalni ścieków powinna być bezodpadowa, samowystarczalna energetycznie, produkująca energię na potrzeby zewnętrzne oraz oszczędzająca zasoby naturalne. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej Spółka Akcyjna to lider w zastosowaniu nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków, wytwórca energii ze źródeł odnawialnych oraz kreator nowoczesnych metod i strategii zarządzania. W latach 2005-2010 RCGW S.A. koordynowało realizowany w Tychach projekt „Gospodarka ściekowa” dofinansowany z Funduszu Spójności. Centrum nadzorowało budowę i modernizację części osadowej oczyszczalni, 322 km sieci kanalizacyjnych w obrzeżnych dzielnicach miasta, 24 przepompowni ścieków. Obecnie tyska oczyszczalnia oczyszcza rocznie ponad 12 mln metrów sześciennych ścieków. Posiada dwie niezależne linie technologiczne biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem związków biogennych. Na pierwszej zastosowano austriacką technologię C Tech. Druga linia wykorzystuje
w procesie oczyszczania przepływowe komory osadu czynnego pracujące w technologii zintegrowanego, wysokoefektywnego usuwania węgla, azotu i fosforu. Stale monitorowany i optymalizowany proces oczyszczania charakteryzuje się bardzo niską energochłonnością. Dwa agregaty prądotwórcze wytwarzają energię elektryczną i cieplną z biogazu, powstającego jako produkt uboczny w procesie fermentacji osadów. Pokrywa to całkowite zapotrzebowanie oczyszczalni ścieków na energię elektryczną i cieplną oraz plasuje Spółkę na pierwszym miejscu w Polsce. RCGW S.A. prowadzi własne badania naukowe nad wykorzystaniem ścieków przemysłowych oraz wzrostem efektywności energetycznej procesów produkcji biogazu. Zastosowanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań technologicznych oraz metod zarządzania RCGW S.A. znalazły potwierdzenie
w przyznanych Spółce certyfikatach: ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną wg normy PN-N 18001 oraz Systemu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu wg Normy SA 8000.

Podkategoria PRZEDSIĘBIORSTWO LEŚNE, ROLNICZE, PRZYRODNICZE

• Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, woj. dolnośląskie – za „Ochronę przyrody na użytku ekologicznym jako element zrównoważonego rozwoju regionu”

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych z powodzeniem łączy ochronę walorów środowiska przyrodniczego z jego gospodarczym wykorzystaniem, aktywizacją społeczności lokalnych i edukacją na rzecz zrównoważonego rozwoju. W latach 1999 – 2009
w Przemkowskim Parku Krajobrazowym zrealizowano szereg innowacyjnych przedsięwzięć służących kompleksowej ochronie środowiska przyrodniczego i stymulujących rozwój lokalny. Do prac w ramach czynnej ochrony ekosystemów nieleśnych (kośnego i pastwiskowego użytkowania łąk) włączono społeczność romską, grupę społeczną zagrożoną marginalizacją i nietolerancją oraz miejscowych rolników. Poprawa stosunków wodnych na użytku ekologicznym Przemkowskie Bagno umożliwiła jego wykorzystanie do pozyskiwania biomasy przy jednoczesnym zachowaniu użytkowej funkcji obszaru chronionego – polderu. Regulacja stosunków wodnych przyczyniła się także
do zabezpieczenia przeciwpożarowego obszarów chronionych. Wprowadzając wypas bydła, owiec
i koni pracownicy Przemkowskiego Parku Krajobrazowego doprowadzili do włączenia się rolników
do udziału w programach rolno-środowiskowych Unii Europejskiej. Uzyskane efekty ekologiczne
to m.in. zachowanie ostoi ptaków wodno-błotnych o randze europejskiej, odtworzenie otwartego terenu torfowiska niskiego, przebudowa 500 ha terenów powojskowych na łąki wilgotne. DZPK ze środków uzyskanych w programach rolno-środowiskowych finansuje edukację przyrodniczą dzieci
i młodzieży Dolnego Śląska oraz czynną ochronę przyrody. Każdego roku wszystkie zajęcia edukacyjne dla prawie 16 tys. osób są bezpłatne. Nowoczesne, nowatorskie działania DZPK cechują się bardzo dużym stopniem uniwersalności i zasługują na szeroką popularyzację w innych rejonach kraju.

KATEGORIA WYRÓB

Podkategoria TECHNOLOGIE

• Biuro Projektów KOKSOPROJEKT Sp. z o.o. w Zabrzu, woj. śląskie – za „Nowoczesną technologię oczyszczania gazu koksowniczego z zastosowaniem innowacyjnych i ekologicznie skutecznych rozwiązań”

Modernizacja i rozbudowa instalacji węglopochodnych według technologii zaprojektowanej przez BP KOKSOPROJEKT pozwala na stworzenie nowoczesnego zakładu, spełniającego wysokie standardy ochrony środowiska i gwarantuje najwyższy dostępny światowy poziom technologii oczyszczania gazu koksowniczego. Dzięki unowocześnieniu technologii osiągnięto ograniczenie emisji gazów do ilości śladowych, wyeliminowano odpady
i zmniejszono energochłonność procesów. Zbudowana zgodnie z technologią opracowaną przez BP KOKSOPROJEKT instalacja oczyszczania gazu koksowniczego nie jest już źródłem emisji niezorganizowanej, nie wytwarza też odpadów stałych, a ścieki pozbawione są toksycznych związków azotu i siarki, co ułatwia ich neutralizację. Do odsiarczania gazu na etapie absorpcji NH3, H2S
i HCN stosuje własne wody procesowe. W technologii wyeliminowano wszystkie uciążliwe
i energochłonne procesy technologiczne. O innowacyjności zastosowanych rozwiązań świadczy fakt, że na instalacji oczyszczania gazu koksowniczego zastosowano czternaście patentów i wynalazków opracowanych w BP KOKSOPROJEKT. Produkowany w ten sposób gaz koksowniczy jest cennym surowcem chemicznym dla czystych technologii węglowych, gdyż umożliwia uruchomienie produkcji: metanolu, a następnie propylenu, czystego wodoru (ogniwa gazowe) oraz ciekłych olejów napędowych (transport samochodowy). Technologia ma wybitnie proekologiczny charakter i wpływa w zasadniczy sposób na jakość środowiska w rejonie zakładów koksochemicznych. Zastosowane rozwiązanie może być realizowane zarówno w istniejących, jak i nowoprojektowanych zakładach koksowniczych w kraju i zagranicą.

• Nadleśnictwo Bytnica, woj. lubuskie – za „Wzbogacenie bioróżnorodności w lasach Nadleśnictwa Bytnica przez zastosowanie Metody Sobańskiego”

Metoda Sobańskiego to przykład innowacyjności w hodowli lasu, gdzie wydawałoby się, już nic nowego nie da się wymyślić. Polega ona na półnaturalnym sposobie odnowienia lasu i zwiększeniu różnorodności biologicznej. Od 2003 r. Metoda Sobańskiego jest sukcesywnie wdrażana i rozwijana w Nadleśnictwie Bytnica, w którym 94 proc. powierzchni stanowią monokultury sosnowe. Ogromna lesistość całego obszaru sprzyja bytowaniu bardzo licznej populacji jelenia szlachetnego. Wysiew dużej ilości nasion różnorodnych gatunków drzew i krzewów pozwolił efektywnie zmienić ponad 700 ha terenów, wymagających odnowienia. Szybszy wzrost siewek i sadzonek oraz ich większe zagęszczenie powodują, że powierzchnie odnawiane są wcześniej udostępniane zwierzynie, stanowią dla niej jakościowo i ilościowo ważne źródło pokarmu, a grodzenia nie ograniczają możliwości przemieszczania się zwierząt. Większa różnorodność gatunkowa w lasach zmniejsza także zagrożenie pożarowe, które jest bardzo wysokie
w monokulturach drzew iglastych. Największą zaletą Metody Sobańskiego jest uzyskany efekt ekologiczny, czyli zróżnicowanie składu gatunkowego drzewostanu, w drodze selekcji naturalnej dobór gatunków do występujących mikrosiedlisk, zwiększona odporność na czynniki abiotyczne (huraganowe wiatry) i biotyczne (owady, patogeny grzybowe, wysoka liczebność dużych ssaków roślinożernych). Wdrażanie Metody Sobańskiego spotyka się nie tylko z akceptacją środowiska leśników, ale także miejscowych myśliwych i rolników. Ograniczanie szkód powodowanych przez zwierzynę płową w lesie i w uprawach rolnych stało się dodatkowym efektem jej stosowania.

Podkategoria URZĄDZENIA

• APATOR S.A. w Toruniu, woj. kujawsko-pomorskie – za „Urządzenia tworzące przedpłatowo-kredytowe systemy pomiarowe”

Najbardziej ekologiczny jest prąd, którego nie trzeba produkować. Ta idea przyświeca działalności firmy APATOR S.A w Toruniu, która projektuje, produkuje oraz sprzedaje aparaturę, systemy pomiarowe i aparaturę łącznikową służącą do opomiarowania mediów. W urządzeniach wykorzystuje się innowacyjne, „inteligentne” i bezpieczne technologie, spełniające wymagania Unii Europejskiej w aspektach środowiskowych, bezpieczeństwa użytkowania i ochrony zdrowia. Ich zastosowanie w przedpłatowo-kredytowych systemach pomiarowych, przy udziale nowoczesnych procesów teleinformatycznych, umożliwia odbiorcom mediów racjonalne oraz wygodne gospodarowanie zużyciem i wydatkami na energię elektryczną, ciepło, gaz i wodę, natomiast dystrybutorom pozwala skuteczniej i efektywniej zarządzać obsługą klientów oraz bilansowaniem kosztów. W efekcie prowadzi to do oszczędności w zużyciu energii
i zasobów naturalnych, a także zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Działalność Firmy oparta jest na zintegrowanej polityce produktowej co powoduje, że na każdym etapie życia produktu ocenia się jego oddziaływanie na środowisko. Stosowane technologie produkcji wykluczają
w procesie lutowania użycie ołowiu i topników organicznych, a linia mycia pakietów elektronicznych po lutowaniu działa w systemie zamkniętego obiegu wody z wykorzystaniem biodegradowalnych koncentratów myjących. Lakierowanie wyrobów farbami z niską zawartością lotnych związków organicznych, system filtrów ograniczających emisję szkodliwych substancji do atmosfery, selektywna zbiórka odpadów poprodukcyjnych oraz wdrożone certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001 świadczą o dużej dbałości Firmy o dotrzymanie reżimu technologicznego, minimalizację zagrożeń obciążających środowisko i tworzenie bezpiecznych miejsc pracy.

KATEGORIA STOWARZYSZENIA I FUNDACJE

• Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, woj. warmińsko-mazurskie – za działania „W trosce o środowisko naturalne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich”

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich to pozarządowa organizacja ekologiczna, działająca od 1991 r. na rzecz środowiska naturalnego Regionu Wielkich Jezior Mazurskich w imieniu dwudziestu dziewięciu gmin mazurskich. Jej główne cele to inicjowanie i wspieranie działań dotyczących ochrony środowiska Mazur, stymulowanie inicjatyw proekologicznych
i tworzenie warunków dla zwiększenia ich skuteczności. Dzięki działaniom podejmowanym
i koordynowanym przez FOWJM, w ciągu dwudziestu lat w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich zrealizowano cały pakiet inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, których efekty przynoszą pożytek praktycznie całemu społeczeństwu. Na skutek realizacji Masterplanu dla Regionu WJM obecnie 2/3 jego mieszkańców jest obsługiwanych przez nowoczesne systemy kanalizacyjne
i oczyszczalnie ścieków. Fundacja promuje inwestycje proekologiczne ograniczające degradację środowiska wodnego. Zdobyła ogromne doświadczenie w tworzeniu warunków organizacyjnych
i finansowych dla wdrażania nowych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska. Przedsięwzięcia realizowane przez FOWJM są przykładem pozytywnej współpracy kilkunastu małych gmin mazurskich, którym pod wspólnym szyldem Fundacji udało się uzyskać fundusze z Unii Europejskiej i duże środki krajowe. Edukacja ekologiczna prowadzona przez Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej m.in. we współpracy z WFOŚiGW w Olsztynie, placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi, samorządami oraz nadleśnictwami wpływa na właściwe postrzeganie spraw ochrony środowiska przez mieszkańców i turystów, a także zachęca ich do aktywnego działania. Fundacja działała także w Komitecie Wspierającym ogólnoświatowy internetowy plebiscyt na Nowe 7 Cudów Światowej Przyrody, promując Krainę Wielkich Jezior Mazurskich pod hasłem „Mazury Cud Natury”.

• Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hr. Stefanii Raczyńskiej w Żarkach Letnisko, woj. śląskie – za akcję „Czysty Las, Czyste Letnisko”

Od ponad sześćdziesięciu lat Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hr. Stefanii Raczyńskiej skupia ludzi dobrej woli działających m.in. na rzecz ochrony środowiska naturalnego i dziedzictwa przyrodniczego miejscowości Żarki Letnisko, niewielkiej miejscowości letniskowej Gminy Poraj. Olbrzymi potencjał rekreacyjny i turystyczny przyciąga
tu mieszkańców pobliskiej Częstochowy i innych miast województwa śląskiego oraz entuzjastów wspinaczki skałkowej, turystyki rowerowej i sportów wodnych. Z inicjatywy mieszkańców Żarek Towarzystwo od 2010 roku realizuje program Czysty Las, Czyste Letnisko. Osiągnięcie wspólnych korzyści jakimi są likwidacja dzikich wysypisk odpadów komunalnych w okolicznych lasach prywatnych i państwowych oraz zmobilizowanie mieszkańców do właściwego postępowania
z odpadami to główne rezultaty działań. Akcje sprzątania, precyzyjnie zaplanowane i zrealizowane społecznie przez ponad 600 osób, przyniosły efekt w postaci zebrania ponad 100 ton śmieci, likwidacji ośmiu dzikich wysypisk oraz zmiany zachowań mieszkańców w zakresie postępowania
z odpadami komunalnymi. „Oddolna” siła, prezentowana przez społeczników, pozytywne oddziaływanie na otoczenie uaktywniły działania lokalnych władz samorządowych, administracyjnych i prywatnych przedsiębiorców, którzy włączyli się w realizację programu. Dotychczasowe rezultaty podjętych akcji, integracja przez edukację ekologiczną „w praktyce” różnych wiekowo lokalnych grup społecznych (EkoUczniowe, EkoMieszkańcy), bardzo dobra organizacja, sprawne i profesjonalne zarządzanie zadaniami projektu stały się „obiektem” zainteresowania i wzorcem do naśladowania przez mieszkańców innych sołectw Gminy Poraj.

Więcej informacji - http://www.liderpolskiejekologii.pl/


***
Dodatkowe informacje, umawianie wywiadów:
Magda Sikorska, rzeczniczka prasowa, mail: magda.sikorska@mos.gov.pl, tel. kom. 695 100 978 Biuro Prasowe, mail: biuro.prasowe@mos.gov.pl, tel. 22 57 92 219.
***
Materiały audio i wideo dla mediów na stronie Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

Otrzymałam od zarządu TPŻl program z roku 2010 , w którym pisze,że:
" PROJEKT MENAGER -REALIZATOR ( osoba bezpośrednio odpowiedzialna i koordynująca przebieg projektu ) to p. Wioleta Kowalik - członek TPŻL"
W tym dokumencie nie pisze , kto był pomysłodawcą i kto zaoprojektował logo. Na każdym slajdzie widnieje napis " INICJATYWA SPOŁECZNA PONAD PODZIAŁAMI - Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska. (jest to program z roku 2010.)
Ja podziwiam pani pracę , ale uważam , że pretensje są nieuzasadnione.
Ja i p. Jolanta Holi -jeśmy tylko osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi i koordynującymi przebieg tej akcji .
Jeszcze raz bardzo panią proszę o wyjaśnienie sprawy z TPŻL.
pozdrawiam - J. Pokutycka
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

Wioleta
VIP
Posts: 306
Joined: 05 Jun 2010, 21:37

Post by Wioleta »

Szanowna Pani,
Zupełnie nie zrozumiała Pani treści mojego postu. Ja uprzejmie proszę, abyście zaprzestali Państwo używania nazwy Czysty Las, Czyste Letnisko i logo programu organizując nowe przedsięwzięcia.

Wyjaśniam, że w żaden sposób nie umniejszam zasługom TPŻL w realizacji programu CLCL-projekt I 2010 i CLCL-projekt II 2011. Nie wiem, czy Pani zwróciła uwagę na fakt, że opracowany przeze mnie program miał trwać i trwał cztery lata (2010-2013). Przy okazji tylko nadmieniam, że w pierwszych dwóch latach program CLCL prowadzony był pod patronatem TPŻL, a w kolejnych dwóch - już nie.

Uprzejmie informuję, że program CLCL to nie tylko sprzątanie miejscowości, to szereg innych działań, o czym mogłaby się Pani przekonać, gdyby zapoznała się ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi realizacji programu przez cztery lata. Wszelkie raporty zamieszczone są między innymi na tut. stronie internetowej:
http://zarkiletnisko.pl/forum/viewtopic.php?t=624
http://zarkiletnisko.pl/forum/viewtopic.php?t=709
http://zarkiletnisko.pl/forum/viewtopic.php?t=785
a dokumentacja zdjęciowa z czterech lat trwania programu znajduje się w parunastu albumach na Facebooku:
https://www.facebook.com/czystylas.czys ... tos_albums.
Z tego, co TPŻL zamieściło na swoim profilu (nota bene linkuje go Pani) - nie wynika nic. To tylko wycięta część 1-szej strony matrycy projektu I-2010 opracowanego przeze mnie i mała część jednej z wielu prezentacji mojego autorstwa. O ile będzie Pani miała ochotę zapoznać się z pełnymi matrycami projektów CLCL – projekt 1 -2010 i CLCL- projekt 2-2011 (czyli w okresach, kiedy TPŻL firmowało program) – zapraszam:
https://www.facebook.com/czystylas.czys ... uploaded=2


Jeszcze raz potwierdzam, że TPŻL było i jest w pełni uprawnione do przekazywania informacji o realizacji projektu I - 2010 i II - 2011 programu CLCL (w tym o Konkursie Lider Polskiej Ekologii 13. edycji).
TPŻL nie jest natomiast uprawnione do wykorzystywania nazwy i logo do innych inicjatyw, poza wyżej wymienionymi.
Jako autor czteroletniego programu CLCL po raz kolejny proszę o zaprzestanie wykorzystania nazwy programu Czysty Las, Czyste Letnisko i jego logo.

Proszę uszanować fakt, że powyższy post, jest ostatnim wyjaśnieniem mojej prośby o zaniechanie używania nazwy i logo programu. Nie zamierzam wdawać się w jakiekolwiek dalsze polemiki i wymianę postów, a tym bardziej w wyjaśnienia z TPŻL, proszę jedynie o niewykorzystywanie loga i nazwy CLCL w nowych inicjatywach TPŻL.
Żegnam zatem Państwa w tym forum,
Wioleta Kowalik
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

Oświadczam ,iż nie jestem pomysłodawcą akcji pt. " kontynuacja inicjatywy "czysty las ,czyste letnisko", która odbędzie się 17 maja 2014 r i w związku z zaistniałym nieporozumienim rezygnuję z udziału w tej akcji. Jeszcze raz panią przepraszam za zamieszanie J.Pokutycka
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Pani Pokutycka .
Czy to co pani napisała w ostatnim swoim poście jest prawdą?
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

A konkretniej WIDZU co masz na MYŚLI? :?:
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

Nie muszę odpowiadać na ZACZEPKI
ani też tłumaczyć , bo ludzie chcą sprzątać.
:lol: :lol:
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Kto Pani powiedział,że ludzie chcą sprzątać ? Kto konkretnie chce sprzątać? Kto tak bardzo się wyrywa? Czy nie jest to lekki przymus?
I proszę na pytanie nie odpowiadać wymijająco.
A tak najlepiej by było jakby każdy posprzątał na swojej działce u siebie i wokół siebie. Nie powinno się tolerować takich porządków jakie panują na działce w samym centrum obok apteki przy ul. Grunwaldzkiej. Czy wy tego nie widzicie?
Gdzie jest gmina, gdzie są radni i gdzie TPŻL, Rada Sołecka?.
Czy nie można takiego gospodarza trochę przymusić do zrobienia porządku na swojej działce?. Może każecie posprzątać tam w ramach akcji
sprzątania? Do sprzątania w parku i w centrum zatrudniony jest pracownik więc dlaczego nie sprząta porządnie?
J.Pokutycka
Mieszkaniec
Posts: 41
Joined: 04 May 2014, 17:12

Post by J.Pokutycka »

Widzu :lol: wreszcie konkrety :cry: jedno jest PEWNE , NIKT NIKOGO NIE PRZYMUSZA.
Ja powiedziałam , że nie będę uczestniczyła 17 -go w akcji i wszyscy mnie rozumieją . Podoba mi się POMYSŁ " zielonego i p. Wioli", czyli zmiana nazwy
i nie widzę nic złego w tym , żeby od czasu do czasu posprzątać LAS ,a nie CENTRUM :roll: bo tam nikt nie sprząta :lol:
Jeżeli masz pretensje o porządki w CENTRUM, to ujawnij nazwisko i porozmawiaj z konkretnymi osobami odpowiedzialnymi za porządek w ŻL.. Takie dyskusje na FORUM niczego nie ZMIENIĄ.
ola
Guru
Posts: 293
Joined: 16 Feb 2014, 08:41

Post by ola »

widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Organizatorzy
Czy nie należy się zastanowić nad tym czy nie odwołać jutrzejszej akcji
sprzątania z uwagi na ulewy?.
W lasach jest zbyt mokro. Co wy na to? Najwyższy czas podjąć decyzję.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Pogoda na jutro Żarki Letnisko
16°C
Duże zachmurzenie, burzowo
Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h
Deszcz: 7,9 mm
Godz. 2-8 - 10° Całkowite zachmurzenie, deszczowo
Godz. 8-14 - 16° Duże zachmurzenie, burzowo
Godz. 14-20 - 16° Duże zachmurzenie, burzowo
Godz. 20-2 - 10° Duże zachmurzenie, deszczowo
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Dziękuje Ci Były -Organizatorze Akcji Sprzątanie za prognozę.
Z której wynika, że jutro będzie padać i co dalej?.
Jeszcze jest czas na zmianę terminu sprzątania. Dlaczego nic nie odpowiada Koordynator?
ola
Guru
Posts: 293
Joined: 16 Feb 2014, 08:41

Post by ola »

Widzu , kto jest tym koordynatorem , bo p. Pokutycka oświadczyła ,że się wycofuję z udziału w akcji 17.05.14. I z tego wynika ,że wogółe jej dzisiaj na sprzątaniu nie będzie. :?:
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Organizatorzy są tacy ,że się nie odpowiedzą lub wycofają siię z akcji.
Kto w związku z tym ma sprzątać jak organizatorzy nie dopilnują.
madzia
Ekspert
Posts: 129
Joined: 27 Aug 2013, 17:57

Post by madzia »

Oj Widzu ,ale ty kręcisz i podpuszczasz , przecież organizatorem jest TPŻL i w Centrum znajdziesz osoby odpowiedzialne za tę akcję :lol:
Franio
Ekspert
Posts: 121
Joined: 25 Jul 2013, 14:30

Post by Franio »

Widzu , a KOGO na tej akcji chcesz pilnować :shock:
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

A co Organizatorzy robią w centrum? Bawią się w altance czy szczepią psy ?
Nie kogo mają pilnować tylko koordynować akcję tak jak robiła to Pani Wiola.
Franio
Ekspert
Posts: 121
Joined: 25 Jul 2013, 14:30

Post by Franio »

Widzu , znów nie czytasz ze zrozumieniem , to nie była akcja p. Wioli, tylko NORMALNE sprzątanie ..GRATULACJE PANOWIE Z OSP ...i to BYŁA AKCJA na 666 :lol: :lol: :lol:
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

a ten BABSZTYL , to przestanie wreszcie sprzątać nasz PARK i STRASZYĆ porządnych MENELI :twisted:
art
Mieszkaniec
Posts: 33
Joined: 16 Nov 2006, 17:47

Post by art »

Tak jest Zdzichu każdy musi mieć swoje miejsce i ławeczkę. Byle spokój był.
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

DZIĘKI art " JESTEŚ WIELKI " - chociaż ty NAS rozumiesz. :lol:
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

Ta BABA na nas patrzeć nie może, ciągle SPRZĄTA I SPRZĄTA , a potem sama żłópie piwo nad basenem :lol: a to RADNA ZARADNA , stać ją na LUKSUSY , a my BIDULKI musimy chować się w ALTANCE :roll: I ciągle PATROL na nas nasyła :twisted:
IWONA
Gość
Posts: 10
Joined: 17 May 2014, 17:41

Post by IWONA »

Szanowny Panie Zdzichu;
nie mam nic przeciwko "Degustatorom i Smakoszom" oraz życiu towarzyskiemu w centrum , ale byłoby sympatycznie , jakby w niedzielny poranek okolice Altanki nie straszyły tyralierą butelek , odłamkami szkła i łuskanym słonecznikiem . To naprawdę ładne miejsce w centrum, jest tu sporo koszy, do których można to po zakończeniu zebrać .
Byłoby miło gdyby każdy sprzątał po sobie i wówczas nie musiałoby być takich akcji jak wielkie sprzątanie i jeden drugiego nie musiałby pilnować i sprzątać a wszystkim żyłoby się bardziej komfortowo.
ola
Guru
Posts: 293
Joined: 16 Feb 2014, 08:41

Post by ola »

no bo drogi ZDZICHU , wśród MENELI też jest HIERARCHIA :lol:
MENEL NR 1-najwyższa półka ( pije w domu lub lokalu)
MENEL NR 2- średnia półka (pije w altance lub w parku na ławeczce)
MENEL NR 3- najniższa półka ( pije pod sklepem , a potem sika byle gdzie i leży pod ławeczką) :shock:
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

dzięki oleńko - ja jestem jeszcze w tej grupie nr 2-ale IWONA to mówi identycznie jak ta sprzątająca BABA . Podejrzewam ,że to nowe wcielenie naszej radnej :roll: tylko ,że ja jestem CZYŚCIUTKI i nie brudzę. Słonecznika nie jem ( bo już dawno straciłem ostatnie ZEBY,)a buteleczki odnoszę do sklepu. :twisted: :twisted:
IWONA
Gość
Posts: 10
Joined: 17 May 2014, 17:41

Post by IWONA »

Szanowny Panie Zdzichu;
W takim razie zwracam honor skoro Pan taki czyściutki i kulturalny. Nie znałam takiego podziału.Te słowa skierowane są do MENELI nr 3.
Pozdrawiam
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Proponuję wprowadzić zakaz sprzedaży słonecznika do łuskania, pestek dyni tudzież pochodnych plonów natury.....ale tak na poważnie to faktycznie jest dramat gdy co druga ławka upstrzona jest łupinkami itp...może wyznaczyć miejsca do spożywania takich brudzących specjałów? :)
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

a tak na poważnie , to przydałoby się wychować naszych MENELI, dać im DOBRY WZÓR DO NAŚLADOWANIA i zapytać , co UG robi w tym kierunku by MENELI było coraz to mniej 8) przecież jest tzw. fundusz antyalkocholowy
http://watchdog.org.pl/62,1210,podstawy ... owego.html
z poważaniem ZDZICHU
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

oooooooo zrobiłem błąd ort. antyalkoholowy :lol: :lol: chyba muszę wymienić okulary 8)
ola
Guru
Posts: 293
Joined: 16 Feb 2014, 08:41

Post by ola »

VI. Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów alkoholowych na szczeblu lokalnym pełni Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Komisja realizuje zapisy Programu i dba o prawidłowe i racjonalne wykonanie przydzielonego budżetu. Podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Komisja opiniuje również zgodność lokalizacji punktów sprzedaży
napojów alkoholowych z odnośnymi uchwałami rady gminy oraz wydaje opinie w drodze postanowień, stanowiących warunek wydania zezwolenia przez wójta na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych.
Członkowie Komisji przeprowadzają rozmowy z osobami dotkniętymi problemem alkoholowym, informują o specjalistycznych placówkach zajmujących się tymi problemami, udzielają informacji na temat szkodliwości alkoholu i mechanizmów choroby alkoholowej, informują o możliwościach leczenia, motywują i kierują do leczenia osoby, wobec których zachodziło uzasadnione podejrzenie istnienia choroby alkoholowej.
Komisja stale współpracuje z Sądem, Prokuraturą, Kuratorami Sądowymi, Zakładami Lecznictwa Odwykowego, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i placówkami oświatowymi.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poraju nadzoruje i koordynuje pracę pięciu świetlic środowiskowych na terenie Gminy Poraj. Placówki w Poraju, Żarkach Letnisko, Jastrzębiu, Choroniu i Masłońskim skupiają około 150 dzieci.
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymują wynagrodzenie za udział w pracach Komisji – za posiedzenie w wysokości 10 % minimalnego wynagrodzenia na 2014 rok.
Za nieobecność Członka Komisji na posiedzeniu wynagrodzenie nie przysługuje. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest podpisana lista obecności.
VI. HARMONOGRAM ZADAŃ
Lp.
Kierunki działania
Formy realizacji
Koszt
1.
Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu
1. Wynagrodzenie specjalisty psychoterapii uzależnień w punkcie konsultacyjnym.
2. Prowadzenie zajęć psychoterapeutycznych dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu.
10.800,00
3.600,00
2.
Udzielanie rodzinom w których występują problemy alkoholowe. pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przez przemocą w rodzinie
1. Funkcjonowanie świetlic środowiskowych w Poraju, Jastrzębiu, Żarkach Letnisku, Choroniu i Masłońskim.
2. Praca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – wynagrodzenia, delegacje, szkolenia.
3. Opłaty sądowe, opinie biegłych – niezbędne do złożenia wniosku o orzeczenie przymusowego leczenia odwykowego.
125.000,00
15.000,00
5.000,00
3.
Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałaniu narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych
1. Realizacja programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, prelekcje i programy profilaktyczne dla rodziców. Realizacja spektakli teatralnych, zajęć warsztatowych, konkursów, organizacja zajęć i imprez promujących zdrowy styl życia bez alkoholu i narkotyków ze szczególnym uwzględnieniem zajęć sportowych w celu utrwalenia wśród dzieci i młodzieży wzorca aktywnego spędzania czasu wolnego (w tym zakup nagród dla zwycięzców zawodów, konkursów).
2. Badanie dostępności sprzedaży alkoholu nieletnim wraz z kampanią informacyjną.
8.600,00
2.000,00
4.
Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych
1. Zakup wydawnictw i prenumerata czasopism o tematyce uzależnień.
2. Dofinansowanie szkoleń i kursów w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
2.000,00
1.000,00
5.
Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego
1. Interwencja w sytuacji stwierdzenia reklamy napojów alkoholowych oraz w przypadkach sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim bądź nietrzeźwym.
2. Współpraca z policją w celu wyeliminowania spożywania napojów alkoholowych w punktach sprzedaży detalicznej, na ulicach, placach w parkach i innych miejscach użyteczności publicznej.
-
-
6.
Wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów
Wspieranie przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji oraz na rzecz reintegracji społecznej
-
integracji społecznej
i zawodowej osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin.
R a z e m 175.000,00
Franio
Ekspert
Posts: 121
Joined: 25 Jul 2013, 14:30

Post by Franio »

WSZYSTKO JEDNO MOI MILI , BYŚMY TRZEŹWI WSZYSCY BYLI :roll:
he,he przykład powinna dać półka nr 1 :lol: :lol:
a może zamiast przeganiać MENELI z ławeczki do ALTANKI , to lepiej jakaś terapia OWYKOWA :?:
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Nie wiem czy dane przytoczone przez Olę są prawdziwe i skąd je zaczerpnęła?
Zakładając jednak,że są to dane ze sprawozdanie komisji antyalkoholowej to widać jak i na co pieniądze są wydawane.
Na płace członków komisji , na płace osób które szkolą ,dla lekarzy, opłaty sądowe, opłaty dla biegłych i wdrażanie programów bez sprawdzania ich efektów. A gdzie w tym całym mechaniżmie jest człowiek potrzebujący pomocy ?
A radna Pani Barbara jest przewodniczącą komisji, która winna sprawdzać efekty działania komisji alkoholowej i kierunki wydawania pieniędzy bo budżet tej komisji jest potężny. I dlaczego tego nie robi?
Tym naszym"Menelom" należy pomóc bo nie wszyscy są żli , może trochę zbłądzili a nie tylko krtytykować ich i gonić.
Jemioł
Mieszkaniec
Posts: 31
Joined: 13 Nov 2009, 17:03

Post by Jemioł »

Najlepiej zaproś ich widzu do kółka różańcowego, to ich na pewno wyleczy :D
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

JEST ROZWIĄZANIE :lol: wykorzystamy MENELI nr 1, 2 i 3 ( musi być równouprawnienie, a przy okazji rozgrzeszenie i nawrócenie)
przy rozbudowie nowego KOŚCIÓŁKA :shock: I co o tym sądzicie :?:
wszyscy do pracy , będą mieli RZUT BERETEM ,to i frekwencja będzie 100% ostatecznie tych pod ławeczką przetransportujemy siłą :lol:
TERAPIA DARMOWA
madzia
Ekspert
Posts: 129
Joined: 27 Aug 2013, 17:57

Post by madzia »

:oops: :oops: :oops:
kinga98
Ekspert
Posts: 162
Joined: 28 Mar 2010, 16:37

Post by kinga98 »

widz wrote:Nie wiem czy dane przytoczone przez Olę są prawdziwe i skąd je zaczerpnęła?
Zakładając jednak,że są to dane ze sprawozdanie komisji antyalkoholowej to widać jak i na co pieniądze są wydawane.
Na płace członków komisji , na płace osób które szkolą ,dla lekarzy, opłaty sądowe, opłaty dla biegłych i wdrażanie programów bez sprawdzania ich efektów. A gdzie w tym całym mechaniżmie jest człowiek potrzebujący pomocy ?
A radna Pani Barbara jest przewodniczącą komisji, która winna sprawdzać efekty działania komisji alkoholowej i kierunki wydawania pieniędzy bo budżet tej komisji jest potężny. I dlaczego tego nie robi?
Tym naszym"Menelom" należy pomóc bo nie wszyscy są żli , może trochę zbłądzili a nie tylko krtytykować ich i gonić.
Widzu, ty radną Trząskowską-Szcześniak to obarczasz winą za wszystko, no może z wyjątkiem gradobicia i trzęsienia zemii :D :D :D
Post Reply