Gmina a Ustawa dot.wywozu śmieci

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
pejo45
Mieszkaniec
Posts: 46
Joined: 25 Jan 2008, 18:36

Gmina a Ustawa dot.wywozu śmieci

Post by pejo45 »

Witam serdecznie!Ze względu na brak możliwości bycia na zebraniu,mam pytanie,czy byłporuszany temat śmieciowy w myśl ustawy która będzie obowiązywać od lipca przyszłego roku.Czy istnieje już jakaś koncepca w sprawie ustawy śmieciowej wg której Gminy będą odpowiedzialne za wywóz śmieci.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Pejo 45
Temat śmieci na ostatnim Zebraniu Wiejskim nie był poruszany, a szkoda
bo sprawa dotycząca realizacji ustawy śmieciowej na terenie naszej gminy powinna być konsultowana z mieszkańcami.
Na ostatniej Sesji Rada Gminy podejmowała już pewne Uchwały w tej sprawie.
Pozdrawiam Z.Polak
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Pejo 45 aktualne informacje podałam w zakładce SOŁECTWO następne podam pod koniec miesiąca gdy Rada uchwali stawkę za wywóz i regulamin utrzymania czystości w gminie
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Barbaro i Szanowni Internauci
Jak Rada Gminy Poraj uchwali miesięcze stawki za wywóz śmieci od 1 osoby to będzie za póżno na konsultacje społeczne , które powinno się zrobić wcześniej.Radni nie mogą i nie powinni podejmować Uchwał, które są niezgodne z oczekiwaniem społeczeństwa. Radni mają obowiązek reprezentować społeczeństwo czyli swoich wyborców.
Pzdrawiam Z.Polak
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Uchwałą o metodzie liczenia opłat za wywóz odpadów podjęliśmy już na poprzedniej sesji, mogliśmy wybrać następujące metody:
a/od ilości zużytej wody
b/od powierzchni budynku
c/od osoby
Jednogłośnie my radni stwierdziliśmy, że najbardziej obiektywna będzie metoda 3. bo to ludzie "produkują" śmieci. Na każdej sesji podejmujemy uchwały, które bezpośrednio czy pośrednio dotyczą mieszkańców i za które przed mieszkańcami odpowiadamy. Po to nas właśnie wybrano. A wiesz dobrze, że dla sporej części mieszkańców nie tylko Żarek Letniska najlepszą metodą pozbywania się śmieci jest ich podrzucanie w publiczne miejsca.
Obojętnie jaką metodę przyjęlibyśmy dla sporej części mieszkańców będzie to oznaczało większe opłaty niż dotychczas, zwłaszcza, że zakłada się że wywóz będzie następował dwa razy w miesiącu, a to dwukrotnie podniesie koszty. I tu powinniśmy przekonać decydentów, że nie ma takiej potrzeby i należy utrzymać dotychczasową częstotliwość.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Tak Barbaro
W zwiazku z tym, że mieszkańcy nas wybrali i przed nimi odpowiadamy
to jesteśmy /my radni/ zobowiązani dbać o interesy społeczne naszych wyborców . Dlatego w przypadku ustawy śmieciowej nie możemy dopóścić do tego aby odpłatnośc za odbiór śmieci wzrosła o 100% lub więcej /a na to się zanosi/.

Pozdrawiam Z.Polak
User avatar
Bruner
Guru
Posts: 276
Joined: 03 Dec 2008, 08:08

A co z letnikami?

Post by Bruner »

Czyli nadal problem z letnikami pozostaje. Żaden z nich nie jest zameldowany , więc nie musi płacić nic do gminy , za takie osoby zapłacimy wszyscy My. Jak wiemy to największy syf robią ci tzw. Letnicy. I teraz my będziemy bulić od osoby , a na działki letniskowe przyjeżdża po kilkadziesiąt osób , i też jedzą egzystują jak i my stali mieszkańcy , z tą tylko różnicą że za śmieci nie płacili i nadal płacić nie będą . kolejny absurd polskiej władzy. Gmina dobrze wie jaki mamy problem w miesiącach letnich ze stertami bezpańskich śmieci. Jestem ciekaw czy gmina ma jakiś plan w stosunku do wyżej wymienionych , a takich jest w Żarkach całe mnóstwo, bo z ustawy wynika że za bardzo prawnych możliwości nie ma. Kolejny Prawny Bubel?
Na przeciwko mnie są dwie działki letniskowe , gdzie przez okres od maja do września , a czasem i dłużej ciągle ktoś jest, ale jak mieszkam tu 8 lat to jeszcze nie widziałem ani śmieciarki ani pojazdu do wywozu fekalii. Zapewne takich lokatorów działkowców w naszej miejscowości jest cała masa. Czas coś z tym zrobić , bo dlaczego my mamy płacić a letnicy mieszkający tutaj prawie 1/3 roku nie muszą?
Byly
VIP
Posts: 733
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Bruner nie jest tak tragicznie z tymi opłatami, było to opisywane tutaj na tym forum, chyba przez BARBARE, ale gdzieś zaginęło? BARBARO prosimy jeszcze raz nam wyjaśnić, jak to jest z tymi opłatami dla tych co mieszkają w Żarkach Letnisko tylko latem?
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Bruner pod tym względem to na pewno nie jest prawny bubel bo ustawa obowiązek opłaty za wywóz nieczystości nakłada na WŁAŚCICIELA POSESJI, i przewiduje 3 kategorie nieruchomości: ZAMIESZKANYCH, NIEZAMIESZKANYCH, ale na których okresowo przebywają mieszkańcy i DWU FUNKCYJNYCH czyli takich, na których prowadzi się też działalnośc gospodarczą. Do końca marca WSZYSCY właściciele nieruchomości muszą złożyć w gminie stosowną deklarację / już teraz można ją pobrać na stronie internetowej gminy, lub w urzędzie/Jeżeli właściciel nieruchomości takiej deklaracji nie złoży, gmina administracyjnie ustali dla niego opłatę za śmieci. Właścicieli nieruchomości, którzy nie złożą deklaracji ustali się na podstawie ewidencji podatkowej i meldunkowej. Tak więc letnicy są też tym systemem objęci, a operator czyli firma, która wygra przetarg na wywóz odpadów będzie miała prawo do kontroli.
User avatar
Bruner
Guru
Posts: 276
Joined: 03 Dec 2008, 08:08

Post by Bruner »

To teraz wszystko jasne. Dziękuje za odpowiedź. Do dorze że jest to forum . Czyli ja też teraz mam działkę na której jeszcze nie mieszkam , ale prowadzę budowę domu , muszę jechać do gminy i załatwić formalności. Pozdrawiam. Jeszcze raz dziękuje za wynaśnienia.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Informuję wszystkich mieszkańców , że 21.03.2013r o godz.11:00 w budynku Urzędu Gminy Poraj odbędzie się Sesja Rady Gminy Poraj
na której ustalone zostaną stawki za odbiór śmieci wg metody od osoby .
Ustalony zostanie od nowa regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy i inne uchwały okołośmieciowe.
Zpraszam.
Z.Polak
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Szanowni Mieszkańcy
Stawki za wywóz śmieci będą uchwalone na najbliższej sesji tj.21.03.2013
/czwartek/. Więc jeszcze trochę cierpliwości Dzisiaj jedynie mogę podać, że ustalone będą od osoby i wg zasady im rodzina liczniejsza tym stawka od osoby niższa. Myślę , że będzie sprawiedliwie i pro-rodzinnie a o to nam chodzi.
Pozdrawiam
Z.Polak
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Jakie są stawki za wywóz odpadów uchwalone w dniu dzisiejszym przez Radę podałam w zakładce sołectwo.
izabela
Bywalec
Posts: 21
Joined: 31 Aug 2011, 19:37

smieci

Post by izabela »

nie rozumie zeby nastepny temat byl zalatwiony za kilka lat. to naprawde Skandal gmina ma za duzo radnych ipracownikow ktorzy nic nie robja.kosze na smieci i Firma zajmujaca sie wywozem nieczystosci powinna juz dzialac miesiac wczesniej czyli w czerwcu juz powinny byc kosze na posesjach nie worki kazdy mieszkaniec powinien miec wdomu rozpiske wktorej Firma powiadamia w ktory dzien tygodnia zabiera jakie smieci niby wszystko jasne ale ta gmina tosami nieudacznicy?PROSZE ZAPYTAC W WOJKOWICACH KOMORNYCH BO TAM JUZ LATA SMIECI SIE SEGREGUJE IPLACI OD OSOBY ZA WYWOZ to straszne z :evil: e ta vasza gmina taka ciemna
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Izabelo
Dzisiaj na Sesji Rady Gminy na moje pytanie kiedy dostarczą kosze na śmieci do Żarek Letnisko , usłyszeliśmy kolejny termin przywozu koszy na śmieci do nas. Ma to być sobota,niedziela/29.06 i 30.06.2013r/
Miejmy nadzieję ,że termin zostanie dotrzymany.
Zaś 03.07.2013r zabrane zostaną wszystkie wystawione śmieci w workach przez Firmę Sita bez dodadkowych opłat.
Pozdrawiam ZP
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Post by kobek »

Pani Zdzisławo

Pisze Pani o wystawieniu worków na śmieci bo będą odbierane jutro przez gminę.
Ja mam to szczęście że mój poprzedni odbiorca nie odebrał jeszcze ode mnie kosza.
Czy jak go wystawię zabiorą z niego śmieci?
Byly
VIP
Posts: 733
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Kobek, zabiorą ci śmieci, ale pilnuj, by nie zabrali razem z koszem :lol: :lol: :lol:
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Post by kobek »

Spróbuj przypilnować jak muszę do pracy jechać :lol:
widz
VIP
Posts: 714
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Firma Sita rozwoziła kosze. Zaproponowali 2x 120 bo nie mieli 240.
Worków zamiast 5 dali tylko 3 rodzaje. Jak to ma być? Co innego podaje gmina i mówią radni a co innego jest w praktyce.
Widać, że jest ogólny bałagan i haos.
Od 01.07.2013 roku obowiązuje nowa ustawa śmieciowa. Dziś mamy 06.07.2013 rok i nie mam kosza ani worków żeby dokonać własciwej segregacji. Czy dalej mamy nie segregować i Sita odbierze wszystkie śmieci zmieszane ?
Dokąd tak będziemy trwać w tym niedoinformowaniu i haosie?.
michalsluzalek
Mieszkaniec
Posts: 35
Joined: 15 May 2011, 19:51

Śmieci

Post by michalsluzalek »

Ja to się nawet cieszę. Jest kosz w centrum i codziennie wszystkie śmieci bez segregacji wędrują do kosza firmy SITA przy stacji.
Na podwórku z kosza w upały nie śmierdzi - śmieci na bierząco są wyworzone.
Nie trzeba segregować, myć opakowań po jogurtach, odtłuszczać papieru, myć butelek itp.
Czy ktoś policzył ile w miesiącu można zaoszczędzić cennej wody bez tej całej segregacji? A czasu?
I tak na wysypisku odpadów ktoś jeszcze raz te wszystkie śmieci będzie musiał posegregować.

Pozdrawiam
MS
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Tak, michaleslużalek, to bardzo wygodny sposób pozbywania się śmieci, jak nie było kontenera to siateczki ze śmieciami lądowały w ulicznych koszach czy po prostu w lesie. Dlatego od 4 lat mamy co sprzątać w czasie akcji Czystego Lasu, tylko dotychczas nie było winnych tego procederu.
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Post by zielony »

Przed chwilą dostarczono mi nowiutki kosz i worki, już mam komplet do segregacji :roll:
michalsluzalek
Mieszkaniec
Posts: 35
Joined: 15 May 2011, 19:51

Post by michalsluzalek »

BARBARA wrote:Tak, michaleslużalek, to bardzo wygodny sposób pozbywania się śmieci, jak nie było kontenera to siateczki ze śmieciami lądowały w ulicznych koszach czy po prostu w lesie. Dlatego od 4 lat mamy co sprzątać w czasie akcji Czystego Lasu, tylko dotychczas nie było winnych tego procederu.

Oj wyrzucanie smieci do lasu to przestepstwo. Tak się droga Pani nie robi.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Jesteś czytelny panie michale, chociaż starasz się odwrócić kota ogonem.
michalsluzalek
Mieszkaniec
Posts: 35
Joined: 15 May 2011, 19:51

Śmieci

Post by michalsluzalek »

BARBARA wrote:Jesteś czytelny panie michale, chociaż starasz się odwrócić kota ogonem.
Szanowna Pani


Co znaczy czytelny? - że niby wyworzę śmieci do lasu.
Każdy ma prawo do własnego zdania na temat ustawy śmieciowej i tego co dzieje się w naszej miejscowości.


MS
Post Reply