BRZYDKIE BUDY W CENTRUM ŻAREK LETNISKA

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

BRZYDKIE BUDY W CENTRUM ŻAREK LETNISKA

Post by nowa2011 »

Proszę o wypowiedzi nt. paskudnych bud -z lodami oraz kiosku -w samym centrum naszej miejscowości,naprzeciw parku w tak eksponowanym miejscu.W głowie mi się nie mieści,jak można w przestrzeni publicznej letniskowej miejscowości ,w dzisiejszych czasach coś takiego postawić???TPŻL-proszę o wsparcie w tej sprawie,nie wierzę ,że tak zacne Towarzystwo godzi się na taką wizję Żarek Letniska.
Lee
Stały bywalec
Posts: 79
Joined: 06 Mar 2012, 19:39

Post by Lee »

he he... tez się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku że wójt raczej nie ma kolejki chętnych by otworzyć interes w centrum Żarek, żeby jeszcze mógł grymasić na temat estetyki. A trzeba mieć od kogo pobierać podatki, żeby móc wydawać.
Niemniej też wolałbym, żeby to jakoś wyglądało, a nie takie kurniki ;-)
dawidek84
Bywalec
Posts: 21
Joined: 26 Oct 2010, 17:15

Post by dawidek84 »

co ci przeszkadza budka z lodami i kiosk , lody maja dobre a kiosk mi sie podoba , a ty masz jakis problem , lepiej ze cos jest niz mialo by nic nie byc ty bys pewnie wolała biedronke albo nie wiadomo co tam
anna2011
Posts: 4
Joined: 30 Aug 2012, 20:23

Post by anna2011 »

Można by było zaprojektować ładne budyneczki drewniane z dużymi witrynami i tak je ładnie wkomponować w otoczenie by nie nie niszczyć krajobrazu a co za tym idzie tej garstki drzew która została.
Budyneczki powinny nawiązywać stylem do starych willi drewnianych jak np. Nałęcz.
Powinno się też zastanowić nad strukturą chodników czy ta czerwona kostka jest tak naprawdę estetyczna? Takie są w każdym mieście.
Przecież można zrobić ładny chodnik nie nie szcząc przy tym drzew.
Chodnik może mieć równe wstawki np w postaci mozaiki przedstawiającej np. wiewiórkę czy kwiaty. Tak by ludzie nas odwiedzający chcieli sobie nawet uwiecznić na zdjęciu taki obraz i przez samo pokazywanie swoim znajomym promowali by Żarki.
TUBYLEC
Stały bywalec
Posts: 55
Joined: 03 Dec 2009, 13:16

Post by TUBYLEC »

Ale czy potrzeba w centrum tyle sklepów?
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Anno 2011 twoje uwagi są tyleż słuszne ile oderwane od rzeczywistości. Oczywiście zaprojektować można wszystko, zapytaj tylko właścicieli nowych i starych bud dlaczego zamiast w zaprojektowanych pawilonikach zlokalizowali swój handel w obecnych obiektach. Nasza gmina nie należy do bogatych i dobrze, że udaje się co roku zrobić chociaż trochę prac drogowych, chodniki mamy na zaledwie kilku ulicach a ty piszesz o mozaikach. Dochody gminy pochodzą z naszych podatków, zapytaj więc mieszkańców czy chcą wyższych podatków by promować Żarki Letnisko mozaikami na chodnikach.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Anno 2011
Proponowana przez Ciebie forma promocji Żarek L. bardzo mi się podoba, gdyż promowałaby się nasza miejscowość.
A do Barbary mam pytanie dlaczego nie zapytała mieszkańców Żarek L
i całej gminy czy chcą pokrywać koszty promocji władz gminnych płatnymi artykułami w Gazecie Myszkowskiej, które ukazują się w każdy piątek miesiąca i słono kosztują nas wszystkich. Czy nie wystarczyłaby taka pseudo promocja gminy tylko w Kurierze Porajskim również sponsorowana przez gminę czyli przez mieszkańców gminy?
Czy nie jest to czas najwyższy aby wycofać się z takiej promocji ?
Pozdrawiam Z. Polak
januszek
Bywalec
Posts: 28
Joined: 07 Nov 2009, 13:43

Post by januszek »

a mnie się te budy podobają
bartek
Mieszkaniec
Posts: 40
Joined: 11 Nov 2010, 16:19

Post by bartek »

No właśnie mnie też nie przeszkadzają i loda można kupić i do kiosku blisko
ido
Posts: 6
Joined: 19 Nov 2007, 22:06

Post by ido »

Jeśli chcemy aby było miło i ładnie to trzeba coś z tymi szkaradnymi budami zrobić myślę że sami właściciele tych bud się źle czują jak czytają takie opinie i trzeba im pomóc . Najlepiej jak wójt i rada pomyślałaby jak można taki problem rozwiązać bo kasują co miesiąc pieniądze które zobowiązują do myślenia nad różnymi problemami .Niestety budy są od lat i myślę że tak zostanie bo znów się okaże że pieniądze są potrzebne gdzie indziej .
anna2011
Posts: 4
Joined: 30 Aug 2012, 20:23

Post by anna2011 »

BARBARA wrote:Anno 2011 twoje uwagi są tyleż słuszne ile oderwane od rzeczywistości. Oczywiście zaprojektować można wszystko, zapytaj tylko właścicieli nowych i starych bud dlaczego zamiast w zaprojektowanych pawilonikach zlokalizowali swój handel w obecnych obiektach. Nasza gmina nie należy do bogatych i dobrze, że udaje się co roku zrobić chociaż trochę prac drogowych, chodniki mamy na zaledwie kilku ulicach a ty piszesz o mozaikach. Dochody gminy pochodzą z naszych podatków, zapytaj więc mieszkańców czy chcą wyższych podatków by promować Żarki Letnisko mozaikami na chodnikach.
Bardzo dziękuję, że również Pani wypowiedziała się na ten temat. Widzę, że w Pani mniemaniu tylko przy wydawaniu dużych pieniędzy można coś zrobić pożytecznego a kosztami najlepiej obarczyć mieszkańców. To jest krótkowzroczność. Należy rozsądnie gospodarować tym co się ma - lepiej wydać pieniądze na jedną rzecz zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców niż robić wiele niskiej jakości i o niskiej estetyce inwestycji.

Jestem również ciekawa czy to Pani sama zapytała mieszkańców o ich zdanie na temat inwestycji brukowania ścieżek w parku kostką ,która zapewne nie mało kosztuje a pieniądze zapewne lekko ręką wydano z naszych podatków.
Nie wszyscy mieszkańcy mogą się tu wypowiedzieć na forum ale z rozmów z mieszkańcami wiem ,że w ich oczach jest to marnowanie pieniędzy.
Barbara Wożniak
Mieszkaniec
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2011, 10:08

budy w centrum

Post by Barbara Wożniak »

Od lat wśród mieszkańców toczą się dyskusje na temat: co można zrobić aby uratować nasz park od degradacji i zniszczenia, w który to popada. Że jest zaniedbany i brzydki wszyscy widzą, że w ostatnich latach tak zatracił swój charakter, że stał się miejscem spotkań miejscowych " niebieskich ptaków" też wszyscy widzą i wiedzą. Dlaczego nie krytykujmy Rady Sołeckiej, która na wniosek bardzo wielu mieszkańców postanowiła odnowić ten skrawek publicznej zieleni, miejsca gdzie można odpocząć, posiedzieć, odetchnąć. Tylko remont i oświetlenie alejek pozwoli zachować to miejsce w stanie do jakiego został pierwotnie wyznaczony.
JEST TO BOWIEM PARK i niech parkiem z prawdziwego zdarzenia zostanie.
Komu się remont w naszym parku nie podoba odsyłam do najnowszego numeru LETNISKOwca gdzie został zamieszczony fragment nagrodzonej pracy w konkursie literackim "Wizja Żarek Letniska za 50 lat".
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Myślę, że osobom biorącym udział w tej dyskusji przyda się kilka informacji o uregulowaniach prawnych w tym zakresie. 1.samorząd gminny nie ma żadnych KOMPETENCJI w sprawach budownictwa, wszystkie sprawy leżą w gestii starostwa 2. wzniesienie budowli bez fundamentów i określonej przepisami wielkości nie wymaga NICZYJEJ zgody tylko właściciela terenu 3. gmina może prowadzić inwestycje TYLKO obiektów użyteczności publicznej w zakresie handlu dotyczy to tylko TARGOWISK. Nie oczekujmy więc od gminy czy radnych rozwiązania problemu brzydkich budek, bo nie mają instrumentów prawnych by takie działania przeprowadzić. Ciekaw jestem jednak jak wielu mieszkańcom te obiekty przeszkadzają a jak wielu jest zadowolonych.Najlepszym sposobem ich likwidacji byłby bojkot społeczny czyli nie dokonywanie tam zakupów,wtedy ich właściciele zwinęli by interes i zlikwidowali budy. Na to się chyba jednak nie zanosi i mieszkańcy zadowoleni, że mają wybór bez oporów robią robią tam zakupy. A tak na marginesie to symptomatyczne jest to oczekiwanie by dawne omnipotentne państwo zastąpiła omnipotentna gmina, która nakazuje, zakazuje, daje zezwolenia i w ogóle reguluje życie społeczne. Homo sowieticus tkwi w nas głęboko
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

Założyłam temat i widzę ,że dyskusja poszła zupełnie innym torem.
Towarzystwo ŻL w sprawie bud milczy.
Akurat w swoim poście nie poczyniłam żadnej wzmianki o procedurach i uczestnictwie w nich gminy,ale MECENASIE skoro już piszesz o uregulowaniach prawnych,to czyj jest teren z budkami?
Czyż właściciel terenu nie musiał się zgodzić na postawienie tam brzydkich bud???
Ja ,gdybym wydzierżawiła komuś teren ,szczególnie tak eksponowany,z pewnością musiałabym wiedzieć co zamierza dzierżawca i zgadzać się z tym.
A Ty nie?
I takie są kompetencje właściciela terenu.
A czy plan miejscowy dopuszcza takie obiekty w miejscu publicznym naszej miejscowości?Może to ciekawy temat?
Mecenasie,jeśli Twój nick jest związany z zawodem,zapraszam do rozpoznania tej kwestii.
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Z tego co ja wiem teren należy do kolei, a plan zagospodarowania przestrzennego określa tylko przeznaczenie terenu i z całą pewnością nie zawiera zapisów dotyczących architektury budynków handlowych. Brzydota tych bud jest w istocie porażająca, ale najlepszą i najszybszą formą ich likwidacji jest bojkot, do czego wszystkich zachęcam i sam to czynię.
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

mecenas wrote:Z tego co ja wiem teren należy do kolei, a plan zagospodarowania przestrzennego określa tylko przeznaczenie terenu i z całą pewnością nie zawiera zapisów dotyczących architektury budynków handlowych. Brzydota tych bud jest w istocie porażająca, ale najlepszą i najszybszą formą ich likwidacji jest bojkot, do czego wszystkich zachęcam i sam to czynię.
W takim razie podrążmy temat,bo coraz bardziej mnie ciekawi status bud.
A teren pod nową budką z lodami też jest kolejowy?Nie wiem,ale wydaje mi się,że nie.Mój wpis dotyczył właśnie budy z lodami i "nowego" kiosku obok.
Potrudziłam się co nieco i oto fragmenty naszego gminnego planu zagospodarowania (czy nie jest tu mowa o wyglądzie nowej zabudowy?):

http://www.katowice.uw.gov.pl/_pliki/ur ... z180ap.pdf

"§ 11
1. Wyznacza się tereny usług komercyjnych – UC,
w tym tereny usług handlu – UCh, tereny usług
gastronomii – UCg, tereny usług turystyki – UCt,
tereny usług komunikacyjnych – UCk, tereny usług
rzemiosła – UCr, tereny usług innych – UCi, o przeznaczeniu:
1) podstawowym: tereny pod usługi komercyjne:
handlu, gastronomii, turystyki, komunikacji,
rzemiosła, centra wystawiennicze, instytucje
finansowe, z niezbędnymi obiektami i urządzeniami towarzyszącymi,
2) uzupełniającym:
a) tereny usług publicznych,
b) tereny drobnej wytwórczości i rzemiosła,
c) tereny parków i skwerów z funkcją rekreacyjną,
d) tereny infrastruktury technicznej,
e) tereny komunikacji,
f) tereny urządzeń transportu samochodowego,
3) dopuszczalnym:
a) tereny zabudowy mieszkaniowej, za wyjątkiem terenu H 64 UCt,
b) tereny urządzeń obsługi telekomunikacyjnej,
c) tereny urządzeń ciepłownictwa,
d) tereny urządzeń elektroenergetycznych,
e) tereny urządzeń odprowadzania i oczyszczania ścieków.
2. Dla wymienionych w § 11 ust. 1 terenów obowią-
zują następujące ustalenia:
1) nakazy:
a) ustala się następujące parametry i wskaźniki zabudowy:
– maksymalna powierzchnia zabudowy –
60%,
– maksymalna wysokość budynków – 5
kondygnacji nadziemnych łącznie z poddaszem użytkowym lub nie przekraczają-
ca 25m od poziomu terenu,
– intensywność zabudowy – od 0,8 do 1,5
lub powierzchnia zabudowana w granicach od 30% do 80%,
– minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej – 15%,
– dachy budynków usługowych – dwuspadowe lub wielospadowe o nachyleniu
połaci od 20° do 45°,
– dachy budynków gospodarczych, garaży
i zabudowy mieszkaniowej, jak zadaszenia budynków usługowych,
– kalenice dachów – równoległe lub prostopadłe do osi drogi, przy której położona jest nieruchomość gruntowa lub
działka gruntu dla zabudowy,
Poz. 3327
– pokrycie dachów – dachówką bądź materiałem podobnym,
b) szyldy, reklamy, tablice informacyjne – w
elewacjach budynków,
c) dopuszczalny poziom hałasu – wyznaczają
przepisy odrębne,
d) zapewnienie osobom niepełnosprawnym
dostępu do obiektów i urządzeń dla obsługi
ludności przez eliminację barier urbanistycznych i architektonicznych,
e) w przypadku sąsiadowania usług komunikacyjnych z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, należy je odseparować wizualnie
ogrodzeniami ekologicznymi lub zielenią
izolacyjną,
2) zakazy:
a) lokalizowanie obiektów o funkcji przemysłowej i uciążliwych obiektów usługowo-wytwórczych, w tym baz budowlanych, transportowych, składów materiałów budowlanych,
b) lokalizowanie obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej przekraczającej
2000m2
,
c) wznoszenia obiektów usług komercyjnych
wymagających urządzenia otwartych placów
składowych,
3) dopuszczenia:
a) lokalizowanie usług publicznych i mieszkań
jako uzupełnienie przeznaczenia podstawowego,
b) utrzymanie istniejącej zabudowy z możliwo-
ścią modernizacji, adaptacji, rozbudowy,
nadbudowy i wymiany kubatury oraz zmiany przeznaczenia istniejących obiektów budowlanych,
c) w uzasadnionych przypadkach zastosowanie
dachów płaskich,
d) dachy budynków gospodarczych, garaży i
zabudowy usługowo-wytwórczej - jednospadowe,
e) wprowadzanie dominant przestrzennych,
4) zalecenia:
a) lokalizowanie nowej zabudowy w nawiązaniu do utrwalonych istniejących linii zabudowy jednak nie bliżej niż to wynika z przepisów odrębnych,
b) urządzanie ogólnodostępnych terenów zieleni publicznej, w formie zieleńców, skwerów, placów zabaw, placów gier, którym
towarzyszą ciągi piesze i rowerowe,
c) wykończenie elewacji – materiały ceramiczne lub tynk w kolorach pastelowych z zastosowaniem detali ceramicznych."

I jeszcze jedno:
"... b) strefa „B” pośredniej ochrony konserwatorskiej, obejmująca obszary:
– „B1
” układ przestrzenny sołectwa Żarki
Letnisko
zastosowanie materiałów tradycyjnych lub tradycyjnych w wyrazie wykończenia zewnętrznego, zakaz stosowania płaskich dachów, stosowanie
gabarytów i form obiektów dostosowanych do historycznej zabudowy
Poz. 3327
oraz krajobrazu,
wymóg zachowania wyznaczonego w
latach 30. rozplanowania miejscowo-
ści oraz wielkości działek,
ograniczenie do niezbędnego minimum, związanego z lokalizacją zabudowy, wycinki drzew na działkach
budowlanych,
..."
Nie wiem,czym są te budy,ale chyba nie tymczasowe?Jeśli tak,to kiedy ich tymczasowość się kończy,bo stoją już drugi rok?Są po prostu równi i równiejsi,ot co!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Nowa 2001
Dla wyjaśnienia sprawy dodam jeszcze, że teren przy ul.Grudwaldzkiej
gdzie stoją budka z lodami i kiosk to pas drogowy, którym zarządzać powinna gmina/ w tym wydawać pozwolenia na lokalizację/.
Podobnie jak przy ulicy Kąpielowej umiejscowione tam sklepy i bary są w pasie drogowym a ich właściciele płacą czynsz dzierżawny z tego terenu do gminy. Dlaczego więc od lokali w pasie drogowym ul.Grunwaldzkiej nie jest pobierany czynsz dzierżawny przez gminę? Może masz rację ?mówiąc,że ..są równi i równiejsi"?
Pozdrawiam ZP
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: BRZYDKIE BUDY W CENTRUM ŻAREK LETNISKA

Post by zg »

nowa2011 wrote:Proszę o wypowiedzi nt. paskudnych bud -z lodami oraz kiosku -w samym centrum naszej miejscowości,naprzeciw parku w tak eksponowanym miejscu.W głowie mi się nie mieści,jak można w przestrzeni publicznej letniskowej miejscowości ,w dzisiejszych czasach coś takiego postawić???TPŻL-proszę o wsparcie w tej sprawie,nie wierzę ,że tak zacne Towarzystwo godzi się na taką wizję Żarek Letniska.
Budka z lodami oraz kiosk obok nie są aż tak bardzo brzydkie, czego nie można powiedzieć o melaminach z warzywami, też naprzeciwko parku....
Halinka007
Stały bywalec
Posts: 63
Joined: 24 Feb 2010, 15:02

Post by Halinka007 »

Nie wiem dlaczego pani Polakowa mając wiadomości o tym, że najemcy budek przy Grunwaldzkiej nie płacą gminie za dzierżawę terenu, nie interweniuje w tej sprawie u wójta, przecież powinno jej zależec na dochodach gminy, tylko rozpisuje się o tym na forum, oczywiście sugerując od razu jakiś przekręt lub protekcję. Mnie podoba się pomysł mecenasa, jeżeli nie będziemy kupować warzyw w tych ohydnych budach to same się zlikwidują. A swoją drogą warto by sprawdzić czy stoją tam legalnie, i tym powinno się zająć Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Halinko 007
A skąd Ty wiesz ,że nie interweniowałam w Urzędzie Gminy w tej sprawie?
I dlaczego wypowiadasz się za mnie pisząc"..że sugeruję jakiś przekręt".
To są tylko Twoje słowa, które wkładasz mi w usta.
Proszę Cię pisz o problemie a nie o mnie. A poza tym Ty jesteś bardziej wpływową osobą to może wspólnymi siłami zadbamy o zwiększenie dochodów gminy . Radzę Ci powstrzymaj się od złośliwości w stosunku do mnie.
ZP
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

W sprawie zlikwidowania bud-zieleniaków podjęłam pewne działania jako radna, podjęło je też Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska. Dzisiaj jedna buda już nie istnieje, wprawdzie właścicielka nie dotrzymała zawartej ze mną umowy i przedłużyła działalność o ponad miesiąc, ale dzisiaj budy już nie ma. Mam nadzieję, że starania jakie podjęło Towarzystwo w Zarządzie Kolei spowodują, że nie zostanie podpisana nowa umowa dzierżawy.Z użytkownikiem drugiej melaminy nie mogę się na razie porozumieć, myślę jednak, że znajdziemy jakieś rozwiązanie satysfakcjonujące zwolenników estetyki krajobrazu i młodego człowieka, który handlując zarabia na utrzymanie.
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Post by slimak »

No tak, ktoś straci pracę i utrzymanie bo komuś innemu się budy nie podobają, wtedy będziemy robić zakupy w dyskontach bo chyba o to komuś tu chodzi.
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Re: BRZYDKIE BUDY W CENTRUM ŻAREK LETNISKA

Post by nowa2011 »

nowa2011 wrote:Proszę o wypowiedzi nt. paskudnych bud -z lodami oraz kiosku -w samym centrum naszej miejscowości,naprzeciw parku w tak eksponowanym miejscu.W głowie mi się nie mieści,jak można w przestrzeni publicznej letniskowej miejscowości ,w dzisiejszych czasach coś takiego postawić???TPŻL-proszę o wsparcie w tej sprawie,nie wierzę ,że tak zacne Towarzystwo godzi się na taką wizję Żarek Letniska.

Tak,jak powyżej-moja intencją była zasadność postawienia budy z lodami i nowego kiosku(już wówczas kolejnego) w eksponowanym miejscu publicznym,naprzeciw obelisku w parku,w samym centrum letniskowej miejscowości.Oczywiście,można to rozciągnąć na ocenę innych obiektów,ale sprawa przeze mnie poruszona jest świeża,rzecz nastąpiła niedawno,gdy prężnie działa TPŻL,dbające o oblicze naszej miejscowości,gdy świadomość mieszkańców jest większa,jeśli chodzi o estetykę(mam taką nadzieję)...Nie można być tak krótkowzrocznym, by mowić,że ktoś straci pracę.Przecież my tracimy turystów!Kto będzie przyjeżdżał do takiego krótko mówiąc dziadostwa?A czy lody to artykuł pierwszej potrzeby?Taką budę to można postawić na targowisku albo giełdzie ,a nie w centrum letniskowej miejscowości! Tym bardziej,że obszar sołectwa Żarki Letnisko jest objęty ochroną cyt.:
"... b) strefa „B” pośredniej ochrony konserwatorskiej, obejmująca obszary:
– „B1
” układ przestrzenny sołectwa Żarki
Letnisko
zastosowanie materiałów tradycyjnych lub tradycyjnych w wyrazie wykończenia zewnętrznego, zakaz stosowania płaskich dachów, stosowanie
gabarytów i form obiektów dostosowanych do historycznej zabudowy"
Jeśli chodzi o obiekty powstałe przed zatwierdzeniem planu miejscowego-trudno,prawo nie działa wstecz,ale obecnie jesteśmy zapisami planu zobligowani do ochrony terenu naszej miejscowości. My i władze gminy,powiatu.
malwinka
Stały bywalec
Posts: 81
Joined: 21 Jul 2011, 14:15

Post by malwinka »

To dziwne, że przeszkadzają ci: kiosk ruchu o standardowej architekturze, z którego korzysta bardzo wiele osób i kontener z lodami, który cieszył się w lecie wielkim powodzeniem. Pretensje możesz zgłaszać do zarządu GS-u w Poraju, bo to ich teren i z nimi podpisano umowy dzierżawy, a na tzw. obiekty nietrwałe nie trzeba mieć żadnego zezwolenia więc i plan zagospodarowania przestrzennego nie ma tu zastosowania.Trzeba wiedzieć co się pisze. :twisted:
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

Widzę,że jesteś dobrze zorientowana,więc cieszę się i proszę o wyjaśnienie ,ile może stać taki "obiekt nietrwały",cokolwiek to znaczy? Czy architektura "obiektu nietrwałego " w przestrzeni publicznej chronionej zapisami planu miejscowego ,nie ma znaczenia?,
malwinka
Stały bywalec
Posts: 81
Joined: 21 Jul 2011, 14:15

Post by malwinka »

Znać się "na tym" to mój zawód, obiekty tymczasowe to takie, które nie mają mówiąc po prostu fundamentów w ziemi, a ich wygląd czyli architektura zależą tylko od użytkownika, mogą też zależeć od właściciela gruntu, jeżeli postawi takie warunki w umowie dzierżawy terenu.Dlatego wszystkie krajobrazy polskich miast i miasteczek szpecą takie tandetne obiekty.
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

http://planyzagospodarowania.pl/plan/sl ... o/286931/5


proszę przeczytać powyżej o budynkach tymczasowych,na dole strony ,punkt 3.podpunkt 1).Czy ten plan jest obowiązujący? Osoby zorientowane zachęcam do sprawdzenia.
Obiekt stawiany na zgłoszenie też podlega obowiązującemu planowi zagospodarowania.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Malwinko
Zastanów się co Ty wypisujesz?. Nie rób nam wody z mózgu, a z siebie Malwinki. Miej cywilną odwagę i pisz pod swoim imieniem.
Wiesz dobrze , że kiosk i lody przy ul.Grunwaldzkiej stoją w pasie drogowym, którym zarządza Gmina Poraj. Identycznie jest z obiektami handlowymi przy ul. Kąpielowej stoją w pasie drogowym i czynsz za teren pobiera Urząd Gminy.
Te w/w dwa obiekty przy ul.Grunwaldzkiej stoją na terenie gminnym.
Wiesz dobrze ,że GS nie ma aktu własności na ten teren- co to za właściciel?
A poza tym wyjaśnimy to na komisji Rady.
baczny_obserwator
Stały bywalec
Posts: 64
Joined: 04 Dec 2009, 15:30

Post by baczny_obserwator »

Slimak napisał:
"No tak, ktoś straci pracę i utrzymanie bo komuś innemu się budy nie podobają, wtedy będziemy robić zakupy w dyskontach bo chyba o to komuś tu chodzi."

Zgadzam się z jego zdaniem całkowicie. Nigdy nie osiągnie się stanu, że "wszystko będzie jednakowe" jak taksówki w Nowym Yorku : takie same architektonicznie piękne sklepy i kioski, jednokolorowe, jednakowej marki autobusy, kładzione z tej samej kostki trotuary etc. Mnie wygląd kiosku czy budki z lodami nie przeszkadza, dopóki będzie przy nim czysto, bez śmieci, kulturalnie itp. Estetom przeszkadza ich architektura nie licująca z parkiem czy obeliskiem. A brud w parku im nie przeszkadza? A menele, traktujący go jak wspaniałe miejsce do wypicia, załatwienia swych potrzeb fizjologicznych nie drażnią? Bo mnie tak. I to bardzo. Ale widzę, że dla niektórych najważniejsze jest to, by było tak samo i zgodnie z planem... Czepiacie się jak rzep psiego ogona. O, właśnie! bezdomne psy Wam nie przeszkadzają drodzy esteci? Przecież ich wygląd też pozostawia wiele do życzenia i nie wyglądają tak samo?
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

Nikt nie mówi,aby wszystko wyglądało tak samo.A jeśli chodzi o park,to chyba dużo w nim dobrego się stało w ostatnich czasach właśnie dlatego,że dostrzeżono jego złą dotychczasową reputację.Bardzo podoba mi się idea altankowych koncertów,choć nowe nawierzchnie chodników,lampy,ławki-może nie są najwyższych lotów jeśli chodzi o wzornictwo-ale się nie czepiam,bo i tak jest estetyczniej i czyściej, wszystko trzyma się przysłowiowej kupy, więc cieszę się ,że zostały w ogóle wykonane. Natomiast trudno się pogodzić ze stawianiem melamin.Może 20 lat temu było to do przyjęcia,ale nie dzisiaj.
Centrum handlowe "Jagiellończycy"-pamiętacie jak kiedyś wyglądało? To był właśnie taki "park melaminowy".Zgodnie z Twoją wizją różnorodności "Baczny obserwatorze"-nie były jednakowe,zdecydowanie...Co wolisz-tamte budy,czy obecne centrum handlowe"Jagiellończycy?" To samo centrum handlowe "Promenada" w Częstochowie.Przykłady można mnożyć.
I jeśli dziś godzimy się na jedną budę (a właściwie dwie) ,za jakiś czas powstanie las bud - zapiekanki,hot dogi,pieczywo z budy itp. Zobaczycie!
Jak już pisałam -prawo nie działa wstecz,to,co już stoi-trudno-kiedyś było zgodne z prawem,ale my mieszkańcy mamy wpływ na dzień dzisiejszy naszej miejscowości,mamy radnych i już istniejące zapisy planu,szczególnie odnoszące się do historii naszej miejscowości,chroniące układ przestrzenny .
Proszę spojrzeć,jak obecnie wyglądają po metamorfozach rynki okolicznych miasteczek - Koziegłowy,Żarki,Olsztyn.Dąży się do ładu przestrzennego,estetyki.
Otoczenie basenu przyciągnęło sporo turystów -lepiej było postawić blaszane budy,zamiast porządnych przebieralni???
Bądźmy poważni.
Historia Żarek Letniska jest naprawdę nietuzinkowa,jej charakter letniskowy jest atutem.Czy to tak trudno zrozumieć?
Stawianie takich obiektów na stałe,powinno być zakazane w centrum.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1687
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Baczny Obserwatorze
Zamiast pisać, że brud w parku Ci przeszkadza bardzo i bezdomne psy
to zrób coś z tym bo masz wielkie możliwości.
Mnie brud w parku też denerwuje ale jeszcze bardziej fakt, że zwolniono pracownika, który to sprzątał park i centrum / a dzięki tej pracy miał na chleb a teraz nie będzie miał z czego żyć/.
Bardzo nie podoba mi się niedokończony a zapłacony remont parku czy zapomniałeś o tym? Dlaczego nie pomagasz mi w tej sprawie?
Piszesz,że w parku są menele. Przecież mamy tam monitoring to można ustalić kto tam bywa i wyciągnąć konsekwencje.
Przeszkadzają mi również biegające samopas psy , które nie są wcale bezdomne lecz nie pilnowane przez właścicieli. Mało tego,że biegają po Żarkach L. to oczywiście brudzą , stwarzają zagrożenie dla dzieci i dorosłych ale także wchodzą na posesje i zjadają co się da /jedzenie , wiewiórki i kury/, wchodzą również do naszych domów siejąc postrach.
Tak dalej być nie może trzeba w końcu coś z tym zrobić.
Gmina wydaje corocznie ogromne pieniądze na wyłapywanie psów ale jak widać są to środki "wyrzucane w błoto" gdyż problemu nie udało się zlikwidować. Jako radni podnosimy ten problem i podpowiadamy co należałoby zrobić aby uregulować sprawę bezpańskich psów ale jak widać bezskutecznie .Musimy zewrzeć szeregi i bardziej skutecznie interweniować.
Pozdrawiam ZP
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

[quote="baczny_obserwator"]Slimak napisał:
"No tak, ktoś straci pracę i utrzymanie bo komuś innemu się budy nie podobają, wtedy będziemy robić zakupy w dyskontach bo chyba o to komuś tu chodzi."

A brud w parku im nie przeszkadza? A menele, traktujący go jak wspaniałe miejsce do wypicia, załatwienia swych potrzeb fizjologicznych nie drażnią?




Zapewne mało kto wie , że Ci tzw menele to w większości kwiat tutejszej młodzieży....
nowa2011
Bywalec
Posts: 29
Joined: 07 Oct 2011, 13:48

Post by nowa2011 »

I jeśli dziś godzimy się na jedną budę (a właściwie dwie) ,za jakiś czas powstanie las bud - zapiekanki,hot dogi,pieczywo z budy itp. Zobaczycie!


POWYŻSZE SŁOWA ZOSTAŁY NAPISANE PRZEZE MNIE JESIENIĄ ZESZŁEGO ROKU-I PROSZĘ-BUDY ROSNĄ W SIŁĘ.KOLEJNA TYMCZASOWA BUDA Z FAST FOODEM WYROSŁA TUŻ PRZY CHODNIKU.CHCIAŁOBY SIĘ RZEC:"A NIE MÓWIŁAM?".Marna to dla mnie satysfakcja z takiego spełnionego proroctwa.Nie chcę,a nawet boję się podsuwać kolejnych pomysłów,ale wiem,co mogłoby być następne...
GoHa
Gość
Posts: 11
Joined: 12 Jun 2014, 21:36

Post by GoHa »

O co ten raban? Już pisałam, że w naszej miejscowości nie mamy Centrum, tylko Budkolandię. A w Budkolandii budki muszą być :)
malwinka
Stały bywalec
Posts: 81
Joined: 21 Jul 2011, 14:15

Post by malwinka »

To inwestycje akurat na miarę potrzeb i to w sezonie, bo przecież nie na miarę ambicji Żarek Letniska.
Elutka
Stały bywalec
Posts: 58
Joined: 16 Dec 2013, 23:03

Post by Elutka »

ta najnowsza buda powstałanaterenie należącym do PKP, więc pretensje do państwowych kolei
Post Reply