Nowy mieszkaniec na Tuwima

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by zielony »

Nowy mieszkaniec Żarek Letniska wyrżnął prawie 100% sosen na swojej działce przy ulicy Tuwima. Nie wiem co przeszkadzały mu sosny przy drodze, skoro budynek i tak musi znajdować się w linii zabudowy, czyli pewnie odsunięty od ulicy z 10 metrów? Czy dostał zezwolenie na wycinkę wszystkich sosen od leśniczego, czy leśniczy tak lekką ręką każe wycinać sosny? Wycinka trwała w sobotę i drzewo było wywożone z tej działki w sobotę. Dzisiaj już tak nie widać tych powalonych sosen. Działka ma chyba numer 680.
Image
Tutaj można powiększyć zdjęcie: http://www.fmb.pl/FOTO/Tuwima.jpg
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by zg »

To nie jest pierwszy taki przypadek ogołocenia działki z drzew. Nie rozumiem po co ktoś kupuje działkę w lesie jeśli nie lubi drzew.
I tak z jednej skrajności popadliśmy w drugą. Dawniej leśniczy nie chciał dać zgody na usunięcie uschniętej sosny, która groziła zawaleniem...bo " dzięcioły też coś muszą jeść"..... Obecnie bez niczyjej kontroli przy wycince, takie miejscowości jak Żarki Letnisko zamienią się w betonową pustynię....
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by widz »

I co na to ochrona Środowiska gminy Poraj i Starostwa w Myszkowie? Gdzie jest radny Makuch? Gdzie jest Sołtys , Rada Sołecka, TPŻL ?
Na pewno zgody na to nie ma bo drzewo nie jest ostemplowane, dlatego szybko wywożone.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by widz »

A jaki to mieszkaniec Żarek Letniska? Pewno znów jakiś przyjezdny z miasta kupił działkę u nas i chce tu zrobić betonową przestrzeń. Nie pozwólmy na to.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Zdzisława Polak »

A może by tak Pani Wójt podała do publicznej wiadomości jak w obecnym czasie trwającej pandemii można załatwić pozwolenie na wycinkę drzew na terenie działki leśnej i na terenie działki budowlanej. Do kogo należy się zwracać i jakie dokumenty składać oraz w jakim terminie rozpatrywany jest taki wniosek.
Mam bardzo wiele pytań od mieszkańców w tej sprawie dlatego uprzejmie proszę o przygotowanie takiej informacji i upublicznienie jej.
Zauważyłam, że mieszkańcy nie wiedzą jak postępować w w/w sprawie.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Byly »

Chciałem wyciąć sucha sosnę na swoim placu, niestety opcja taka aktualnie niedostępna. Nikt z nadleśnictwa nie przyjechał do mnie zobaczyć tą suchą sosnę. Online tez nie wydali zezwolenia. Sucha sosna stoi dalej :twisted: Sucha sosna stoi 12 metrów od budynku a do gminy chyba należy tylko 8 metrów, dlatego nie doczekałem się zezwolenia od nadleśnictwa.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by zg »

Szanowni Państwo, Jako Organizacja Pożytku Publicznego TPŻL nie wypełnia roli policji czy sądów, działamy na rzecz rozwoju naszej miejscowości i dla dobra jej mieszkańców. Jesteśmy przeciwni nadmiernemu trzebieniu drzewostanu w naszej pięknej miejscowości.
Zwłaszcza, że zwykle czynią to nowi napływowi mieszkańcy Żarek. Rozumiemy potrzebę usunięcia drzew np. pod budowę domu czy drogi dojazdowej ale po to kupujemy działki leśne aby cieszyć się zapachem i szumem drzew. Kupno działki z drzewami i całkowite ich wycięcie ja nazywam barbarzyństwem. Jeśli wszyscy nowi właściciele tak będą postępować , za kilka lat będziemy mieszkać na polu a nie w lesie.
Zapewne tymi słowami narażę się niektórym ludziom, ale trudno, każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania na dany temat. Myślę zresztą, czytając powyższe posty, że zbieżnego ze zdaniem wielu innych mieszkańców. Zarząd TPŻL wyraził również w tej materii swoje stanowisko, które publikuję w osobnym poście.
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by kobek »

O co ta awantura? Ktoś kupił działkę wyciął drzewa pod budowę i tyle. Jeżeli działka jest pod budowę to pewno dostał pozwolenie .
Ja jestem ciekaw czy wszyscy tu tak na swoich działkach dbają o stan drzew na swoich posesjach a w szczególności obok budynków. Czy macie taki las drzew na swoich działkach. Mógłbym podać z ręki pierwszy lepszy przykład pewnej Pani jaki to ona na swojej działce ma las i jak zadbała kiedyś o te drzewa ale nie chce być posądzony o to że się czepiam.
Jeżeli działka jest gminna pismo do gminy o pozwolenie na wycinkę, jeżeli las to do leśniczego o ile ma się jeszcze w planach pozwolenie na wycinkę, jeżeli to nie pomoże to zostaje powiat i tam kierować pismo o pozwolenie.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Marcin »

Na działce po prawej strony od boiska szkolnego wycięto cztery razy tyle drzew. Ktoś ma informację co tam się buduje?
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by widz »

Kobek ma typowe myślenie mieszczucha. Pewnie przybył do Żarek Letniska z miasta , z blokowiska. Tylko pytam po co się osiedlił w leśnej miejscowości jak nie kocha przyrody w tym drzew? Jak wszyscy powycinają drzewa na swoich leśnych działkach to stracimy świeże powietrze i zdrowy sosnowy mikroklimat.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Byly »

Wszyscy nie powycinają drzew, bo nie wszyscy są durniami. Jednak należałoby się zainteresować, czy wszyscy wycinają legalnie? Jeżeli legalnie to dlaczego prawie 100% drzew się wycina? Powinno się wyciąć powierzchnię na budynek i około 5 metrów w okół budynku. Może włodarzy Żarek Letniska zainteresuje ta sprawa i sprawdzą kto dał taką zgodę na wycięcie wszystkich drzew? Jak dał nadleśniczy to ukarać takiego nadleśniczego grzywną kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset tysięcy złotych grzywny bo o takich też słyszałem, np w Rzeniszowie.
Ja nie sprawdzę bo jestem szeregowym mieszkańcem Żarek Letniska i nikt mnie nie posłucha.
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by kobek »

widz wrote:
09 May 2020, 09:13
Kobek ma typowe myślenie mieszczucha. Pewnie przybył do Żarek Letniska z miasta , z blokowiska. Tylko pytam po co się osiedlił w leśnej miejscowości jak nie kocha przyrody w tym drzew? Jak wszyscy powycinają drzewa na swoich leśnych działkach to stracimy świeże powietrze i zdrowy sosnowy mikroklimat.
Świeże powietrze w Żarkach letnisko jest może przez 4 miesiące, kiedy jest ciepło a ludzie nie palą badziewiem w piecach. W pozostałych miesiącach nie da się wyjść takie to mamy czyste powietrze. Widzu mój ty ekologu przyznaj się czym ogrzewasz dom i jak dbasz o to super powietrze.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by widz »

Kobek już postawił zarzut i każe się przyznać do czegoś ? Tylko do czego?
I właśnie żeby było świeże powietrze to powinny rosnąć drzewa, które pochłaniają CO2 a wytwarzają tlen . A Ty każesz drzewa wycinać. I takie to jest twoje "mądre" myślenie.
maj
Mieszkaniec
Posts: 50
Joined: 15 Oct 2018, 20:24

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by maj »

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima
Unread post by widz » Sun May 10, 2020 10:52 am

Kobek już postawił zarzut i każe się przyznać do czegoś ? Tylko do czego?
I właśnie żeby było świeże powietrze to powinny rosnąć drzewa, które pochłaniają CO2 a wytwarzają tlen . A Ty każesz drzewa wycinać. I takie to jest twoje "mądre" myślenie.

"Kobek" stara się nam uzmysłowić, że jako mieszkańcy Żarek-letnisko wcale nie staramy się o ochronę środowiska. Reagujemy tylko wtedy gdy ktoś na swojej działce, prawie zawsze za zezwoleniem odpowiednich instytucji wycina drzewa.......dlaczego wtedy? bo to widać i najłatwiej jest kogoś obarczyć winą za zły stan środowiska. Dlaczego nie reagujemy na palenie śmieciami w piecach? dlaczego nie próbujemy zmienić swoich przyzwyczajeń do palenia drewnem w kominkach czy piecach (główna przyczyna powstawania pyłów zawieszonych, dlaczego nie reagujemy na wylewanie szamb do lasu czy po prostu do Czarki, dlaczego nie reagujemy na to że 95 % szamb w Żarkach jest dziurawe i cała chemia używana w gospodarstwie domowym przenika do gleby i niszczy nasze naturale środowisko i przyczynia się do obumierania sosen w stopniu zdecydowanie większym niż ta "nielegalna wycinka drzew". Zadaję pytanie: Dlaczego ?
maj
Mieszkaniec
Posts: 50
Joined: 15 Oct 2018, 20:24

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by maj »

kobek wrote:
10 May 2020, 07:55
widz wrote:
09 May 2020, 09:13
Kobek ma typowe myślenie mieszczucha. Pewnie przybył do Żarek Letniska z miasta , z blokowiska. Tylko pytam po co się osiedlił w leśnej miejscowości jak nie kocha przyrody w tym drzew? Jak wszyscy powycinają drzewa na swoich leśnych działkach to stracimy świeże powietrze i zdrowy sosnowy mikroklimat.



"Kobek" stara się nam uzmysłowić, że jako mieszkańcy Żarek-letnisko wcale nie staramy się o ochronę środowiska. Reagujemy tylko wtedy gdy ktoś na swojej działce, prawie zawsze za zezwoleniem odpowiednich instytucji wycina drzewa.......dlaczego wtedy? bo to widać i najłatwiej jest kogoś obarczyć winą za zły stan środowiska. Dlaczego nie reagujemy na palenie śmieciami w piecach? dlaczego nie próbujemy zmienić swoich przyzwyczajeń do palenia drewnem w kominkach czy piecach (główna przyczyna powstawania pyłów zawieszonych, dlaczego nie reagujemy na wylewanie szamb do lasu czy po prostu do Czarki, dlaczego nie reagujemy na to że 95 % szamb w Żarkach jest dziurawe i cała chemia używana w gospodarstwie domowym przenika do gleby i niszczy nasze naturale środowisko i przyczynia się do obumierania sosen w stopniu zdecydowanie większym niż ta "nielegalna wycinka drzew". Zadaję pytanie: Dlaczego ?
maj
Mieszkaniec
Posts: 50
Joined: 15 Oct 2018, 20:24

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by maj »

zg wrote:
30 Apr 2020, 10:27
To nie jest pierwszy taki przypadek ogołocenia działki z drzew. Nie rozumiem po co ktoś kupuje działkę w lesie jeśli nie lubi drzew.
I tak z jednej skrajności popadliśmy w drugą. Dawniej leśniczy nie chciał dać zgody na usunięcie uschniętej sosny, która groziła zawaleniem...bo " dzięcioły też coś muszą jeść"..... Obecnie bez niczyjej kontroli przy wycince, takie miejscowości jak Żarki Letnisko zamienią się w betonową pustynię....

dlaczego ? bo PIS pozwolił na wycinkę drzew.
maj
Mieszkaniec
Posts: 50
Joined: 15 Oct 2018, 20:24

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by maj »

widz wrote:
30 Apr 2020, 10:38
I co na to ochrona Środowiska gminy Poraj i Starostwa w Myszkowie? Gdzie jest radny Makuch? Gdzie jest Sołtys , Rada Sołecka, TPŻL ?
Na pewno zgody na to nie ma bo drzewo nie jest ostemplowane, dlatego szybko wywożone.
wg mojej informacji właściciel działki posiadał zezwolenia z Gminy, starostwa i nadleśnictwa. po co więc bić pianę?
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by kobek »

widz wrote:
10 May 2020, 10:52
Kobek już postawił zarzut i każe się przyznać do czegoś ? Tylko do czego?
I właśnie żeby było świeże powietrze to powinny rosnąć drzewa, które pochłaniają CO2 a wytwarzają tlen . A Ty każesz drzewa wycinać. I takie to jest twoje "mądre" myślenie.
Rozumku to chyba tobie brakuje, nigdzie nie napisałem że trzeba drzewa wycinać. Chcemy mieć las to nie dawajmy pozwoleń na budową domów, a nie krzyczeć że ktoś drzewa wyciął bo chce dom wybudować. Jak się śmieciami pali w piecu to ci te sosenki nie pomogą a tak poza tym to CO2 najlepiej pochłaniają drzewa liściaste.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by widz »

Kobek te wycięte przez Ciebie sosenki też produkowały tlen . Przecież na ich miejscu nie podstawiłeś budynku , po co więc je wyciąłeś? Zgodę miałeś?
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by kobek »

Nie ułatwię ci zadania, idź i sprawdź czy wszystko było legalne.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by BARBARA »

NADMIERNA wycinka drzew na wielu działkach jest faktem, można tu podać dziesiatki przykładów. Wycina się drzewa pod zabudowę patrz Róg Słonecznej i Zielonej ale i tam gdzie budowy nie ma - patrz druga działka na Górnej po lewej stronie. mBo fajnie jest mieszkać w leśnej miejscowości, ale mieć zbyt dużo drzew u siebie- to już nie. Dzika roślinnośc która ładnie wygląda w zwartym lesie , na przydomowej działce traci swój urok- więc się TNIE .A potem kwiatki, bławatki, tuje i tony brukowej kostki.Gust ludzi niełatwo zmienić, ale tam gzie nie można wychowaniem i apelami wpłynąć na ludzi muszą działać przepisy. Utyskiwanie tu nic nie pomoże trzeba starać się o wprowadzenie zapisów w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeden zapis dotyczący tego w ilu procentach może być działka zabudowana ( sprawa do dyskusji) i drugi zapis o możliwości wycinania drzew jedynie pod zabudowę.Zmieny w PZP trwają długo, ale załatwiłyby sprawę na zawsze.I nie byłoby dyskusji legalnie czy nielegalnie bo wiadomo by było, że nielegalnie.
Marcin
Ekspert
Posts: 184
Joined: 02 Jun 2015, 18:51

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Marcin »

.
Last edited by Marcin on 01 Sep 2022, 11:36, edited 1 time in total.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by widz »

Marcin napisał dobrze . I jest pytanie kto dał pozwolenie na zabudowanie tej działki w ten sposób? i dał pozwolenie na wycinkę wszystkich drzew? . Może by ktoś z radnych zajął się tą sprawą. bo wójta gminy to nie rusza .
Jok
Stały bywalec
Posts: 70
Joined: 08 Aug 2019, 23:04

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Jok »

Proszę Państwa, nie nam oceniać jakość i rentowność prywatnej inwestycji. Działka w miejscowym planie zagospodarowania była przeznaczona (prawdopodobnie) na cele mieszkaniowe. Nie wiem jak się mają domki letniskowe lub na wynajem pod cele mieszkaniowe, natomiast:
1. Jeżeli była to działka leśna to zgodnie z ustawą o ochronie gruntów leśnych inwestor miał prawo wyłączyć z produkcji lesniej (wyciąć) 500m2 gruntu + dodatkowy grunt, ale za opłatą zgodnie z cennikiem lasow państwowych na podstawie jakosci gruntu, miąższosci drzewostanu itd. Lasy Państwowe chętnie udzielają takiej zgody gdyż przy obecnej władzy Lasy Państwowe są nastawione jako firma tylko i wyłącznie na zysk.
Zgoda Lasów Państwowych załatwia wszystko, nikt poźniej nie pyta czy jest to ok czy nie, papier z LS zalatwia wszystko.
2. Jezeli byla to w calosci dzialka budowlana to oczywiscie obowiazuje slynna ustawa Pana Szyszki. Ze srednicami sosen nie ma zadnego problemu.

Największym problemem jest wycinanie działek w pień, i nie zalatwi tego sprzeciw wojta czy starostwa,bo prawdopodobnie wszystko robione jest zgodnie z prawem. Jak najbardziej trzeba zmienić ludzką mentalność i podejscie, o którym ktos wczesniej wspomnial, ze drzewa są fajne, ale nie na mojej dzialce. Niestety obecna wladza dała duże przyzwolenie na tego typu akcje. Rowniez duzym problemem jest wszechobecny smród przydomowysk palenisk czy dymu spalanych igiel, szyszek smieci w piecach CO,ale to inny temat, natomiast nie mniej ważny.
Igor
VIP
Posts: 378
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Igor »

Fama głosi, że domki przeznaczone są dla cudzoziemskich robotników i wtedy kwestia rentowności inwestycji jest już zupełnie inna. I tym razem koronawirus pokrzyżował plany inwestora, ale stopniowo wszystko wraca do normy i będziemy mieli pierwszy slums w Żarkach Letnisku.
memento
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by Byly »

Ja słyszałem, ze będą to domki na godziny. To byłby dobry zysk ale nie ma parkingu, żeby schować samochód :o
AnatolAp
Posts: 7
Joined: 18 Sep 2020, 15:21

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by AnatolAp »

Kolejny mieszkaniec, który wprowadza się do miejscowości letniskowej z lasem chodziarz nienawidzi drzew.

viewtopic.php?f=1&t=1558&p=16233#p16233
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Nowy mieszkaniec na Tuwima

Post by zielony »

Dlaczego ci ludzie, jak im przeszkadzają drzewa nie kupują działki np. na Dzierżnie? Tam jest dużo niezalesionych działek, tam mogą sobie zrobić nawet pas startowy dla małych samolocików :roll:
Post Reply