Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Poraj 30.11.2016 godz 8:30

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Poraj 30.11.2016 godz 8:30

Post by Zdzisława Polak »

Na wniosek Pana wójta zwołana jest Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Poraj w dniu 30.11.2016r o godz 8:30 w siedzibie Urzędu Gminy Poraj.
Sesja ma być poprzedzona wspólnym posiedzeniem wszystkich komisji Rady Gminy Poraj w tym samym dniu ogodz.8:00.
W porządku obrad ma być :
-uchwała dotycząca zmian w budżecie gminy w 2016r.,
-uchwała dotycząca zmian w wieloletniej prognozie finansowej gminy,
-uchwała dotycząca podwyżek opłat za odbór odpadów.
Posiedzenie komisji i sesja są otwarte dla wszystkich mieszkańców gminy. Zapraszamy.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Poraj 30.11.2016 godz 8:30

Post by Zdzisława Polak »

Do porządku dzisiejszej Sesji Nadzwyczajnej wprowadzono w ostatniej chwili Uchwałę w sprawie zaciągnięcie kolejnego kredytu długoterminowego przez Gminę Poraj w kwocie 3.900.000zł z terminem spłaty na lata 2017- 2026.
W związku z tym zadałam P. Wójtowi pytania:
-czy wystąpił do RIO o opinię w sprawie mozliwości dalszego zadłużania się gminy. Usłyszałam odpowiedż nie i falę ostrej krytyki pod moim adresem.
- Kiedy P. Wójt skończył mówiłam dalej ,że przy zachwianiu płynnosci finansowej Gminy mamy bardzo niską zdolność kredytową . Kto w takiej sytuacji udzieli gminie kolejnego kredytu i na jakich warunkach? Żeby nie było tak ja w roku 2015 kiedy gmina zaciagała krótkoterminowy kredyt w Magellan SA z siedzibą w Łodzi na bardzo niekorzystnych dla gminy warunkach. Zamiast odpowiedzi na to pytanie też usłyszałam od P. wójta .że lepiej nie powtarzać.
Ale jak zwykle zadziałała "broń" P. Przewodniczącego "zamykam dyskusję i zarządzam głosowanie"
Za zaciągnięciem kredytu głosowało 12 radnych a tylko 2 radne były przeciw( w tym ja).
Żareccy radni głosowałi zgodnie za kredytem tylko ja byłam przeciw.
Tak więc na dzień 30.09.2016r zadłużenie gminy było ponad 23 mln.zł a dziś należy dołożyć okolejne 3,9mln. zł.
Jestem bardzo zdegustowana tą sytuacją bo jak widać gmina coraz bardziej się zadłuża.
pozdrawiam
Byly
VIP
Posts: 734
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Poraj 30.11.2016 godz 8:30

Post by Byly »

Będzie wojna :(
USA przekroczyły kwotę 19 000 000 000 000,00 dolarów (tryliony?)
Niemcy bardzo dużo
Polska przekroczyła już 910.000,00 mln zł,
Do końca roku nasz kraj będzie oficjalnie zadłużony na bilion złotych. Ekonomiści FOR ostrzegają, że problem finansów państwa jest de facto 4-krotnie większy. Sama spłata odsetek będzie kosztować każdego z nas w tym roku około tysiąc złotych.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Re: Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Poraj 30.11.2016 godz 8:30

Post by BARBARA »

Nie jest to pocieszające, ale dzisiaj na kredyt żyją wszyscy. Nie podałaś Zdzisławo istotnej informacji NA CO ZACIĄGNIĘTY ZOSTAŁ TEN KREDYT? Czy chodzi o inwestycję czy wydatki bieżące ?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1696
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Poraj 30.11.2016 godz 8:30

Post by Zdzisława Polak »

W paragrafie 1 uchwały o kredycie jest napisane ".. zaciągnąć kredyt w kwocie 3.900.000zł na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań". Pan wójt powiedział, że na spłatę debetu na gminnym koncie a jeden z radnych powiedział mi za uchem , że musi być kredyt bo inaczej trzeba by zamknąć oświatę. (nie wiem od kogo miał tę wiedze).
Nie zgodzę się ze stwierdzeniem .."że,dzisiaj wszyscy żyją na kredyt"
Post Reply