Podwyżki opłat za odpady i podatków

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Na jutrzejszą ( 25.11.2016) Sesję Rady Gminy zaplanowane są znaczne podwyżki podatków od nieruchomości ,środków transportu itp
Oraz planuje się wprowadzenie bardzo dużych podwyżek za odbór odpadów.
propozycja za odpady:
-przy segregowaniu odpadów:
1 osoba - 9,9 zł/osobę.
2 osoby -9,4 zł/osobę,
3 osoby 8,9 zł
4 osoby 7,9 zł
5 osób i powyżej 7,4zł/osobę
-przy niesortowaniu odpadów:
1 osoba -16,9 zł/osobę,
2 osoby 15,9 zł,
3 osoby 14,9zł,
4 osoby 12,9 zł
5 osób i powyżej 11,4 zł/osobę.

Moim skromnym zdaniem jest to propozycja niedoprzyjęcia. Wczoraj na komisji wskazywałam wprowadzenie pewnej gospodarności i oszczędności w zarządzaniu odpadami aby obniżyć koszty.
Dobrze byłoby usłyszeć zdanie mieszkańców w tej sprawie. Dziwi mnie też fakt, dlaczego na zebraniu wiejskim nikt na o tym nie powiedział.
Mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć w tej sprawie.
W związku z tym czekam na Wasze opinie.
Pozdrawiam
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Uchwała o podwyżce opłat za odpady spadła z jutrzejszej sesji. Będzie uchwalana na Sesji Nadzwyczajnej w najbliższą śodę tj 30.11.2016r godz 8:30 w Urzędzie Gminy w Poraju.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by BARBARA »

Zdzisławo napisz jakie były argumenty za tak wysoką podwyżką, przecież jest deflacja, ceny paliwa nie rosną więc skąd nagle skok opłat o 50%. Jak wygląda ściągalność opłat zwłaszcza od sezonowych mieszkańców i czy weryfikowano ich deklaracje, bo nie da się ukryć, że w sezonie podrzucanie śmieci było bardzo częste.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Szanowni Mieszkańcy
Przyczyny są takie :
- prosiłam wielokrotnie aby policzono i podano radnym czy gmina zarabia na śmieciach czy dopłaca i ile ? Ale nikomu się nie chciało dokonac analizy. A teraz ich olśniło i komunikuje Pan Kierownik Zaczkowski , że do śmieci gmina dopłaca 500 tys, zł rocznie.
Ostatni przetarg teraz w listopadzie wygrała nowa firma (chyba na razie nie mogę podać nazwy) ale odpłatność za tonę wzrosła bardzo niewiele z 339 zł/t na 348zł/t -odpady zmieszane i ze 173zł/t na 200zł/t. Więc to nie jest powodem podwyżki.
-Gmina sprząta i płaci za odebrane odpady na terenach wokół zalewu Porajskiego pomimo tego,że właścicielem trenu jest RZGW Poznań,
Też mówiliśmy, żeby egzekwować od RZGW utrzymania porządku na tym ich terenie. A jeśli nie to napisać pismo, że gmina posprząta ale wystawi fakturę za sprzątanie i odbór śmieci. Ale jak widać tak nie zrobiono.
- Płacimy Firmie Mar....... 5 tys, zł na miesiąc czy raz na 2 m-ce, która na terenie Firmy Jawa w Poraju przyjmuje różne odpady( wielkogabaryty, gałęzie, odpady budowlane, itp) Kwota ta to zapłata za dzierżawe terenu i obsługę przyjęcia odpadów. Za odbór póżniej tych odpadów płaci gmina a w ostatecznym rozrachunku mieszkańcy. Jeśli to jest obowiązek to zlokalizować taki punkt na terenie gminnym i oddelegować 1pracownika i np. 1 raz w wyznaczonym dniu tygodnia odbierać odpady. Można znależć inny sposób organizacyjny byle tylko ograniczyć koszty. A poza tym to dlaczego my wszyscy mamy płacić za dostarczane tam odpady budowlane ( każdy posiadacz takich odpadów może zmówić sobie pojemnik na takie odpady i zapłacić sam dlaczego wszyscy mamy się na to składać?)
-oczywiście, że nie wiedzą czy wszyscy mieszkańcy złożyli deklarację i czy mają kosze,
-brak jest weryfikacji deklaracji.
-wiemy też , że nie wszyscy płacą za odbór śmieci.

Mogłabym podać jeszcze wiele innych niedociągnieć w tym zakresie.

Obecnie za śmieci płacę więcej niż wtedy kiedy miałam indywidualną umowę z firmą śmieciową i wtedy nie sortowałam śmieci.
A teraz sortujemy odpady to firma zarabia na tym bo wysortowane odpady sprzedaje jako surowiec wtórny.
Firma oszczędza na paliwie bo odbiera śmieci po kolei od wszystkich a nie wybiórczo. itd itp.wszędzie oszczędności a mieszkańcy płacą więcej niż przed reformą. I wcale się nie spodziewałam podwyżek podobnie jak i wszyscy mieszkańcy . A tu masz , taka podwyżka zaproponowana przez gminę?
Myślę, że radni nie powinni przegłosować tej podwyżki,
Pozdrawiam
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by zg »

Gmina obsługuje też kosze uliczne oraz usuwa liście, ściółkę, inne śmieci, które ludzie zostawiają przy koszach i w lesie. Kolejna plaga to wszędzie zalegające butelki, często niezwrotne po piwach. Ludzie śmiecą i ktoś to musi posprzątać ale taki osobnik powinien za zostawianie śmieci zabulić to na drugi raz już tego nie zrobi.
User avatar
Bruner
Guru
Posts: 276
Joined: 03 Dec 2008, 08:08

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Bruner »

Jakoś dawniej było lepiej, podpisałem sobie umowę z kim chciałem na wywóz śmieci, teraz gmina Wie Lepiej co jest dla mnie dobre. Gówno wiedzą jak zwykle, i nami sobie zapychają długi, bo nie mają na nic kasy. Za wodę, której nigdy nie ma więcej, za śmieci więcej. Może by tak odłączyć się od Gminy Poraj. Może sami sobie radę damy.
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Klara »

Bruner .....czego Ty oczekujesz ? Zobacz co dzieje się w rządzie ..... (nie moim... nie głosowałam na nikogo z nich ) łupią z każdej strony !!! a PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY ! :roll:
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by widz »

Jak tak możesz Klaro pisać? Jak nie twój Rząd to bezpodstawny atak . A czym cię Rząd łupi? Raczej wspiera np 500 plus.
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Klara »

widz-u , moje dzieci nie potrzebowały 500 plus ! od rządu (tamtego )dostawały tylko rodzinne , dziś są dorosle i pracują na siebie ! a ciebie kupil ten rząd ? ha ha. Bliskie masz horyzonty , skoro nie widzisz tego że dają ci pińcet i nie plus a minus , bo inną stroną już dawno odebrali ci je !!! :lol: a wezmą jeszcze więcej .... za szybko się cieszysz !!! :lol: :lol: :lol:
Amelka
VIP
Posts: 440
Joined: 18 Jan 2016, 12:17

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Amelka »

ważne ,że skorzysta ten najbiedniejszy :wink:
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Klara »

Amelka .... super :!:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Na dzisiejszej sesji nadzwyczajnej podwyżka opłat za odpady (wprawdzie trochę mniejsza niż zaproponowano na poczatku) przegłosowana .
Radni Żarek Letnisko głosowali : dwóch radnych za a ja przeciw podwyżce. Wskazywałam co należy zrobić aby eliminować zbędne koszty. Ale nie posłuchano a wręcz wywołało to u Pana Wójta ostrą krytykę mojej osoby i moich argumentów.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by BARBARA »

Zdzisławo, czy mogłabyś odsłonić nieco kulis dyskusji o tej podwyżce? Co przekonało radnych, że jest konieczna i to w takiej wysokości? Czy gmina rzeczywiście dopłacała dotychczas do wywozu i teraz trzeba to wyrównać? Czy też firma kredytowała gminę i nie egzekwowała swoich należności?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Uchwalono stawki jak niżej:
przy segregowaniu odpadów :
1 osoba -8,50zł/osobę,
2 osoby -8,00zł/osobę,
3 osoby - 7,50
4 osoby - 6,50
5osób i powyżej 6 zł/osobę.
przy nie segregowaniu odpadów:
1 osoba -15,50 zł/osobę,
2 osoby -14,50 zł/osobę,
3 osoby -13,50,
4 osoby -11,50,
5 osób i powyżej 10zł/osobę
Pan wójt powiedział, że na zebraniach wiejskich nikt nie sprzeciwiał się podwyżce opłat. Odpowiedziałam, że u nas na zebraniu nikt z Urzędu Gminy nie poinformował nas o podwyżce mimo tego ,że już wiedzieli bo nas radnych poinformowano w kolejnym dniu po naszym zebraniu.
Być może tak jest jak sugerujesz, tego nie wiem.
User avatar
Bruner
Guru
Posts: 276
Joined: 03 Dec 2008, 08:08

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Bruner »

Rząd wspiera, nie rozśmieszajcie mnie, jak ktoś daje 500 do komuś ku...a musi zabrać i zabiera 700 bo 200 urzędasy zeżrą. Czy aż tak jesteście tępi, że potraficie wiedzieć że rząd nie ma swoich pieniędzy, tylko nasze.
Co do podwyżki nie podpiszę nowej umowy, i zgodnie z konstytucją nie muszę się zgadzać z tymi stawkami, a zgodnie z zasadami wolnego rynku sam mam prawo decydować kto i za ile będzie mi śmieci odbierał. Nie będzie na mojej posesji rządził żadem urzędas, czy to zrozumiałe. Robimy bunt i obalamy obecną skorumpowaną i zadłużoną władzę tej gminy. Dość łupienia i robienia z ludzi idiotów.
Na samym początku mówiłem że ustawa śmieciowa jest do dupy. Dlaczego pozwalamy w wolnym kraju narzucać sobie jakieś nakazy, sam zdecyduj i podpisz umowę zgodnie z zasadami wolnej konkurencji. Tak jest na całym świecie tylko nie w poj......nej Polsce. Nie zgadzam się na żadne podwyżki i nie zgadzam się by ktoś za mnie wybierał kto będzie mi śmieci odbierał. Tyle w temacie
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by kobek »

Nie tylko gmina Poraj musiała dołożyć do wywozu śmieci. Między innymi Koziegłowy nawet w myszkowskiej o tym było.
Pierwsze z brzegu cenniki wywozu śmieci:
Myszków: Nowy rok mieszkańców Myszkowa przywita podwyżką opłat za odbiór śmieci. Od 1 stycznia stawka za odbiór odpadów segregowanych wynosić będzie 11,30 zł, a mieszkańcy, którzy nie segregują domowych odpadów, zmuszeni będą uiszczać miesięczną opłatę w wysokości 19 zł. Wcześniej mieszkańcy płacili 7 zł za odbiór odpadów segregowanych i 14 zł za odpady niesegregowane.

Bytom: Mieszkańcy, którzy segregują śmieci, zapłacą za nie miesięcznie 11 złotych za osobę, a gospodarstwa, które nie segregują - 17 złotych za osobę. Do tej pory osoby segregujące płaciły 8 złotych, a te, od których były odbierane bez segregacji - 14 złotych.

Płaciłem 6,50 będę 8,00zł tragedii nie ma. Pani radna kiedyś płaciło się od kosza teraz od osoby. Ja obecnie nawet po podwyżce będę płacił mniej jak wcześniej. Więc trzeba to rozróżnić. Czym więcej osób zameldowanych tym gorzej. Ale też więcej osób do rozdziału kosztów.

Ciekawe bruner czy załatwisz sobie taniej indywidualnie odbiór śmieci . Nie wierze że Ci się uda ale nie zniechęcam Cię przecieraj szlaki :wink:
Last edited by kobek on 02 Dec 2016, 13:37, edited 1 time in total.
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Klara »

A co powiecie o takich miejscowościach w których z nie segregowane śmieci będą płacić 25zl ....od osoby !!!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Proszę odpowiedzieć dlaczego my mamy brać przykład z innych gmin gdzie jest żle lub bardzo żle? Wcale nie powinny nas interesować stawki opłat w innych gminach czy miastach. My mamy ustalać własne stawki za odbiór odpadów na podstawie kalkulacji w oparciu o ponoszone koszty.
I należy analizować czy wszystkie pozycje w kosztach są konieczne i uzasadnione ? Czy nie można wprowadzić zmniejszenia jakiejś pozycji kosztów lub wyeliminowania w ogóle?
Już kilkakrotnie mówiłam o tym na komisjach Rady Gminy i pisałam na tym Forum, które to pozycje kosztów należy przeanalizować ponownie ponieważ :
- ponosimy zbyt duże koszty za prowadzenie punktu selektywnego odbioru odpadów przez Firmę Margot w Poraju 2.500zł /m-c. (Może należałoby taki punkt uruchomić na własnej działce gminy , może powinien być tylko odbiór odpadóww np. jeden dzień w tygodniu itp?).
- dlaczego gmina zbiera śmieci wokół porajskiego zalewu czyli na terenach RZGW Poznań i ponosi wszelkie koszty za ich odbiór? Dlaczego nie obciążyć właściciela terenu czyli RZGW Poznań za sprzątanie i utrzymywanie w czystości ich trenów?
-należy przypilnować ważenia odbieranych od gminy śmieci bo płacimy za tonę odpadów firmie śmieciowej(sprawdzać czy nie zawyżają ilości ton),
-należy zadbać aby wszyscy mieszkańcy mieli kosze na śmieci i za odbiór płacili ( bo niektórzy nie płacą),
-trzeba by wyeliminować nieodpłatny odbiór resztek budowlanych ( każdy powinie sobie na własny koszt oddać takie odpady).
-dlaczego wszyscy mieszkańcy mamy za to płacić z czego nie korzystamy? Lub płacić za tych co nie płacą?
Może Państwo też coś podpowiedzą. Wszystkie cenne uwagi Gmina powinna wykorzystać w celu wykonania analizy kosztów i może uda się bez podwyżek?.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Byly »

autor: Zdzisława Polak napisała: -trzeba by wyeliminować nieodpłatny odbiór resztek budowlanych ( każdy powinie sobie na własny koszt oddać takie odpady).
Zdzisławo, zapomniałaś już jak wyglądał nasz las, cztery lata go sprzątaliśmy. Likwidacja takich wywozów może znów do tego doprowadzić. Kobek ma rację, nie ma znów takiej tragedii, ja też chyba jeszcze będę płacił mniej, zanim zaczęto segregacje.
A co do podwyżek, to dopiero początek dobrej zmiany.
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by kobek »

Zdzisława Polak wrote:Proszę odpowiedzieć dlaczego my mamy brać przykład z innych gmin gdzie jest żle lub bardzo żle? Wcale nie powinny nas interesować stawki opłat w innych gminach czy miastach. My mamy ustalać własne stawki za odbiór odpadów na podstawie kalkulacji w oparciu o ponoszone koszty.
I należy analizować czy wszystkie pozycje w kosztach są konieczne i uzasadnione ? Czy nie można wprowadzić zmniejszenia jakiejś pozycji kosztów lub wyeliminowania w ogóle?
Już kilkakrotnie mówiłam o tym na komisjach Rady Gminy i pisałam na tym Forum, które to pozycje kosztów należy przeanalizować ponownie ponieważ :
- ponosimy zbyt duże koszty za prowadzenie punktu selektywnego odbioru odpadów przez Firmę Margot w Poraju 2.500zł /m-c. (Może należałoby taki punkt uruchomić na własnej działce gminy , może powinien być tylko odbiór odpadóww np. jeden dzień w tygodniu itp?).
- dlaczego gmina zbiera śmieci wokół porajskiego zalewu czyli na terenach RZGW Poznań i ponosi wszelkie koszty za ich odbiór? Dlaczego nie obciążyć właściciela terenu czyli RZGW Poznań za sprzątanie i utrzymywanie w czystości ich trenów?
-należy przypilnować ważenia odbieranych od gminy śmieci bo płacimy za tonę odpadów firmie śmieciowej(sprawdzać czy nie zawyżają ilości ton),
-należy zadbać aby wszyscy mieszkańcy mieli kosze na śmieci i za odbiór płacili ( bo niektórzy nie płacą),
-trzeba by wyeliminować nieodpłatny odbiór resztek budowlanych ( każdy powinie sobie na własny koszt oddać takie odpady).
-dlaczego wszyscy mieszkańcy mamy za to płacić z czego nie korzystamy? Lub płacić za tych co nie płacą?
Może Państwo też coś podpowiedzą. Wszystkie cenne uwagi Gmina powinna wykorzystać w celu wykonania analizy kosztów i może uda się bez podwyżek?.
Która to by miała być działka ? Co na to sąsiad takiej działki kiedy mu za płotem wyrośnie nagle skład śmieci? Ja osobiście nie był bym zadowolony.
Co z kontenerami kupić czy wydzierżawić? Kto to odbierze? A może chce Pani składowisko w Żarkach zrobić? I na koniec kolejna osoba do zatrudnienia żeby tego pilnowała i prowadziła dokumentacje, ważyła, selekcjonowała itp.? Myślę że niezbyt udany pomysł.
Ważenie odbieranych śmieci? Jak? Za każdą śmieciarką ma jechać na wysypisko człowiek z urzędu i patrzeć jak auto wjeżdża na wagę aby sprawdzić ile waży? Nie widzę tego.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Kobek ( Pan S. Kamiński) . W zasadzie to nie powinnam z Panem dyskutować ponieważ Pan jest bardzo wrogo do mnie nastawiony. Od maja 2016 roku robi Pan wszystko , żeby mnie wykluczyć z komisji rewiazyjnej OSP i wykluczyć z członkowstwa OSP.
Mimo wszystkich "ciosów poniżej pasa" jakie od Pana otrzymuję odpowiem na Pana pytania.
1. mogłaby by to być np. działka gminna położona na obrzeżach Poraja , tam gdzie wcześniej był gminny ryneczek ( działka ta jest oddalona od domostw) , może Pan zaproponuje inną , lepszą lokalizację.
2. Zapewniam Pana , że nie chcę żadnego składowiska śmieci w Żarkach Letnisku jak Pan imputuje.
3. Żadne składowisko śmieci nie jest tworzone, gdyż odebrane odpady lądują w odpowiednim pojemniku (przynajmniej tak powinno być).
4. Pojemniki podobnie jak kosze dostarcza Firma śmieciowa, które potem pełne zabiera.
5. Ważenie śmieci i odbór mógłby robić pracownik gminny tylko w jednym dniu tygodnia.
6. A przecież odpady posegregowane i wielkogabarytowe zabierane są bezpośrednio z przed naszych domów. Także zastanawia mnie co mieszkańcy tam odwożą . Może wożą tam śmieci ci , którzy nie mają pojemników lub budują domy i mają jakieś odpady budowlane. Myślę, że jest tego niewiele i można to rozwiązać inaczej ograniczając koszty do minimum.
7. Sprawa ważenia wszystkich odbieranych śmieci od gminy przez Firmę śmieciową to oddzielna sprawa i bardzo ważna. Jeżeli gmina nie dopilnuje ważenia , które wykonuje firma śmieciowa to możemy płacić więcej niż powinniśmy (bo gmina płaci stawkę za każdą tonę śmieci. Im ton więcej zapłacić trzeba więcej).
Dodam jeszcze ,że w ubiegłym roku roznoszone były ulotki , że Gmina Poraj nie kontroluje ważenia potem wszyscy Radni Gminy Poraj otrzymaliśmy pisma od jednej z Firm śmieciowych, że Gmina Poraj nie waży śmieci i nie kontroluje czy nie płacimy za śmieci np. z Gminy Poczesna ( takie pismo i ulotkę mam do wglądu). Chyba coś było lub nadal jest na rzeczy skoro są takie informacje. Nie wolno tego zlekceważyć.
Wszystkie takie wątpliwe sytuacje wpływają na koszty gospodarki śmieciowej.
Proszę jeszcze raz to przeanalizować i wyciągnąć właściwe wnioski. Może zaproponować jakieś swoje rozwiązania zmierzające do obniżki kosztów.
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by kobek »

Proszę nie łączyć dwóch tematów tj. OSP i spraw Gminy. Nikt Pani z Komisji Rewizyjnej OSP nie wykluczył tylko dwoje członków zrezygnowało więc trzeba było wybrać nową. Wbrew temu co Pani mówi wszem i wobec, statut jednostki mówi jasno: w przypadku rezygnacji z komisji rewizyjnej więcej niż 1 osoby należy powołać nową a nie tak jak Pani się wydaje dodać dwoje członków. Zarząd nie wybiera komisji tylko walne zebranie członków, a że nikt Pani kandydatury nie zgłosił nie nasza wina.
Pani została wybrana jako radna z Żarek Letniska (zresztą jako jedna z trzech) i mam prawo do komentarzy i nie zgadzania się z Pani pomysłami. Reprezentuje Pani mieszkańców Ż L nie tylko siebie. Pani nie musi mnie darzyć sympatią ale jako radna (za co Pani pobiera dietę z naszych podatków) ma Pani obowiązek wysłuchania wszystkich osób a w szczególności ze swojego obrębu/okręgu.

Jak napisałem wcześniej mnie cena wywozu śmieci na obecną chwilę satysfakcjonuje i nie widzą potrzeby przedstawiania jakiś pomysłów.
Osobiście uważam że wywóz śmieci będzie coraz droższy i nic tego nie zmieni. Cały świat idzie w stronę ekologii bo śmieci jest coraz więcej.
Może warto by było najpierw od siebie zacząć i ograniczyć produkcję tych śmieci.
Co do punktu odbioru w Poraju kiedyś mógł każdy zostawić tam odpady teraz z tego co wiem potrzebny jest odpowiedni formularz w którym wypisuje się swoje dane i jakie odpady się zostawia.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Zdzisława Polak »

Tak w jednym się zgodzamy, że nikt mnie z komisji rewizyjnej nie wykluczył , tzn. że nadal jestem przewodn. Komisji Rewizyjnej. Zarząd OSP w tym Pan tylko usiłował mnie wykluczyć z komisji pomimo braku kompetencji zarządu do wykluczenia członka komisji rew.( czyli działanie Zarządu niezgodne ze Statutem więc bezprawne w rezultacie nieskuteczne).
Napisał Pan, że " statut jednostki mówi jasno: w przypadku rezygnacji z komisji rewizyjnej więcej niż 1 osoby należy powołać nową"-proszę podać który paragraf? A tak wogóle to statut nie mówi bo jest to czynność przypisana człowiekowi.

1.W Statucie OSP Żarki Letnisko w paragrafie 33 punkt 2 jest napisane " Komisja rewizyjna OSP może dokooptować do swojego składu nowych członków, na miejsce ustępujących , w liczbie nie przekraczającej 1/3 jej składu" ( czyli sama komisja bez żadnych wyborów może w tym przypadku uzupełnić swój skład).
2.W pukcie 2 jest napisane :" Wygaśnięcie członka komisji rewizyjnej może nastąpić w wyniku złożenia przez niego pisemnej rezygnacji" ( ja takiej rezygnacji nie złożyłam)
Skoro zrezygnowało z komisji rewizyjnej 2 członków czyli 2/3 składu komisji rewizyjnej to wtedy zgodnie z paragrafem 23 Statutu OSP zwołuje sią Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków na którym można dokonać wyboru dwóch brakujących członków komisji rewizyjnej a nie trzech jak to zostało zrobione . (dlaczego wybrano trzy nowe osoby skoro brakował tylko 2 osoby? tylko 2 osoby złożyły rezygnację).
Zmartwił się Pan , że nikt mojej kandydatury na Zebraniu nie podał? Otóż odpowiem Panu, że nie było takiej potrzeby ,
ponieważ:
- po pierwsze to nikt mnie z członkowstwa komisji rewizyjnej nie odwołał więc nadal jestem jej członkiem,
-po drugie to w dniu w/w zebrania zadbaliście o to, że nie było mnie na wykazie członków (liście obecności), czyli wg Was nie byłam członkiem OSP więc nie miałam ani czynnego ani biernego prawa wyborczego. Był to podstęp z waszej strony oczywiście nieudany.
Ponadto Zarząd OSP z wielką premedytacją ale bezpodstawnie i nieskutecznie podejmował dwukrotnie Uchwały Zarządu : Nr 6/2016 z 23.06.2016r i Nr 10/2016( bez daty) w sprawie mojego wykluczenia z szeregów OSP.
Szanowny Zarzad doprowadził do trwającej nadal sytuacji patowej. Przyczyny takiego działania są niejasne i niezrozumiałe.
A co do zmian jakie wprowadzono przy odbiorze śmieci to jest jakiś skutek wcześniejszych uwag i propozycji ( takie zapisywanie wyeliminowało dostawców śmieci z innych gmin). Naży to ocenić na plus.
Pozdrawiam
kobek
Ekspert
Posts: 192
Joined: 04 Apr 2013, 19:38

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by kobek »

Kończę z Panią tą polemikę i nie będę zaśmiecał forum wpisami nie na temat.
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Klara »

Nie jest tak zle ....ale dobrze też nie jest ! A Ty Amelka jesteś zbyt ..... znudzoną osobą i piszesz ..... byle pisać :shock:
slimak
VIP
Posts: 317
Joined: 25 Feb 2007, 18:17

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by slimak »

Źle nie jest, dobrze wcale.
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by zg »

Podwyżka to jednak zawsze podwyżka, w moim przypadku o ponad 30%, a pensja wzrosła o niecałe 5 %.....
ciekaw jestem czy w 6-cio osobowej rodzinie jeden człowiek generuje mniej śmieci niż np. w 2-3 osobowej?, skoro od tego jest zależna opłata.....
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by zielony »

Zg, wszyscy śmiecimy jednakowo, ale w sześcioosobowej rodzinie na tacę dadzą więcej, chrzest, komunia, zapowiedzi, pogrzeb, oraz prawdopodobieństwo, że każdy z tych sześciu osób odda więcej pieniądzy państwu w postaci wszystkich podatków, jest niemal 100% pewne niż rodzina 2-3 osobowa. Nie wiem ile płacę podatków ale chyba więcej niż 70 % mojej pensji i tak każdy płaci :evil:
Dostajesz pensję to zaraz zabiorą ci ZUS - może 25%, US zabierze minimum 19%, cokolwiek później kupisz zabiorą ci vat 23%, zabiorą ci podatek od nieruchomości, akcyzę, zapłacisz za prąd, gaz, za śmieci i też do tego dolicza ci VAT.......................
O tacy wspomniałem bo kościół też należy teraz uznać za współrządzących krajem, ja to tak postrzegam.
Amelka
VIP
Posts: 440
Joined: 18 Jan 2016, 12:17

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Amelka »

Kościół zawsze miał duży wpływ na politykę w naszym KRAJU :mrgreen: teraz , to zauważyłeś :roll:
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by zg »

Masz w 100% racje zielony, niestety taka jest nasz smutna rzeczywistość, jednak dalej to nie wyjaśnia sposobu naliczania opłat za wywózkę śmieci w przeliczeniu na 1 mieszkańca....( choć oczywiście mnie akurat pasuje taki sposób, bo mam taniej od osoby...)
User avatar
Bruner
Guru
Posts: 276
Joined: 03 Dec 2008, 08:08

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Bruner »

Proponuje BUNT wielki BUNT i nie płaćmy tych pieprzonych podatków, dopóki wody w naszej miejscowości gmina nie raczy zrobić. Oni się będą bawić za nasze pieniądze a w uchwałach gminy nie widzę by coś zamierzali zmienić w sprawie braku ciśnienia wody. Zamiast pieprzonego amfiteatru za 200 tys to niech zrobią wierze ciśnień i wtedy dla wszystkich będzie to dobre rozwiązanie. Buntujemy się i płacimy i niech władza na piśmie da że w tym roku tym się zajmie. Bo póki co dla mnie urzędnicy to ZŁODZIEJE
Amelka
VIP
Posts: 440
Joined: 18 Jan 2016, 12:17

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Amelka »

Popieram...bunt i nie placenie podatkow :!:
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by zielony »

Jestem za. Z tego co mi wiadomo, to ksiądz już się przyłączył, bo kościół nie płaci podatku gruntowego? jeżeli się mylę, to panie sołtys, proszę mnie poprawić?
Igor
VIP
Posts: 378
Joined: 30 Mar 2008, 19:44

Re: Podwyżki opłat za odpady i podatków

Post by Igor »

A ja nie popieram, bo u mnie z wodą wszystko w porządku, a do buntu się przyłączę jak nie będą robić kanalizacji.
memento
Post Reply