Ile ma lat las w Żarkach Letnisku?

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Ile ma lat las w Żarkach Letnisku?

Post by Byly »

Kiedyś tutaj był spór ile lat ma las przy ulicy Prostej? Pani Polak twierdziła, że 100 lat Pan Dionizy, że ponad 40 lat, co potwierdził urzędnik z gminy. Nalezę do ludzi których interesuje taki spór i kto ma w nim rację? Doszedłem do wniosku, że wszyscy by się z tego wybronili, bo chyba wszyscy mają rację. Ojciec Polakowej żył 102 lata, więc skoro twierdził, że tutaj był zawsze las, to należy mu wierzyć. To samo mówią kroniki nawet te zamieszczone na tej stronie. Dionizy powtarza to co powiedział urzędnik. Urzędnik też pewnie miał rację, bo wyliczył wiek lasu na podstawie rosnących sosen. Przeliczył wysokość, obwód i wyszło mu od 40 do 60 lat. Jednak nie wziął pod uwagę, że las ten systematycznie był wycinany, przez właścicieli. Jeżeli 50 lat temu ktoś wyciął sosnę i posadził nową to ta nowa liczy sobie 50 lat a las liczy sobie 100, może 200, może 300 lat?
Jestem pewien, że tak było, bo sam dostałem zezwolenie na wycinkę w tamtym rejonie kilkunastu sosen, było to 27 lat temu. Z wyciętych sosen na tartaku powstały krokwie 14 cm X 8 cm cm i murłaty 14 cm X 14 cm. Do dzisiaj tworzą konstrukcję dachu. Żeby z sosny wyciąć takie belki to ta sosna musiała mieć 50 - 60 lat?
Mam rację :lol:
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszk ... yka-sosny/


Długość życia i tempo wzrostu.

Drzewo stosunkowo długowieczne, szybko rosnące. Osiąga wiek 300-500(700) lat. Pod względem tempa wzrostu spośród rodzimych w Polsce drzew iglastych ustępuje jedynie modrzewiowi.
Post Reply