Znowu kombinacje przy Żareckich działkach?

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
Post Reply
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Znowu kombinacje przy Żareckich działkach?

Post by Zdzisława Polak »

Mieszkańcy Żarek Letniska Uchwałą Zebrania Wiejskiego z lipca 2014r nie pozwolili Panu Wójtowi sprzedawać gminnych działek w Żarkach Letnisku to Pan wójt próbuje inaczej. Nie sprzedaje ale zamienia.
W ubiegłym roku za nabycie nieużytków w Jastrzębiu oddał działkę budowlaną w Żarkach Letnisku.
Dzisiaj tj 10.07.2015 na Sesji Nadzwyczajnej na wniosek P.Wójta Rada Gminy podjęła Uchwałę o treści:
1.Rada Gminy wyraża zgodę na zamianę nieruchomości w Żarkach Letnisku
oznaczonej nr działki 156/5 o powierzchni 2327 m2 stanowiącej własność
gminy na nieruchomość w Żarkach Letnisku składającą się z 2 działek o numerach 682/24 i 682/25 o łącznej powierzchni 708 m2 stanowiących własność prywatną.
2.Zamiany dokonuje się w celu urządzenia drogi gminnej.

Komentarz mój:
1 Komu i dlaczego Gmina chce urządzać drogę na działce prywatnej?
2.Jeżeli już musi gmina tam obok glinianki urządzać drogę gminną to należy wykupić ten teren zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wykupie pod drogi .
3.Dlaczego za niewielką dopłatą jaką mamy uzyskać przy zamianie oddawać działkę budowlaną zalesioną o pow.2327m2 położoną w atrakcyjnym miejscu w rejonie ul. Sportowej czy Długiej za 708m2 działki prywatnej położonej w mało atrakcyjnym miejscu ?
3. Decyzja ta jest bardzo niekorzystna dla gminy, dlaczego ma być zrealizowana mimo wszystko? .
4.Pomimo mojego apelu do Radnych i P.Wójta o:
- nie wprowadzanie tego projektu uchwały pod obrady dzisiejszej Sesji tak na gorąco bez dokładnego zapoznania się ze sprawą,
-wizję lokalną tych działek w celu wyrobienia sobie zdania,
Uchwała została podjęta i zgoda Rady wyrażona .
Ja byłam przeciw ponieważ uważam, że pozbywamy się pięknej, budowlanej działki w Żarkach Letnisku za " parę groszy"
Taka decyzja jest dla mnie niezrozumiała.
Proszę mieszkańców o komentarz w tej sprawie.
ZP
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Post by Klara »

Pani radna .... myślę że jeśli ktoś prywatnie chce sprzedać działkę , w porozumieniu z gminą , to jest .... normalne ,Moja własność .... Moja sprawa !!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Klaro
Każdy z nas swoją prywatną działkę może sprzedać bez żadnego porozumienia z gminą. Ale w tym przypadku chodzi zupełnie o coś innego.
Albo jesteś tak ciężko myśląca albo tak "mądra ", że kierujesz temat na zupełnie inne tory.
pozdrawiam
ZP
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Post by Klara »

Rzeczywiście zle zrozumilam post ..... p. radna , nie jestem tak ....mądra.... i nie zależy mi na .... innych torach tematu ....
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

:wink: :wink: :wink:
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Z doświadczenia lat poprzednich wiem, że nawet wprowadzając projekt uchwały w ostatniej chwili Wójt bardzo obszernie taki projekt wyjaśnia. Bardzo jestem ciekawa uzasadnienia tego projektu, czego niestety pani Zdzisława nie podaje. Nie wierzę bowiem w to, że gmina dokonuje zamiany działki o powierzchni 2 tyś. m na działki o powierzchni prawie trzykrotnie mniejszej. Jest na pewno operat szacunkowy wartości tych działek i być może nowi właściciele dopłacą gminie różnicę wartości, jeżeli taka występuje. Szkoda, że jak zwykle Zdzisława nie przedstawia sprawy obiektywnie tylko swój punkt widzenia. A drogi Zdzisławo budować trzeba, bo wszystkie służą ludziom i dla mnie nieważne jest czy mieszka tam pan X czy Y. Jeżeli nie ma się pieniędzy a ma nieużyteczny grunt to też dobrze jest gdy się go zamieni, na grunt potrzebny TYLKO POWINNA TO BYĆ ZAMIANA KORZYSTANA DLA OBYDWU STRON.
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Barbaro
Napisałaś w Swoim poście , ..z doświadczenia lat poprzednich wiesz, że Pan
Wójt wprowadzał projekty uchwał w ostatniej chwili i obszernie je wyjaśniał"
Z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi się zgadzam bo faktycznie Pan Wójt
często wprowadzał i nadal wprowadza 5 minut przed sesją projekty uchwał "Niespodzianek".
Projekty tych uchwał:
- nie są omawiane na komisjach,
- nie są dostarczane do radnych w wymagalnym terminie,
-nie są ujęte w porządku obrad, który radni otrzymują do domu.
Takie procedury są niezgodne z przepisami Ustawy o Samorządzie i Statutem Rady Gminy.
Ale za to uchwały takie są "łatwe " do przeforsowania ponieważ radni nie mają możliwości zapoznania się z nimi i wyrobienia sobie swojego zdania.
Chcesz zapoznać się z uzasadnieniem do uchwały , bardzo proszę.
Uzasadnienie do projektu tej uchwały brzmi:
"Właściciel działek o nr 682/25 i 682/24 zwrócił się z wnioskiem o zamianę w związku z projektowaną na działce 682/24 drogą. Działka 682/25 jest mniejsza niż dopuszczalna powierzchnia działki możliwej do nowej zabudowy w oparciu o zapisy MPPZ. Działka 156/5 przeznaczona jest w MPPZ pod zabudowę mieszkaniową.
Zamiana w/w gruntów ma na celu urządzenie drogi gminnej.
W wyniku zamiany Gmina przejmie działki 682/24 i682/25 o łącznej powierzchni 0,0708 ha w zamian za działkę 156/5 o pow. 0,2327 ha , którą przekaże osobie fizycznej.
Zamiana nastąpi za dopłatą na rzecz Gminy po wykonaniu wyceny przedmiotowych nieruchomości" ?koniec cytatu/ w podpisie Kierownik Gospodarki Komunalnej.
Po przeczytaniu na szybko projektu uchwały i powyższego uzasadnienia
zwróciłam się z prośbą o danie radnym trochę czasu aby można zobaczyć te działki w terenie lub chociaż na mapach.
Pan wójt powiedział , że działki prywatne leżą przy gliniance /za cmentarzem/ a gminna działka leży po drugiej stronie torów ul.Długa lub
Sportowa.
Odpowiedział również , że działka gminna jest budowlana i rośnie na niej las.
Zapytałam więc ile gmina dostanie dopłaty? odpowiedział ,że 30.000zł.
Zapytałam dlaczego tak mało i kto robił operaty szacunkowe?
Odp. Podał nazwisko rzeczoznawcy i powiedział, że tak wyceniono.
Jak widać gminną działkę oceniono bardzo tanio a te prywatne bardzo drogo. Gminna działka budowlana z grubym drzewem położona w tym miejscu powinna mieć cenę co najmniej 100 zł/m2 czyli przy jej powierzchni 2327m2 powinna mieć wartość 232.700 zł.
Gdyby nawet tę prywatną działkę wycenić również po 100 zł/m2 jak gminną to jej wartość wyniesie 70.000 zł .
Widać ile Gmina powinna uzyskać dopłaty (232 tys-70 tys)
Mówiłam również P. Wójtowi jeżeli już tak bardzo chce dokonać tej zamiany to proszę zaproponować działkę gminną w Jastrzębiu lub Choroniu itp.
Wiemy przecież,że mieszkańcy Żarek Letniska nie zgadzają się na wyprzedaż lub inny sposób wyzbywania się gminnych działek w Żarkach
Letnisku.
Ot , i cała filozofia.
Proszę mieszkańców o wypowiedzi. Być może należy zwołać Zebranie Wiejskie? Co na to P. Sołtys ,Rada Sołecka, Towarzystwo PŻL itp?

Uchwała nr 84/X/2015 z dnia 10.07.2015 w tej sprawie jest podjęta
i opublikowana na BIP Poraj można sprawdzić.

Pozdrawiam
ZP
Last edited by Zdzisława Polak on 16 Jul 2015, 11:20, edited 1 time in total.
Małgosia
Stały bywalec
Posts: 69
Joined: 11 Nov 2014, 07:50

Post by Małgosia »

zebranie wiejskie i to jak najszybciej :!: :evil: wyraźnie śmierdzi to jakimś przekrętem :roll:
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Post by Klara »

Małgosia ..... szukasz konfliktu ? :shock: ? p. radna wyjani swoje wiadomości a BARBARA jako była radna też..... coś..... wie na ten temat :) czy tu potrzebne zebranie ?!!!
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Post by Klara »

wyjaśnia*
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

Również uwaam, że należy zorganizować zebranie wiejskie. Jeśli ta wymiana jest korzystna , to niech Ż.L. skorzystają i niech zdecydują mieszkańcy :)
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

A co tu jest do wyjaśniania Klaro?
Gmina chce oddać działkę budowlaną 2300 m2 o wartości ponad 200 tys.
a w zamianę chce otrzymać działkę 700m2 i 30 tys. zł dopłaty.
Masz Klaro wątpliwość kto tu zyska a kto straci?
Zdzichu robić zebranie to konieczność i obowiązek. Niech mieszkańcy zadecydują bo radni zawiedli.
SZANOWNY RADNY P. KRZYSZTOFIE KLIMEK
APELUJĘ DO PANA O ODROBINĘ SKROMNOSCI. Z PANA PRZECHWAŁ WYNIKA, ŻE ORLIK W ŻARKACH LETNISKO TO TYLKO PANA ZASŁUGA, A TAK WCALE NIE JEST.
majeczka
VIP
Posts: 379
Joined: 21 Feb 2014, 15:46

Post by majeczka »

oczywiście ,że należy zorganizować zebranie wiejskie......zamiana działek jest niekorzystna dla Żarek Letniska ..... i siłownia jest byle jak zrobiona .
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

Wkopanie do piachu w lesie kilku urządzeń trudno nazwać siłownią...
zg
VIP
Posts: 537
Joined: 26 Sep 2013, 11:25

Post by zg »

"W wyniku zamiany Gmina przejmie działki 682/24 i682/25 o łącznej powierzchni 0,708 ha w zamian za działkę 156/5 o pow. 0,2327 ha , którą przekaże osobie fizycznej. "


a gdzie indziej podane jest"Gmina chce oddać działkę budowlaną 2300 m2 o wartości ponad 200 tys.
a w zamianę chce otrzymać działkę 700m2 i 30 tys. zł dopłaty. "

Czy tu nie nastąpił błąd?
0,708 hektara to więcej niż 0,2327 hektara.
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

no i co z tym ZEBRANIEM WIEJSKIM , bo p. BASIEŃKA celowo kieruje TEMAT NA INNY TOR :roll:
na zebraniu wiejskim proponuję omówić :
- nowy kredyt
- krytyczny stan finansowy naszej gminy
- siłownię BUBEL,
- niekorzystną zamianę działek
pozdrawiam i również wspaniałego dnia życzę :wink:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

ZG
Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd. W jednym z postów podałam źle łączną powierzchnię tych działek, które Gmina ma przejąć powinno być 0.0708 ha
czyli 708 m2. Błąd poprawiłam i przepraszam.

Teraz prośba do P.Sołtysa i Rady Sołeckiej o ustalenie terminu Zebrania Wiejskiego w Żarkach Letnisku.
Do proponowanego porządku obrad dołożyć należy temat :
-Budowa kanalizacji w Żarkach Letnisku.( harmonogram realizacji I i II etapu kanalizacji )
-Plany uruchomienia stojącej bezużytecznie oczyszczalni ścieków.
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

No i co z tym zebraniem wiejskim? na jaki termin jest planowane?
I co z tą zamianą działek? będzie czy została wstrzymana ?
Nie słychać tu ani rady sołeckiej, sołtysa ani TPŻL
SZANOWNY RADNY P. KRZYSZTOFIE KLIMEK
APELUJĘ DO PANA O ODROBINĘ SKROMNOSCI. Z PANA PRZECHWAŁ WYNIKA, ŻE ORLIK W ŻARKACH LETNISKO TO TYLKO PANA ZASŁUGA, A TAK WCALE NIE JEST.
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Za to słychać jak zwykle panią ZP. No i cóż widzu, nie udaje się zorganizować kolejnej zadymy w sprawie działek? Żarczanie poszli po rozum do głowy?
widz
VIP
Posts: 713
Joined: 28 Jul 2010, 14:20

Post by widz »

Coś się ponoć dzieje?
SZANOWNY RADNY P. KRZYSZTOFIE KLIMEK
APELUJĘ DO PANA O ODROBINĘ SKROMNOSCI. Z PANA PRZECHWAŁ WYNIKA, ŻE ORLIK W ŻARKACH LETNISKO TO TYLKO PANA ZASŁUGA, A TAK WCALE NIE JEST.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Ja tylko słyszałem, że Dionizy O. skupuje dalej, nie tylko przy Prostej. Jeżeli gdzieś na Żarkach jest coś okazyjnego do kupienia, to pada łupem Pana Dionizego :?
BARBARA
VIP
Posts: 938
Joined: 08 Feb 2008, 21:30

Post by BARBARA »

Były czyżbyś był przeciwnikiem wolnego handlu, przecież pan Dionizy nie ma monopolu na kupno działek, każdy z nasz może to zrobić.Chyba się nie mylę?
Zupełnie nie rozumiem skąd się bierze takie aferalne podejście, do komasacji leśnych terenów,właściciele pozbywają się nieprzydatnych im pasków lasu, a
co traci przeciętny mieszkańiec naszej miejscowości? Naprawdę nie wiem.
Byly
VIP
Posts: 729
Joined: 01 Jul 2010, 16:38

Post by Byly »

Ale ja nie napisałem tego złośliwie? Było pytanie o działki w ŻL to odpowiedziałem co wiedziałem :lol: Gdybym miał kasę, też bym kupował, może jeszcze sobie coś dokupię :wink: Wysyłam SMS do RMF FM, jest pula codziennie 400 tysięcy zł!
ZDZICHU
VIP
Posts: 586
Joined: 23 May 2014, 18:21

Post by ZDZICHU »

Życzę Ci wysokiej wygranej :lol:
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Jest to dobry temat na jutrzejsze Zebranie Wiejskie

Działki prywatne o powierzchni 708m2 zostały wycenione wg ceny 118,31zł/ m2
tak więc 708m2 x 118,31zł/m2=83.700zł (zaokrągl)

Działka gminna o powierzchni 2327m2 została wyceniona wg 2 cen 45,67zł/m2 i 30zł/m2
tak więc
2154m2 x 45,67zł/m2=90.400zł + 173m2 x 30zł/m2= 5.200zł co razem daje wartość gminnej działki 103.600 zł(zaokrągl)
Różnica w wartości to tylko 19.900 zł
Jak można dokonywać tak niekorzystnej dla Gminy Poraj zamiany?
Pomyślcie Państwo sami.
mecenas
Guru
Posts: 258
Joined: 07 Nov 2010, 16:00

Post by mecenas »

Rzeczywiście różnica w cenie jest zaskakująca, podejrzewam jednak, że wynika ona z tego, że działka oszacowana na ponad 100zł za m leży na terenach mających prawo zabudowy, a na działkach gminne leżą na terenach, na których budować domów nie można. Ciekawi mnie jednak czy oceny dokonywał ten sam rzeczoznawca?
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Rzeczoznawca ten sam.
Działki prywatne o nr 682/24 i 682/25 o łącznej powierzchni 708m2 ,
w kształcie trójkąta położona obok "glinianki" za cmentarzem w Żarkach Letnisku. Teren ponoć budowlany ale z uwagi na małą powierzchnię działki 708m2 nie może być zabudowana gdyż ma mniej niż 1000m2.
Ponadto jest to teren podmokły -nieużytki( niewykoszona trawa, krzaki).

Działka gminna onr 156/5 powierzchnia 2327m2,budowlana,prostokątna, położona na suchym terenie pomiędzy ulicą Długą a rogiem dochodzi do ul. Masłońskiej w Żarkach Letnisku za torami. Na terenie tej działki rosną grube drzewa ,które można wykorzystać do celów budowlanych.
zielony
Guru
Posts: 242
Joined: 08 Apr 2013, 18:13

Post by zielony »

Zdzisławo, dziękujemy za informacje, Gdyby nie Pani nie wiedzielibyśmy, że były jakieś zamiany działek gminnych, lecz teraz skoro jest podejrzenie że dokonano"przekrętu" to pora na konkrety. Mam nadzieję, że niedługo napisze Pani tutaj nam do wiadomości: "złożyłam zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa"
To takie proste, napisze Pani takie zawiadomienie i sprawa "pójdzie" z urzędu. Za miesiąc, trzy, może rok będzie odpowiedź, dopuszczono się nadużyć, lub nie stwierdzono nadużyć?
takie sugerowanie że ktoś zrobił "interes" to specjalność pisiorów, trzeba to udowodnić, zaznaczam, że nie jestem sympatykiem także lemingów, komunistów i innych burych 8)
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Post by Klara »

Iznow .....popieram Cię znowu .... zielony .... też jestem zainteresowna tym tematem ...
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Klaro
Popieraniem się nic nie zwojujesz. Ja Państwu podaję informacje na tacy.
To możecie zrobić z tego użytek. Nie obarczjcie mnie wszystkim.
pozdrawiam
Klara
Guru
Posts: 268
Joined: 17 Jan 2015, 14:56

Post by Klara »

Pani radna .... nie obarczam pani .... to pani ....dzialaniw się liczy ....my szarzy mieszkańcy .... nie wiele wiemy i niewiele możemy !!!
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Klaro
Ja jeszcze żadnego doniesienia nie wykonałam a Pan wójt i tak obarcza mnie winą za wszystkie Jego niepowodzenia. Tak ,że ja naprawdę nie będę składać żadnych zawiadomień. Może póżniej w następnej kadencji.
Ale mamy tu na naszym forum MECENASA to może zajmie się sprawą skutecznie bo się na tym zna. Proszę Mecenasie masz szanse się wykazać.
Pozdrawiam
Zdzisława Polak
VIP
Posts: 1690
Joined: 12 Aug 2010, 13:32

Post by Zdzisława Polak »

Na wczorajszym zebraniu nikt tego tematu nie poruszył a szkoda .
Post Reply