Stan epidemii w Polsce

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
ODPOWIEDZ
zg
VIP
Posty: 446
Rejestracja: 26 wrz 2013, 11:25

Stan epidemii w Polsce

Post autor: zg » 22 mar 2020, 07:23

Od piątku 20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii. Premier RP: "Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny".

Co to oznacza?
-do świąt wielkanocnych zawieszone są lekcje w szkołach,
- obowiązek realizowania podstaw programowych przez nauczycieli,
- wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii,
- sklepy spożywcze, drogerie, apteki będą otwarte w niedziele,
- w systemie eWUŚ będzie widoczne, kto jest poddany kwarantannie.

Zapowiedziano:
- wydłużenie o 14 dni zasiłku opiekuńczego, w związku z zamknięciem szkół,
- wybory prezydenckie nie zostaną przełożone, odbędą się 10 maja,
- terminy egzaminów szkolnych zostają bez zmian, również terminarz szkolny.

Minister zdrowia: "Będziemy mieli w najbliższych dniach tysiąc-dwa tysiące chorych. W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy, mówienie o efektach, kiedy to się skończy, jest gdybaniem. Przygotowujemy się na to, co będzie w najbliższych dniach i tygodniach, gdy tych zachorowań będzie bardzo dużo".

Orędzie Prezydenta RP:
- Prezydent powiedział m.in. że zbliżamy się do decydującego momentu epidemii. Apeluje o pozostawanie w domach i jeszcze większą dyscyplinę.
- Podziękował służbom medycznym, wojskowym, a także ludziom, którzy zaopatrują sklepy, pomagają potrzebującym i przestawiają swoją produkcję na rzeczy, które w czasie epidemii są niezbędne.
- Trwa akcja „Lot do domu” – dzięki powróciło już do kraju kilkanaście tysięcy osób.
- Epidemia to najtrudniejsze wyzwanie ostatnich dziesięcioleci – trzeba chronić nie tylko zdrowie, ale przyszły byt i bezpieczeństwo finansowe.
- Tarcza antykryzysowa – specustawa będzie omawiana w poniedziałek, 23 marca, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbędzie się z udziałem wszystkich liderów ugrupowań parlamentarnych.

Żródło: KPRM i Kancelaria Prezydenta RP

kobek
Ekspert
Posty: 135
Rejestracja: 04 kwie 2013, 19:38

Re: Stan epidemii w Polsce

Post autor: kobek » 07 kwie 2020, 13:09

Jest stan epidemii a powinien być wprowadzony któryś ze stanów nadzwyczajnych.
Ale obecna władza nie widzi potrzeby wprowadzania warto by było się zastanowić dlaczego?
Hmmmm a tak trzeba rodaków do wyborów zagonić, a jak byłby stan nadzwyczajny to niestety nie można by było ich przeprowadzić.

Byly
VIP
Posty: 485
Rejestracja: 01 lip 2010, 16:38

Re: Stan epidemii w Polsce

Post autor: Byly » 07 kwie 2020, 14:10

Wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, powoduje że nie ma żadnych wyborów, wszystko zostaje zamrożone. Podobno nie jest prawdą, że odszkodowania dla firm mogą zniszczyć gospodarkę. Wczoraj ktoś "mądry mówił, że obecny stan jest bardziej niebezpieczny niż by wprowadzono kolejny. W stanie nadzwyczajnym jest uporządkowane jakie ubezpieczenia ile i etc... W tym stanie nie ma takich zapisów, np Sokpol w związku z poniesioną stratą może zaskarżyć Państwo o 1 mld złotych z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd. Podobno głównym problemem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej jest dla rządzących to, że stanowisko utrzyma Pani Gelsdorf, której kadencja się kończy w maju. Zakładam więc, że rząd wprowadzi stan nadzwyczajny gdy wybierze nowego następcę za Pania Gelsdorf.
Nie jestem politykiem, większość polityków mam w d****, dlatego proszę mnie nie krytykować że nie mam racji, bo może nie mam, nie wiem.

ODPOWIEDZ