Stan epidemii w Polsce

Dyskusje na temat lokalnych problemów.
ODPOWIEDZ
zg
VIP
Posty: 461
Rejestracja: 26 wrz 2013, 11:25

Stan epidemii w Polsce

Post autor: zg » 22 mar 2020, 07:23

Od piątku 20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii. Premier RP: "Najbliższe dwa, trzy tygodnie, do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny".

Co to oznacza?
-do świąt wielkanocnych zawieszone są lekcje w szkołach,
- obowiązek realizowania podstaw programowych przez nauczycieli,
- wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii,
- sklepy spożywcze, drogerie, apteki będą otwarte w niedziele,
- w systemie eWUŚ będzie widoczne, kto jest poddany kwarantannie.

Zapowiedziano:
- wydłużenie o 14 dni zasiłku opiekuńczego, w związku z zamknięciem szkół,
- wybory prezydenckie nie zostaną przełożone, odbędą się 10 maja,
- terminy egzaminów szkolnych zostają bez zmian, również terminarz szkolny.

Minister zdrowia: "Będziemy mieli w najbliższych dniach tysiąc-dwa tysiące chorych. W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy, mówienie o efektach, kiedy to się skończy, jest gdybaniem. Przygotowujemy się na to, co będzie w najbliższych dniach i tygodniach, gdy tych zachorowań będzie bardzo dużo".

Orędzie Prezydenta RP:
- Prezydent powiedział m.in. że zbliżamy się do decydującego momentu epidemii. Apeluje o pozostawanie w domach i jeszcze większą dyscyplinę.
- Podziękował służbom medycznym, wojskowym, a także ludziom, którzy zaopatrują sklepy, pomagają potrzebującym i przestawiają swoją produkcję na rzeczy, które w czasie epidemii są niezbędne.
- Trwa akcja „Lot do domu” – dzięki powróciło już do kraju kilkanaście tysięcy osób.
- Epidemia to najtrudniejsze wyzwanie ostatnich dziesięcioleci – trzeba chronić nie tylko zdrowie, ale przyszły byt i bezpieczeństwo finansowe.
- Tarcza antykryzysowa – specustawa będzie omawiana w poniedziałek, 23 marca, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbędzie się z udziałem wszystkich liderów ugrupowań parlamentarnych.

Żródło: KPRM i Kancelaria Prezydenta RP

kobek
Ekspert
Posty: 152
Rejestracja: 04 kwie 2013, 19:38

Re: Stan epidemii w Polsce

Post autor: kobek » 07 kwie 2020, 13:09

Jest stan epidemii a powinien być wprowadzony któryś ze stanów nadzwyczajnych.
Ale obecna władza nie widzi potrzeby wprowadzania warto by było się zastanowić dlaczego?
Hmmmm a tak trzeba rodaków do wyborów zagonić, a jak byłby stan nadzwyczajny to niestety nie można by było ich przeprowadzić.

Byly
VIP
Posty: 519
Rejestracja: 01 lip 2010, 16:38

Re: Stan epidemii w Polsce

Post autor: Byly » 07 kwie 2020, 14:10

Wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, powoduje że nie ma żadnych wyborów, wszystko zostaje zamrożone. Podobno nie jest prawdą, że odszkodowania dla firm mogą zniszczyć gospodarkę. Wczoraj ktoś "mądry mówił, że obecny stan jest bardziej niebezpieczny niż by wprowadzono kolejny. W stanie nadzwyczajnym jest uporządkowane jakie ubezpieczenia ile i etc... W tym stanie nie ma takich zapisów, np Sokpol w związku z poniesioną stratą może zaskarżyć Państwo o 1 mld złotych z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd. Podobno głównym problemem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej jest dla rządzących to, że stanowisko utrzyma Pani Gelsdorf, której kadencja się kończy w maju. Zakładam więc, że rząd wprowadzi stan nadzwyczajny gdy wybierze nowego następcę za Pania Gelsdorf.
Nie jestem politykiem, większość polityków mam w d****, dlatego proszę mnie nie krytykować że nie mam racji, bo może nie mam, nie wiem.

letnik
VIP
Posty: 1859
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Stan epidemii w Polsce

Post autor: letnik » 07 kwie 2020, 17:50

Byly, nikt nie będzie Cię krytykował, ponieważ twoje wątpliwości są uzasadnione. Mamy bardzo nieprecyzyjną Konstytucję.
Art. 228. 1 stanowi: W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.
Art. 228. 7 z kolei mówi: W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.
Poszczególne stany regulują odrębne ustawy. W obecnych warunkach możliwe jest tylko wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Ustawa ta przewiduje możliwość wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na 30 dni. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 171897.pdf. Ograniczenia wolności i praw człowieka zapisane są w art. 20, 21, 22, 23, 24, 25. Ciekawe są też przepisy karne (art. 27 i 28). Dalsze przedłużanie stanu klęski żywiołowej musi zatwierdzać sejm. Spowoduje to wielomiesięczną walkę polityczną i destabilizację państwa.
Konstytucja w Art. 77. 1 stanowi: Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. 2. Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw.
Jest też ustawa o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 021955.pdf. Ustawa ta przyspiesza uzyskiwanie odszkodowań. Więc istnieje realne niebezpieczeństwo załamania gospodarczego państwa. Na temat uporządkowania ustawowego ubezpieczeń w stanie nadzwyczajnym nic nie znalazłem. Były przymiarki do obowiązkowych polis katastroficznych, ale ten projekt nie zrealizowano. Pani Gelsdorf kadencja kończy się 30 kwietnia i jest to pewien problem, bo pozostawienie jej na stanowisku może skutkować kolejnym kryzysem państwa, ale to nie jest najważniejsze. Brak jest zapisów w Konstytucji co po uchyleniu stanu nadzwyczajnego. Stwierdzenie, że kadencja prezydenta zostaje odpowiednio przedłużona, nic nie znaczy. Nie wiadomo czy po stanie nadzwyczajnym prezydent będzie jeszcze prezydentem, czy nie? A jak Sąd Najwyższy stwierdzi, że nie ma podstaw prawnych, aby Duda dalej sprawował urząd prezydenta. Powstanie taki chaos, że nie będzie można przyjąć żadnej ustawy, bo nie będzie prezydenta. Po prostu mamy bubel prawny, a nie Konstytucję.

kobek
Ekspert
Posty: 152
Rejestracja: 04 kwie 2013, 19:38

Re: Stan epidemii w Polsce

Post autor: kobek » 08 kwie 2020, 08:14

Nie będzie prezydenta jest marszałek, do czasu gdy epidemia się nie skończy nie powinno się przeprowadzać żadnych wyborów, nie ma możliwości przeprowadzenia ich w obecnym stanie rzetelnie i uczciwie a przede wszystkim bezpiecznie. Powinno się wprowadzić stan klęski żywiołowej i tyle. Rząd pozamykał obywatelom interesy na które pracowali często całe życie, za 3 miesiące już nie będą mieli do czego wrócić. Konsekwencje wprowadzenia obostrzeń zrzucił na obywateli i kazał sobie radzić samemu.
Ale czego można się spodziewać po jedosobowym rządzie w postaci niejakiego zdziadzałego Kaczyńskiego wyrwanego z rzeczywistości. Nigdy uczciwie nie pracował jego dorobek życia to założenie 2 partyjek i żyje dziadzio na garnuszku państwa ze swoimi kotami. W dup... ma zwykłych obywateli pracujących na własny rachunek, dostaje wysoką emeryturkę, pensyjkę poselską, mieszka w domku po mamusi, ma prywatną ochronę - jaki nam przez lata wyrósł dyktatorek.

letnik
VIP
Posty: 1859
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:00

Re: Stan epidemii w Polsce

Post autor: letnik » 08 kwie 2020, 09:39

Kobek. Nie mam zamiaru zmieniać twojego zdania, ponieważ ono wynika nie z analizy prawnej, ale z bezkrytycznego przyjmowania argumentów opozycji. Żyj w tej matni i się męcz. Napisze tylko tyle: Nigdzie w Konstytucji nie ma zapisu, że po zakończeniu kadencji prezydenta i niewybraniu nowego prezydenta role prezydenta pełni marszałek sejmu. To występuje tylko w razie ciężkiej choroby lub śmierci prezydenta. To nie rząd pozamykał przedsiębiorstwa, ale epidemia. Gdyby nie zamknął, to pozamykałyby się same. Wystarczy jeden zarażony pracownik i cały zakład idzie pod kwarantannę. Nic gorszego dla firmy jak zamknięty w kwarantannie właściciel firmy. Dalszy twój wpis to znana ateistyczna litania gorliwych wyznawców mafii politycznej. Używaj sobie, ile wlezie, póki nie ma jeszcze stanu klęski żywiołowej.

ODPOWIEDZ